54L - Michaela1310



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Apr 2016 10:57 am

Michaela1310 napísal:A v priebehu včerajška a dneška uhynuli ďalšie 3 razborky :( včera som opäť vymenila 10L vody..


Pokračuj ve výměnách, zamysli se nad tím, co píší ostatní o anubiasu a spol. a nenakupuj žádné nové ryby, ani kdyby ti vše uhynulo. Tvůj cíl aktuálně je zprovoznit akvárium. Nezabývej se dalšími živočichy, dokud ti rostliny nebudou prokazatelně fungovat a nebude jich asi 2x tolik, než teď.

Můj názor je, že toto vše se děje, protože nemáš akvárium dostatečně zaběhnuté.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 11:56 am

Michaela1310 napísal:To dúfam aj ja, že to už bude ok. Uvidíme ráno, keď tak budem pokračovať v pátraní :)

Neviem ci nieco vypatras. Stres je tichy zabijak aj u ludi,nabaluje rozne choroby vonkajsie viditelne,vnutorne neviditelne.
radorado napísal:Ja by som zacal menit kazdy druhy den tretinu vody a takto by som to robil dva tyzdne. potom by som vymenu natiahol na kazdy stvrty den.

Parametre vody,teplota, su dobre,zabehnute ako-tak bude,vymeny by som nesilil poctom a objemom,toto by som nechal tak 1/3 1xtyzden.
Prerybnene nemas,neprekrmujes,nevidiet nic nezvykle na akvariu.Loki uz pisal,ze stat sa moze,netreba hned hladat chybu v niecom.Uhynuli slabe mozno stresovane jedince,ked beriem do uvahy,ze ani neonky neposli vsetky.Vela zalezi aj o predajniach,ake podmienky maju.Nemenovane retazce to robia ako biznis,starostlivost je vedlajsia a tak aj ich nadrze vyzeraju.Predtym,ako v obchode povies ,,z tychto 10“ si pozri ich spravanie,viditelne anomalie a samozrejme uz musis mat nastudovane,co mozes a co nie,ake dlhodobe podmienky si schopna udrzat.
Ja by som skor dokupil rybky,nech su vo vacsej skupine,mensi pocet je dalsi dovod stresu,rastliny si pridala ale microsorium a anubias to nevytrhnu,su pomale,mas malo hlavne rychlych,ako pre kolobeh akvaria,tak pre rybky,ktore maju moznost sa ,,ukryt“. Nie je to o tom,ze kupis rastlinu a hotovo,musis hladat,ktorej sa bude darit a tej ostanes potom verna.Rastliny by som este dolozil.Pomoze to ako rybkam,tak biologickej rovnovahe v akvariu,Ludwigia je vytahana,nepekna,nedari sa jej v tvojich podmienkach,vymenil by som za inu nenarocnu napr.cryptocorynu,sagitariu, staci hodit na hladinu plavajucu rastlinu,cez ktoru prejde svetlo,znizis intenzitu svetla,ryby sa budu citi bezpecnejsie.Dam do svojich fotiek 60l pozri si ceratophylum,to akvarium nehnojim roky nicim,jedine davam blackwater kvoli neonkam a z velkeho hadzem kusky rastlin odhryznute trinidadmi.
Zmenil by som este vlockove krmivo za spominany Tetramin,je to velmi kvalitne krmivo a raz za cas porozmyslaj nad tym mrazenym pre spestrenie ich zivota,v mrazaku nezaberie miesto.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 05 Apr 2016 12:07 pm

až teraz som si všimla, že mám hore napísaný Anubias ale ja tam mám Echinodorus. Ospravedlňujem sa za chybu, tieto dva názvy sa mi neviem prečo mýlia :(

A k tej Mikrosorium som si niečo počítala a som prekvapená, že sa nemá pestovať v substráte :( v Akve mi povedali, že ju mám normálne zasadiť a aj z detstva si pamätám, že ju ocino mal v akvarku normálne zasadenú, tak som sa nad tým vôbec nepozastavovala :( Mala by som ju teda nejako inak zabezpečiť aby nebola zasadená a ani mi neplávala len tak vo vode?? Viete mi poradiť aký je na to najlepší spôsob ak nemám žiadnu kôru ani drevený koreň o ktorý by som to prichytila? Dá sa to vôbec nejako ,,oklamať,, že by som to skúsila uchytiť s kameňom alebo nejako inak??
Ale mne sa zdá, že sa jej darí aj keď je zasadená.. Stále má nové výhonky a aj také tie dcérske rastlinky, ktorými sa rozmnožuje.. aj napriek tomu je nutné ju mať mimo substrátu?? Nemôže sa jej dobre dariť aj tam??

