nerastú vrastliny



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 12:17 pm

mám rok akvárium a strašne zle mi rastú rastliny ale o ,to lepšie rastú riasy
objem 100l
svetlo 2x21w+1x39w T5
Ph 7,2
kh 11
no2 0
no3 10
fe 0,5
po4 0,8
dno mám vyhnojené tabletkami NPK a pridávam co2 z fľaše
skúšal som aj cca 2 mesiace estimative index a výsledok bol prakticky ten istý
ked by mal niekto nejakú radu bol by som mu vďačný
Prílohy
IMG_20160320_100416013.jpg
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Reklama

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 12:52 pm

Na to,ze pridavas co2 a z flase,takze plynule,bez vykyvov je ph dost vysoke,svetlo mas vykonne.Filter je s akym prietokom?Ta riasa je cierna alebo este popri nej ina?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 12:57 pm

filter je fluval u3 600l/h,svetlo som mal aj slabšie ale akva ma 45 hlbku a zdalo sa mi to málo,riasa je aj čierna aj zelená a nájde sa aj hnedá
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 13:16 pm

Co poznam rastlinky,mas nenarocne cryptocorynu,hydrocotilu a ten zbytok?Filter tiez dobry prietok,uz ked ani nehnojis tekutym,ziviny maju aspon z tabliet v substrate.Co je ,,nerastu'',?mimochodom si nemusel robit novu temu,podobne su.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 13:21 pm

práveže hnojím ,používam tenso aj no3 podla potreby a nič nepomáha
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 13:37 pm

Dobre,len ake mas rastliny,pretoze zeleza mas vnorme,fosforecnany,no2,no3,tvrdost tiez,svetlo dobre,dodavas co2 a rok uz akva fachči,zabehnute teda je.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 13:43 pm

neviem ako sa volajú ale mam tam napriklad valisneriu a ta mi v inom akva rástla ako burina a tu len prežíva,ked v akva vymením vodu vsetko bublinkuje ako besné ale iba 1 deň,niečo tam musí chýbať ale neviem čo,nech tam dám hnojivo aké chcem nepomôže nič,preto mi to nejde do hlavy
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 13:49 pm

A to fe a po4 mas testy?Su dobre,nie stare,co2 zistujes podla coho dostatok,nedas cele akvarko vyfotene?Riasy boli,su a budu,len je treba ich potlacat vhodnymi podmienkami,zaklad su rychlorastuce rastliny a dostatok,nie len sem-tam,prosperovat mozu aj v nehnojenom akvariu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 14:04 pm

tie testy sú nové a co2 je dost mám tam drop checker,cele akvarko nejde odfotit je oproti stena ale vyzerá tak isto,vyzerá jo že jednoduché riešenie asi nebude musím len skúšať
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 14:22 pm

frdo napísal:tie testy sú nové a co2 je dost mám tam drop checker,cele akvarko nejde odfotit je oproti stena ale vyzerá tak isto,vyzerá jo že jednoduché riešenie asi nebude musím len skúšať


Mozno tam mas nieco,co nepatri do akvaria ale neboj,aspon mobilom ho cvakni,akvaristicka snaha sa ceni,je vela ludi,ktori to zoberu ako hlavolam,preco pri tych tvojich podmienkach to nejde,jedine,ze ma tahas v niecom za nos :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 14:36 pm

tu je to ale moc tam toho nevidieť
Prílohy
IMG_20160320_132909284.jpg
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Loki12 » 20 Mar 2016 14:47 pm

