denitrifikator



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Re: denitrifikator

Odoslaťod kyslík » 04 Apr 2005 07:04 am

Ešte aby nedošlo k omylu, nie som tvrdošijný zastánca bahna, v PE som založil 120l akva na odpeňovač s vnútorným filtrom s filtrénom a funguje zatiaľ od Novembra 2004
a bezchybne , nie je tam žiaden uhýn, sú tam 2 A.ocellaris,Synchiropus splendidus 1x.2 sinulárie,1 Cladiela,1 Sarcophyton,1 Pachyclavularia,1 Heteroxénia,1 Xénia, 1 Caulastrea furcata, discosomy,kreveta Lysmata A.,2 Tectusy,1 pustovník,2 hadice, 1 hviezdica, čiže zaťažené na 120l až až a štart bol bez živých kamenov a začina tam už rásť fialová vápennatá riasa. Teraz som založil daľšie , 210l na české bahno, uvidíme , ako to bude fungovať. Existuje viac filtračných systémov, ktoré fungujú a bahno je jeden z nich a nie je zázračné, ako vraví reklama ,ale funguje. Kto chce môže si zaradiť za bahno aj odpeňovač ,ale nie je to nutné.
Hlavne treba vedieť, ako ten ktorý fil.systém funguje a podľa toho sa treba o akva starať.V každom prípade mám bahno ako filtračný systém a nie na natieranie... a v tejto "hlúposti " som rozmnožil Pavonu degussatu a jeden druh / modrá farba / Acropory a teraz sa mi rozmnožili Tectusy...
Fialová vápennatá riasa začína pokrývať celé akva...
Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Reklama

Re: denitrifikator

Odoslaťod kubrt » 04 Apr 2005 09:56 am

laomedon napísal:Nic vzlom o tom bahne, ale "nepotrebuješ denitrifikátor, ani odpeňovač" je riadna hlupost, keby ste sa tym bahnom radsej natierali, mozno by ste pomohly sebe ale rybam a zivocichom je to skoro jedno :-)


zasa jeden odbornik.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: denitrifikator

Odoslaťod laomedon » 04 Apr 2005 12:14 pm

No uz sa tolko nesrsti, len podla mna je odponovac zaklad v kazdom morskom akvariu. Je to prirodzeny sposob akym sa more filtruje samo. Ak chces mat v akvariu viac zivota ako 1 rybku na 100litrov tak odpenovac umoznuje viacnasobne osadit akvarium. Cital som o chlapovi z Islandu ktory nema vobec ziadny filter a ma plnu nadrz koralov appropo naadhernych a dve tri rybky v 2500 litrovej nadzri. Vraj raz za rok vymeni 20% morskej vody a vsetko je ako ma. Je to individualne ale ja som za to ze ked je filtracia vyriesena spravne a nesetri sa tam kde sa nema je mozne mat aj koraly aj 10 rybiek v 200l nadrzi. Ked tak nad tym rozmyslam kde v oceane a hlavne na reefe ste videly bahno? Podla mna len pomaha udrziavat PH cez noc ale inak to asi neskonzumuje to co spravne zariadanie odpeni :-) a hlavne sa hned nezlostite, ja nemam rad subjektivne nazory, rad mam na vyber a usudzujem podla vlastnej skusenosti a logiky.
laomedon
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 31 Mar 2005 22:03 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: denitrifikator

Odoslaťod kyslík » 04 Apr 2005 14:51 pm

laomedon napísal:No uz sa tolko nesrsti, len podla mna je odponovac zaklad v kazdom morskom akvariu. Je to prirodzeny sposob akym sa more filtruje samo. Ak chces mat v akvariu viac zivota ako 1 rybku na 100litrov tak odpenovac umoznuje viacnasobne osadit akvarium. Cital som o chlapovi z Islandu ktory nema vobec ziadny filter a ma plnu nadrz koralov appropo naadhernych a dve tri rybky v 2500 litrovej nadzri. Vraj raz za rok vymeni 20% morskej vody a vsetko je ako ma. Je to individualne ale ja som za to ze ked je filtracia vyriesena spravne a nesetri sa tam kde sa nema je mozne mat aj koraly aj 10 rybiek v 200l nadrzi. Ked tak nad tym rozmyslam kde v oceane a hlavne na reefe ste videly bahno? Podla mna len pomaha udrziavat PH cez noc ale inak to asi neskonzumuje to co spravne zariadanie odpeni :-) a hlavne sa hned nezlostite, ja nemam rad subjektivne nazory, rad mam na vyber a usudzujem podla vlastnej skusenosti a logiky.