A k tým uhynutým rybkám.. Merala som opäť vodu a NO3 som mala stále +- rovnaké, čiže nejakých 25, tiež tvrdosť vody bola stále vysoká :( Myslíte, že ten úhyn je kvôli tvrdosti?? Existuje nejaká možnosť, že by si niektoré rybky na to zvykli aj keď pôvodne nie je pre nich také prostredie?? Lebo tie tetry neonové mi stále žijú. Dokonca tri z nich od úplného začiatku.
Ak nie, zmekčenie vody sa dá dosiahnuť teda osmotickou alebo destilovanou vodou?? teda okrem chémie... Ale chcela by som sa vyhnúť neustálemu nakupovania takejto vody. Ale ak by sa inak nedalo, tak budem musieť.. len hľadám možnosti.
Pozerala som aj iné ryby, ktoré znesú aj tvrdšiu vodu ale to som našla len nejaké živorodky a tie by som veľmi nechcela :(
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 12:17 pm

Michaela1310 napísal:až teraz som si všimla, že mám hore napísaný Anubias ale ja tam mám Echinodorus. Ospravedlňujem sa za chybu, tieto dva názvy sa mi neviem prečo mýlia :(

A k tej Mikrosorium som si niečo počítala a som prekvapená, že sa nemá pestovať v substráte :( v Akve mi povedali, že ju mám normálne zasadiť a aj z detstva si pamätám, že ju ocino mal v akvarku normálne zasadenú, tak som sa nad tým vôbec nepozastavovala :( Mala by som ju teda nejako inak zabezpečiť aby nebola zasadená a ani mi neplávala len tak vo vode?? Viete mi poradiť aký je na to najlepší spôsob ak nemám žiadnu kôru ani drevený koreň o ktorý by som to prichytila? Dá sa to vôbec nejako ,,oklamať,, že by som to skúsila uchytiť s kameňom alebo nejako inak??
Ale mne sa zdá, že sa jej darí aj keď je zasadená.. Stále má nové výhonky a aj také tie dcérske rastlinky, ktorými sa rozmnožuje.. aj napriek tomu je nutné ju mať mimo substrátu?? Nemôže sa jej dobre dariť aj tam??

A k tým uhynutým rybkám.. Merala som opäť vodu a NO3 som mala stále +- rovnaké, čiže nejakých 25, tiež tvrdosť vody bola stále vysoká :( Myslíte, že ten úhyn je kvôli tvrdosti?? Existuje nejaká možnosť, že by si niektoré rybky na to zvykli aj keď pôvodne nie je pre nich také prostredie?? Lebo tie tetry neonové mi stále žijú. Dokonca tri z nich od úplného začiatku.
Ak nie, zmekčenie vody sa dá dosiahnuť teda osmotickou alebo destilovanou vodou?? teda okrem chémie... Ale chcela by som sa vyhnúť neustálemu nakupovania takejto vody. Ale ak by sa inak nedalo, tak budem musieť.. len hľadám možnosti.
Pozerala som aj iné ryby, ktoré znesú aj tvrdšiu vodu ale to som našla len nejaké živorodky a tie by som veľmi nechcela :(

myslel som na echinodor ale ty vies co kupujes,to je jedno.Ked sa microsoriu dari,nechaj tak,keby zacala hnednut,hnit musis ju priviazat na ten kusok dreva alebo vacsiu skalku.
Tieto razborky znesu vacsiu tvrdost,tak kvoli tomu nie.Este nieco mozno odide,odolne ostane,dokupis novych kamosov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 05 Apr 2016 12:43 pm

Hora napísal:
Michaela1310 napísal:To dúfam aj ja, že to už bude ok. Uvidíme ráno, keď tak budem pokračovať v pátraní :)

Neviem ci nieco vypatras. Stres je tichy zabijak aj u ludi,nabaluje rozne choroby vonkajsie viditelne,vnutorne neviditelne.
radorado napísal:Ja by som zacal menit kazdy druhy den tretinu vody a takto by som to robil dva tyzdne. potom by som vymenu natiahol na kazdy stvrty den.

