Riasy...



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Riasy...

Odoslaťod MaceKx » 16 Máj 2016 18:00 pm

Ahojte, prosim o radu ako sa zbavit tejto mrsky? Akva 180 l - 22. dni od zalozenia, svietim 1x39W 8 hod., pridavam PMDD a "uhlik" 3 ml denne. Filter EX600 plus., zelena riasa, hneda aj zaby vlas zmizli ostala iba tato. Dakujem.
Prílohy
DSC_0418.JPG
DSC_0410.JPG
DSC_0408.JPG
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Reklama

Re: Riasy...

Odoslaťod matus.galan » 16 Máj 2016 18:45 pm

Ak sa dobre pamatam tak si to pisal aj vo svojej teme. Odporucalo sa ti znizit cas sbietenia alebo intenzitu a prestat hnojit.
Podla mna mas vela zivim kto rastliny nespotrebuju a mas potom z toho tento gulas.

Po 22dnoch dost skoro.
Mne sa zacalo robit az po dlhsej dobe ale ako som ti pisal, znizil som intenzitu, prestal denne pridavat Easycarbo a zatial sa to ustalilo. Taktiez ako som pisal v prispevku skor cakam na plavajuce rastlinky. uvidime ci potom to male mnozstvo co ostalo zmizne a ak ano tak zasa zacne pomaly hnojit a pridam svetlo.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Riasy...

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Máj 2016 22:27 pm

Ja to až tak nesledujem. Zaujímalo by ma či si vytiahol z filtra aktívne uhlie, a či si ho tam vôbec mal. To len na okraj, proste ak je, tak von s ním.
Teraz k problému. Snažím sa každému vysvetliť, že tkzv. tekutý uhlík by som vynechal. Určite v začiatku. Ten ti jednako CO2 nenahradí a na druhej strane naburá rovnováhu. Skráť dobu svietenia na cca 7 dní. Táto riasa je výsledkom živorenia, resp. únavy rastlín. Niečoho majú navyše a nestíhajú to pri nerovnováhe (svetlo+CO2+ živiny) zužitkovať, to následne využijú riasy.
Drž sa merania NO3, PO4 a pH. pH preto, lebo nemáš klasické CO2. Ak by pri vyššom pH bolo vysoké NO3 a PO4, tak ich rastlinky nebudú "spaľovať" v správnom pomere.
Snažil som sa to napísať čo najzrozumiteľnejšie a verím, že sa to dá chápať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Riasy...

Odoslaťod MaceKx » 17 Máj 2016 23:40 pm

Uhlie tam este je. Svetlo este skratim na 7 hod., "uhlik" vysadim na tyzden. Priniesol som 4x SAE uvidim ci to trosku poresia ale zda sa mi ze riasa nerastie skorej stagnuje.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Riasy...

Odoslaťod Hora » 18 Máj 2016 12:01 pm

málo rastlín,väčšinou nevhodné ku slabému svetlu Rotala,Micranthemum,Pogostemon,Alternanthera.Blyxa ti už pošla.
Pmdd nie je zázrak,ak spomínané rastlinky nemajú plynové co2,svetlo,stagnujú a živiny ostávajú nevyužité,denne ich násobíš,krmíš riasu.Tekutým úhlíkom nikdy nenahradíš plynné co2 úplne a len Boh vie z akej časti.
Skôr prehodnoť do budúcna čo chceš.
Ak tvoj terajší výber rastlín-zvýšiť svetlo,nasadiť fľašové co2,prisadiť rýchlorastúce rastliny a viac,nie sem-tam.
Nemieniš robiť vylepšenia-doložiť nenáročné rastlinky,ktoré sa uspokoja s tým svetlom,vtedy ti netreba ani hnojiť ml/l ale len tablety do substrátu,nech majú nejaké živiny.
Tiež nie si vytrvalec :?: 22dní a zarybnené,ale som čítal v tvojej téme,že si musel :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Riasy...

Odoslaťod Hora » 18 Máj 2016 12:13 pm

Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Riasy...

Odoslaťod Hora » 18 Máj 2016 12:14 pm

Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Riasy...

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Máj 2016 22:17 pm

MaceKx napísal:Uhlie tam este je. Svetlo este skratim na 7 hod., "uhlik" vysadim na tyzden. Priniesol som 4x SAE uvidim ci to trosku poresia ale zda sa mi ze riasa nerastie skorej stagnuje.

Tak to uhlie už vyber! Mohol si si o ňom prečítať, že sa používa krátkodobo a hlavne po liečbe rýb. Vyhoď ho, ten tiež narobí šarapatu ak sa presýti bordelom z vody a tiež kŕmi riasy. SAE ti s riasou nepomôžu, to je fikcia, žiaľ. Viem o čom hovorím :wink:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Riasy...

