BB 12-litrovky



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 30 Mar 2016 03:18 am

Ahojte,

po dlhšej dobe odklonenia ma tento smer opäť začal lákať. Rozhodol som sa teda rozbehnúť dve 12litrovky. Hardscapy sú už pripravené - 1 iwagumi a 1 trošku netradičný aquascape.

Doteraz šlo všetko štýlom "čo-dom-dal". Jediné investície čo ma do založenia čakajú sú rastliny a svetlo, ktoré budú tieto 2 akváriá zdieľať. Filtrovať budú v oboch akvariach externé DIY kanistre 0,7litra. Keďže obe zakladám takmer v tom istom čase budem ich prezentovať spoločne v tejto téme. V druhej 12ke chýba zatiaľ substrát, preto aj samotný hardscape pridám neskôr.

Iwagumi:

Obrázok

Na začiatok sa priznám, že často omielané "pravidlá iwagumi" sú mi neznáme. Možno mi kde-tu nebude niektorý kamienok sedieť alebo nedajbože budem mať dokonca nevhodné počty. ( :mrgreen: :mrgreen: )

Kamene som mal doma , keď som potreboval menšie pomohlo kladivo. Inšpiráciou mi bolo nespočetne veľa prezentovaných nádrží na internete, ale ku žiadnej som v konečnom dôsledku neprihliadal a kamene som ukladal ako prišlo.

Substrát je neznámeho pôvodu a značky, farbou aj zrnitosťou pripomína amazoniu ale tá by sa po jeho životnom pribehu rozdrvila už pri pohľade (bol po zrušení predošlého akvária tiež niekoľko rokov v krabici v pivnici a s amazoniou mám skúsenosť,že po vyschnútí sa drví a rozsýpa na prach takže to asi bude len niečo podobné).

Rastliny - niesom rozhodnutý : Hc/monte carlo/eleo + niečo vyššie dozadu (nechám sa ovplyvniť :P )
Akvárium sa chystám rozbehnúť suchým štartom (dry start method).

Hnojenie bude striedme, svetlo silné a co2 do filtra.

Očakávam pripomienky,postrehy a taktiež nápady čo sa týka rastlín.
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Stewie » 30 Mar 2016 17:22 pm

Uff, pozerám na to už piaty krát a nejak to nemôžem rozdýchať :shock: .... luxusný materiál a z môjho pohladu by to možno znieslo nejaké dva menšie krásne kúsky aj keď už v tejto fáze to vyzerá veľmi dobre a takéhoto matrošu veľa nebýva :pivo:
Tému dávam medzi obľúbené a teším sa na pokračovanie.
Mimo toho mám otázku. Kde sa tento krásny šuter vyskytuje ?
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod hooopy » 30 Mar 2016 18:49 pm

Mas tam aj nejaku vyzivu pod tou "amazoniou"?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 30 Mar 2016 23:56 pm

Stewie, kam by si chcel pridať šutre? Jediné voľné miesto je už len pravá tretina. "Krásne šutre" som objavil náhodou v prírode pár km od ZA. Doma ich este zopár mám, len ich nemám kde použiť.

(foto narýchlo mobilom - neni jasne vidieť štruktúru)
Obrázok

Hooopy, pod dnom nič nieje.

Prikladám ešte jednu fotku diy filtra. :)

Obrázok
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod hooopy » 31 Mar 2016 08:42 am

No..tak na tu lokalitu pri ZA budu zvedavy asi viaceri. Mozno nejaky odkaz na mapy.sk..ale suradnice.....

Testoval si tie kamene na vapnik? A neuvazujes nad nejakym vyzivovym substratom? Ci mas inu politiku?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Stewie » 31 Mar 2016 10:13 am

Lokalita určite zaujíma, momentalne už mam objednané ale do buducna sa určite hodí.
Materiálu máš dosť a aj keď to nie je podľa počtu a poučiek iwagumi každopádne je to originálne a dobre sa na to pozerá :pivo:
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 31 Mar 2016 12:59 pm

Všetko bolo nájdené v oblasti "jedľovina" pod Malou Fatrou, žiadne konkrétne miesto, len som mal doma odtial jeden z tohoto druhu kameňa a cielene som hľadal ďalšie na rôznych miestach. Ak si myslíte,že som objavil celý skrytý kameňolom, tak ste na omyle, hehe. :P

Zaujímal by ma váš názor na DryStartMethod. Osobné som to zatiaľ neskúšal ale čítal som o tom najmä v zahraničí a ľudia si to pochvaľujú. Rastliny by sa mali rýchlejšie rozrásť a pokryť väčšiu plochu za kratší čas.
V skratke vysadim teda rastliny , prekryjem fóliou a popri častom roseni nato budem vypekat silným osvetlením. Pridávať chcem aj co2 priamo do akvária už pri DSM. Do vody pri rosení možno budem pridávať hnojivo vo veľmi malej koncentrácii, aby to nebolo skôr na škodu. Možno si to predstavujem príliš jednoducho, tak ak s tým niekto máte skúsenosti si rád nechám poradiť nejakými tipmi a zlepšovákmi . :mrgreen:
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod vincent van gogh » 31 Mar 2016 13:04 pm