Parametre vody,teplota, su dobre,zabehnute ako-tak bude,vymeny by som nesilil poctom a objemom,toto by som nechal tak 1/3 1xtyzden.
Prerybnene nemas,neprekrmujes,nevidiet nic nezvykle na akvariu.Loki uz pisal,ze stat sa moze,netreba hned hladat chybu v niecom.Uhynuli slabe mozno stresovane jedince,ked beriem do uvahy,ze ani neonky neposli vsetky.Vela zalezi aj o predajniach,ake podmienky maju.Nemenovane retazce to robia ako biznis,starostlivost je vedlajsia a tak aj ich nadrze vyzeraju.Predtym,ako v obchode povies ,,z tychto 10“ si pozri ich spravanie,viditelne anomalie a samozrejme uz musis mat nastudovane,co mozes a co nie,ake dlhodobe podmienky si schopna udrzat.
Ja by som skor dokupil rybky,nech su vo vacsej skupine,mensi pocet je dalsi dovod stresu,rastliny si pridala ale microsorium a anubias to nevytrhnu,su pomale,mas malo hlavne rychlych,ako pre kolobeh akvaria,tak pre rybky,ktore maju moznost sa ,,ukryt“. Nie je to o tom,ze kupis rastlinu a hotovo,musis hladat,ktorej sa bude darit a tej ostanes potom verna.Rastliny by som este dolozil.Pomoze to ako rybkam,tak biologickej rovnovahe v akvariu,Ludwigia je vytahana,nepekna,nedari sa jej v tvojich podmienkach,vymenil by som za inu nenarocnu napr.cryptocorynu,sagitariu, staci hodit na hladinu plavajucu rastlinu,cez ktoru prejde svetlo,znizis intenzitu svetla,ryby sa budu citi bezpecnejsie.Dam do svojich fotiek 60l pozri si ceratophylum,to akvarium nehnojim roky nicim,jedine davam blackwater kvoli neonkam a z velkeho hadzem kusky rastlin odhryznute trinidadmi.
Zmenil by som este vlockove krmivo za spominany Tetramin,je to velmi kvalitne krmivo a raz za cas porozmyslaj nad tym mrazenym pre spestrenie ich zivota,v mrazaku nezaberie miesto.


práveže ja som naposledy pridávali ešte viac Vallisnerky a tá sa mi začína dosť rozmnožovať a ťahajú sa z nej pomaly na každú stranu nové výhonky, ktoré sa zakoreňuju. Postupne ich smerujem na miesto kde mám Ludwigiu a chcem ju za ňu vymeniť, lebo tiež pozorujem, že sa jej u mňa veľmi nepáči :) Echinodorus a Microsorium mám od úplného začiatku, akurát, že Microsorium som už z tých nových výhonkov zasadila ďalej, ale tie su ešte veľmi drobučké zatiaľ. Plávajúci rastlinku som u nás v Malackách nezohnala a ešte som sa inam nedostala. No pokúsim sa nejakú zohnať.

Uvidím ako to pôjde ďalej a keď tak koncom týždňa skúsim nejaké Razborky dokúpiť a uvidíme..
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 12:44 pm

blistre.jpg

tieto mrazene blistre su dobre(pisal som Sera ale su Aquawold a Zootrade),krmim kazdy druhy den,30ks vo vanickach,tebe staci rozpustit jednu a vsetky budu mat dost,zvysis ich kondiciu,imunitu a ako som spominal aj spestris stravu,nebude jednodruhova.
Nitenky a patentky musis hadzat pinzetou po kuskach,oni idu rychle ku dnu a stamat si ich nezoberu,rozpustena voda je z nich zafarbena,preto nelej do akva,ale koretru kludne ako sa rozpustia tam vylej cely obsah aj s vodou,z toho bordel nie je,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 05 Apr 2016 12:54 pm

Michaela1310 napísal:až teraz som si všimla, že mám hore napísaný Anubias ale ja tam mám Echinodorus. Ospravedlňujem sa za chybu, tieto dva názvy sa mi neviem prečo mýlia :(


v pohode stava sa, normalka

Michaela1310 napísal:A k tej Mikrosorium som si niečo počítala a som prekvapená, že sa nemá pestovať v substráte :( v Akve mi povedali, že ju mám normálne zasadiť a aj z detstva si pamätám, že ju ocino mal v akvarku normálne zasadenú, tak som sa nad tým vôbec nepozastavovala :(


V minulosti fungovalo vela veci inak :-). Ale hlavne sa pouzival klasicky riecny, hruby strk a tym padom to vlastne nebolo zasadene, ale len prichytene dolu pri dne kamenmi.

Michaela1310 napísal:Mala by som ju teda nejako inak zabezpečiť aby nebola zasadená a ani mi neplávala len tak vo vode?? Viete mi poradiť aký je na to najlepší spôsob ak nemám žiadnu kôru ani drevený koreň o ktorý by som to prichytila? Dá sa to vôbec nejako ,,oklamať,, že by som to skúsila uchytiť s kameňom alebo nejako inak??


