54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 29 Máj 2016 18:07 pm

Ahojte...

rozhodla som sa založiť si akvárium...asi mi poviete, že som začiatočník :D a že 54L akvárium je pre pokročilých a mne treba 120L- 150L ...
Ja som aj väčšie chcela, ale na toto som mala štastie a dostala som ho skoro zadarmo. Tak som sa rozhodla, že si založím toto malé. Už v inom príspevku som položila túto otázku...

...rozmyšľam nad týmito rybkami : tetry ( krvava, možno čierna, citronova, kralovska alebo cisarska, diamantova alebo ozdobna,); neonky (modra , obecna alebo cervena); živorodka ( dúhová a endlerova); dánio pruhované,

...ktoré z nich a v akom počte možem dať spolu ? ...a ako postupne ? ...myslím tým, že môžem dať napr. na začiatok niekoľko druhov tetier a o par dni opať napr gupky a o par dni zasa živorodky ?

Aké rastlinky sa k nim hodia , aké mám kúpiť ? Potrebujem aj jávsky mach ? A aké druhy prísavníkov a koľko ? Bolo mi poradené..1 pancierníčka. Nechcem tam dávať žiadne platy, slimáky (treba ich tam ak chcem prisavníky ? ) A asi ani mečúne pretože narastajú do 12 cm ca.

Už som čítala na stránke rybicky.net..je to dobrá stránka :) a na tejto stránke http://www.aquapage.cz/kalkulator.php sa dá vypočítať presný počet množstva rýb v akváriu čo je fakt super :) Môžem skonbinovať tento počet týchto rýb :
živorodka dúhová (3ks), živorodka edlerová (3ks), neonka :modra(6ks), zelená (4ks), červená(4ks), tetra diamantová (2ks), tetra krvavá (2ks) a dánio pruhované (2ks) ? Kde radšej zvýšiť a kde znížiť počet ?

Aké rastlinky mám zvoliť ?
Aký filter je najlepší a postačujúci na také malé akvarko ? Našlo som tieto:

1.
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... y-1ks.html ale je pre objem akvária 10 - 40 l, je to postačujúce a Výkon 150 - 300 l / h. Ja som čítala že by som mala mať 54-108L/hod pre 45L akvarko tak som našla ešte tento :

2.
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... y-1ks.html je pre objem akvária 30 - 60 l, čo je super , ale zasa Výkon je viac než mi treba 200 - 400 l / h. Tak aký je najlepší, cenovo v pohode a tichý ?

Zaujímalo by ma i to, že keď tam chcem mať sopku , ktorou sú súčasťou bublinky, a filter, ktorý by mal tiež robiť bubliny, či mi treba aj motorček či čerpadlo a pod.

Ďakujem za vaše odpovede :)
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Reklama

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 29 Máj 2016 18:44 pm

Primárně navrhuji, abys přestala přemýšlet primárně nad rybami. Přemýšlej nad rostlinami. A po měsíci (dvou měsících), až budou rostliny růst, fungovat a prokazatelně prosperovat, pak teprv začneš mít představu, pro které živočichy je tvé akvárium vhodné.
Pokud toto budeš zjišťovat za pochodu se živočichy v nádrži, je velká šance, že jich hodně zabiješ.

Cituji sám sebe:
"... vezmete jeden druh a dosáhnete toho, aby prosperoval. Když prosperuje a je zaběhnutý a silný, skusíte, aby prosperoval další druh. Pokud se tak nestane, máte monokulturu. Pokud to vyjde, máte pestré akvárium. Sledujete myšlenku? Dobře. Toto aplikujete v jednom akváriu postupně s rostlinami, pak s rybami, pak s krevetkami (nebo krevetkami a pak rybami). Jeden a ten samý druh může "být plevelem", ale může i živořit (nemluvím jen o rostlinách). Může se stát, že máte podmínky, aby vám prosperovalo víc druhů, může se stát, že něco přidáte a pokazíte rovnovážný stav. Já například připravoval akvárium pro krevetky a chtěl jsem tam s nimi mít nějaké ryby. Jenže pak v akváriu skončili ráčci CPO, začali růst, prosperovat, množit se a já zjišťuji, že ty ryby asi nebudou dobrý nápad. Ráčci aktuálně vypadají "jako plevel", to ale neznamená, že jím zůstanou, když se změní podmínky ..."
Celý článek: http://rybicky.net/clanky/1570-obhajoba ... ch-akvarii