1. cim teraz presne hnojis? aj s mnozstvami.
2. ako u teba funguje prevadzka akvaria - menenie vody? kedy? ako? aka voda? cistenie filtra - kedy? ako?
3. kolko svietis? aku maju teplotu (K)? kedy zapinas, vypinas
4. CO2 - kolko bubliniek davas? cez co? (difuzor/atomizer/...??) cim riadis zapinanie/vypinanie CO2? kedy je zapnute, kedy vypnute.
5. aku mas osadku? kolko ryb, ake? krevety? slimaky?
6. co mas ako dno? aktivne dno? len obycajne? co to je? kolko si daval tabliet? akych?
7. fotka celeho akvaria - ak chces radu tak sa nevyhovaraj (pan doktor ja sa nevyzleciem lebo mam nadvahu!)
8. presny popis rastlin ktore tam mas - ak nevies, tak ofot, pouzi google, akva.sk,... - ak chces radu, tak je potrebne urobit viac ako si doteraz urobil.

Teraz je rad na tebe.
to ze si zalozil novu temu, s blbym nazvom, porusil pravidla ktore si odsuhlasil uz riesit nebudem. Ovela lepsie by si vsak urobil, ak by si si zalozil vlastne vlakno v teme Vase akvaria a tam zacal svoje akvarko riesit.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 15:20 pm

1.kno3 15ml ked klesne no3 na 10,tenso pri poklese fe na 0,2
2.výmena vody týždenne 40% z vodovodu,cistenie filtra pri znížení prietoku v akva vode
3.svietim 11h,žiarivky2x21w 6000k,1x39w 4000k
4.co2 difuzor naraz zo svetlom,drop checker stále zelený
5.15ks mrenka,2bojovnice,2prisavky,5krevety,1000000slimákov
6.dno obyčajné,Tabletky NPK+mikroprvky 15ks ku korenom
7.to je fotka celeho akva ,chýba z každej strany 5cm
8.mach,cryptocoryna valisneria,anubias,echinodorus
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 16:01 pm

frdo napísal:1.kno3 15ml ked klesne no3 na 10,tenso pri poklese fe na 0,2
2.výmena vody týždenne 40% z vodovodu,cistenie filtra pri znížení prietoku v akva vode
3.svietim 11h,žiarivky2x21w 6000k,1x39w 4000k
4.co2 difuzor naraz zo svetlom,drop checker stále zelený
5.15ks mrenka,2bojovnice,2prisavky,5krevety,1000000slimákov
6.dno obyčajné,Tabletky NPK+mikroprvky 15ks ku korenom
7.to je fotka celeho akva ,chýba z každej strany 5cm
8.mach,cryptocoryna valisneria,anubias,echinodorus


Vymeny robis skoro ako pri EI metode,kvoli riasam dobre,ale kvoli biostabilite je to vela 40%,co2 daj na casovacie hodiny,nech zapinaju uz 2hod. predom,ked sa rosvieti,co2 je uz vo vode a vypnu hodinu pred koncom svetle,este sa spotrebuje co je vo vode,rastliny nemas vela rychlorastucich,este ta valisnerie s odstrihnutymi koncami,co dalej neporastu ale bude musiet ist novy vyhonok,ostatne tvoje rastliny su pomalyrastuce a nevyuzivaju ako hnojivo tak co2 naplno a mozno by rovnako rastli aj bez hnojiva,takto to vyuzivaju riasy,
Pri tvojej snahe s co2 setom,skuskou EI si zrejme chcel rastlinne akvarium,ale obmenil by som rastliny ak mieris tym smerom,valisnerie,hydrocotila(napravo ta liana) su dobre,k nim nejake hygrophili,sagitarie,najas,limnophyli,ludwigie,ceraphylum..................
pri tomto zlozeni,ked nemienis nic menit,prestan hnojit,tie tablety v dne bohato korenom stacia aby si zreguloval riasu,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Loki12 » 20 Mar 2016 17:13 pm

A tie neonky?
A čo su tie tri žlté ryby?

