54L - Michaela1310



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 09:33 am

Ahojte,

založila som tému o mojom akvárku, aby bolo všetko pokope.

Mám toto akvárium: https://shopakva.sk/11269-akvarium-star ... ierne.html
60x30x30, 54L (čistý objem vody je samozrejme o niečo menší)
Filter aj svetlo mám z tej sady, ale akurát k filtru som pridala viac molitánu aby som znížila veľmi silný prúd vody. Filter mám nastavený tak, že voda ide do akva von aj priamo z filtra a časť vody ide rampou tesne na hladinu aby ju čerila.

Založila som ho 13.1.2016 a mesiac bolo len s rastlinami a zabiehalo sa.
Potom som tam dala rybky ale o nejaké tri týždne mi skoro všetky zkapali. Postupne som zistila, že to bolo kvôli vysokej hodnote NO3. Každý druhý deň som menila časť vody a postupne hodnota NO3 klesla do normálu. V tom čase som mala 3 tetry neonové, ktoré toto prežili.
Zápasila som aj s riasami, ktoré som znížením svietenia tiež zničila.
Pridala som do akva viac rastlín, Vyhodila zbytočne veľkú dekoráciu a dala som tam radšej menší kúsok dreva. Toto drevo som pridala len asi pred tromi dňami. Môže mať aj to vplyv na hodnoty vody?? Kúpila som ho v akvaristike a len som ho poriadne opláchla v teplej, tečúcej vode.
9.3.2016 som dokúpila dvoch prísavníkov, ktorý mi dosť pomohli s likvidáciou rias a keď bolo všetko v poriadku kúpila som 10 razboriek klínových a ešte 3 tetry neonové. Čiže dokopy bolo 10 razboriek, 6 tetier neonových a 2 malý prísavníčky.

Vodu mením raz do týždňa 10L. Svietim 9 hodín.

Rastliny:
Valisneria, Ludvigia, Microsorum, Anubias

Dnes ráno som našla dve razborky mrtve.

Hodnoty vody meriam prúžkovým testom.
NO3 - cca 25
NO2 - 0
GH - 16
KH - 15
PH - 7,2

Hneď som vymenila 20L vody, čo je skoro polovica.

Toto je aktuálna foto akvária:
gallery/akvaria-a1/michaela1310-p47493.html

Viete mi prosím poradiť čo robím zle a ako sa mám vyvarovať opätovému úhynu rýb??
Je vhodné pridať KH, PH minus?? alebo to riešiť len výmenou vody??

Ďakujem za každú radu.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Fan_Tomas » 02 Apr 2016 13:04 pm

No3 25 mg/l by som ako zlu hodnotu nevidel, to tie rybky v pohode daju, skor by som sa snazil zmakcit vodu lebo ju mas velmi tvrdu aspon na hodnotu kh 8, spravis to napriklad osmotickou alebo destilovanou vodou, v lepsej akvaristike ti osmoticku vodu predaju, zriedis so svojou na pozadovanu hodnotu. Pri tvojom objeme je to podla mna najlepsie riesenie.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 13:22 pm

Cez víkend je akva zatvorená. Môžem tam zatiaľ ako prvú pomoc dat pripravok Ph, KH mínus?? Zdá sa mi že aj ďalšie dve rybky sú nejaké malatne :-(
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 02 Apr 2016 16:18 pm

Neliat žiadne zazracne vodicky!
Ja by som ju tvrdost neriesil. Buď nájsť vhodnych zivocichov alebo revezna osmoza ( ale to je už pre väčšinu bežných laikov akvaristov už zbytočnosť)
To že rybky do 3 týždňov po vypusteni do akva zakapu je bežná vec, neries to. To sa proste stane.

Ja osobne by som na tvojom mieste vôbec nic nerobil. Len drzal pravidelnú vymenu vody.

Akva nemá podľa fotky nejaké zahadne zloby.
Nič do akva nelej, len udrzuj standardne cistotu a citaj o moznych zivocichoch do tvojej tvrdej vody.
(iba pre zaujimavost. Kedze ti prvá osadka cela vykapala akú ocistu po mrtvolkach si urobila?)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 18:57 pm

prvý krát čo mi vykapali rybky tak mi z nich zostali len tri tetra neonové.. tie žijú do teraz,

A očistu som robila takú, že som okamžite menila polovicu vody a potom každý druhý deň asi 1/4 vody. Zároveň odkalovala dno.
Má sa robiť niečo iné?

A teraz som prišla domov a vylovila som ďalšiu razborku :( Snáď už bola posledná, ktorá zomrela...
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 02 Apr 2016 19:33 pm

teoreticky... ale fakt teoreticky... (pretoze mozno pred nami nieco este tajis) mas nieco v akvariu co ti "travi" ryby. V tomto konkretnom pripade by pomohla napln do filtra na odstranenie chemickych latok - uhlie.

