Letnění živorodek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 27 Máj 2016 21:07 pm

I.P. Pavlov napísal:Nemá význam , pretože pán "PrePáč" potrebuje mať vždy pravdu. Stačí po mne lepšie čítať a vidieť tam niečo o vodivosti.
To sme ešte neprečítali či tie sudy pôjdu do zeme, alebo budú nad zemou, že?

Já jsem přesvědčen, že při ohřívání vody v plechu, či v černém plastu, bude jednoznačně vést ten plast. Proto jsou také sluneční kolektory právě z černého plastu 8) Pokud by ty sudy byly v zemi, potom je tato diskuse úplně zbytečná, ne?
Ona je tedy zbytečná tak jako tak, protože z Tvé strany čtu zatím pouze nějaké obecné pocity bez argumentací. Na mé argumenty reaguješ podrážděně. Takže to nebudu já, kdo potřebujemít za každou cenu pravdu :)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 28 Máj 2016 10:52 am

Chalani kašlite na nejaké sudy alebo či sa bude prehrievať voda alebo nebude...nehádajte sa aj tak to nemá význam pretože tie sudy aj tak nepoužívam mám ich v jazierku. Zbytočne sa tvorí zlá nálada takýmito hádkami a doberaním kto má pravdu a kto nemá. I.P. Pavlov pekné fotky na prvej je celkom zelená voda a na druhej pekná číra nieje vidieť riasy predpokladám že to je fotka z blízkeho obdobia a vodu si napúšťal nedávno alebo sa mýlim? Ak máš nejakú zaručenú radu ako mať jazierko s takouto vodou po celú sezónu tak sem s ňou. :)
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Máj 2016 19:45 pm

Prvým rokom sa občas voda zazelenala, druhým tretím a až doteraz mám vodu čistú. Voda sa paradoxne "kazí" keď je dlhšie horúco.
Mám filter TetraPond, rastliny a to je všetko
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 30 Máj 2016 21:12 pm

Viem že to sem nepatrí ale navštevujú toto vlákno práve tí ľudia čo majú skúsenosti s letnením a všetkým okolo toho. Chcem sa teda opýtať či niekto nemáte na predaj/darovanie prebytky rastlín či už do vody alebo plávajúcich vzal by som všetko. Totiž nemám skoro žiadne rastliny a za skoro odumretú rastlinu v akvaristike nemienim dávať 3 eurá. Ak niekto z vás by bol taký ochotný a milý moc by som mu bol vďačný.

PS: Pavlov ďakujem za odpoveď .
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod SoRex » 30 Máj 2016 21:54 pm

I.P. Pavlov napísal:Mám filter TetraPond, rastliny a to je všetko

S filtrací venkovních nádrží nemám vůbec žádnou zkušenost. Nezanáší se to moc rychle řasami? Jak často se musí filtr čistit? Jaký máš odzkoušený průtok (na jaký obsah nádrže)?

Já mám poslední dva roky pouze čerpadlo na sluneční pohon, které v podstatě jenom míchá vodu. Mám pocit (bez nějakého měření), že živorodkám je to úplně jedno a prospívají stále stejně, ale třeba rájovci se ochotněji vytírají.
Ovšem je to jen slabé čerpadlo, které se celkem rychle zanese drobnými řasami a detritem a musím ho tak 2x týdně čistit.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Máj 2016 22:40 pm

Tak filter mám v cca 1000L nádrži. Tento filter nemá vlastný pohon, tlačí mi vodu do neho čerpadlo s prietokom 2800L/h. Voda vyteká tlakom čerpadla spoločne so samospádom s filtra von. Filter je vonku a nad hladinou. Môžem povedať, že to pracuje dobre. Nezanáša sa často. Minulé leto (od apríla do konca októbra) som ho čistil dvakrát. Nezanáša ho riasa, ale klasický detrit. Skôr to vyzerá ako mokrá zemina, toto znižuje prietok, nič viac. V menších nádržiach, tkzv. maltovnikoch používam zavesné-vonkajšie filtre a rovnako neregistrujem problémy. Ako som spomínal, problém robí dlhotrvajúce teplo až horúčava.
Môj názor je taký, ak nezanedbáme nič pri vysadzovaní rýb vonku a tie to prvý mesiac znesú bez úhony, tak verím, že po tomto už budú prospievať a zaobídu sa bez filtrácie. S tým súhlasím.
Mne sa však lepšie všetko vníma ak vodu aj počujem, tečúcu vodu a žblnkot mám proste veľmi rád, bez toho by mi to pripadalo predsa len trochu bez života
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 31 Máj 2016 09:57 am

