Jazierko



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 31 Mar 2005 16:05 pm

Chcem na záhrade založiť také mini jazierko 2,5x1,5m, hĺbka 0,5m, v ktorom by som rád cez leto skúsil chovať tropické rybky. Máte s tým niekto skúsenosti :?:

Malo by byť husto vysadené bežnými rastlinami, aké máme v akváriách, plávajúce rastliny a po obvode rastliny, ktoré budú rásť nad vodu, ale s koreňmi pod. Viete mi poradiť také rastliny (nemyslím plávajúce) :?:

Ako sa starať o takéto jazierko, filtrácia, atď....


Dík.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Jazierko

Odoslaťod skala » 31 Mar 2005 16:40 pm

nie som si isty co chces, ale kukni na nejake ostrice, kosatce, Carex, Iris, Typha, Phragmites, myslim ze aj firmu Akvaimpex.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Jazierko

Odoslaťod Milos Gnida » 31 Mar 2005 17:00 pm

Skus Echynodorusy, Ludwigia repens , aj hygrophily dokážu vyrásť z vody /moja skúsenosť / ale pozor na teplotu - 50 cm hlbka je uz dost velka , slnko ti vodu neprehreje az po substrat , teoreticky tvoj plán je možný , ale chce to podla mna aj neaký ohrievač vody , a urcite výkonny filter. Dalsia vec je ze od slnka sa ti premnožia riasy , pokial bude jazero na príliš exponovanom mieste. Ďalšia vec je že musíš rátať aj z kadejakou pliagou , ako su vošky a pod, tie dokážu urobiť poriadnu paseku. No určite ten nápad je veľmi zaujímavý , ale chce sa na to dobre vyzbrojiť informáciami . Držím palce. :wink: Len take male info , cez leto som dal gurami do mojho jazierka a v pohode prežili aj bez vyhrievania.
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Jazierko

Odoslaťod Raviolka » 31 Mar 2005 17:23 pm

Igypop napísal:Malo by byť husto vysadené bežnými rastlinami, aké máme v akváriách...
Hmm, a nebude lepší použít spíš rostliny, jaké rostou u nás v přírodě? :wink:
O vhodných druzích existují opravdu stohy knížek, takže bych tě nasměrovala do nějakého antikvariátu nebo knikupectví... těžko budeš shánět druhy jen na základě toho, že ti tady někdo napíše jejich název... asi by to chtělo podrobněji nastudovat :|
O teplotu bych se nebála, spíš je výhoda v tom, že bude jezírko mít aspoň těch 50cm, takže se voda nepřehřeje. Záleží samozřejmě na tom, jestli bude voda v jezírku cirkulovat, případně jak silně... což nás přivádí k úplně základní úvaze, a sice jaké ryby tam chceš chovat?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 31 Mar 2005 17:24 pm

Na teplotu som zvedavý aj ja. Minulý rok som mal vonku v 80L sude gubky, guramu a °2prísavníkov. Okrem prísavníka prežili všetky, mal som tam aj ohrievač nastavený na teplotu 18°C-keby išlo do tuhého :) , cez deň mala teplota vody v hĺbke 10cm aj 30°C, a úplne na dne v hlbke 70cm 16°C, ohrievač bol cca v polovici vodného stĺpca. Ten sud bol pomerne úzky a vysoký, takže slnka doňho moc nenasvietilo, ale echynodor rástol nádherne :roll: , bez filtrácie iba z občasným vzduchovaním.
Vyhrievaniu do hlbky chcem napomáhať čerpadlom, ktoré bude vodzu z vrchnej vrstvy prehánať do hlbky, alebo naopak, + nejaký výkonný ohrievač, aby voda neklesla pod krytickú hranicu (tú hádam určím podľa rybiek).
Viac sa obávam prudkého dažďa, ktorý by mohol celé jazierko poriadne ochladiť šokom. Takže uvažujem o nejakej odklápacej strieške z priesvitnej fólie, na takú kaľuž to nebude "big problem".
Vošky si myslel na rastlinách nad vodou :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 31 Mar 2005 17:32 pm

Raviolka napísal:... Záleží samozřejmě na tom, jestli bude voda v jezírku cirkulovat, případně jak silně... což nás přivádí k úplně základní úvaze, a sice jaké ryby tam chceš chovat?