P.S. Netvrdím, že máš následovat zrovna můj styl (bez filtrace). Ale i když to neuděláš, postup, který navrhuji při vytváření nádrže, je mnohem méně "ztrátový", než klasický přístup, nad kterým uvažuješ. Taky jsem napsal už dřív toto: https://dennikn.sk/blog/akvaristika-zacina-u-rostlin/ - tímto článkem jsem se pokusil zastavit alespoň některé lidi primárně uvažující nad rybami. Považuji to za zásadní blbost (kterou jsem dělal taky, takže s ní mám poněkud zkušenost).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Máj 2016 20:15 pm

@ Ivkoamatka

Žiadná kalkulačka neexistuje a ak tak je to do neba volajúci nezmysel. proste ryby sa množia, rastú, chorľavejú, hynú, rozkladajú sa, prijímajú potravu, ktorú potom vylučujú a mohol by som pokračovať. niektoré rybky aj keď malé, potrebujú priestor na plávanie. Niektoré sú húfove a v počte troch kusov žijú v permanentnom strese.
Tak ako píše Jirka, najprv akvárium založiť, nechať zarásť a po mesiaci nasadiť rybky. Dovtedy treba naštudovať druhy rýb.
Skús naštudovať rybky druhu boraras, rasbora a potom pancierničky nanus, hostatus, pigmaeus.....
Skús zároveň poštudovať biotopy rýb, pretože neje rozumné spájať áziu s južnou amerikou a pod. Pre živorodky je to malé, tie sa rýchlo množia a nedokonalý tráviaci trakt u nich spôsobuje znečisťovanie akvária. Mám endlérky a neviem sa ich zbaviť, to ich množenie mi pripomína známeho hlodavca :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Hora » 29 Máj 2016 20:24 pm

Ivkoamatka napísal:Zaujímalo by ma i to, že keď tam chcem mať sopku , ktorou sú súčasťou bublinky, a filter, ktorý by mal tiež robiť bubliny, či mi treba aj motorček či čerpadlo a pod.

V prvom rade musím nato :shock:
tak chceš akvárium alebo gýčovú bedňu s rybami :?:plávajúce okolo sopky :(
Bublinky su cool,ale sú nevhodné pre akvárium,pretože si nimi uvoľňuješ to málo co2,ktoré narobia rybky a potrebujú rastliny z vody.Bublinky z filtra detto.No myslím,že nevieš o čom píšem.

Ivkoamatka napísal:Ja som aj väčšie chcela, ale na toto som mala štastie a dostala som ho skoro zadarmo. Tak som sa rozhodla, že si založím toto malé. Už v inom príspevku som položila túto otázku...

...rozmyšľam nad týmito rybkami : tetry ( krvava, možno čierna, citronova, kralovska alebo cisarska, diamantova alebo ozdobna,); neonky (modra , obecna alebo cervena); živorodka ( dúhová a endlerova); dánio pruhované,

...ktoré z nich a v akom počte možem dať spolu ? ...a ako postupne ? ...myslím tým, že môžem dať napr. na začiatok niekoľko druhov tetier a o par dni opať napr gupky a o par dni zasa živorodky ?

Tu je kameň úrazu,chceš veľa druhov a veľa kusov ale kúpiš malé akva,lebo je skoro zadarmo a budeš sklamaná,keď napíšem,že z tých tetier a neoniek čo si vypísala možno jeden druh ako tak na veľkosť akvária a zbytok nie.Prísavnika konkretizuj druh.Pozri si ešte raz Lokiho príspevok v tamtej téme predtým o jednodruhovom akva s malými rybkami do tohto objemu(spomínané tetry ohnivé alebo napr.živorodka endlerová je pekná a tá sa ti páči hurááá) .Ty si ani len neuvažovala o čom písal a znova sa pýtaš na to isté,aj keď si dostala primeranú motiváciu aj s vysvetlením.To je strata času a niekto,kto má v 60l pangasia povie,že môžeš z každého po troške,chytíš sa toho,priložíš sopku s bublinkami a máš postarané o :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead: :dead:
Vo výbere rybiek si rýchlorýchla ako už písal Jirko,nemáš urobený zábeh a už riešiš osádku.To má čas a dovtedy si prečítaj,čo do tvojho akvária môže a nečakaj polopatistické túto rybku áno túto nie.Veď vlož do googlu Neonka cervena,tetra čierna a postupne ostatné druhy a na rybičkách.net máš popísané veľa.Keby si to urobila včera,ako ti chlapci doporučili,dnes sa nemusíš pýtať tú istú otázku a nenapíšem akú. :roll:
Možno to znie ostro,no nie je to myslené zle :angel:
V prvom rade by si sa mala zaujímať o výber substrátu,filtra,ohrievača,vééééľa vhodných rastlín a ako to všetko poskladať dovnútra.