Nemáte teda nikto rastliny na zvyš ?
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Máj 2016 22:10 pm

Každý skúsenejší akvarista rastliny určite má, ale musíš ísť na to cez ss v tvojom okolí, alebo cez burzu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Fan_Tomas » 07 Jún 2016 11:20 am

Tak od dnes som zacal po prvy krat s letnenim aj ja. Pridane boli gubky, mecune, dania, mrenky a rajovce k normalnemu jazierkovemu osadenstvu. Som zvedavy ako sa im bude darit a co na zimu vytiahnem. Teplota vody aktualne kolise 17-21 stupnov.
Prílohy
rps20160607_111638.jpg
rps20160607_111604.jpg
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod migra.martin » 07 Jún 2016 19:28 pm

Fan_Tomas napísal:Tak od dnes som zacal po prvy krat s letnenim aj ja. Pridane boli gubky, mecune, dania, mrenky a rajovce k normalnemu jazierkovemu osadenstvu. Som zvedavy ako sa im bude darit a co na zimu vytiahnem. Teplota vody aktualne kolise 17-21 stupnov.

Neviem si moc predstaviť ako budeš tie danea a mrenky na jeseň vyťahovať....

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
migra.martin
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Aug 2015 15:41 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Jún 2016 23:01 pm

Pozor na rajovce, tie rady vyskakujú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vilo » 08 Jún 2016 08:45 am

Fan Tomas: aké mrenky si tam dal ? ja som mal celkom dobré výsledky s mrenkami ružovými (Puntius conchonius) a mrenkami "Odessa" (P. padamya).
Z bežných živorodiek mi najlepšie "išli" mečovky, oproti gupkám sú odolnejšie na nižšie teploty, vydržia často aj do neskorej jesene, ak nie sú extrémne nízke teploty. Už som to niekde písal kedysi... držané vonku od leta, zvládali na jeseň aj teploty vody okolo 10-12°C.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod guppyBA » 08 Jún 2016 13:19 pm

Ked mas ryby vonku cele leto vydrzia do mrazov.ale len ak mas nadobu plastovu a nezakopanu,cez den ti vodu prehreje a kedze nadoba je vysoka ryby su vo vyske kde im to vyhovuje,moje guppy isli dole az pri mrazikoch nocnych trvajúcich viac ako 2 - 3 dni
guppyBA
 
Príspevky: 75
Obrázky: 2
Založený: 18 Aug 2014 21:35 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Fan_Tomas » 08 Jún 2016 13:44 pm

Vdaka za postrehy, mrenky mam ruzove. S vylovom si hlavu nelamem, lebo na zimu pojde vsetko dnu.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Aug 2016 15:20 pm

Mé dnešní video na téma letněných živorodek: https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 5382151711

Girardinus metallicus jsou v tom už měsíc, zvládly i teploty nad 30 °C (box ofukuje vítr, při vydatnějším dešti na část hladiny cáká voda). Opatrně přikrmuju.
Něco přes 30 litrů, bílý plastový box IKEA, zasunutý pod sedačkou. Západní (západojihozápad) balkón.
Podrobněji box tady: http://rybicky.net/nadrze/25599
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 08 Aug 2016 00:02 am

@ - Jirka Scobak

To má se skutečným letněním pramálo společného !


https://youtu.be/y5yUyuul008 ,, co tam vše plave jsem zatím k videu nenapsal, ale časem to chci o tuto informaci doplnit. Je tam toho poměrně dost. Nad hladinou těch rybníčků se hlavně v podvečer vznáší roje pakomárů, jejichž larvy podstatnou měrou doplňují jídelníček chovaných ryb s výrazným vlivem na jejich vzrůst a vitalitu. Plus tam padá a množí se všechno možné a je tam dostatek jemných řas. Vodu doplňují vcelku vydatné lijáky. Jiná videa nemám veřejná, ale jen soukromá. Z.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Aug 2016 01:47 am

Závidím ti. Toto se mi na balkón nevejde :(.