Čau Raviolka, som rád, že si sa ozvala.... :wink: , hádaj aké rybky by som tam chcel dat :?: , myslím, že trafíš na prvý krát :twisted:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 31 Mar 2005 17:50 pm

Možno to nevyznelo presne, ale ja chcem to jazierko prevádzkovať iba jar-leto, možno ešte počas teplej jesene, potom bude nasucho.

Preto tie rastliny z akvária. Ale rastliny nad vodou by som chcel také, čo vydržia cez zimu vonku, resp. koreňová sústava by sa mohla odložiť do pivnice (vo vhodnom obale).

K rybám, to aké sa tam hlavne kvôli teplote hodia, zistím až koncom mája, keď dúfam bude stabilná teplota. Dovtedy by som ho rád mal zabehnuté a s rastlinami.

Najlepšie by bolo sledovať nonstop teplotu čidlom a údaje prenášať do PC, a z vývoja teploty počas 24h v závislosti od okolitých podmienok zistiť, na koľko sa teplota naakumulovaná počas dňa vo vode udrží cez noc a do rána atď :roll:

Filtráciu vyriešim nejakým externým fitrom z vlastnej dielne + UV lampu.

Obávam sa rias, ale najmä parazitov a votrelcov typu žaba, potápnik atď, ktorí by mi tam mohli narobiť riadnu paseku (prípadne mačkovité šelmy) :evil: :evil: Všetko ostatné čo tam spadne je POTRAVA :twisted:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Jazierko

Odoslaťod Milos Gnida » 31 Mar 2005 19:06 pm

Vošky si myslel na rastlinách nad vodou :?:

ano tie . Ked ti nalietaju / nalozia/ big problem , mal som žaburník skorocelový a celý mi ho obžrali a nevydržal to , a už bol krásne zakvitnutý sakra :evil: lekno tiež , ale ten nálet bol len taký sezonny dalsie roky potom nic , takze je mozne ze k tebe sa nedostanú :wink:
:idea: Vidíš , ten žaburník je dobrá kvetinka pre teba vyzerá to podobne ako echinodorus daj si do googla /Alisma plantago - aquatica/ [/quote]
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Jazierko

Odoslaťod Raviolka » 01 Apr 2005 13:31 pm

Pořád si myslím, že naše "domácí" rostliny jsou lepší volba. Odkud chceš vzít ty akvarijní rostliny? ...vyndáš je z nějakého akvária a na podzim zase vrátíš? Hmm, připadá mi jednodušší někde nabrat pár trsů řekněme rodu Potamogeton nebo Myriophyllum a nechat je dělat, co umí :D Je přece jedno že jezírko vypustíš... naprostá většina submersních rostlin stejně na podzim odumře. Za samozřejmost pokládám fakt, že se vyhneš chráněným druhům a chráněným lokalitám :wink: Případně si rostliny koupíš. Totéž se týká těch okolo jezírka... ale jak už jsem psala, existuje spousta knih. Domácí druhy jsou hodně ozdobné a bylo by hezké mít na zahradě výsek naší přírody... nebo ne? :P
Pokud jde o ryby... asi to budou kaprozubky, ne? :wink: Radši bych na tvém místě předem zjistila, jak to snáší konkrétní druhy. Nějaké větší Epiplatysy bych si dovedla v jezírku velmi dobře představit. V USA se takhle běžně chovají domácí druhy halančíků... mimochodem, v Hornbachu mají Jordanella floridae, což je 1. pěkná a svérázná ryba 2. řasožrout 3. do jezírka jako stvořená :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 01 Apr 2005 13:52 pm

Chránené oblasti sú tabu, ale neverím, že tie rastliny rastú aj niekde inde, kroma obchodov. Ale dík za typ, rozodne sa budem zaoberať touto možnosťou, a ak mi budú vyhovovať a zoženiem ich, tak tam pôjdu.

Nadbytočné rastliny mám v akva, resp. držím ich tam len kvôli tomu jazierku a presne ako si povedala, na jeseň ich vyberiem rozdám, predám... a niečo nehám na búdúci rok.

Rybky si jasne trafila, do úvahy pripadajú najmä nejaké odolnejšie šťučky, navyše by mali byť schopné prezimovať v spoločenskom akva. Keby to šlo, tak by som skúsil nejaké aphyosemiony. Ale to uvídm až neskôr, cca koniec mája predpokladám, podľa počasia.