- mozno mas nieco vo vodovodnych trubkach - nemoze sa voda niekde dostat do kontaktu s medou?
(bojim sa ze rybickam davam studenu vodu, tak ju zmiesavam z teplou z kohutia - a ehla, doma vodu ohrievame bojlerom a bojler ma medenu spiralu)

- mozno mas daco v substrate(kamienkoch) co je to vlastne za substrat?

Ja by som to fakt len sledoval. Bud vies urobit poriadny rozbor vody - to malo kto z nas, alebo nevies a musis robit len klasicke ukony, ale tie robis - v principe. Pozri, poviem to takto. Ak to vykape cele, tak bude vediet ze je daco v tej vode. Pojdes si urobit rozbor vody, lebo ja by som tiez nepil taku vodu po ktorej ryby kapu. A potom zacnes uplne odznova, postupne, pomalicky.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2016 20:10 pm

napis,kedy si ich kupila,ako adaptovala na tvoje podmienky vody?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2016 20:23 pm

Koren za to nemoze,je lepsi ako ten druhy umely,ph,kh tvoje hodnoty razborkam az tak nevadia,skor ta tvrdost neonkam.Nie som tiez za zazracne vodicky,ale torumin,blackwater aquatan je fajn raselinovy vyluh s huminovymi latkami,ciastocne znizia ph,odstrania z vody cl,tazke kovy,zlepsuju kondiciu ryb.V lese nazbieras dubove listy,olsove sisky,ktore maju podobne vlastnosti raseliny a prirodzene zafarbia vodu tmavo cajovej farby.Teraz vsetko myslim k neonkam.Je ale fakt jednoduchsie prisposobit osadku hodnotam tvojej vody a pozeral som,ze Malacky ju maju dost tvrdu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 20:50 pm

Zatajiť sa nesnažím nič, lebo chcem prísť na to kde je problém :)

Substrát mám sera Floredepot a na tom klasický akvaristický štrk.
Vo vodovodných trubkách netuším čo mám. Bývame v bytovke a nemáme vlastný kotol, takže neviem.

Lenže tie tri neonky tam mám od úplného začiatku a tým sa darí. Prežili aj ten prvý úhyn, takže neviem či je možné aby tam bolo niečo čo ich trávi, keď to nezabilo všetky.

Hej, v Malackách máme dosť tvrdú vodu, na to ma upozornili už v akve kde som si kupovala všetky veci k akvarku.

No a adaptovanie na moju vodu, tam priznávam, mohol byť problém. Normálne som do akvarka najskôr ponorila nové rybky ešte v sáčku s vodou z predajne. Po nejakej dobe som pridala trošku vody z akvarka a takto som chcela pomaličky pokračovať a po kúskoch pridávať vodu z môjho akva až ich nakoniec vypustiť dnu. No ale môj drahý priateľ, chvíľku po tom ako som do šáčku pridala prvý krát trošku vody z akva, keď som sa teda nepozerala, ich tam vylial a hovoril, že to nemôže byť taká veda a šupol ich tam.. poriadne som mu znadala a priznám sa, že sme mali kvôli tomu tichú domácnosť.. No myslela som si, že tým by to nemuselo byť, lebo vydržali od vtedy týždeň a pol.. či myslíte, že to môže byť tým?
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 20:54 pm

A ešte som zabudla, jediné čo do vody pridávam je Aqua safe keď vymieňam časť vody.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2016 21:07 pm

No mne islo o prvotny sok ako teplotny,tak zmena parametrov vody.Prirovnal by som to,ked ta hodia do studenej vody,lapas po dychu.Ja vylejem rybky zo sacku do maleho vedra,prilejem vodu z akva,prikryjem,nech nestresuju,neskor znova prillejem vodu atd. kym je viac vody akvarijnej ako sackovej,potom sietka a sup dnu,nevylievaj obchodnu vodu do akvaria,procedura okolo 20-30min.Ak ich mas dlhsie,myslim,ze to nebude dovod :dead: Sacok nedavaj dnu,aj ked to pisu niektori a nove rybky pustam pri vypnutom svetle,pri tvojej osadke to je jedno.
Priatelovi za trest aspon dva tyzdne nedaj...................moznost ukoncit tichu domacnost.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 21:18 pm

Super, ďakujem za dobrú radu :) Nabudúce to spravím určite takto.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2016 21:26 pm

No ale stale nevieme preco,razbory klinoskvrne su viac druhy,predavajuce pod jednym nazvom v menej skusenych akvaristikach,tak ak mas Hengelku alebo Espeho tak problem je jasny,vysoke ph,ale ak heteromorpha,sme tam,kde predtym,skus posudit podla popisu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 21:29 pm

Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2016 21:33 pm

Tak snad to skoncilo a rano budu ostatne plavat dole bruchom :wink: ,tato je odolnejsia.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 02 Apr 2016 21:35 pm

To dúfam aj ja, že to už bude ok. Uvidíme ráno, keď tak budem pokračovať v pátraní :)
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 03 Apr 2016 00:08 am