P.S. Je to hodně super s tou soustavou závěšených vaků. Tvůj vlastní nápad nebo jsi to někde viděl?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 11 Aug 2016 13:26 pm

čaute,
Chcem sa spýtať čo mám spraviť s rybami vyloviť ich alebo nie. U nás sa teraz celkom ochladilo a hlásia ešte 2 dni takto chladno voda v jazierkach mi klesla na 18°C. Ryby ostali trocha také malátnejšie ako obvykle. Letním prvý rok tak preto sa informujem a pýtam skúsených. Za odpovede ďakujem.
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 11 Aug 2016 18:40 pm

mohol by mi niekto odpísať? či má ešte riby vonku alebo nie? obávam sa totiž tých nočných teplôt čo u nás hlásia.
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Aug 2016 20:43 pm

Buď pokojný, toto im neublíži. Iba ak je nádrž malinká, ale i tak to vydržia. Sme trošku dezinformovaní tým, že rybky potrebujú stálu teplotu a to rovno 25°C. Kolísanie teploty je prírodzené, ja mám v niektorých nádržiach i 15°C ( samozrejme občas) a rybky to prežijú bez ujmy
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Aug 2016 21:41 pm

Obaval bych se az prvnich mraziku a minimalne do konce septembra byl v pohode.

Uz nevim, kde jsem cetl vypraveni nejakeho stareho akvaristy, ktery zapomnel akvarium s parem rajovcu v nevytapenem dome, a kdyz je objevil, byl uz na hladine led. Ryby pre preneseni do mirne teplejsi vody, po urcite dobe strnulosti, ozily, mely krasne barvy (nejkrasnejsi, jake kdy dotycny pozoroval) a nasledne fungovaly dal. Cimz nerikam, ze mas cekat do ledove triste na hladine (i kdyz nekdo popisoval, ze pri ledove tristi vybiral z jezirka jeste i krevetky a byly ok).
:)

P.S. Jinak, akvarista, od ktereho mam girardinky v boxu na balkone, ma spousty zivorodek v akvariich v suterenu, pri permanentni teplote cca 16°C. Takze si pri soucasnej chladnejsim vzduchu starosti nedelam.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vilo » 12 Aug 2016 10:22 am

k tým krásnym farbám ma len napadlo, asi to nebude prípad rajovcov, ale u niektorých rýb dochádza k výraznému vyfarbeniu práve pri umieraní ;)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod KajoBA » 13 Dec 2016 16:45 pm

Dobry den. Chcel by som sa opytat ci ma niekto skusenosti s letnenim Danio margaritatus "Razborka galaxy"....
Obrázok používateľa
KajoBA
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Jún 2014 21:01 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 14 Dec 2016 03:50 am

.

@ pro KajoBA; můžeš je "letnit" od júna do augusta s doporučením, použít k tomu účelu z hora proti náletům potápníků a ploštic kryté dvojité síťové sádky pro chov i reprodukci - odchov mladých z vytřených jiker. Nutno to často kontrolovat !, pokud to je volně venku, z důvodu, že do toho vnikají čerstvě vylíhlé larvy vážek, které rychle rostou a mohou vyžrat rybí osazenstvo.

.
Prílohy
IMG_20161001_104454.jpg
Ve skleníku umístěné síťové chovné sádky, léto 2016.
IMG_20160803_182637.jpg
Síťové sádky, skleník 2016.
IMG_20160803_182532.jpg
Síťové sádky k odchovu akvarijních ryb. Skleník 2016.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.