Da sa to oklamat fyzikou. :angel: Najdi nieco co neplave a neovplyvnuje vodu a ak to nema byt kamen tak:"............"
(napoveda: frajer, dielnicka, M10, Cr)

Michaela1310 napísal:Ale mne sa zdá, že sa jej darí aj keď je zasadená.. Stále má nové výhonky a aj také tie dcérske rastlinky, ktorými sa rozmnožuje.. aj napriek tomu je nutné ju mať mimo substrátu?? Nemôže sa jej dobre dariť aj tam??


Nie, nebude. Inak vacsina zivych organizmov na nasej planete ma zaujimavu vlastnost, ked su vystavene do nepriaznivych podmienok tak docasne zlepsia svoju kondiciu (okom vonkajsieho pozorovatela). V podste je to boj o holy zivot :-)

Michaela1310 napísal:A k tým uhynutým rybkám.. Merala som opäť vodu a NO3 som mala stále +- rovnaké, čiže nejakých 25, tiež tvrdosť vody bola stále vysoká :( Myslíte, že ten úhyn je kvôli tvrdosti??


toto by boli ciste dohady. Uz som ti pisal. Bez komplexneho rozboru vody budeme len hadat a skusat hladat spojitosti. Ako ked povies "Umrel lebo ho bolela hlava." Ale co dalej? bez pitvy ani tuk. Cize tato otazka je zbytocna.

Michaela1310 napísal:Existuje nejaká možnosť, že by si niektoré rybky na to zvykli aj keď pôvodne nie je pre nich také prostredie??


A ty by si si dokazala zvyknut na zivot v dnesnej Syrii? Preco im to chces urobit? Lebo ty mozes rozhodovat o ich osude? Byt akvaristom je byt skromnym, urobit vsetko preto tak aby mali rybky co najprirodzenejsie prostredie. Da sa chovat kon v panelaku? Alebo co takto kravu - ved budeme mat certve mlieko kazdy den. No dobre, tak aspon sliepky. Mozno to nebude tou tvrdou vodou. Ale pristup, "prisposobia sa?" je zly pristup.

Michaela1310 napísal:Ak nie, zmekčenie vody sa dá dosiahnuť teda osmotickou alebo destilovanou vodou?? teda okrem chémie...


http://maniakva.sweb.cz/chemie3.htm
a vlastne vsetko odtialto je pre teba teraz aktualne. http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm
Citat!!! Nie je to tam uplne laicky, ale venuj tomu aspon kusok tvojho zivota.

Michaela1310 napísal:Ale chcela by som sa vyhnúť neustálemu nakupovania takejto vody. Ale ak by sa inak nedalo, tak budem musieť.. len hľadám možnosti.


Tak hladaj. Zatial velmi nehladas. Zatial bojujes proti osudu. To sa okrem Nea v Matrixe vela ludi nepoznam co sa tomu uspesne vzoprelo :-) (ale ano je ich vela, ale ... ale...)

Michaela1310 napísal:Pozerala som aj iné ryby, ktoré znesú aj tvrdšiu vodu ale to som našla len nejaké živorodky a tie by som veľmi nechcela :(


A preco? Zivorodka nie je len gubka. Vies kolko ich je. Su ludia ktori by za Elegansky zabijali. Endlerky by vyhlasili za MissZivorodka. Urobis si vylucne "chlapsky bar" a kolko krasnych rybiek si v zivote nevidela a bude to aj bez prerybnovacich seans. Lebo ako raz velky Tresko povedal: "Kto si zivorodku nevazi, ten si ani kvapkajuce akvarko nezasluzi"

Michaela1310 napísal:Uvidím ako to pôjde ďalej a keď tak koncom týždňa skúsim nejaké Razborky dokúpiť a uvidíme..

Boh ta chran!!!! A velky Tresko k tomu!!!
urob to a ja zakazem vsetkym aby si napisali co i len bodku (nie som admin, takze na to nemam pravo)
Ale ty bud necitas, alebo nas provokujes.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Apr 2016 13:06 pm

Michaela1310 napísal:Uvidím ako to pôjde ďalej a keď tak koncom týždňa skúsim nejaké Razborky dokúpiť a uvidíme..


Přidávám se k Lokimu12. Jestli toto uděláš, už si žádnou radu nezasloužíš.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 05 Apr 2016 13:36 pm

Hora napísal:
Michaela1310 napísal:To dúfam aj ja, že to už bude ok. Uvidíme ráno, keď tak budem pokračovať v pátraní :)

Neviem ci nieco vypatras. Stres je tichy zabijak aj u ludi,nabaluje rozne choroby vonkajsie viditelne,vnutorne neviditelne.
radorado napísal:Ja by som zacal menit kazdy druhy den tretinu vody a takto by som to robil dva tyzdne. potom by som vymenu natiahol na kazdy stvrty den.