1. Aj napriek číslam mi tvoje akva príde tmavé. Ozaj nas toľko svetla?

Slimaky z mojej skúsenosti =
A/ hygiena na .... proste zlá
B/ prekrmovanie... cim krmis? Ako casto?
C/ nieco co zvysuje tvrdost vody... Odfot poriadne substrát... Nech je vidno v čím je to zasadene

Veľmi veľké zjednodusenie:
Čierna riasa = bordel v akva
Hneda riasa = veľa dusíkatých latok v akva = nové akva alebo blba hygiena alebo bordel v akva
Zelena riasa = veľa svetla a veľa nespotrebovanej vyzivy pre rastliny (hygiena alebo veľké davky hnojivá)

Akva odfot tak aby bolo vidno všetko. V tých tmavých miestach môže byt príčina.

Odfot difuzor - v polke svietenia a potom cca 2hodiny pred rozsvietenim/spustenim CO2. Akú pouzivas náplň? Kedy ju menis?

Merias hodnoty každý den? Cim pridavas fosfor?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 17:28 pm

Cryptocorinu,anubias,echinodorus ocisti od rias,odstrihni velmi napadnute listy,pustia nove.K tymto rastlinam co mas,dokup rychlorastuce bude stat asi 10-15€,objednaj z .akvazahrada.sk ,dobre ceny,inde das tolko za tri ,styri kosiky,mozes pozerat aj narocnejsie na svetlo,mas co2 a dostatok w (ak neklames,pretoze ako Loki povedal,aj mne sa zda tmave),zapln co najviac spodok,samozrejme rozumne,podla vysky,velkosti rastlin,postupnym tekutym hnojenim sa ziviny vyuziju,vyuzijes co2,riasa sa zredukuje casom,ked nebudes prekrmovat,prerybnovat (tie tetry som si nevsimol),musi to rast!
je vidiet,ze investujes do vybavenia,bola by skoda nevyuzit to.A s tou vodou primerane,staci menej podla hodnoty vody,ja menim 1x za tri tyzdne aj dlhsie 1/3 s odkalovanim,castymi velkymi vymenami narusujes rovnovahu a biologicky proces vo vnutri.
Slimaky v tom mnozstve naozaj problem,vyberaj rucne,kup predatorov(ryby,clea helena slimak)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 17:46 pm

A tych 5cm fotky z kazdej strany + zdola chyba,nevidno vytok z filtra,kde je difuzor,DC,celkovo aka je cirkulacia co2 a zivin ,mozes trepat x b/sec. ked co2 neudrzis vo vode a protilahle strany nevedia co to je.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod frdo » 20 Mar 2016 18:19 pm

ok,skúsim tie rýchlorastúce rastliny a zvlášť spínacie hodiny na co2,vody mením tolko preto lebo ked ju nevymením tak rastú iba riasy,po výžmene vody rastliny rastú a o2dni nič,fosfor nepridávam ,podla testov tam je
frdo
 
Príspevky: 8
Založený: 08 Júl 2015 22:00 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 20 Mar 2016 18:39 pm

Vyskusaj,teraz nehnoj,korene maju tablety,co2 davaj,svetlo mas,uvidis ako to ozije a tie rychlorastuce rastliny len pomozu,co budu odoberat ziviny.Kym nema riasa konkurenciu,bude a krm po tak,nech to nepada dole,ani ty 2 prisavnici nepocistia vsetko a podporujes slimaky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hryzo » 20 Mar 2016 20:02 pm

ja svietim v 160L akva iba 2x24w a mam to svetlejsie ako ty - download/file.php?id=14380&mode=view ... hlbka 40, svetlo 10cm nad akva, krycie skla ... mas tam reflektory na tych trubiciach, ake su stare trubice a ake teploty (kelviny) trubic pouzivas? skus odfotit aj to svetlo prosim
loki, tie zlte ryby budu tie prisavky ... prisavky thajske albini predpokladam
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Loki12 » 20 Mar 2016 20:41 pm

stale mam pocit ze nedostavame poriadne a presne informacie.
Cize moja ochota poradit sa prave kriticky priblizila nule.

