Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.



Ak mate doma výrobok o ktorom chcete napísať recenziu

Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Hora » 22 Máj 2016 23:37 pm

Pásikové testy 6v1 Tetra, JBL, Sera

Mnoho starších akvaristov 8) bude túto tému o meraní pásikovými testami 6v1 považovať za zbytočnú a pre nich je určite neaktuálna. Skôr pomôže začínajúcim akvaristom v rozhodovaní medzi dostupnými pásikovými testami, kým sa rozhodnú pre kvapkové a sami pochopia, ktorý zo samostatných kvapkových testov je pre nich do budúcna potrebný vzhľadom na aktuálne podmienky v ich akváriách.
download/file.php?mode=view&id=16098
Nenáročný akvarista nepotrebuje žiadne testy vody. Kto chová rybky a pestuje rastliny, ktoré sú prispôsobivé väčším výkyvom hodnoty vody, tak nie je testovanie nevyhnutné. Osobne testujem hodnoty vody raz za mesiac informatívne a v prípade nejakej anomálie častejšie (riasy, stagnácia a viditeľné defekty na rastlinách, úhyn rýb). Je však potrebné vedieť, ktorý test kedy a prečo použiť. Nie je to také zložité ako to znie.
Je veľa akvaristov, ktorí po zábehu netestujú vôbec nič, lenže akvaristi, ktorí chovajú náchylnejšie druhy rýb, krevetky a rastliny si dajú záležať na kvalite :pivo: vody. Stačí neviditeľná zmena chemizmu vody a môže nastať vážny problém :dead: .
Mnohí z nás nad pásikovými testami kývnu rukou a tvrdia, že kvapky sú kvapky. To tvrdím aj ja, ale človek, ktorý prvykrát číta o nitrifikácii, nejakej premene čpavku na dusitany, potom dusičnany nevie čo, čím, kedy, ako, prečo testovať. Vie len, že ryby môže vložiť cca po mesiaci, čo je však zaužívaný doporučovaný termín a u každého akvária to je individuálne vzhľadom na podmienky a vybavenie nádrže. Už snaha, že si kúpi pásikové testy 6v1 je dobré, už má niečo načítané a chce vedieť základné parametre vody.

Test prebieha naozaj jednoducho a rýchlo. Pásik sa ponorí na 1-2sec. do akvária, trochu sa ním potrasie na zbavenie kvapiek vody a do minúty vieme ,,približné“ hodnoty vody porovnaním farby jednotlivých políčok s priloženou stupnicou na obale najlepšie pri dennom svetle. Dá sa im však aspoň v medziach približných hodnôt veriť, aj keď sú zastrešené značkou kvality ako je Sera, Tetra, JBL?

Tetra a JBL majú na pásiku hodnoty: Cl2,KH,GH,pH,NO2,NO3. Sera nenameria Cl2.
Porovnávacie stupnice Sera a Tetra sú na niektoré hodnoty +- podobné. JBL má pri pH, GH a NO3 ešte číselný údaj naviac. Najmenej možností určenia GH je u stupnice Tetry.
Mne sa nepáči :x u všetkých troch pásikov tá hrubá stupnica NO2 z 0 rovno na 1mg/l u JBL na 0,5mg/l. Len pre porovnanie citlivejšia stupnica kvapkového testu je 0,01-0,025-0,05-0,1-0,2-0,4-0,6-0,8-1. Už hodnota NO2 cez 0,1 vyššie začína byť pre živočíchov toxická, ale pásik ju nezachytí zružovením políčka. Človek je na tom, že NO2 je nemerateľné a zarybní akvárium. Osobne by som sa pri zábehu nového akvária na pásikový negatívny výsledok dusitanov nespoliehal :arrow: a poistil sa kvapkovým testom.

Len v rýchlosti, laicky, zjednodušene pre pochopenie údajov na pásikoch.

Cl2 (chlór) políčko udáva množstvo chlóru vo vode. Chlór je škodlivý pre vodné živočichy a nitrifikačné baktérie. Z vody sa dá vyprchať rôznymi spôsobmi. Ak sa nevykonávajú velké objemové výmeny vody naraz ale 1/3-1/2, s chlórom nebude problém pri takýchto množstvách. Pásikový test Tetra, JBL, Sera nepripúšťajú žiadnu koncentráciu chlóru vo vode. Merateľná stupnica je 0-0,8-1,5-3,0mg/l.

pH (kyslosť vody) Neutrálna voda má hodnotu 7. Voda smerom od 7 dole k 0 je čím viac kyslejšia a voda od 7 hore k 14 je čím viac zásaditejšia. Jednotlivé potrebné hodnoty vody pre chcené podmienky sa dajú dosiahnúť rôznymi prírodnými alebo chemickými prípravkami (o znížení/zvýšení pH je popísané veľa). Je nutné poznať hodnotu pH dostupnej vody, uvážiť si náročnosť a pracnosť na jej dlhodobé prispôsobovanie chcenému biotopu a podľa toho vyberať rybky a rastliny. Stupnica na pásikových testoch Tetra, Sera je v rozmedzí od 6,4-6,8-7,2-7,6-8,0-8,4. JBL má naviac hodnotu 9.

