54 l kolko ryb.



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Hryzo » 25 Júl 2014 09:17 am

casom v buducnosti (len nevieme kedy) by sme chceli do haly nejaku 360 a viac akva a tam by sme chceli mat aj bichirekov takze tam potom bude kam ich davat tie endlerky .. dovtedy bud najdem niekoho kdo ma skalare abo discusy (tie tusim tiez obcas zlupnu malu rybku) alebo ich budem jednoducho nosit do akva obchodu :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Reklama

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Hryzo » 09 Feb 2016 08:22 am

Michaela1310 napísal:... Pôvodne sme chceli mať v tomto akvárku 10 neoniek, 2 prísavníky a ešte možno max 8-10 Rasbory klínové. V akve nám povedali, že to tak môže byť :( je to hlúposť? Mala by som tam dať iné ryby?

Ďakujem..


ked prebehnes tuto temu, uvidis par diskusii amaterov (vratane mna), ktory sa snazia mat v malom akvariu nevhodne rybky a rady skusenejsich, co by im odporucili ...
neonky - vecny problem ... super krasne leskle rybky ktore sa pacia takmer kazdemu (moje oblubenkyne niesu :D) a kazdy ich chce mat doma za kazdu cenu ... je vela vela inych krasnych ryb, ktore v takom akva mozete mat ... https://rybicky.net/atlasryb/neonka_cervena ...
- Běžný chov v nádrži střední velikosti o minimální délce 80 cm, 80-120 l. Nikoliv stísněné prostředí. ... staci? :)

a k tomu, ze v predajni ti povedali ze to moze byt ,... na to tu tema je tiez .... predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html ... su skuseny dobry predavaci, ktory zakaznika aj stopnu, aby nespravil chybu a su predavaci, ktory vedia velke ***** a predaju vsetko a vsetkym, len aby zarobili (ala karas do 10L gule :))

do tvojho akvaria? kludne huf 15ks tetra ohniva https://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva + 3-4ks prisavnik jednopruhy https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy a kludne aj par klasickych red cherry krevetiek https://rybicky.net/atlasostatnich/krev ... red_cherry a mas akva ako lusk ... samozrejme otto co som napisal bez toho, co tam uz mas ... ak ostane co mas, tak sa to bude musiet prisposobit .... a btw - prisavnici potrebuju aspon kusok dreva, radi ho ocucavaju (nieco s potravou)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Michaela1310 » 09 Feb 2016 17:45 pm

Ahojte,

mám 54L akvárium a chcela by som sa poradiť so skúsenejšími, aké a koľko rybiek tam dať.

Pôvodne sme chceli mať hlavne neonky ale toto je pre nich asi malé akvárko. Tak som trošku čítala a hľadala a našla som tieto druhy:
- Razbora Hengelova
- Razbora klinoškvrnná
- Tetra medená
- Tetra ohnivá
- Pancierníček panda (ale to neviem či tiež nebude pre neho malé akvárko, keď sa majú chovať aspoň po 5-6kusov)
- prísavník

Samozrejme tam nechcem všetky tieto druhy natlačiť ale z nich by som chcela aspoň dva druhy + dvoch prísavníkov..

Vedeli by ste mi poradiť, ktoré by boli vhodné a v akom množstve? Po prípade nejaké iné druhy?

Ďakujem

PS. toto je moje akvarko: gallery/akvaria-a1/akvarium-michaela1310-p47378.html
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod matus.galan » 09 Feb 2016 20:07 pm

Hned ti napisem, ze Tetra Ohniva je mala to ano ale tiez potrebuje akva ako Neonky cize hlavne dlhe, radi plavu zo strany na stranu.
Panciernik panda - neviem ake je to akva na dlzku ale uz podlozie pre nich nie je vhodne. Treba tam jemny piesok pre nich. Tam by velkost problem ani tak nebola na tych 5kusov ale skor by som siel do asi mensej verzie Pigmeus alebo habrosus.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Michaela1310 » 09 Feb 2016 20:38 pm

Rozmer je 60x30x30

A tie ostatné rybky by sa dali? Trebars kombinácia Rasbora klinová a Tetra medená?
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod matus.galan » 09 Feb 2016 20:46 pm

https://rybicky.net/atlasryb/tetra_medena
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna

Verim, ze tuto nebude nikto namieta ak poviem, ze v pohode.
K tetre na hore uvedenej stranke je napisane, ze potrebuje velky priestor na plavanie, prakticky je to podobne ako pre tetru ohnivu atd...aj ked ja mam Ohnivu v akva o dlzke 45cm.

