Mikro pokus o akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Mikro pokus o akva

Odoslaťod steben » 23 Mar 2016 22:42 pm

Založené:7.3.2016
Rozmer:40x25x25 cm
Dno:Na vyvýšeninu na spodok som použil Natalit a na vrchnú časť potom Hagen
Filter:Aquael fan filter mini + biomolitan
Ohrev:JK Animals 25W
Osvetlenie:9W LED reflektor. Svietim od 15:00 do 21:00 zavesené cca 20 cm nad akva
Hnojenie:Easy-Life Profito denne 5 kvapiek
CO2:Easy-Life Easycarbo denne 6 kvapiek
Rastliny:
    Anubias barteri var. nana
    Cryptocoryne affinis
    Egeria densa
    Staurogyne repens
    Vesicularia dubyana
    Dubové listy

Rád by som sa priblížil mnohým vaším akváriam tu na webe ale to je príliš veľký cieľ. Tak začnem skromnejšie. Rád by som vypestoval zelenú džunglu s menej náročných rastlín. Chcem si osvojiť zákonitosti akvaristiky. Zatiaľ v nich mám hokej. :) No a rád by som choval Neocaridina denticulata chery a Caridina japonica. Dúfam, že sa naučím trochu tej trpezlivosti.
Hodnoty vody podľa Sera Quick Test:
    NO3=25
    NO2=0
    GH>6
    KH=6
    pH=7,2

Pri zábehu mením vodu 1x za týždeň cca 40%. Občas som do vody pridal trocha krmiva. Hodnoty meriam tento týždeň pravidelne o 17:00 a nemenia sa. Sú teda stabilne podmienku vhodné na vpustenie krevetiek? Zdá sa mi NO3 vysoké no vodovodná voda má tiež NO3=25mg/l. Znamená to že nitrifikačných baktérií nieje dosť veľa? Prosím len mi nepíšte že čítaj.
e-akva číslo 4 čítam druhý krát a rozumiem tomu už viac a najviac mi pomohol web maniakva. Tak ak vás to neobťažuje prosím o názor. A filter som čistil prvý krát tento týždeň. Takto vyzerá:
Prílohy
IMG_8635s.jpg
steben
 
Príspevky: 6
Založený: 20 Jan 2016 21:46 pm

Reklama

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Raviolka » 23 Mar 2016 23:22 pm

Nitrifikační baktérie NO3- nesnižují, ale naopak dusičnany vyrábějí (z NH4+ a NO2-). Dusičnanů se akvaristi obvykle zbavují výměnami vody, což samozřejmě nepomůže, když je jich ve vodovodní vodě více. 25 mg/l není zrovna výborná hodnota pro chov choulostivých ryb, ale jsou na tom lidi i hůř, tzn. není třeba to řešit. Pokud bude v akváriu džungle prosperujících rostlin, tak ta hodnota bude klesat. Rostliny na rozdíl od nitrifikačních baktérií dusičnany spotřebovávají. Víc o tom je právě v tom 4. čísle, ale tam je to dlouhé, uznávám :wink:
Při záběhu bys měl vidět, že dojde k navýšení NO2-, později k poklesu.Na to je ještě brzo, počkej tak 2-3 týdny.
Na CJ je tohle akvárium malé, doporučuju obstarat si jen ty neocaridiny, případně k nim nějaké maličké rybky, např. Heterandria formosa.
EasyCarbo? Jestli chceš chovat krevetky... navíc nenáročné rostliny... no, tudy bych se já nevydávala. Ostatně i hnojení mi přijde zbytečné, v této fázi (a s tímto osazením) rozhodně.
Topítko není potřebné. A při pohledu na akvárium ruší teploměr, nešel by kontrolovat z boku, tj. strčit někam, kde nebude tak nápadný? Pokud tam je tedy vůbec třeba, ale pokud začínáš, tak sledování všech možných parametrů samozřejmě naprosto chápu a podporuju. Ty kabely za akváriem jsou ale fakt nepřehlédnutelné :lol:
Ať se daří.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Mar 2016 23:24 pm

Dobrý začiatok. Ešte skry tie kábliky vzadu. NO3 nieje vysoké, časom ešte klesne, ale ako vravím v pohodke. Easy carbo by som pri krevetkách vynechal. Hlavne sleduj NO2, to je pre živočíchy podstatné. Ak ti testy ukazujú správne tak to máš výborne.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Boris Bečár » 25 Mar 2016 11:08 am