KH (alkalita) túto hodnotu neberie vážne mnoho ľudí, ktorí nevedia akú má súvislosť s dianím v akváriu. Je to však podstatný údaj, pretože hodnota nižšej alkality súvisí s ťažším udržaním stabilného pH, ktoré pri výkyvoch môže spôsobiť až úhyn rybiek a bezstavovcov.
Pásikové testy Tetra, Sera, JBL udávajú hodnoty 0-3-6-10-15-20dKH.

GH (tvrdosť) políčko, ktorým sa dozvieme, akú vodovodnú vodu s množstvom vápnika a horčíka máme k dispozícii a podľa toho volíme vhodné druhy rýb a rastlín. Nerešpektovaním tvrdosti a výberom rýb podľa toho, ktorý druh sa nám páči a nie podľa odolnosti druhu na tvrdosť vody vznikne podobnosť ako u výkyvoch pH. Rybky budú v nevhodne tvrdej vode minimálne stresovať a prežívať. Pásikové testy Tetra merajú tvrdosť 0- 4-8-16dGH, Sera 0-3-6-10-16dGH, JBL 3-4-7-14-21dGH.

NO2 (dusitany) nielen pri zábehu veľmi dôležitý údaj, keďže je veľmi toxický pre ryby a krevetky. Hlavnú úlohu hrá dusík. Vzniká výkalom rýb, neskrmenou potravou, hnijúcimi časťami rastlín alebo rozkladajúcimi odumretými telami rýb.
Tabuľkovo je najvyššia hodnota NO2 okolo druhého týždňa po založení akvária a postupne klesá s rozbehom nitrifikácie, kedy sa vo filtri a po celej nádrži osídľujú užitočné baktérie. Prípustná hodnota je vždy len 0 (príslušné políčko pásika nesmie zmeniť ani trochu farbu). Ak nastane úplná absencia NO2, vtedy nastáva čas na postupné zarybňovanie akvária.
Je dôležité neprerybňovať, neprekrmovať a nemeniť veľkú časť vody naraz spoločne s prepieraním molitanu/náplní z filtra (hlavne menšie objemy), aby bolo stále dostatok baktérií v procese nitrifikácie a nenarušoval sa tento dôležitý kolobeh, ktorý je základom života v akváriu.
Pásikový test Tetra a Sera merajú hodnoty 0-1-5-10mg/l, JBL 0-0.5-2-5-10 mg/l.

NO3(dusičnany) už som spomenul, že táto hodnota je v akváriu z časti prijateľná do určitej hranice, pretože dusičnany sú dôležité pre rast rastlín. Najideálnejšie je držať dusičnany okolo hodnoty 5-30mg/l. Pásikové testy merajú v rozmedzí 0-10-25-50-100-250mg/l, do 25mg/l je výsledok OK, akceptujú hodnotu do 50mg/l ale už s dvoma výkričníkmi na porovnávacej stupnici.

Tieto hodnoty som vysvetlil naozaj len v jednoduchosti. Informácií o zvyšovaní, znižovaní jednotlivých hodnôt je v Googli veľa. Výber osádky je veľmi dôležitý, keď poznáme naše parametre vody a je na každom, či sa rozhodne pre ľahšiu cestu bez minimálnych investícii, len s pravidelnými výmenami vody alebo pôjde po čase do náročnejších druhov s jej potrebnými nakladnejšími úpravami vody.

:!: Rybky sa nevyberajú podľa toho, ktorá sa mi páči :!:
Musíte poznať podmienky chcených druhov rýb, ich veľkosť v dospelosti, vhodnú veľkosť akvária, povahu (agresivita, teritoriálnosť, neznášanlivosť voči svojmu druhu/iným druhom rýb), vhodnosť spojenia rôznych druhov v spoločenskej nádrži, minimálny počet rýb z jednoho druhu (prevencia proti stresu, plachosti), nároky na chemizmus vody, teplotu, krmivo.