No keby to pokracovalo,napis aku mas teplotu vody,pri vymene miesas pribliznu teplotu vody novonalievanej alebo rovno studenu,ohrievac mas aky,ako casto a cim krmis aj znacku krmiva,za ten cas si kolkokrat menila v akvariu rozmiestnenie rastlin a ostatnej dekoracie,ostatne ryby sa nechovaju cudne nejako,parametre vody si pisala,tie pasiky su informativne v dost velkom rozmedzi,ale aj tak aspon znacku ake,molitan z filtra cistis v com a kedy,20litrova vymena uz narusi v takom akvariu dost nitrifikacny proces,moznost je este otrava vyparmi,nenatierala si nieco farbou,pouzivas sprej na hmyz,alebo zafajcene prostredie je na :dead:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 03 Apr 2016 07:27 am

Tak dnes ráno sú našťastie všetky rybky žive a vyzerajú byť normálne čulé :)
Ale pre istotu to sem napíšem:

Teplotu mám 24-25 stupňou. pri výmene vody ju najskôr odmeriam aby mala tiež rovnakú teplotu ako v akva a dám tam Tetra Aquasafe. Ohrievač mám s termostatom 50W a bol súčasťou akva setu. Krmím tak raz za deň a len toľko čo do minutky zjedia. Mám vločkové krmivo s vitamínmi - Supermix profi od nejakého Slovenského výrobcu Zooprodukt. Pre prísavníky mám krmivo, ktoré bolo tiež pribalené k akvariovému setu - Mini wafers mix od Tropical. Ale okusujú ho aj rybyčky a preto im občas dám jeden deň pauzu v krmení vločkami. S rastlinami som sa snažila nehýbať, maximálne som tam pridala vallisnerku asi pred mesiacom a Microsorum mi na listoch tvorí také nové výhonky na rozmnožovanie, tak tie som si do akva zasadila keď boli dostatočne veľké. Inak som sa snažila do substrátu nevŕtať. Jedine pri odkalovaný som raz asi pred dvomi týždňami vybrala obe dekorácie a poriadne odkalila celé dno a potom keď som menila pôvodnú umelú skalu za drevo tento týždeň. Ale to som robila vrámci výmeny vody a odkalenia, čiže čo som rozvírila, tak som to rovno vysala von. Pásiky na testovanie vody mám od Sera, Quick test ale do budúcna určite plánujem kúpiť kvapkové či ako sa to volá. Molitan z filtra čistím vždy pri výmene vody a samozrejme vo vode z akva. A nič sme nenatierali, nestriekali proti hmyzu ani nefajčíme. Inak v prípade malovania bytu mám ako zabezpečiť akvarko?? v lete plánujeme malovať celý byt..
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 03 Apr 2016 09:04 am

No to boli mozne moznosti stresu
,jednodruhova strava-hoci su s vitaminami tie krmiva,je lepsie menit vlocky,doporucil by som tetramin,dalej skombinovat s nejakou mrazenou od sery koretry,nitenky,patentky,blister stoji 1.40 a mas na 2 ,3mesiace,len rozpustis kocku v poldecaku vody a hadzes postupne pinzetou,ale uz pomoze vlocky za ine vlocky,prip.tableta na sklo este.
Stres zo zmeny prostredia-to by skor platilo na ine druhy ale nikdy nevies,prehodis inak dekoraciu a je problem,hlavne,ked sa robia casto zasahy,niekto nebude spokojny nikdy.
Ked nemalujes syntetikou sokle ako niekedy,primalex,remal a pod. su v poho,ale pri acetonovych pripravkoch nutne dobre vetranie.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod hooopy » 03 Apr 2016 21:34 pm

Podla fotky....kde mas to microsorum?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 04 Apr 2016 09:56 am

hooopy napísal:Podla fotky....kde mas to microsorum?

Dobra otazka,pretoze asi je v strede vpredu a aj anubias su zahrabane v substrate :?:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 05 Apr 2016 08:30 am

Microsorum mám v strede a potom trošku aj vzadu ale nie úplne. Tiež som dala také malé výhonky aj do predu ale on je úplne maličký a veľmi pomaly rastie.

A v priebehu včerajška a dneška uhynuli ďalšie 3 razborky :( včera som opäť vymenila 10L vody..
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod radorado » 05 Apr 2016 10:32 am

Ja by som zacal menit kazdy druhy den tretinu vody a takto by som to robil dva tyzdne. potom by som vymenu natiahol na kazdy stvrty den.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 05 Apr 2016 10:35 am

Michaela, chalani ti takto "velmi velmi odbuka" naznacuju, ze s tym anubiasom a microsorkom nie je nieco v poriadku.
Ale ani ja ti to nepoviem - lebo chcem aby si na to prisla sama.

aby si si vsak nemyslela ze som "hnup" tak ti dam malu napovedu - klucove slovo je pri tomto "substrat"
Hladaj info o pestovani tychto rastlin.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.