K tým filtrom jednoducho,lebo ešte si evidentne nečítala o zábehu nič.Sú to miešače vody s nedostatočnou plochou na osídlenie baktérii,málo filtračnej hmoty,to je ten čierny molitanik vo vnútri.Pri takom filtri bude ešte o to horšie udržať stabilitu v akváriu.Nebudem vypisovať,že externý je omnohoomnoho lepší,lebo si šetrná už pri prvom kroku-veľkosť akvária.Nepoviem ten alebo tamten,ale nepozeraj na to,čo píše výrobca.On doporučí na určitý objem,no skoro zistíš,že je buď moc silný alebo moc slabý.Je to srdce akvária a tam by som nešetril € ani čas a venoval sa niekoĺko hodín hľadaním po stránkach,recenziách,hľadal niečo,kto, čo používa v podobnom objeme a je spokojný alebo bez nejakých veľkých investícii,bez filtra by mohla plávať jedna bojovnica a tá by mala ráj :wink:

Never všetkému a každému,kto sa venuje ,,akvaristike"má doma sklenenú guľu s rybami.Pancierníček je húfovitá ryba a to znamená,že musí mať minimálne 5,6 kámošov zo svojho druhu,ináč bude stresovaný a na to ti časom :dead:
Už si písala,že chceš pekné akvárium na dĺhy čas ale je treba primerane investovať aby si dosiahla svoj cieľ.Určite sa dá aj z tohto urobiť pekný kúsok na relax,no tu sú už potrebné nejaké znalosti,pretože bude náchylné na stabilitu.
Ale kto chce :arrow: zvládne.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 29 Máj 2016 20:45 pm

Ivkoamatka napísal: Zaujímalo by ma i to, že keď tam chcem mať sopku , ktorou sú súčasťou bublinky, a filter, ktorý by mal tiež robiť bubliny, či mi treba aj motorček či čerpadlo a pod.


Takovéhle akvárium funguje jen v Nemovi. A to ještě ten zubař nebyl nijak extra sympatickej :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 11 Jún 2016 11:37 am

ďakujem za odpovede...píšete rôzne..tak sa opýtam, čím teda začať ? tiež som už čítala toho veľa...veľa rôznych názorov...rôzne filtre, rôzne postupy, ryby a rastliny...
uvedomila som si, že áno, rybky musia byť rovnakého alebo aspoň podobného pôvodu..vybrala som si amazoniu a preriedila som ich. Môžem mať ca 15 neoniek , 2 tetry a 6 živorodiek ? čítala som, že pancierníček je hufovita ryba no že stačia 3 a čítala som aj o akvariach kde mali tiež len napr po jednom.. Aj teraz je to ešte veľa rýb ? Nechcem akvárium kde budem mať ryby , ktoré sa mi ani nepáčia, len preto, aby som nejaké v tom akváriu mala. radšej ešte preriedim, vypustím z týchto ako by som ich mala meniť. A preto začínam rybami, aby som im mohla všetko prispôsobiť...rastliny, prostredie a pod.
A filter..no nechcem na ňom šetriť a tiež čítam recenzie a hľadám čo najlepší na nete. Čítala som, že pre moje akvárium je vhodný s prietokom 54-108L/hod a tu sopku som teda vypustila...videla som ju v jednom akváriu a bolo to akvárium veľmi pekné a rybky tam plávali bez stresu :)
Aké rastliny mi treba teda aby som ich prispôsobila rybkam Južnej Ameriky - bližšie - Amazonii ?
Zabudla som poznamenať, že súčasťou akvarka je 15 W osvetlenie čo je asi podľa výpočtu asi 0,28 W/L vody
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Hora » 11 Jún 2016 13:47 pm