"Často omielané pravidlá iwagumi " nepozná,zvysoka na ne kašle,ale akva nazve Iwagumi :lol:

Stewie napísal:.... každopádne je to originálne

Sto ludí,sto chutí.Nájsť na prvej fotke niečo originálne sa mi ešte nepodarilo. :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Stewie » 31 Mar 2016 16:20 pm

Z môjho pohľadu, originálny tunajší materiál ( v podobnej štruktúre som ho zatiaľ pri potulkách nenašiel ) a zhľadiska layoutu povedzme slovenské iwagumi :) Narodili sme sa v inej kolíske a vnímanie ich kultúry a tradící sa nám nikdy nedostane pod kožu.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod radorado » 31 Mar 2016 20:08 pm

vincent van gogh napísal:"Často omielané pravidlá iwagumi " nepozná,zvysoka na ne kašle,ale akva nazve Iwagumi :lol:

Stewie napísal:.... každopádne je to originálne

Sto ludí,sto chutí.Nájsť na prvej fotke niečo originálne sa mi ešte nepodarilo. :mrgreen:


Tiez si si dal nick po slavnom maliarovi a neverim ze tvoje malby budu kvalitne a rovnake ako maloval Vinco :lol:
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 31 Mar 2016 21:54 pm

vincent van gogh napísal:...pravidlá nepozná,zvysoka na ne kašle... :lol:

Neviem či to brať s nadhľadom, ako väčšinu tvojich uštipačných príspevkov, alebo to vnímať ako subjektívnu kritiku. Chcel som tým povedať, že viem,že iwagumi ako štýl má množstvo pravidiel ohľadom počtov a typov kameňa, ale pri zakladaní som si ich neštudoval a neriadil sa nimi. Zakladal som to od oka tak ako sa mi to pozdávalo.
Dodatočne som si dnes prečítal niečo o Iwagumi a keby som túto tému zakladal dnes, nazvem to tak znova. Samotný japonský termín pomenováva hardscape zložený z kameňa ako jediného prvku. To je ak dobre vidím aj tento prípad. Nepárny počet takisto dodržaný. V iwagumi má dokonca každý kameň v layoute svoj názov a funkciu - podľa príkladu a popisu ktorý na internete poskytuje ADA by som takisto dokázal označiť všetky kamene plniace funkciu v tomto hardscape. Zlatý rez a podobné veci takisto.
Samozejme aj iwagumi ako štýl, využívaný nielen v akvaristike, má svoje podkategórie, teda informácie sa môžu líšiť nielen kvôli tomu, ale aj v závislosti od zdroju.
Ak teda máš nejaké konkrétne výhrady a dôvody prečo nejde o iwagumi tak kľudne dopíš.
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Mar 2016 22:03 pm

To všetko je o " chytaní za slovíčka", Boris nazvi si to ako chceš aj v BA je most "Apollo" ........a našli sa aj kritici, no a čo... :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Apr 2016 10:17 am

Ale jasné,že nadhlad,odlahčenie... To,že sa mi niečo nepáči,nesúhlasím,mám iný názor a tak podobne neznamená,že znehodnocujem,znevažujem,nebodaj zosmiešnujem niekoho robotu.Čo si...?
Jasné,že akvarko si robí človek pre seba a nie kôli verejnej diskusii,takže individualizmus v akvaristike je tá najlepšia vec.

Uznávam,že pár riadkov nedokáže vystihnúť celý "duch" myslenej reakcie,ale pri internetových debatách sa to holt stáva.

radorado: to si ma pobavil :lol: Ale aj keby som mal nick,povedzme bubobubo ,tak si stále myslím,že originality ( v zmysle jedinečnosti, nie v zmysle autorstva ) tam stále vidím pomenej.To je celé.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod radorado » 01 Apr 2016 11:21 am

Ved o to islo pobavit :D
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 01 Apr 2016 12:18 pm

no mna skor pobavilo to bubobubo, kludne si mozes zmenit nick :D :lol:
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod fazyl » 01 Apr 2016 16:32 pm

mne na rozdiel od Vinca pri vsetkom respekte sa akva ako Iwagumi paci, aj ked "pravidla" niesu dodrzane ale presda su nato aby sa porusovali :D ... kamene su fakt suprove, a hardspace mi pride jednoduchy ale pekny...nejaku monokulturu si tam viem predstavit.... a monzo treti mensi kamen. ale BB je macher s tym co tu ukazal v minulosto cize sa nebojim :) nech sa dari
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod vincent van gogh » 03 Apr 2016 11:50 am

Boris Bečár napísal:no mna skor pobavilo to bubobubo, kludne si mozes zmenit nick :D :lol:

žeby? :)
fazyl napísal:... ale BB je macher ....