Výsledky meraní porovnám s kvapkovými testami JBL v záruke.
Mal som pofotený celý postup merania,ale :x do článku sa dajú vložiť len tri obrázky :? ,tak to vyšlo na tie najdôležitejšie s NO2.
Zfarbené pásiky som nefotil, pretože rýchlo po namočení a zapísaní výsledkov zmenili farbu, ktorá nezodpovedala skutočnosti.
1: Meranie vodovodnej vody po 10 minútach od napustenia.
Tetra- pH- 7.2 GH- 8 KH-6 NO2-0 NO3-10 Cl2-0
Sera- pH-7.2 GH-10 KH-6 NO2-0 NO3- 10
JBL- pH- 7.4 GH-7 KH- 6 NO2-0 NO3- 10 Cl2-0
Kvapkové testy JBL- pH-7.4 GH-8 KH-7 NO2-0 NO3- 10

Všetky tri pásiky namerali približné hodnoty ako kvapkové testy ale stupnica pásikových testov má velké odskoky napr. pri porovnávaní GH. Kvapkové JBL KH zmenili farbu z modrej na žltú v skúmavke pri 6 kvapke ale úplne žltá bola pri 7. Tetra pásik nameral nižšiu hodnotu pH, ináč mohol v tomto meraní konkurovať JBL pásiku, ktorý bol najbližšie ku kvapkovému meraniu.

2: Meranie vody niekoľkoročného akvária s nenáročnými rastlinami bez pridávania CO2 a hnojenia. Trochu prerybnené :oops: .
Tetra- pH-neidentifikovateľné GH-8 KH-6 NO2-0 NO3-25
Sera- pH-6,8 GH-10 KH-6 NO2-0 NO3-25
JBL- pH-7,4 GH-8 KH-6 NO2-0 NO3-25
Kvapkové testy JBL- pH-7,4 GH-8 KH-7 NO2-0 NO3-20 mg/l
Pri tomto meraní sú väčšie rozdiely nameraných hodnôt najmä u pH, preto som poistil meranie Sera kvapky- pH-7,5 (stupnica kvapiek5,0-5,5-6,0-6,5-7,0-7,5-8,0-8,5-9,0)

Sera pásik sa vyfarbil na pH 6,8 a JBL na pH 7,4. Pásik Tetra zafarbil príslušné políčko farbou, ktorá sa nedala priradiť k žiadnej farbe na stupnici. Keďže kvapkové testy JBL/Sera potvrdili rovnaké hodnoty pH, nameral pásik JBL najpresnejšie pH vody, ak porovnáte ostatné hodnoty, JBL vyhráva.
download/file.php?mode=view&id=16100
download/file.php?mode=view&id=16099
Prílohy
IMG_20160513_195520.jpg
IMG_20160511_140131.jpg
IMG_20160517_102158.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Hora » 22 Máj 2016 23:39 pm

3: Meranie vody staronového založeného akvária.
Tu som sa zameral hlavne na klesajúcu hodnotu NO2 behom zábehu. Ostatné ma nezaujímali.

16.deň meranie NO2
download/file.php?mode=view&id=16101
Tetra-1mg/l
Sera-1mg/l
JBL-2mg/l
Kvapkové testy JBL-1mg/l
NO2 bolo určite vyššie, ale porovnávacia kvapková stupnica končí u tejto hodnoty. To je ale jedno, pretože všetko nad 0,1mg/l vyššie začína naberať na toxicite :dead: .
22.deň
download/file.php?mode=view&id=16102
Tetra-1mg/l
Sera-1mg/l
JBL-0,5mg/l
Kvapkové testy JBL-0.6mg/l
NO2 pomaly klesá. Tetra a Sera namerajú najmenšiu hodnotu na papieriku 0 a potom až 1mg/l. Ale aspoň vyfarbilo pásik na 1mg, čo upozorní na zvýšené dusitany. JBL vďaka hodnote na pásiku 0,5 mg/l najbližšie meranie ku skutočnosti.

33.deň
download/file.php?mode=view&id=16103
Tu som to odflákol v meraní, pretože mi ušiel doležitý prechod pod 0,1mg/l.
Všetky tri pásiky ostali nezafarbené, vykazovali 0, no podľa:
Kvapkové testy JBL-0,05mg/l zvýšená hodnota bola.
Prílohy
IMG_20160513_194824.jpg
IMG_20160516_133537.jpg
IMG_20160516_140437.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Hora » 22 Máj 2016 23:41 pm

36.deň
download/file.php?mode=view&id=16104
Je zaužívané a doporučované zarybňovať nové akvária cca po 4-týždňoch, ale každé akvárium je iné. S ohľadom na to, že prvotná investícia na vybavenie nie je zanedbateľná, sa potom šetrí na rastlinách. So skorším nastolením rovnováhy určite pomohlo 30 ks Valisnerky a niečo cez meter Ceratophyla na hladine. Naočkovanie zo starého filtra som nepoužil a nechal baktérie vytrápiť samé :P . Ale boli krmené rozdrobenými vločkami Tetramin.