Inac skus pozriet Tetra Kubotai (krasne zelena) mozem povedat, ze do mensieho akva super krasna a ziva rybka. Ak by som mal teraz kupvat rybky Tetru ohnivu by som nedaval aj ked fakt tie co mam su krasne tehlovo cervene, plavu ale niesu tak zive ako Kubotai. Tie sa priam blaznia v akva a okupuju ho od hora az nadol. Kdez to tetra ohniva sa u mna zdrziava vacsinou v strede a dole na vrch akva fakt len sem tam pri krmeni ale su plachejsie ako Kubotai.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Michaela1310 » 09 Feb 2016 21:36 pm

ďakujem a myslíš, že môžem dať 10 a 10 z každého druhu?
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod matus.galan » 09 Feb 2016 21:52 pm

Ono to mas tak, je jedno nepisane pravidlo, ze na 1cm rybky mas mat 1L vody
Ked ta Razborka ma max velkost do 5cm ratajme maximu tak to mas 5cm=5L na jednu rybku.
10rybiek = 50L vody. tie 4l berme ako to co tam zaberie piesok, kamene, filter....

Ja by som zacal s jednym druhom 10x kusov. Ono vzdy je lepsie mat akva ktore bude dobre fungovat a stihat tych 10 ryb ako keby si tam mala 20x a nebude to ten akosystem zvladat, filter sa bude zanasat, budes musiet castejsie menit vodu, ryby budu prehustene....nebude mat svoj priestor.

Ja osobne by som siel do 10x z jednej varianty a neskor uvidis.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Michaela1310 » 10 Feb 2016 08:15 am

hm máš pravdu.. Ďakujem za rady
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Hryzo » 10 Feb 2016 10:30 am

matus.galan napísal:Ono to mas tak, je jedno nepisane pravidlo, ze na 1cm rybky mas mat 1L vody
...


toto pravidlo moc nemam rad ...
ako vypocitas pomer ryb napriklad 1cm skalara vs 1cm drobnoustky ... alebo podme na mensie rybky, ostriezik purpurovy vs neonka ... mam 54L akvarium tj tam mozem mat 6 ostriezikov alebo 13 neoniek? ... ani nie ...
presne tymto pravidlom som sa riadil pri prvom akvariu a dopadol tak, ako je popisane v predchadzajucich prispevkoch - 54-l-kolko-ryb-t12483-120.html - 21 ryb ... ver mi, ze som to mal napocitane na presne na liter :D

chcem tym povedat, radsej opatrne a postupne ... aby ste nedopadli ako ja ... rada, ist najprv 10 a potom sa uvidi je samozrejme dobra a treba sa nou riadit
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod okrim3 » 02 Jún 2016 22:04 pm

cezar.milan napísal:Keď ty si ideš aj tak po svojom. Fantom je veľká rybka a nevhodná do toho objemu. Cítim, že je tu zbytočne radiť

Keď je fantom veľká ryba do 54l akva prečo potom portál rybičky. net odporúča pre 6 kusov ako minimlnu veľkosť akva 50l.
http://rybicky.net/atlasryb/fantom_cerny.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod okrim3 » 02 Jún 2016 22:13 pm

Čo by som si podľa Vás mal dať do akva keď mi financie a ani priestor nedovoľuje mať väčšie akva ako 54l? Či radčej si ani akva nekupovať ak to nemá byť aspoň 200 litrové pre 4 rybičky. Ako tak čítam tento portál tak najlepší akvarista ma aspoň 150l a v ňom tri neonky. Ten kto má menši môže mať len rastliny a krevety a slimáky.
Moja predsstava bola nasledovná: Postupne začať s jednotlivými druhmi a v konečnom štádiu som tam chcel mať
6x danio pruhované
4x plata škvrnitá
4xpancierniček (pigmaleus alebo aldofov)
6x razborka klinoškvrnitá (prípadne galaxi)
a k tomu zopár krevetiek a slimákov.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Jún 2016 22:40 pm