Parametre vody,teplota, su dobre,zabehnute ako-tak bude,vymeny by som nesilil poctom a objemom,toto by som nechal tak 1/3 1xtyzden.
Prerybnene nemas,neprekrmujes,nevidiet nic nezvykle na akvariu.Loki uz pisal,ze stat sa moze,netreba hned hladat chybu v niecom.Uhynuli slabe mozno stresovane jedince,ked beriem do uvahy,ze ani neonky neposli vsetky.Vela zalezi aj o predajniach,ake podmienky maju.Nemenovane retazce to robia ako biznis,starostlivost je vedlajsia a tak aj ich nadrze vyzeraju.Predtym,ako v obchode povies ,,z tychto 10“ si pozri ich spravanie,viditelne anomalie a samozrejme uz musis mat nastudovane,co mozes a co nie,ake dlhodobe podmienky si schopna udrzat.
Ja by som skor dokupil rybky,nech su vo vacsej skupine,mensi pocet je dalsi dovod stresu,rastliny si pridala ale microsorium a anubias to nevytrhnu,su pomale,mas malo hlavne rychlych,ako pre kolobeh akvaria,tak pre rybky,ktore maju moznost sa ,,ukryt“. Nie je to o tom,ze kupis rastlinu a hotovo,musis hladat,ktorej sa bude darit a tej ostanes potom verna.Rastliny by som este dolozil.Pomoze to ako rybkam,tak biologickej rovnovahe v akvariu,Ludwigia je vytahana,nepekna,nedari sa jej v tvojich podmienkach,vymenil by som za inu nenarocnu napr.cryptocorynu,sagitariu, staci hodit na hladinu plavajucu rastlinu,cez ktoru prejde svetlo,znizis intenzitu svetla,ryby sa budu citi bezpecnejsie.Dam do svojich fotiek 60l pozri si ceratophylum,to akvarium nehnojim roky nicim,jedine davam blackwater kvoli neonkam a z velkeho hadzem kusky rastlin odhryznute trinidadmi.
Zmenil by som este vlockove krmivo za spominany Tetramin,je to velmi kvalitne krmivo a raz za cas porozmyslaj nad tym mrazenym pre spestrenie ich zivota,v mrazaku nezaberie miesto.



to dokúpenie rybiek som mala z tejto rady :) aby sa ešte viac nestresovali, treba dokúpiť ešte rybky.. Ale tak beriem späť a nedokúpim žiadne ešte dlhú dobu.

Hora, ďakujem za rady ku krmeniu. A keď dávaš každý druhý deň toto mrazené krmivo, mám to striedať s vločkami, že jeden deň to a druhý to alebo mám celkovo len krmiť každý druhý deň??

Loki12
V akvarku mám klasický akvariový štrk, to sú na Microsorium veľmi malé kamienky? Skúsim teda vymyslieť niečo s priateľom a zneužiť jeho dielňu :)
Ďakujem za linky, budem teda študovať a ešte raz poriadne mrknem aj na živorodky.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod maro-g » 05 Apr 2016 14:01 pm

Ahoj! V zásade máš dve možnosti - prispôsobovať parametre vody pre vybrané (obľúbené) rybky alebo prispôsobiť výber rýb parametrom tvojej vody. K prvej možnosti tu máš popísané na začiatok dosť, ja by som k druhej možnosti niečo dodal.

- živorodky - aj keď si písala, že ich veľmi nechceš - tak, ako píše ďalej Loki12, je tam veľa zaujímavých druhov a množstvo farebných i tvarových variet, len treba hľadať.
- aterínky - napr. rod Pseudomugil, menšie druhy do cca 6 cm. http://rybicky.net/atlasryb/halancik_skoricovy
- africké cichlidy - jazero Tanganika - menšie druhy tzv. "šnekáčov", ktoré som videl úspešne chovať aj v 50 litroch - Neolamprologus brevis (najmenší druh), N. multifasciatus, N. similis. Nádrž jednodruhová, s ulitami a 1 - 2 cm piesku, 1 samec a 2 samičky. http://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_prouzkovany
- africké cichlidy - rieky - Pelvicachromis pulcher, P. taeniatus - viaceré farebné variety. Normálne zarastená jednodruhová nádrž, v 50 l jeden párik, ktorý sa bude pri dobrej starostlivosti pravidelne vytierať. http://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_cerveny

Na tieto som si narýchlo spomenul, určite by sa ešte niečo našlo. A samozrejme sa to dá doplniť "kompatibilnými" druhmi krevetiek a iných živočíchov, alebo rybky vynechať a venovať sa inej skupine živočíchov.