Ivkoamatka napísal:Aké rastliny mi treba teda aby som ich prispôsobila rybkam Južnej Ameriky - bližšie - Amazonii ?
Zabudla som poznamenať, že súčasťou akvarka je 15 W osvetlenie čo je asi podľa výpočtu asi 0,28 W/L vody

a aj tak sme skončili pri rastlinách :P
nemôžeš veľmi vyskakovať pri 54l akváriu s tým svetlom,bez co2 :(
preto rastliny nenáročné na svetlo,živiny,oxid uhličitý a veľkosťou vhodné do toho akvária,tak si pozri valisneriu(spiralis),sagitariu,cryptocorynu,hygrophilu,limnophilu,microsorum a pod.,pozri si výšku,kde by sa mali v akváriu sadiť podľa veľkosti a hlavne :!: pri kúpe rastlín nešetri € a posaď aspoň 60% dna.
Nešetri ani na substráte,výška min.8-10cm nad výživným dnom alebo môžeš popichať tablety so živinami k rastlinám,štrk zrnitosť 1-3mm(ja som nakoniec skončil u Hagenu).
Filtrov máš na výber veľa,no osobne by som si do tvojho zobral vonkajší JBL Crystalprofi E401,úplne tichý,veľký objem filtračnej hmoty,rozstrekovacia rampa,nízky výkon,
alebo pôjdeš do vnútorného a bude ti tam zaberať miesto,budeš naňho pozerať a filtračný molitan je veľmi malý´=menej baktérii,ktoré sa starajú o premenu škodlivých látok v akva.Kupuješ na roky,sa rozhodni sama.
Opäť :twisted: sa pýtaš na to isté,rybky si pozri konečne sama v tom atlase a uvidiš,či neónka patrí do 54l,či sú tam nejaké Tetry,ktoré môžu byť dve :!: ,akú ma mať pH vody,ktorú bez co2 nedosiahneš.Keď už, tak Tetra neonová je odolnejšia (pH,tvrdosť),ale tiež nebude rada menšiemu akváriu.Píšem to len preto,lebo evidentne si ich kúpiš,lebo sú pekné a lacné,no neonka červená to dlho neprežije.
Ivkoamatka napísal:Nechcem akvárium kde budem mať ryby , ktoré sa mi ani nepáčia

hlavne si bola rada,ako si prišla lacno k tomu malému akváriu,teraz už zbytočne o tom
väčší objem=väčšia stabilita=väčší výber rybiek
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod vincent van gogh » 11 Jún 2016 16:51 pm

Ivkoamatka napísal:..tak sa opýtam, čím teda začať ?

Tu by pomohla jednoduchá vec. Kvalitná akva-kniha (je ich dosť) alebo dobré stránky (tiež sa nájdu).....A je to bez zbytočného meditovania.

Dobre naštudovať a hurá do toho. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 11 Jún 2016 17:35 pm

Tak teda ryby budem riešiť až nakoniec odľa podmienok, ktoré mi v akvariu vzniknú. Pozerám tie rastliny...našla som Riccia fluitans, Anubias barteri var. glabra, Anubias barteri var. nana, Bolbitis heudelotii 'Compact', Cryptocoryne pontederiifolia, Cryptocoryne wendtii 'Green', Echinodorus cordifolius 'Ovalis', Microsorum pteropus 'Trident' . myslím že niektoré nebudú vhodné a niektoré možno ani v našej predajni mať nebudú, ale ešte ich musím dosť porovnať či sa všetky alebo teda väčšina k sebe hodí :/
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod vagascan » 11 Jún 2016 20:27 pm

Ivkoamatka v 480 l akvarku mam 15 tetier cervenohlavych a uvazujem ci ich nieje vela... ty ich chces talko narvat do akvaria o velkosti desatiny mojho.

Filte pozeraj s vacsiou plochou filtracnych naplni, alebo na nich napichni molitanovu kocku.

bublikny nepotrebujes - kyslik ti bude robit flora.