Hehe, tému som otváral s nadšením že pôjde o naozaj mikropokus , tento objem by som tak už asi nenazyval. Napriek tomu je to na začiatok paradne akvárium. Príjemné vidieť začínajúceho akvaristu co si niečo prečíta predtým, ako zacne a nekončí to pri bublinkujucich potápačoch , umelých rastlinach a zavojnatke . Drzim palce :)
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Pštros » 25 Mar 2016 13:12 pm

Pekne si to spravil aj s tymi machmi.
Techniku prec, schovat... Inak uz len trpezlivost.
Hnojenie, mozno par toboliek do dna... Som ti mohol priniest. Profito je fajn, len sa mi zda, ze neobsahuje tusim fosfor... Ked som to hodil do chnurovej kalkulacky sa to ukázalo...
Drzim palce a porad sa aj s vyberom posadky. Su tu ludia s peknymi minickami...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Jozef I. » 25 Mar 2016 14:17 pm

Ahoj. no ak si odmyslím tie kabliky, topitko a teplomer tak to akvarečko vizerá parádne. namiesto tej egerie by som dal skorej nejake krypta. ta egeria to je taka "hovadina" :D. možno k. lucens alebo lutea by vizerala lepšie. prípadne k. beckertti. tá sa mi v akva páčila keď som ju mal. len by ma zaujímalo či máš niečo v dne? lebo tuším nič.
o krevetkách nech ti poradí niekto druhy, ja v tomto smere tiež len začínam, ale čo viem, tak pri krevetkách žiadne hnojivo do vody.

A tiež ma sklamal objem. Podla názvu som čakal ozaj niečo prtavučke a potešilo ma to.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod vincent van gogh » 25 Mar 2016 15:20 pm

Počuj Jozef. Akvarečko,prťavučko,....... no dobre,každý nejako píšeme.
Píšeme aj s chybami.Ale : " vyzerať ,vyzerať ako."........ je s tvrdým "y" :wink:

Pardon za OT.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod steben » 25 Mar 2016 15:37 pm

Raviolka: tak som to prečítal znova. Myslím že proces nitrifikácie mi je jasný. Ak chcem znížiť NO3 musím sa sústrediť viac na rýchlorastúce a plávajúce rastliny -> pozriem to akva č1. Čo sa týka zábehu, tak akvárko je založené od 7.3. tzn. ide 3 týždeň. Prvý týždeň som nemeral nič. Predpokladám, že som prepásol nárast NH3, minulý týždeň mi NO2 vyskočilo na 1 no a celý tento týždeň ho mám stabilne na 0. Ako som písal zhruba 2x do týždňa prisypem trochu krmiva. S chémiou som nebol kamarát na škole a teraz mi to chýba ale NH4Cl som ani nezháňal. Domnievam sa teda správne, že proces zabiehania mám za sebou? Budúci týždeň by som do akvárka chcel vpustiť 10 krevetiek.

CJ teda púšťam z hlavy. Tie živorodky Heterandria formosa sa mi ozaj páčia a aj dcéra bude rada, že sú tam aj rybky. Bohužiaľ u nás ich neviem zohnať. V akvaristike mi ponúkol Neoheterandria elegans za 3,50€/ks. To mi príde trochu veľa na začiatok. Ešte by som sa chcel spýtať na množstvo živorodiek. 10 je už veľa?

Easy Carbo som teda zrušil spolu s topítkom. Mám tam teraz 19 st C. Teplomer je tiež presunutý. Dnes pribudla fólia na zadné sklo.
Ďakujem za upokojenie moje začiatočníckej akvaduše :-)
Ďakujem Vám za názory.

Na koreni a na prísavkach s mi objavila plieseň. Daň za netrpezlivosť. Koreň som z Hornbachu dal rovno do akvárka. Ale myslím, že v Hryzovom akva som čítal. Nepokládam to za vážny problém a verím že krevetky to spasú.

Pštros: ďakujem tak je to tvoja rada čo sa dalo vybral som filter tam zatial nechávam tento ale snažil som sa ho lepšie zamaskovať Egeriou. Keď budeš v Humennom ozvy sa rád zájdem na pivo :-)

Jozef I: no priznám sa že zatiaľ veľa druhov nepoznám. Snažím sa spoznať poriadne tie čo mám a dúfam, že budú prosperovať, ale časom sa zmene nebránim. Ďakujem za typy.