Tak veľa trpezlivosti! :pivo:
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 14:39 pm

Ak by islo o skore pustenie rybiek do este nie zabehnuteho akvaria,jednoznacne suhlasim.Takto pri trojmesacnej prevadzke a vysledkoch no2,no3 nie je dovod na obnovenie,doplnenie skupiny.Ak nejaky je,prosim napiste.Myslim si,ze nove rybky boli v nie dobrom stave a preto mohla eliminovat stres zbytku vyssim poctom,ale najprv viac rastlin=viac ukrytov.
Karantenne preventivne postupy by sa ,,mali“ robit pri novych rybkach,no minimum akvaristov ich robi a uz vobec nie zacinajuci.
Potravu treba striedat,aby zas nebol stereotyp,mrazene kazdy 2-3den na spestrenie,medzitym vlocky,granulky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Apr 2016 15:13 pm

Natočil jsem video se svými živorodkami eleganskami: https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 1722659568 (automaticky se spouští v nižší kvalitě, dá se pustit ve vyšší).
Pro představu, možná inspiraci do budoucna :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 15:18 pm

Jirka Scobak napísal:Natočil jsem video se svými živorodkami eleganskami: https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 1722659568 (automaticky se spouští v nižší kvalitě, dá se pustit ve vyšší).
Pro představu, možná inspiraci do budoucna :).

trochu neostre,rybky vidno ale keby si nepovedal,ze zivorodky,tak neidentifikovatelne.
Vidis Jirko,ved ty si Miske ponukal rastlinky zdarma tvoje prebytky,ked si pamatam,vsak?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Apr 2016 15:26 pm

Hora napísal:trochu neostre,rybky vidno ale keby si nepovedal,ze zivorodky,tak neidentifikovatelne.
Vidis Jirko,ved ty si Miske ponukal rastlinky zdarma tvoje prebytky,ked si pamatam,vsak?


Máš pravdu, není to nic extra. Budu muset víc experimentovat a počkat na tmu. Ne dnes :).
Přebytky jsem nabízel, ale v jiném fóru a nevím přesně komu :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 05 Apr 2016 15:34 pm

ďakujem za video, pozriem večer keď prídem domov..

Viem, že mi ponúkal Jirka aj rastlinky ale ja som sa od vtedy nedostala do BA a v blízkej dobe sa tiež nedostanem. Preto som rastlinky dokúpila.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 05 Apr 2016 16:01 pm

Hora napísal:Ak by islo o skore pustenie rybiek do este nie zabehnuteho akvaria,jednoznacne suhlasim.Takto pri trojmesacnej prevadzke a vysledkoch no2,no3 nie je dovod na obnovenie,doplnenie skupiny.Ak nejaky je,prosim napiste.Myslim si,ze nove rybky boli v nie dobrom stave a preto mohla eliminovat stres zbytku vyssim poctom,ale najprv viac rastlin=viac ukrytov.
Karantenne preventivne postupy by sa ,,mali“ robit pri novych rybkach,no minimum akvaristov ich robi a uz vobec nie zacinajuci.
Potravu treba striedat,aby zas nebol stereotyp,mrazene kazdy 2-3den na spestrenie,medzitym vlocky,granulky.

preco nie dovody:(teda za mna)

- jedna osadka uz vykapala - a aj vtedy tvrdila, ze bolo vsetko "zabehnute"
- druha osadka tiez "konci" - bez viditelnych dovodov nachadza "horebruska"
- robi neustale zasahy do akvaria = nestabilizuje to, ale neustale babre (ako ked si rypes chrastu na nohe a furt to zacne krvacat) - chnuro by vas hnal ledkovym pasom a wd40tkou :lol: :lol: :lol: :lol:
- odmera ten jej pasik aj vyssiu hodnotu ako 25mg/L? ja neviem, nemoze sa pasik mylit? ja neviem. Len hadam. Co vsak vieme, ze pri nadmernom N-Dusiku to robi dobre zelenym rastlinam, ale nie osadke. (ano 25mg/L nie je az tak vela, ale je to taka ta point-Of-noreturn hranica, vela za nas ju povazuje za tabu (som zvedavy kto z vas ma za toto zacne chytat za nohu :evil:, ona je novacik bude moja odpoved))
- stale hlada co a ako robit, ale nie sposobom ktory by ju posuval dalej - len caka, toto musi zmenit
- experimentuje s vodickami - zamyslam sa nad koktailom co tam teraz ma
- vklada tam ryby bez rozmyslu a potom hlada priciny uhynu - preto ju navadzam na opacny princip
(obetovat aktualnu osadku, zapamatat si tu emociu prazdneho akvaria, nahnevat sa, hladat pricinu, nastvat sa ze aky(a) som ..$#9953-il(ka):-) , uvedomit si pricinu, nastartovat sa na novy zaciatok, vytvorit stabilne podmienky, vidiet zdravy rast rastlin (ak padne toto rozhodnutie), zohnat kvalitny rybi material a vypustit)
- stale sa fixuje na ryby - ako hladny psik ked mysli na klobasku - takze ju navadzam na odstranenie "vyrusovacieho" elementu z jej oblasti zaujmu, musi si uvedomit ze to prostedie je dolezite a nie ryby (hrubo povedane)

staci?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Loki12 » 05 Apr 2016 16:09 pm