Sopku otestuj na vapnik :)
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Hora » 11 Jún 2016 22:07 pm

vagascan napísal: 480 l akvarku mam 15 tetier cervenohlavych

Co uvazujes,15 v tvojom :?: kludne mozes mat aj 150 v 480l
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod vagascan » 12 Jún 2016 11:00 am

Termostat na 90 °C hodit mrkvu a nedelny obed hotovy :D
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Jún 2016 16:50 pm

Ivkoamatka akvárium nieje kabelka, tú si môžeš kúpiť s akým vzorom a farbou chceš, ale rybky??!! Takto to nefunguje, že rybky tie ktoré sa mi páčia??? Pouvažuj o inom koníčku
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Jún 2016 17:35 pm

Ivkoamatka napísal:Tak teda ryby budem riešiť až nakoniec odľa podmienok, ktoré mi v akvariu vzniknú. Pozerám tie rastliny...našla som Riccia fluitans, Anubias barteri var. glabra, Anubias barteri var. nana, Bolbitis heudelotii 'Compact', Cryptocoryne pontederiifolia, Cryptocoryne wendtii 'Green', Echinodorus cordifolius 'Ovalis', Microsorum pteropus 'Trident' . myslím že niektoré nebudú vhodné a niektoré možno ani v našej predajni mať nebudú, ale ešte ich musím dosť porovnať či sa všetky alebo teda väčšina k sebe hodí :/


Pokud tento styl uvažování udržíš a neuděláš blbost ve stylu, že nakoupíš první ryby dřív, než po měsíci od založení, máš šanci.

Z rostlin, co píšeš - kašli na bolbitis (osobně považuju za dost těžkou rostlinu). Neřeš anubiasy - hoodně pomalu rostou a to není, co potřebuješ. Kryptokoryny - pokud to postavíš čistě na nich a budeš mít na začátek tak osm C. pontenderiifolia a šest košíčků C. wendtii, dobře - mám takové akvárium. Vypadá takhle: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 5&s=0&sl=0 a použil jsem zhruba počty, které píšu (plus další rostlinky an doplnění a lekníny - kryptokoryny a lekníny k sobě moc pěkně pasují). Článek o kryptokorynách: http://rybicky.net/clanky/1543-par-slov ... tokorynach

Microsorum se dá použít jako doplnění ke kryptokorynám nebo, ještě lépe - postav celé akvárium na této rostlině - pozor, NESTRKÁ se do sobstrátu. Ale to bys musela sehnat akvaristu, který má ooopravdu velký trs a prodá ti. Osobně jsem ho nikdy neuměl, protože jsem ho nikdy nenechal dominovat.

Koukni na toto právě založené akvárium. Dotyčný právě začal a nemá zle rozdané karty: 30-l-zaciatocnik-majox-t16645.html Postavené na egerii a sagitarii. Ty seženeš normálně v akvaristice. Místo anubiasu použij nějaký echinodorus a může to fungoval.

Aktuálně ti už nikdo víc a lépe neporadí. Už se víc neptej. Pozbírej, co víš a jdi do toho, pokud ještě chceš. To, jestli jsme zde dali své rady na úrodnou půdu nebo je házeli do bezedné studně, ukáží tvé výsledky.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 13 Jún 2016 23:13 pm

Jirka Scobak ďakujem za najlepsie rady . A ohladom filtra ?
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 14 Jún 2016 00:23 am

Jdi na začátek této celé diskuse, můj první příspěvek, první link. PŘEČTI SI znova! Nepoužívám filtry.

Pokud chceš akvárium bez filtru, necháš ho rozbíhat aspoň měsíc a půl, než přidáš ryby. Ryb budeš mít málo nebo (v případě živorodek), co se ti namnoží. Ideálně jen jeden druh (plus možná jeden druh krevetek). Ale primárně, PRIMÁRNĚ, potřebuješ akvárium plné rostoucích rostlin. Pokud tohle nedokážeš, potřebuješ filtr, ale s tím ti nepomůžu, protože o nich nemám šajnu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 15 Jún 2016 14:51 pm

Včera som bola v predajni a nechcela som sa ani len predavača opýtať pretože najmä na tejto stránke som dosť citala o tom ako predavači chcú zisk a pod... No nakoniec som sa opýtala... Zadala som rozmery akvária a že hľadám filter...hneď mi podal Eheim 60, vnútorný filter a spĺňa všetky požiadavky môjho akvária...je od 30-60L...150-480l/hod, ďalší piesok/ štrk..2-3 mm a úplne mi stačilo 10 kg a žiadných 24 kg po 8-10 cm do akvária ako mi na nete vypočítalo . a myslím že to vyzerá úplne pohode. A rastliny mi poradili ale kupila som si hlavne podľa seba echinodorus grisebachii, egeria densa, alternanthera reineckii ...skoda že narastajú do takých veľkých rozmerov no poradím si s tým...tieto tri som porozdelovala ešte viac a mam ich po bokoch a vzadu. Dve dekorácie a jeden kameň...mala som aj druhý ale nepasoval mi tam. Bol to ruženín tak je na okne. A k tomu mi odporučili od Tetra Aqua Safe na úpravu vody. A keďže mám dieťa tak ani neviem či pockam až tri týždne :/
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Jún 2016 15:41 pm