Odoslaťod MaceKx » 19 Máj 2016 14:02 pm

Hora napísal:málo rastlín,väčšinou nevhodné ku slabému svetlu Rotala,Micranthemum,Pogostemon,Alternanthera.Blyxa ti už pošla.
Pmdd nie je zázrak,ak spomínané rastlinky nemajú plynové co2,svetlo,stagnujú a živiny ostávajú nevyužité,denne ich násobíš,krmíš riasu.Tekutým úhlíkom nikdy nenahradíš plynné co2 úplne a len Boh vie z akej časti.
Skôr prehodnoť do budúcna čo chceš.
Ak tvoj terajší výber rastlín-zvýšiť svetlo,nasadiť fľašové co2,prisadiť rýchlorastúce rastliny a viac,nie sem-tam.
Nemieniš robiť vylepšenia-doložiť nenáročné rastlinky,ktoré sa uspokoja s tým svetlom,vtedy ti netreba ani hnojiť ml/l ale len tablety do substrátu,nech majú nejaké živiny.
Tiež nie si vytrvalec :?: 22dní a zarybnené,ale som čítal v tvojej téme,že si musel :wink:


Co sa tyka svetla je to iba docasne riesenie bol som lenivy zajst do elektra zrusit objednavku na trubice a kupit inde ale uz tak spravim. 1x39W je iba provizórium lebo mi neprisli trubice 865 ktore som chcel preto som zobral 1x 840. Cize priprava je na 3x39W staci iba trubice zapojit, rastlinky asi ani viac nechcem vacsie do zadu pridal som len 3 korienky valisnerky do praveho rozku, nemam to kam sadit, do predu pojdu "minicka" na druhy tyzden by malo prist 40ks. Nad tym CO-ckom asi pouvazujem len sa mi nechce uz tolko investovat dat sa do 50€ nieje problem.
Uhlie je vonku nahradil som to filtracnou vatou a molitanom.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Riasy...

Odoslaťod Hora » 19 Máj 2016 15:12 pm

Kym nedolozis svetlo,nelej pmdd.Tiez by som postupne prisvecoval,nie naraz buch 3 neony.Viem,ze vsetko je o zbytocnych €,ale vzdy treba nieco ine.CO2 je iny rozdiel v raste,farbe a kondicii rastlin a mas rastliny,ktore ho vyzaduju.Trosku by som ubral z kamena a dreva na ukor rastlin,kamen je len kamen a neudrzi stabilitu v akva.
Ja by som dal 40ks valisnerky a 3 minicka 8)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Riasy...

Odoslaťod MaceKx » 19 Máj 2016 16:10 pm

Tak svetlo je poriesene trubice boli na predajni od 6.5. len jaksi vola raz co som nedvihol a nasledne som zabudol a oni uz nevolali. Naistalovane svieti. Tak svetlo je z obliga. Uvidime co dalej. Valisnerku uz nechcem ani vidiet v rozku nech si ostane ale dalej ju nepustim. Zda sa mi ze tie riasy troska miznu uvidime casom.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Riasy...

Odoslaťod radusho » 23 Jún 2016 15:30 pm

Mám problém s tou riasou čo ide ťažko dole zo skla a krúti listy na anubiadoch. Podľa tohto článku http://www.rostlinna-akvaria.cz/problemy-s-rasami-12 je to GSA je tam písane že pre jej odstránenie treba zvýšiť PO4. V tomto článku http://slavino.sk/rozne/akvaristika/met ... a-mci.html je ta istá riasa označovaná ako GDA a riešením má byt zníženie PO4. Doteraz som sa riadil prvým článkom a už pridávam toľko po4 že viac už sa bojím, ak sa nemyli chňurova kalkulačka tak pridávam 3,3mg/l na týždeň. Zatiaľ mi z toho vychádza že sa celú dobu čo s ňou bojujem riadim zlým článkom :D
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Riasy...

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Jún 2016 16:45 pm

Dej fotku.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasy...

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Jún 2016 22:37 pm

Netreba zabúdať, že každá rastlina má iné nároky na pomer živín. Preto je každé akvárium iné. Ak je chuť hnojiť, tak treba mať po ruke testy. Kým sa každý zoznámi so svojim akváriom, tak bez testov sú to len pokusy a omyly
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Riasy...

Odoslaťod matus.galan » 23 Jún 2016 23:03 pm

Mozem potvrdit co pise Pavlov.
Tiez som mal riasu aj ciernu aj zelenu vlaknitu aj trosku prachovu ktoru mam na boku pod pieskom ale prestal som pridavat Easy Carbo, na chvilu som znizil osvetlenie, zacal som pravidelne menit 50% vody raz tyzdenne a vsetko sa dostalo do normalu.

Musim povedat, ze rastlinam sa v akva dari a aj narocnejsim aj ked je to raz hore raz dole ale zatial parada.
Jedine co pridavam je tyzdenne profito, dno mam od Tropica a na tom JBL.