Pásiky:

JBL- cena 13-18€ / 50 pásikov.
Tubový obal omnoho hrubší oproti Tetre a Sere, tým pádom aj porovnávacia stupnica viditeľnejšia, najlepšie čitateľná zo všetkých troch testov, s možnosťou viac meraných údajov, doporučená skoršia výmena vody pri nejakej zvýšenej nameranej hodnote. Pri meraní z troch druhov pásikových testov bol tento najpresnejší a pri porovnaní s výsledkami kvapkových testov ani neukazoval nejaké odchýlky od kvapkového merania.
download/file.php?mode=view&id=16105
Sera- cena 11-19€ / 50 pásikov.
Porovnávacia stupnica má väčšie odskoky medzi jednotlivými hodnotami pri GH. Nedá sa namerať chlór oproti pásiku JBL a Tetra.
Nebyť toho nepresného namerania pH, mohol byť výsledok ,,skoro“podobný s pásikom JBL.

Tetra- cena 10-13€ / 25 pásikov.
Cenou a polovičným počtom pásikov oproti Sere a JBL sa tento výrobok tvári profesionálne, ale popravde sa najhoršie porovnávali farby namočeného pásika so stupnicou na tube. Bolo potrebné odčítať hodnoty hneď, protože po minúte sa farba napr. pH už nedala porovnať a to som urobil opätovný test novým pásikom a vylúčil nevhodné meranie alebo chybný pásik.
Na určenie tvrdosti vody má o hodnotu menej na stupnici ako má Sera a JBL.

Pri akvaristických začiatkoch nie je pásikový test zlá voľba (podľa výberu výrobcu). Namerá hodnoty, ktoré veľmi neodskočia od kvapkového merania, hoci sú kritizované nepresnosťou starších akvaristov(asi mali Tetru :lol: ). Informatívne pH, alkalitu, tvrdosť, NO3 poprípade Cl2 vieme do minúty. Hodnotou NO2 by som sa hlavne pri rozbiehaní nového akvária :dead: neriadil.

Raviolka,ďakujem za konzultáciu a Braňovi,Maťovi za požičanie pásikových testov.
Prílohy
IMG_20160517_102345.jpg
IMG_20160513_175943.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Luke58 » 23 Máj 2016 09:25 am

Super prepracovane, konecne uz aj ja ako zacinajuci akvarista sa mam od coho odrazit a navyse na to sa da odvolavat pri dalsich diskusiach ake testy pouzit. :)
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod matus.galan » 23 Máj 2016 11:48 am

Super super! Toto je velmi pekny test :) myslim,ze vhodny aj do casopisu.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod lev_ica » 23 Máj 2016 19:13 pm

Veľmi poučné pre mňa. Ďakujem. :pivo:
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Go.play » 09 Apr 2017 13:44 pm

Pásikove testy tetra.je možne aby som nameral GH 16,KH 20,NO3 100,No2 1až5,a ph 7 ?asi tie testy nejak zostarli ale mali by vydržat este 2roky.voda z vodovodu +- to isté.Ryby su v pohode,hnojim pmdd s kno3,co2,
Obrázok používateľa
Go.play
 
Príspevky: 24
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2016 23:34 pm

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Hora » 09 Apr 2017 14:24 pm

@Go.play
ja sa divím,že vôbec kupuješ Tetru.
S hnojením KNO3 pri NO3 100 si možno prehnal a je to približná pravda,len tak sa nezafarbí v takej hodnote a NO2 ak ukáže nad 1mg,tak tam toľko a viac bude a niečo je v neporiadku.Test je v dobe použiteľnosti,preto to ber v úvahu už kvôli rybám a buď si to potvrď niekým,kto má kvapkové testy alebo minimálne NO2,NO3 kvapky sú dobré mať svoje a hlavne pri hnojení hocičím.
Ale Rataj nekupuj,tie mi neukazovali nič pri NO3 a vyhodené €,z lacnejších Aquar z drahších jednoznačne JBL.

Ak Ti môžem povedať za seba,tak JBL pásik ma prekvapil spoľahlivým meraním s kvapkovými a ak máš v pláne ostať u pásikov,tak prejdi na nich.Dokonca aj v tej cene máš raz toľko pásikov ako v Tetre.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pásikové testy 6v1 Tetra,JBL,Sera.

Odoslaťod Go.play » 18 Apr 2017 14:58 pm

Dalšie meranie testom Aquar no3 uz ukazal 40mg/l.
Od Aquaru mam aj Fe test ale ten ukazuje 0 aj ked by tam podla toho co pridavam a pmdd kalkulacky malo zelezo byt.
Dalsie testy uz budu JBL.
Obrázok používateľa
Go.play
 
Príspevky: 24
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2016 23:34 pm


Naspäť na Recenzie výrobkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.