No chcelo by to fotku akvária. Určite existujú aj malé druhy rastlín, no predavač zase zarobil. Egeria je v poriadku. Echynodor ti predal určite emerzný a s tým budú problémy. Althernathera ti zrejme uhynie keďže je náročná na svetlo i živiny. Šak uvidíš, kde nájdeš pravdu a pravdivejšiu radu, to už nechám na teba. Dekorácie sú prírodné či plastové? Skús ten kameň poliať octom keď ho máš vonku a poriadne sa zapozeraj a započúvaj, ak bude šumieť, tak predavač má zase bod a bingóó.
Ten Eheim je pickup? Piesok ti časom v akváriu usadne, preto sa dáva viac. Skús to foto
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Ivkoamatka » 15 Jún 2016 17:55 pm

Skusku octom som urobila aj na štrk aj na kameň..nesumelo nič :) akurat sme sa boli pozrieť v akvaristike. Mali nové rastliny...veľa nových ,skoda že mi druhá predavačka nepovedala že majú dnes tovar. Vtedy tam predavač nebol. Rastliny som vyberala s nou. Vlastne sama skôr, ona mi ukázala, ktoré rýchlo rastú. Foto dam neskôr.
Ivkoamatka
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 26 Máj 2016 09:30 am

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Hora » 15 Jún 2016 19:33 pm

Ivkoamatka napísal:A keďže mám dieťa tak ani neviem či pockam až tri týždne :/

Rybky kúp ako myslíš,môžeš aj zajtra,len tu potom nevypisuj,že ti zdochýnajú :P .Škoda času v tejto téme.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod MajoX » 22 Jún 2016 08:55 am

Ivkoamatka napísal:A keďže mám dieťa tak ani neviem či pockam až tri týždne :/


ak to chces urobit ako ja, dufam ze Tvoje dieta nevie spocitat rybky v akvariu - moje zatial nevedia, tak im nemusim vysvetlovat kde sa podeli 4 rybky a preco ich nie je 10
tych zvysnych 6 mi zatial (klop klop) zachranili egerie - kolko si ich kupila? Ja som mal 4 zvazky ktore som rozdelil a zasadil do 30l, musel som dolievat bakterie a "modlit" sa aby sa rychlo namnozili a rybky prezili..

Stoji Ti to za to?
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jún 2016 12:54 pm

Ivkoamatka napísal:A keďže mám dieťa tak ani neviem či pockam až tri týždne :/


Ok. Takže nepočkáš, dáš to tam, začnou ti hynout ryby, akvárium řasy, problémy, které mě teď ani nenapadnou a ty budeš mít s dítětem URČITĚ spoustu času to řešit. VĚŘÍM TOMU!

Dopsáno po pár minutách: Budu konstruktivní. Až budeš mít pocit, že to nemůžeš vydržet, kup si jednu (1) samičku gupky. Co největší, jako najdeš. V akváriu bude něco plavat. Když ti uhyne, bude to relativně malá škoda a budeš vědět, že to bylo ještě brzo. A možná (možná) ti v tom porodí nějaké mladé a na začátek ušetříš za rybičky.
A prosím, dej sem fotku, jak to vypadá teď. Možná na to koukneme a řekneme: "Hm. Na ryby nemysli. Ztrojnásob objem rostlinné hmoty."
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Hora » 22 Jún 2016 13:26 pm

Jirka Scobak napísal:Ok. Takže nepočkáš, dáš to tam, začnou ti hynout ryby, akvárium řasy, problémy, které mě teď ani nenapadnou a ty budeš mít s dítětem URČITĚ spoustu času to řešit. VĚŘÍM TOMU!

ťa nejako rozhádzala :lol: :mrgreen: :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L akvárium ...načo nemám zabudnúť a čo všetko potrebujem ?

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jún 2016 14:12 pm

Jen jsem ji zkusit seznámit s realitou. Dokud se nezbaví určitého uvažování, můžeme jí radit, co chceme.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.