Tajtiez som zmenil vystup z filtra na opacnu stranu a musim zaklopat pomohlo to cele.
Teraz ficim svetlo na plno a hnohim len Profito raz tyzdenne a uz musim pomaly ale isto zacat preriedovat poriadne.

Takze ano treba skusat a najst to sprave pre akva kedze ja som nemal testy.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Riasy...

Odoslaťod matus.galan » 11 Sep 2016 11:54 am

Pridavam jednu foto v angline ale mozno pomoze

Obrázok


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Riasy...

Odoslaťod kellee » 10 Sep 2017 18:45 pm

Ahojte, idem si po radu, mam v akva taketo cudo, uz som to oskrabala, akvarium ocistila, a ono to zas narastlo a rozsiruje sa to

https://img23.rajce.idnes.cz/d2301/14/1 ... CN5570.jpg

https://img23.rajce.idnes.cz/d2301/14/1 ... CN5569.jpg
Obrázok používateľa
kellee
 
Príspevky: 167
Obrázky: 10
Založený: 09 Jan 2008 19:47 pm
Bydlisko: Lopej

Re: Riasy...

Odoslaťod matus.galan » 11 Sep 2017 23:10 pm

kellee napísal:Ahojte, idem si po radu, mam v akva taketo cudo, uz som to oskrabala, akvarium ocistila, a ono to zas narastlo a rozsiruje sa to

https://img23.rajce.idnes.cz/d2301/14/1 ... CN5570.jpg

https://img23.rajce.idnes.cz/d2301/14/1 ... CN5569.jpg


Napis viac info o akva, daj fotku celeho akva, osadka, filter, ako dlho svietis, aky objem, kolko ryb, ako casto cistis...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Riasy...

Odoslaťod kellee » 11 Sep 2017 23:30 pm

Akvárium má 102l.filter je externy ale názov z hlavy neviem. Mám tam endlerky, ancistrusy a nejaké dania. Foto hodím zajtra cez mobil mi to ide tazko
Obrázok používateľa
kellee
 
Príspevky: 167
Obrázky: 10
Založený: 09 Jan 2008 19:47 pm
Bydlisko: Lopej

Re: Riasy...

Odoslaťod kellee » 12 Sep 2017 10:48 am

pridavam foto, ceste som zabudla, cistim ccas raz za tyzden, co to odkalim plus vymena vody
https://kellee.rajce.idnes.cz/NIKON/#170912-DSC_0575.jpg

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
kellee
 
Príspevky: 167
Obrázky: 10
Založený: 09 Jan 2008 19:47 pm
Bydlisko: Lopej

Re: Riasy...

Odoslaťod matus.galan » 12 Sep 2017 11:08 am

To sa mi len zda alebo mas tam kopec zelenej riasy? Kolko denne svietis? Mam pocit,ze svietis dlho. Aj anubias sa mi zda trosku zlty co moze byt vela svetla a voda je trosku mutna, neviem ci to je len fotkou. Teplota vody je aka? Podla mna to je svetlom ale tak pridaj dalsie info.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Riasy...

Odoslaťod kellee » 12 Sep 2017 11:37 am

nie je to zelena riasa, to je zostatok tej riasovej gule ci ako sa to vola, kedysi som ju mala v inom akva, rozpadla sa a uz mi proste ostala aj ked ju vkuse zbieram tazko to ide.
Mutne nie je, pracujem v pekarni, mobil je zaspineny od muky :-D
svietim nejakych 12h- akva je v chodbe kde nie je okno, takze tmava cast domu. teplota je okolo 25C
Obrázok používateľa
kellee
 
Príspevky: 167
Obrázky: 10
Založený: 09 Jan 2008 19:47 pm
Bydlisko: Lopej

Re: Riasy...

Odoslaťod Luker13 » 12 Sep 2017 11:51 am

to odkalovanie robis len povrchove alebo sa rypes aj v dne? podla mna asi aj dost prekrmujes kedze vidim velmi vela slimakov. navyse zivorodky tiez vedia dost bordelu narobit. ale ako napisal kolega, moc svetla tam je. cize skus menej svietit 7-8 hodin kludne staci a ak moc krmis tak im hood dietku. ryby su ryby nepotrebuju jest 3x denne ako ludia.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Riasy...

Odoslaťod kellee » 12 Sep 2017 12:02 pm

vela slimakov? toto je pre mna pocet unosny, lebo som to tam mala hrozne, slimakov bolo vsade, ryb nikde, ako som sa na to vydlabala, pomaly zacali miznut. dobre svetla uberiem. odkalujem viac povrchovo, ale trochu zahrabnem aj pod povrch, len to nerada, lebo ten substrat je velmi lahky. Krmim len raz denne, aj to nie kazdy den, lebo obcas aj zabudnem
Obrázok používateľa
kellee
 
Príspevky: 167
Obrázky: 10
Založený: 09 Jan 2008 19:47 pm
Bydlisko: Lopej

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.