A kde v mori si videl odpeňovač ? Alebo na reefe?Je to iba napodobenina funkcie príboja, ale to na samočistiacu schopnosť mora nestačí!! Zabúdaš , že akvárium nie je oceán ani more, to v živote nemá také parametre ako skutočnosť.Všetky filtračné systémy sa len snažia dodať stabilitu tak nestabilnému systému ako sú naše akváriá. A mimochodom, bahno - originál, sa ťaží z určitej hĺbky morského dna, takže tam ho máš... Mám 300l akva a mám 4 ryby , čo je akurát.P.Hepatus, Z.flavescens,Haliocheres marginatus a Synchiropus splendidus, hlavne prvé tri nepatria medzi najmenšie, takže to je zaťažené slušne.Len si daj 10 rybiek do 200l nádrže a počkaj tak pár mesiacov..To sa stalo jednému nášmu kolegovi z Moravy, tiež to prerybnil a na bahno nešiel.Moc mu toho neprežilo, príliš veľká hodnota NO3... Toto nie sú subjektívne názory ale názory ľudí ktorí to robia podstatne dlhšie ako ja a od ktorých sa stále učíme....Odpeňovač umožňuje prerybniť nádrž ? Ako si na to prišiel ? Skús to vysvetliť na akom základe ?Neviem o takej filtrácii,ktorá by umožnila prerybniť nádrž, ani omylom.Teda pokiaľ chceš mať korály,ak chceš fish only, tak tam je miera prerybnenia trocha väčšia.Bahno je molekulové sito, v podstate prírodný zeolit a zachytáva NO3, ktoré čiastočne spotrebuváva Caulerpa. Stabilita pH pri tomto filtri nemá nič spoločné s bahnom ,ako píšeš , ale s Caulerpou vo filtri, kde je osvetlená. Akva s bahnom nemá problémy s NO3,vdaka zloženiu bahna. Ovšem jeho kapacita je obmedzená a treba po čase robiť čiastočnú výmenu.Na NO3 Ti odpeňovač nestačí.Funkciu odpeňovača u bahna robí Phosex a pravidelná výmena vody.Výhodou bahna je rýchlejší nábeh a systém je jednoduchý,bez prídavných zariadení.Ale je to iba jeden zo spôsobov a možností filtrácie, nikto netvrdí , že jediný.
Doporučujem Ti vidieť zopár fungujúcich akvárií s rôznymi fil.systémami a potom rob závery.Existujú systémy aj bez odpeňovača , či sa Ti to páči alebo nie.Ale to , že ho nemajú ešte neznamená , že sú hlúposť ,ako si sa vyjadril.Neškodilo by trošku objektivity a lepšie informácie...Navyše doporučujem Ti stránky www.reef.cz, tam to všetko máš a od ľudí, ktorí sa tomu venujú roky.Ja sa iba učím.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: denitrifikator

Odoslaťod drda1 » 04 Apr 2005 21:13 pm

Ahojte, nič v zlom, ale celkom by som bol rád, keby sa príspevky vrátili k pôvodnej téme = DENITRIFIKÁTOR
Na diskusie bahno vs odpeňovač je tu dosť iných vhodnejších tém.

Zaujímalo by ma, aké typy denitrifikátorov používate a ako ste s nimi spokojní. Či by sa dalo niečo také doma efektívne vyrobiť a či by námaha stála za to.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: denitrifikator

Odoslaťod Pepa » 04 Apr 2005 21:45 pm

Postavil jsem a pouzival takzvany "coil denitrator". Planku se da na netu najit dost. Vysel me asi na 1000Kc a fungoval celkem slusne. Sam ho nepotrebuju (nemam moc ryb), takze ho uspesne pouziva kamaradka ve fish-only s tetraodonama.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: denitrifikator

Odoslaťod Igypop » 05 Apr 2005 08:38 am

Pepa - to ma celkom zaujalo. Mohol by si to pofotiť a hodiť na web.