No to ano.Šikovný chalaň.Si spomínam na malé paludárium a dokonca nejaké kresby.Super.Ale tuším potom to už nenapredovalo.
fazyl napísal:.... "pravidla" presda su nato aby sa porusovali :D ...

Tak to som velmi zvedavý na tvoj výtvor,ked poriešiš tú mrtzutosť so sklom.
Očakávam skutočnú pecku a to hlavne pri porušení všetkých "pravidiel".... :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 03 Apr 2016 12:31 pm

Si spomínam na malé paludárium a dokonca nejaké kresby.Super.Ale tuším potom to už nenapredovalo

jj, povodne 200lit. paludarko bolo predane do BA a co sa tyka noveho vacsieho , mam rozrobene pozadie ale dlhsie to uz stagnuje - je to vacsi projekt a nemam nan moc casu ani prostriedkov,aby som v nom momentálne pokracoval...tak sa uspokojujem mensimi zatial :P Ked pokrocim tak to pridam do temy paludarii. nech sme neni OT.
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 03 Apr 2016 12:41 pm

Prave som prisiel z burzy, povodne som planoval zobrat len preriedene valisnerie od dravca, ale ako to zvycajne byva, nezostalo len pri nich.
Okrem rastlin do afriky som kupil aj Alterantheru.r.mini a Ammaniu bonsai do mini, kobercovky vsak moc v ponuke neboli alebo som sa zle pozeral. Tie teda dokupim pravdepodovne na najblizsich akciach v BA.
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 04 Apr 2016 15:09 pm

DSM čiastočne rozbehnutý. Substrát som navlhčil a vysadil časť rastlín, rozprašovačom orosil celé akvárium a prekryl potravinárskou fóliou. Vo fólii som urobil malú dierku, asi 7mm priemer, cez ktorú ide o niečo tenšia hadička od CO2(tibi-ihneď po namiešaní násady ide 1 veľká bublinka za minútu, dúfam, že to trošku pridá). Dochádza teda k miernej výmene plynov s okolím. Raz denne pred spaním budem rosiť, fóliu odkrývať a riadne odvetrávať. Do vody pri rosení bude prídávané hnojivo v menšom množstve aby som náhodou nespálil listy.
Do niekoľkých hodín po vysadení boli niektoré lístky mierne zvädnuté ale už to vyzerá v pohode. Fotku pridám po dosadení kobercovky v priebehu pár dní a budem riadne dokumentovať. :P

Druhá plánovaná 12litrovka má čiastočne poškodené hrany skla, preto som sa rozhodol, že si radšej objednám novú z optiwhitu. Keď to teraz tak fičí - som tiež zvedavý na rozdiel a chcem ho vyskúšať.
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 24 Apr 2016 00:50 am

Dnes som dokupil eleocharis a dosadil ho do setupu. Snad sa rychlo chyti a rozrastie. :) Obrázok
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 03 Máj 2016 21:58 pm

Pridávam aktuálne foto.
Obrázok

Je tam nasadený Eleocharis parvula, Staurogyne repens, Althernanthera reineckii mini a Ammania bonsai. Keď už je to netradičné "iwagumi" proti pravidlám, volil som tak aj rastliny :lol: .
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod fazyl » 03 Máj 2016 23:02 pm

mne sa to paci s@#t na pravidla :)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: BB 12-litrovky

Odoslaťod Boris Bečár » 10 Máj 2016 18:37 pm

Akvarecko zarasta pomaly vzhladom na nie moc vyzivne dno,nic sa nezmenilo troska sa zariasili skla ale inak pohode. Chce to cas. Fotku pridam az pred/po napusteni.

Dnes mi prisla od Kolembusa druha 12ka z optiwhitu , zbrusene skla , transparentny silikon. Oproti obycajnemu je to 100 a 1. Som spokojny :) Doneho pojde pravdepodobne koren a viacero druhov rastlin. Budem objednavat Tropica soil a Tropica plant growth substrat... aspon bude jasne vidiet ktoremu akvarku sa bude viac darit (svetlo bude spolocne). Ale uz teraz je snad zrejme ze profisoil bola chyba a keby som si uvedomil ze je to on uz pred sadenim rastlin tak ho tam nedam - co uz :)
Obrázok používateľa
Boris Bečár
 
Príspevky: 245
Obrázky: 2
Založený: 30 Júl 2011 14:43 pm
Bydlisko: Žilina

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.