Atlas na rybicky. net je spísaný veľmi dávno a je veľká škoda, že sa neaktualizuje. Sám už určite aj zo života vieš, že netreba stále veriť tomu, čo je napísané. Zober si ku príkladu atlas psov spred 20-30-tich rokoch a porovnaj s dnešným, budeš sa diviť ako to mohol niekto niekedy napísať.
Vtedy sa to písalo bez toho, aby sa myslelo na pohyb rýb, teda na potrebu priestoru na plávanie. Vôbec sa už nemyslelo nato, že ryby kalia a znečisťujú vodu, že sa množia a niektoré neúmerne. Že rybky podľa druhu majú rôznu spotrebu kyslíka (nie toho z kompresora), ale toho prírodzeného, ktorý produkujú rastlinky. Vedel by som príkladov uviesť viac, ale určite mi dáš za pravdu, že toto stačí.
Najlepší akvarista je ten, čo vie vytvoriť miniakvárium so všetkým, čo k tomu patrí a vie v tom mini akváriu udržať stabilné podmienky.
Naopak začínajúci akvarista by mal mať minimálne 150L akvárium a to z toho dôvodu, že je ľahšie v ňom udržať stabilitu. Čím väčšie akvárium tým menšie kolísanie rovnováhy. Väčšie akvárium sa lepšie udržiava a hlavne jednoduchšie. Väčšie akvárium neprinesie toľko sklamaní ako malé, mini, či nano akvárium. Ak to nejde pochopiť teraz, časom to určite pochopíš.
V prvom rade sa snaž akvárium založiť a zameraj sa na rastlinstvo. Po 4-5 týždňoch začni uvažovať o rybkách. Počas tej doby poštuduj druhy rýb a ich biotopy. V 54L by dánio pruhované prežívalo, živorilo a neskôr uhynulo. Je to plavec. Určite do tvojho akvária môžu ísť krevetky, slimáci. No môžu tam ísť aj rybky druhu boraras, corydoras nanus, corydoras hostatus, corydoras pigmaeus. Kľudne i ráčik CPO (cambarelus pastuarensis )
Vieš nejde o to nabúchať akvárium rybkami podľa naších sympatií, alebo podľa farieb, nedajbože podľa osobného vkusu. Ide o to mať taký výrez prírody a tá je nenasilná, neunáhlená a nevyhradená. Na záver taká poučka, čím menší druh rýb, tým väčší počet si môžme dovoliť a čím menší druh rýb, tým väčšie akvárium vyzerá i keď má len 54L
Veľa zdaru!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod okrim3 » 02 Jún 2016 22:59 pm

Ďakujem Ti veľmi pekne. Konečne som sa dočítal poučnej odpovedi ma moju otázku. Odpovedi čo mi dáva aj nádej že by som si mohol vytvoriť akvárium aj s rybkami a dokonca s takými aké by som chcel.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod matus.galan » 02 Jún 2016 23:38 pm

Zle citas to co je na internete pisane. To, ze min objem pre ten konretny druhe je dajme tomu 50l neznamena, ze si to tam brutal e uziju. Take neonky preziju aj v malom je to vidiet denni denne ale je to ryba ktora potrebuje plavat a hodi sa do dohaieho akva kde sa v hufe presuva z jednej strany na druhu.

Pancierniky - pigmeus a adolfov je markantny rozdiel. Mal by si si pozriet aky hlavne vo velkosti, podmienky pre dno...

Riesil si teplotu? To si vela ludi neuvedomuje,ze ak mas ryby z roznych casti potrebuju inu teplotu vody...dalej tvrdost atd..pancierniky su nachylne na kvalitu vody.

Mam 68l akva, moje druhe 41x41 kocku, filter eheim 2213 externy, externy ohrievac a to len preto aby som mal cim vacai objem vody.

Velkost a pocet ryb mam primerane objemu, taktiez teplota je pre vsetky ryby idealna, je tam dostatok rastlin atd...treba si to premysliet ale predpokladam,ze aj tak si tam das co chces.

Vacsie akva je lepsie pre zaciatocnika, lahsie sa udrziava, je stabilnejsie ako mensie kde ked sa nieco pokazi tak sa to rychlo ukaze.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod noiz » 03 Jún 2016 20:34 pm

okrim3 napísal:Čo by som si podľa Vás mal dať do akva keď mi financie a ani priestor nedovoľuje mať väčšie akva ako 54l? Či radčej si ani akva nekupovať ak to nemá byť aspoň 200 litrové pre 4 rybičky. Ako tak čítam tento portál tak najlepší akvarista ma aspoň 150l a v ňom tri neonky. Ten kto má menši môže mať len rastliny a krevety a slimáky.
Moja predsstava bola nasledovná: Postupne začať s jednotlivými druhmi a v konečnom štádiu som tam chcel mať
6x danio pruhované
4x plata škvrnitá
4xpancierniček (pigmaleus alebo aldofov)
6x razborka klinoškvrnitá (prípadne galaxi)
a k tomu zopár krevetiek a slimákov.


k tym tvojim prvym dvom vetam: to sa skutocne musis pytat? :dead:

Uvedom si, ze to nie je o tom, co TY CHCES, ale o tom, co ta ryba pre svoj zivot POTREBUJE. Ona sa nepyta ku tebe do akvaria, takze ked si ju kupujes, mal by si to robit s najlepsim umyslom o jej pohodlie (teda, ak uvazujeme, ze nikto tu asi vedome nechce tyrat ziadneho ziveho tvora, naopak, toto je/malo by byt forum ludi, ktori maju srdcom velmi blizko k rybam, ci prirode ako takej....). Ked ti tu skuseny akvarista poradi, ze tie rybky do tvojho akvaria nie su vhodne, nerobi to s umyslom, aby ti pokazil radost, ale s umyslom zachrany zivota...