Micheala aby neprislo k nedorozumeniu.
Si normalny ukaz. Nijako nechcem znevazovat tvoju osobu, inteligenciu a akokolvek ta urazit.
Aj napriek tomu ako som to napisal. Ides na to ako vela tu z nas na fore, ja sam som takto zacinal. Len si musis trosku sadnut a oddychnut si. Ja to poznam, zazil som to. Kazdy ma milion rad a milion reci a ty blbci v akva-shope mi povedali tamto a tamto. Ono to prejde. Bude to dobre. Len to chce viac ako len cakat. Samo sa to nestane. A nestane sa to ani tym, ze ti tu niekto povie aby si urobila to a to.
Jedine co pomoze, ked sa ukludnis a nechas to plynut, aj keby to malo opat padnut - neuspech je ta nasilnejsia skola. Neuspech si kazdy z nas zapamata. Ale zaroven sa v tom bode ukaze ci chces ist znovu do toho. A ak ano. Tak rozvahu, citaj, studuj, konzultuj. Na to sme tu.
Moze byt?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod radorado » 05 Apr 2016 16:20 pm

Ja by som z toho nerobil detektivku, podla mna to akvarko proste nieje dobre zabehnute. Cas od kedy je zalozene este neznamena ze bude dobre zabehnute, ale to asi vacsina z vas vie. Preto by som dokupil rychlo rastuce rastliny, alebo velku guču javskeho machu a nabehol na tie vymeny vody ako som pisal. A krmenie by som obmedzil. Netusime ake mnozstvo nespotrebovaneho krmiva ostava v akvarku napriklad po dvoch dnoch od vymeny vody. Ryby zatial nedokupovat, nechat to co tam je a spravat sa ako keby bolo akva na zaciatku zabehu. po mesiaci vyskusat doplnit osadku a sledovat.

edit: a kupil by som si zatial vlasske orechy cele, vyluskal ich zjedol a skarupky nechal uschnut a pri doplneni osadky urobit zo skarupin vyluh a naliat tuto zazracnu vodicku do akvarka.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod snajprik » 05 Apr 2016 16:50 pm

Precital som celu tu diskusiu. Ja osobne by som pohľadal veľké vedro doň nalial vodu s akva a šupol tam ryby čo prežili. Do druhého vedra by som šupol rastlinky. Vypustil vodu s akva, premyl štrk, potom do hrnca na pec a prevaril štrk, a znovu premyl. Do vyčisteného akva by som nasypal štrk, napustil vodu s kohútiku do 1/3, vysadil rastlinky, a vylial vedro s rybami do akva, ideálne to stihnúť do 12 h. Choré ryby ti tento šok neprežijú, a zdravé to rozchodia tuto šokovú terapiu. Nasaď režim výmeny vody, ako v akvariu bez dna, minimálne 50% týždenne. Po dvoch mesiacoch keď už budeš mať funkčne dno môžeš to obmedziť na 20% týždenne.
Vodu máš s verejného zdroja pitnú, tam problém nemusíš zatiaľ hľadať, max. ked ti ju chlórujú viac, tak odporúča sa ju nechať 24h vo vedre aby odvetrala, na google si daj mesto a máš aj rozbor vody čo ti tečie s kohútiku. Zvyšok už ti písali, rýchlorastúce rastliny, zopár slimákov. Osobne podozrievam s toho tu čínsku plastovú sračku čo si tam mala, toxická farba toxicky plast....
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 16:57 pm

Dakujem,
Zabehla mesiac bez ryb,dobre.
S poctom rastlin a druhoch je uz ina,ak pasiky ukazuju nepravdu,naozaj sa vsetko meni,
Valisneria hoci sa rozrasta,kedy zacne plnit funkciu kolobehu a regulacie,zakladom zdraveho,prosperujuceho akvaria je dostatocny pocet rychlych rastlin,tam by som pridal urcite,toto som hovoril uz pri probleme s riasami.
Ten aquasafe ak nedava odstatu vodu s vyprchanym cl,pomoze aspon tak,s tym zle neurobi.Poradili jej v akvaristike,kupila,poradili,ze vzduchovanie musi byt,dala,filter ma do objemu 40l ale aj tak je riadne predimenzovany,hoci ma trosku vacsie akvarko,je to miešač vody,minimalna plocha pre bakterie,o biologickej filtracii sa neda hovorit,este tak mechanicka.
To,ze ryby su nevhodne k dostupnej vode uz vie,ak chce mat napr. tie tetry,do buducna,opatrenia na zmakcenie treba,alebo,zmenit odolnejsie rybky.Tie razbory by mohli tu vodu ustat,tak bud su zle namerane hodnoty vody,nitrifikacia je nedostatocna,alebo je to tym stresom z niecoho ako krmivo,zmena prostredia,teplotne vykyvy,rusiace faktory silne svetlo,hlucny filter
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 19:16 pm