Nevieš ako je to z tými parazitmi, viem že v jazierkach býva "kaprivec" (?), pijavice a podobná háveď...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Jazierko

Odoslaťod DuDo » 01 Jún 2005 16:48 pm

Ja idem kopat jazierko cca 1500L a v nom nejake domace druhy rastlin (a mozno ze aj akvarijne :-) ). Ryby - tych by som vela nechcel ale urcite tam dam dake male tunajsie druhy a GUPKY- proti komarom ako stvorene.
Na napad vykopat jazero ma naviedol ujo ktory si minuly rok dal vykopat rybnik cca. 50x50x2m a teraz bagruju na dvore 12000 L s koi kaprami.
Obrázok používateľa
DuDo
 
Príspevky: 27
Založený: 19 Mar 2005 16:39 pm
Bydlisko: Nová Ba?a

Re: Jazierko

Odoslaťod Igypop » 01 Jún 2005 17:04 pm

Dudo, ja som teraz urobil jazierko cca 2x1m a hlboké 40cm. Teplota sa minulý týždeň, keď bolo tak teplo vyšplhala na 33°C :? a ráno bývala okolo 22-25°C.
Kým sa mi rozrastú plávajúce rastliny, tak ho budem musieť pritieniť a čiernu fóliu zakryť svetlým štrkom.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Jazierko

Odoslaťod DuDo » 02 Jún 2005 17:12 pm

Moje bude hlboke v niektorych miestach 1m ak sa vydari. na zatienenie posluzia aj lekna- dostanem rozrastene od znamych a aj plavajuce.
P.S. asi budem musiet aj ja tienit.
Ale co ved to jazierko napustim az na buduci rok.... kym ho vykopeme?????
Obrázok používateľa
DuDo
 
Príspevky: 27
Založený: 19 Mar 2005 16:39 pm
Bydlisko: Nová Ba?a

Re: Jazierko

Odoslaťod ObiWanKenobi » 31 Mar 2006 12:13 pm

Caute pripajam sa do diskudie, pred rokom a pol sme doma vykopali jazierko ktore je v lete vhodne aj na kúpanie, hlboké asi 2metre,je to robene na sosob "bazen" vnoreny v jazierku!!! Rybám sa darí a v zime bez problémov prezimujú v hlbokej vode, Chcem sa spytat ako mate vyresený preprad, ked napríklad prší a pretecie voda cez hranu!!! Lebo nám sa stalo asi pred rokom ke prsalo asi tyzden v kuse ze voda sa vylievala na jednom miete ktore bolo asi 5-10mm pod urovnou folie(stat sa to moze) a v blízkosti bola vodomerná šachta do ktorej si voda našla cestičku a spláchla asi 1kubik vody a blata do tej šachty(nic prijemne pri vyberani!!!) a trava sa totalne prepadla!!
ObiWanKenobi
 
Príspevky: 14
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2006 22:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jazierko

Odoslaťod stano75 » 30 Apr 2006 16:13 pm

ahojte,
uz nam zacala sezona tak sa ozvem ak ches poradit k jazierku ci zacat alebo nie alebo ako, rad poradim
cafte
Obrázok používateľa
stano75
 
Príspevky: 11
Založený: 30 Apr 2006 11:27 am
Bydlisko: spisska nova ves

Re: Jazierko

Odoslaťod vlkman » 02 Máj 2007 21:36 pm

Zdarec....mám tiež jazjerko tohoto rozmeru,ale len je hlbšie zdouvodu prezimovania rýb...hlbku mám 110cm a moje koi kapre krasne prezimujú,ale na zimu mám stale pustený kompresor :D .Toto jazerko mám už 6r a koikapre mi tu už dorastli do 27cm velikosti.Doteraz som tam mal len kompresor na prevzdušnovanie vody,ale tento rok som tam pridal aj filter a aj s čerpadlo a ešte aj UV lampu 5w :) a som na 100% spokoný s čistotou vody. Tak to je všetko..... :D ked budeš mat zaujem pošlem aj foto.... :D
vlkman
 
Príspevky: 1
Založený: 02 Máj 2007 21:24 pm

Re: Jazierko

Odoslaťod arowana » 02 Máj 2007 22:19 pm

Vlkman nahoď nejaké foto do verejného fotoalbumu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Jazierko

Odoslaťod sano » 03 Máj 2007 16:50 pm

Ahoj Miloš, prosím poraď, kde by sa dal zohnať žaburník skorocelový.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.