Odporucam ti okrem czsk portalov precitat informacie aj z inych zdrojov, napr.:
http://www.seriouslyfish.com
napr., tebou vyssie spominany "fantom" http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-megalopterus/: An aquarium with base dimensions of 80 ∗ 30 cm or equivalent should be the smallest considered.
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod okrim3 » 03 Jún 2016 23:14 pm

No trochu sme sa nepochopili. Ja tu nechcem byt za tyrana rybičiek ani nič podobne. Len chcem mať pekné akva s rastlinami no nie džunglu a samozrejme z rybičkami. a preto chcem vedieť čo by sa mi tam hodilo. nechcem tam silou mocou tlačiť rybku ktorá sa tam bude len trápiť. Ja len chcem nájsť ako sa niečo dá urobiť, aj keď to iste nepôjde hneď, a nie hneď počuť že to nieje možné.
Ako najschodnejšia cesta sa mi zdá zdá byť práve odpoveď od I.P. Pavlova. A v niektorých druhoch rybiek sa zhoduje s mojim výberom.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod noiz » 04 Jún 2016 01:01 am

Ja len chcem nájsť ako sa niečo dá urobiť, aj keď to iste nepôjde hneď, a nie hneď počuť že to nieje možné.

?!... :dead:
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod majtan.miso » 04 Jún 2016 11:17 am

Co tak pouzit cubotai a green jade krevetky? Cierne pozadie aby vynikla zelena farba a dvoch clithonov na riasu? Green jade su malo rozsirene a pritom nenarocne. Cubotai im nebudu robit problemy. Pridaj maly koren, obloz ho par lavovymi kamenmi, tmave dno (denerle piesok a depomix pre rastliny pod to). Na koren naviaz javsky mach. Ak si z BA tak ti dam rastliny nejake, zabehlu vodu a par veci do dna (shirakura,mironekuton,sea mud, nasadu bakterii)

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Hryzo » 04 Jún 2016 16:51 pm

okrim3 napísal:6x danio pruhované
4x plata škvrnitá
4xpancierniček (pigmaleus alebo aldofov)
6x razborka klinoškvrnitá (prípadne galaxi)
a k tomu zopár krevetiek a slimákov.


54L akva nieje problem, problem je, ak do nho chce clovek narvat viac, ako je zdrave.
platy by som uplne vynechal, vybral by som si bud danio alebo razbory (radsej razborky a radsej galaxi) (10ks) a k tomu panciernickov pygmeov (aspon 6ks) ... krevetky a slimaky bez problemov. takto by to akvarium sicec nebolo idealne, ale aspon ako tak s mierou znesitelne

je samozrejme este dost vela inych moznosti, vychadzal som vsak z tvojho zoznamu, ratam, ze sa ti napisane rybky pacia a vies ich zohnt v tebe blizkom obchode takze tak.

samozrejmostou je filter svetlo a zive rastliny + pravidelna neodflaknuta udrzba
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod okrim3 » 04 Jún 2016 23:48 pm

Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Samozrejme že akva má filter termostat a budú aj zelené rastliny. a koreň. Nechcem akva s umelými rastlinami. dosť ste mi pomohli s Vašimi typmi. Samozrejme budem ešte ďalej študovať a prípadne potom hodím aj foto ako sa mi darí.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Jún 2016 22:35 pm

Verím, že si si pozorne prečítal, čo som písal. Musíš ešte napísať aký filter máš, to je veľmi dôležité. Pod názvom termostat zrejme myslíš "ohrievač", ten ti teraz na leto bude skôr na obtiaž a v zime buď tiež opatrný
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod jovo25 » 09 Sep 2016 09:36 am

Zdravím mám 54 litrove akva a mám tam 2*prisavnica thajska už majú 8 cm...1*mecunka má 5 cm a 4 malé mecunky a 2*guľka a 1* prisavnik...je to dosť či môžem ešte dačo pridať a čo sa k ním hodilo...ďakujem
jovo25
 
Príspevky: 3
Založený: 09 Sep 2016 08:41 am

Re: 54 l kolko ryb.

Odoslaťod Mirko1A » 09 Sep 2016 13:56 pm

jovo25 napísal:Zdravím mám 54 litrove akva a mám tam 2*prisavnica thajska už majú 8 cm...1*mecunka má 5 cm a 4 malé mecunky a 2*guľka a 1* prisavnik...je to dosť či môžem ešte dačo pridať a čo sa k ním hodilo...ďakujem


:-)
skôr odobrať ...

buď si robíš srandu, čo dúfam

ak nie, tak to je vážnejšie. prísavka thajská potrebuje aspoň 100L, mečúň so svojou živou povahou sa tam tiež necíti konfortne, z 2 guliek, či gupiek bude zachvíľu 50a prísavníkov je toľko druhov, že ťažko odpovedať.

prihodiť môžeš akurát krmivo
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.