A ten názov je asi dosť zavádzajúci, tak ho upravím.
steben
 
Príspevky: 6
Založený: 20 Jan 2016 21:46 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Mar 2016 16:35 pm

NO3 nemusíš znižovať, to pôjde samo. Alebo ináč, NO3 je v akváriu potrebné, bez neho nie je život, myslím na rastlinky a baktérie.
Myslím, že hodnoty do 30 sú v norme.
Rovnako tú pleseň si nevšímaj, tá signalizuje, že je tam život-baktérie začali pracovať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod steben » 25 Mar 2016 17:08 pm

Jozef I.: v dne nič nemám.
I.P. Pavlov: tak fajn. Som rád že tam je život, len už sa neviem dočkať keď tam dám krevetky.
steben
 
Príspevky: 6
Založený: 20 Jan 2016 21:46 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Mar 2016 21:23 pm

Vydržať! Príroda chce svoj čas
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod tastyshrimp » 25 Mar 2016 21:33 pm

Na to ze svietis LED reflektorom mas dost zlte svetlo...Co je to za led?
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Jozef I. » 25 Mar 2016 22:28 pm

vincent van gogh napísal:Počuj Jozef. Akvarečko,prťavučko,....... no dobre,každý nejako píšeme.
Píšeme aj s chybami.Ale : " vyzerať ,vyzerať ako."........ je s tvrdým "y" :wink:

Pardon za OT.

Prťavé veci momentálne u Nás doma letia, mám malé deti a dik.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Mar 2016 02:51 am

steben napísal:Som rád že tam je život, len už sa neviem dočkať keď tam dám krevetky.


Vydrž! Pokud chceš jako první krevetky, musíš tomu dát ještě pár týdnů, než budeš mít jistotu, že rostliny rostou a nehrozí kalamita ze strany samotného nově založeného akvária. Raději řešit případné problémy bez krevetek.

Koukám na rostliny. Absolutně nemám zkušenost se saurogyne. Ale slabý bod mohou být ty anubiasy. Proč si je každý cpe do nově založeného akvária, když tak pomalu rostou a užitek v úvodu vyprodukují minimální? A ještě jako ústřední vegetaci? Já dostal jeden zadarmo. Nechtěl jsem ho, ale dostal. Strčil jsem ho do vázy se Shinnersia rivularis - dospodu, aby ho prekryla a na anubias nelezla řasa. Aktuálně je shinersie tolik, že přimáčkla anubias úplně ke dnu. Fajn. Tam mi nevadí.

Pokud chceš krevetky, vidím perspektivně tu egerii. Až jí bude 5x tolik, fajn. Ale nepočítej, že bude držet ve dnu. Pokryje hladinu. Pod ní přežije anubias (takže nakonec finálně nemusí být zle, že ho máš), kryptokoryny.

K nádrži samotné. 25 litrů a chceš krevetky a živorodky. Já mám krevetky Cherry Orange s Neoheterandriami elegans. Původní stav byl 4 páry živorodek, krevetky přišly až později, když byly elegansky zaběhnuté, spokojené a definitivně se množily (což není úplně triviální dosáhnout). Vložil jsem 40 krevetek (všechno od Ivana Vyslužila - tady jako vysluzil2). Aktuálně mám velmi, velmi elegansek a několik krevetek už delší dobu nosí vajíčka. Třeba říci, že všechny elegansky jsou ze 2 samiček - jedna vyskočila a uhynula, druhá vyskočila a ubytoval jsem ji jinde. Takže 3-4 páry stačí. Akvárium je 50x50x25 a vypadá takhle: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 5&s=0&sl=0

Ty máš na rozdíl ode mě filtraci, ale jen 25 litrů a protože máš mnohem hrubší vrstvu štěrku než já a ještě kmen a kameny (filtr), vsadil bych se, že zabereš těmito věcmi větší objem akvária, než já jen štěrkem ve svých 62 litrech (mě po odečtení neživé hmoty zbývá asi 56 litrů pro vodu, rostliny a ryby, tobě odhadem 17). A do toho chceš dát krevety a ryby. Jestli mohu poradit, použij jen ty krevety nebo jen ty ryby. Pokud tě nepřesvědčím, udělej alespoň to, co zmiňuji v odstavci výše - dej jeden element, "zaběhni ho", dosáhni spokojenosti, množení a rozvoje a pak skus přidat druhý element. Podobné jako s rostlinami :).

K formoskám - někde jsem četl, že jsou vůči krevetkám agresivnější než elegansky (a že samečci formosek dokáží uďobat mláďata vlastního druhu). To je mimo jiné důvod, proč mám desítky elegansek v 60 litrech s 40 krevetkami a čtyři formosky ve dvanáctilitrové kouli s třemi krevetkami a bez ambicí krevetky množit (jsem připraven mláďata formosek, pokud jich bude víc, přelovovat jinam a věnovat jim další miniakvárium). Video: https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... _processed (dá se pustit v HD).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mikro pokus o akva

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Mar 2016 03:55 am

P.S. Našel jsem článek, který zmiňuje uďobávání mláďat u formosek: http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=76 Úplný závěr.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.