Dík.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: denitrifikator

Odoslaťod Pepa » 05 Apr 2005 11:49 am

Nafotit nemuzu, ale muzu popsat stavbu kterou zvladne kazdej 8)
Material:
odpadni trubka prumer cca 12cm, delka cca 60cm
2x vicko na trubku
1x spojovaci dila na odpadni trubky - aby slo vicko nasadit na obe strany
vzduchovaci hadicka, asi 20m
2x spojka vzduchovacich hadicek
1x skrtitko na vzduchovaci hadicku
asi 5l filtracniho substratu - u me Kent Nitrate Sponge

Takze filtr vypada nasledovne: stoji na vysku, u zakladny je vyvrtana dirka a v ni zalepena spojka hadicek na kterou je pripojena vzduchovaci hadicka, asi tak 20m, ktera je zvenku obtocena kolem celeho filtru az nahoru. V hornim vicku je uprostred vlepena druha spojka a tudy se voda hadickou vraci zpatky do nadrze. Cele je to pripojeno pres T odbocku za vystup cerpadla a skrtitkem se da regulovat prutok. Napln je samozrejme ve filtru. Taky je vhodne to cele dukladne oblepit silikonem aby to tesnilo.

Dalo by se to vyrobit treba z acrylatu, ale tkahle je to jednoduche a levne. Filtracni napln asi nemusi byt zrovna ta co mam ja, je to jen plocha pro bacterie. Filtr jsem pripojil a nechal vodu protekat. Od te doby funguje asi 2 roky bez zasahu.

Link na seznam DIY Denitratoru:
http://ozreef.org/component/option,com_ ... /Itemid,4/
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: denitrifikator

Odoslaťod Igypop » 05 Apr 2005 11:55 am

Jasné, dá sa to predstaviť :)

Načo je omotaná tá hadička okolo celej trubky :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: denitrifikator

Odoslaťod Pepa » 05 Apr 2005 12:26 pm

To jsem rad :)
Kam jinam tech 20m dat? Jinak tech 20m hadicky je tam teoreticky proto, aby se v ni voda odkyslicila nitrifikacnima bakteriema. Asi by to fungovalo i bez ni, ale ja jsem to tak proste udelal. Je to tak i v tech navodech, co jsem nasel.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: denitrifikator

Odoslaťod Igypop » 05 Apr 2005 12:57 pm

Ja by som to chcel použiť v sladkovodnom akváriu, takže by som to mohol napojiť na výstup z filtra, odkiaľ by mala ísť voda už dosť odkysličená. Samozrejme priškrtiť prietok. :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: denitrifikator

Odoslaťod Pepa » 05 Apr 2005 13:38 pm

Ten filtr je aktualne pripojeny na vystup kanystroveho Atmana pres T odbocku, takze prutok je maly a jde geulovat, ale pritom Atman jede naplno.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: denitrifikator

Odoslaťod majko » 05 Apr 2005 13:38 pm

Igypop napísal:Ja by som to chcel použiť v sladkovodnom akváriu, takže by som to mohol napojiť na výstup z filtra, odkiaľ by mala ísť voda už dosť odkysličená. Samozrejme priškrtiť prietok. :roll:

To by som neriskoval. Denitrifikacia nie je az tak jednoduchy proces ako by sa mohlo zdat. Na jeho prebehnutie musia mat bakterie aj zdroj energie. Inak neprebehne denitrifikacia uplne a vznikne ti napr. NO2, ktore rozhodne v akvariu mat nechces. Je otazkou ci v akvariu vznikne dostatok latok, ktore sluzia na ziskanie "potravy" pre denitrifikacne bakterie. Preto sa baktrie v denitrifikacnych filtroch "prikrmuju". Pri heterotrofnych bakteriach sa pouziva uhlik vo forme octu alebo alkoholu. Preto sa niekedy takyto filter vola aj WODKA filter ;-). Pri autotrofnych bakteriach sa ako vyziva pouziva napriklad sira. Ale stale treba takyto filter riadit, napriklad prisunom "potravy" bakterii, alebo prietoku a to na zaklade REDOXU.
V skratke je to veda a naklady a rizika sa asi v sladkovodnej akvaristike nevyplatia. Jednoduchsie je vymenit vodu....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: denitrifikator

Odoslaťod Igypop » 05 Apr 2005 14:21 pm

Ako to tak študujem, dočítal som sa:
"Hodnota pH má vplyv na produkty denitrifikácie: pri viac ako 7,3 je konečným produktom plynný dusík, pod touto hodnotou sa zvyšuje podiel oxidu dusného."

To v podstate vylučuje možnosť použitia tohto filtra v rastlinkových akváriách. Ak sa nemýlim.... :?: :idea:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Predchádzajúca

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.