A mozno by stacilo urobit jednoduche riesenie,prikryt hladinu niecim plavajucim a uhyn by skoncil,obidva druhy tetry,razbory maju radi zatienene prostredie,nie velmi osvetlene.
Takto su vystavene priamo svetlu aj na dne,pritom tu riesime veci,ktore su zbytocne.Ak das urobit teraz testy tomu znamemu s kvapkovym kufrom,ktory ich robil pri zabehu a hodnoty budu priblizne,zistis pre svoj pokoj,ze zabeh prebehol ako mal,otocis inym smerom hladania priciny,prevencie.Toto by som zrobil hned,lebo vsetke nazory su diskutabilne,preto alebo preto.

Odoslané z Huawei P8 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 20:29 pm

Presiel som este raz riasovu temu,ktoru si riesila.Neonky si supla dnu po druhom tyzdni po zabehu,ako si definovala,prva skupina teda odisla uz viem preco a Loki teraz tiez.
Filter mas prietok 600l/hod.,to je brutal na 50l nadrz,toho tvojho predajcu,co ti doporucuje tu techniku kopni vies kde.Neznalost sa zneuziva,ale zcasti mas zasluhu na tom aj ty.Bude asi lepsie zainvestovat este raz do primeraneho tvojmu objemu.Tym je jasne,ze v takom prietoku ziadne bakterie na tom malom obdlznicku molitanu neudrzis pri zivote.Aj ta zrnitost je nejaka 10,je to biedna plocha.Dalej ti tvrdil,ze vzduchovanie ,,musi'' byt,co je hlupost.Vyhanamis posledne cocko,bubliny ti vyhanalo az do polovice nadrze pri tom prietoku a okrem cooloveho pohladu boli na nic.Dalsi stresor pre ryby,virivka v celom akvariu,ziadne kludne miesto na odpocinok.Pri takomto poradenstve a vedomostiach moze sa ako starat o svoje akvaria na predajni?Snajprik,nemas .akvaobchod v Malackach?
Nech ti urobia testy kvapkami,potom sa uvidi podla vysledkov.

Odoslané z Huawei P8 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Apr 2016 21:59 pm

Tu je tragédia už samotné čítanie. Chlapi ak by ste to kontrolovali, tak každý píše niečo iné a dievča má z toho guláš a riadny teda.
Rovnako ako v akváriu, teda i tam má guláš. Jediné rozumné riešenie je znovu zabehnutie akvária bez rýb! MICHAELA 1310!
Ja mám pocit, že tu všetkých ťaháš za nos. No a prosím (naozaj) neurob už vonkoncom takú fatálnu chybu ako ti radí "snajprík" To totiž nemá ani hlavu ani pätu a už vôbec žiadné opodstatnenie. Tebe to treba zabehať s výmenou 1/3 vody obdeň :!: Nič čo budeš argumentovať neobstojí a už vôbec nepočúvaj tých predavačov v akvaristike. Ak ti rybky kapú a ty i tak dokúpiš bez zistenia príčiny ďaľšie, tak si hazardér :oops:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Hora » 05 Apr 2016 22:25 pm

Ak testy no2,no3 budu v tolerancii,nieco jej tam uz zije a premiena amoniak,dusitan,dusicnan.
Prva varka odisla na vysoke no2 v druhom tyzdni tyzdni zabehu,tato druha vid. poriadny rozbor vody.Co novym zabehom dosiahne,ked ,,mozno'' nitrifikacia prebieha,ale technika zabija.
Ak by hned priznala,ze prve ryby boli pustene v druhom tyzdni,kedy sa no2 dostava na najvyssiu uroven,zaver by bol jasny.Druha osadka razboriek a jej postupny uhyn je mozne rozoberat az po otestovani vody,ci je na vine vysoke parametre niecoho alebo ten 600litrovy mixer,silno osvetlena nadrz,nejaky iny stresor.Za mna testy vody a slabsi filter,trebars aj elementkovy 100x lepsi ako tento s molitanikom ako dve zapalkove skatulky.

Odoslané z Huawei P8 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.