S Hora nebudem suhlasit a ani ho rozporovat. Az ked uvidim poriadne informacie a nie len odpoved na par riadkov. Bud uzivatelovi ozaj zalezit na tom co opisuje a venuje tomu patricny cas, alebo nie. Zatial vidim, len rychle odpovede. Keby som potreboval radu ja a ozaj uz som vsetko mozne skusil, tak pisem ako cesky zandar. lebo nikdy neviem co som zabudol povedat. Urcite postujem vsetky mozne obrazky, fotky,... Je proste potrebne si uvedomit, ze nikto okrem uzivatela pri tom akvariu nie je. Cize on musi urobit vsetko preto aby nas k problemu priblizil. Teda ak fakt chce poriadnu odpoved.

Z uvedeneho mi stale nieco nasepkava: bordel v akvariu, bez hygieny, prekrmovanie, nestabilne CO2, hnojenie len tak od oka a celkovo ignorovanie zakladov akvaristik

a este obrazok:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.jpg

mrenky su zlte
prisavnici su zelenou
ale vidim tetry - cervena
nieco co neviem presne identifikovat - modre
a este nieco vlavo hore - ruzova

Cize sa sam seba opat pytam, preco venovat cas na pomoc, ked vidim, ze uz vstupne informacie maju svoje diery a uzivatel to ani len nekomentuje. A uz vobec nie je snaha ich doplnit - myslim tym poriadne, nie len napisat par info vseobecneho charakteru.
Ja sa zatial od tejto diskusie odpajam.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Mar 2016 23:03 pm

Na CO2 je svetlo slabé, na dno sa nedostáva toľko ako by chcelo. Je to prehnojené, slabá hygiena. Vyhodil by som ten echinodorus, ten je hlavným konzumentom svetla a hlavne zabral koreňmi väčšiu časť dna. Meniť častejšie tretinu vody a upraví sa to
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod hooopy » 21 Mar 2016 01:44 am

I.P. Pavlov napísal:Na CO2 je svetlo slabé


nikde sa nepise kolko svetla mas mat na CO2. Davkovanie CO2 neublizi, pokial bude v unosnej hodnote, bez ohladu na svetlo. Da ale sa vychadzat z opaku:
kolko svetla je uz vela,aby bolo nutne pouzivat CO2?

moj nazor po prejdeni temy..
VELA SVETLA a zbytocne! tam to zacina..... jednak velky vykon na rastliny, ktore tam mas, a jednak dlha perioda.
suhlas s Lokim, chce to trosku viac studia, osobne by som odporucal nieco o zakladnych potrebach rastlin a vzajomnej interakcii svetla, zivin a uhliku.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: nerastú vrastliny

Odoslaťod Hora » 21 Mar 2016 11:57 am

frdo:nieco mas nacitane,ale povrchne,
chces pekne rastliny,skusas EI,lenze pri tvojich podmienkach je to zbytocna investicia, potrebujes rychle stonkovky,nie pomale alebo machy,co2 musis podrzat vo vode,aby malo cas rozpustit,len tak vyuzijes hnojivo a svetlo.Vacsina plynu ujde nad hladinu co tam davas,ten vnutorny filter nema zase taky prud,ze ti podrzi cocko vo vode,nebolo vidiet na tej fotke,kde je filter,difuzor,DC.Povies len DC je stale zeleny,ale neodpovies na napln,ktora je v nom.Pri rozsvieteni ti zapina aj co2,je to neskoro,uz tam je zrejme,ze nefunguje reakcia naplne vzhladom na mnozstvo co2 v tej chvili.

S tym svetlom maju pravdu,dole je tma,nereagujes na fotku svetla,uz som pisal vyssie,ze nas tahas za nos----)svietim 11h,žiarivky2x21w 6000k,1x39w 4000k,tak ho odfot ako to mas poskladane.
skoro polovicu veci si nedoplnil :arrow: dopln
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.