Rozkladajúce sa Guramy?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 24 Jún 2016 18:12 pm

Ahojte, potreboval by som poradiť.

Neviem ako to lepšie nazvať, ale rozkladajú sa mi guramy. V akváriu ich mám momentálne 3, boli 4, jedna uhynula už dávnejšie, tiež sa rozkladala, dal som ju do karantény a po pár týždňoch zahynula... Dve z troch sa rozkladajú, tá tretia je úplne čilá. Najprv som rozmýšľal, či to nebude nejaká dedičná choroba, keďže už uhynutá gurama mala dvoch potomkov, ale pokiaľ ma pamäť neklame tak jeden potomok je presne tá tretia, čiže zdravá. Najlepšie na tom je, že terčovce a všetky ostatné ryby sú úplne v poriadku. Chemikálie by som nechcel použiť. Viete niekto poradiť?

Ešte nejaké info o mojom akva:

Akvárum má 3 roky
Osadenstvo : Terčovce, Guramy, Prísavníky, Bojovnice, Neónky, Pancierničky, Tetry, Krevetky, Botie.
Nepoužívam žiadne chemikálie z obchodov, pred týždńom som nasadil uhlie, pravidelne dávam rôzne minerály pre rastliny.
Udržiavana teplota 29 stupňov

Ďakujem za každú odpoveď.
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Reklama

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod majtan.miso » 25 Jún 2016 09:44 am

Daj sem fotku nakazeneho zvieratka. CO NAJRYCHLEJSIE nech to mozme riesit. Chemii sa nevyhnes a modli sa aby to nebola tubera

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 25 Jún 2016 10:12 am

Ahoj ďakujem ti za odpoveď.

Tú sú fotky:

http://prntscr.com/bksyst (táto gurama si normálne pláva, chutí hej aj jesť)


http://prntscr.com/bksz80 (o tejto to nemôžem povedať, postáva si na mieste, dokonca má aj vyžraté plutvy)
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod majtan.miso » 25 Jún 2016 20:52 pm

Ak sa to tyka len plutiev tak to moze byt bakterialny rozpad. Zadaj do google choroby akvarijnych ryb, kopiruj latinske nazvy a pozeraj fotky co najviac sedi. Urob to hned a zajtra ak sa da zbehni niekam po lieky. Ak by vazne vyslo tbc tak je mi luto. Akva treba komplet sterilizovat, pouzit rukavice a vsetko odtranit tak aby sa infekcia nesirila :(

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 25 Jún 2016 22:44 pm

Hneď zajtra ich pôjdem bohužiaľ zamraziť, iný humánnejší spôsob som nenašiel. Našťastie ostatné rybky nemajú žiadne náznaky choroby, to som rád.

Toto si len tak nenechám zlikvidovať.

http://prntscr.com/bl0st9

Vďaka za pomoc.
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod newsted » 25 Jún 2016 22:51 pm

Mne to pride ako ulcers (sorry neviem presny preklad, myslim, ze vredy alebo bakterialny rozpad, pouziva sa na to myxazin od waterlife napriklad). To by vsak naznacovalo zlu kvalitu vody alebo fluktuacie v teplote, ale mas tam diskusy, tak by som cakal, ze tie pojdu prve. Niektore botie su agresivnejsie a zvyknu hryzt pomalsie ryby, tie by mohli zapricinit prvotnu infekciu. Sleduj akva ci spozorujes nejake agresivne chovanie.
PS. Osobne by som sa vyhol betam a guramam s cichlidami kvoli iridovirusu, ktore gurami prenasaju. Gurami sa mozu zdat zdrave a po par tyzdnoch, mesiacoch, schudnu (pripadne sa nafuknu) a uhynu. Je to neliecitelne. Pokial si pamatam, cital som o prenose aj na cichlidy.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod majtan.miso » 25 Jún 2016 23:29 pm

Najprv skus liecit. Na tuberu to ale nevyzera. Skus liecit bakterialny rozpad najprv

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Jún 2016 09:46 am

Poriadne zvážiť vhodnú osádku. Je to mix rýb, ktoré nie vždy k sebe "idú".
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 26 Jún 2016 21:04 pm

Spravil som ako ste poradili...

Všetky 3 guramy som presunul wellnesovať do karantény (pre istotu aj tú zdravú), použil som sera mycopur , šiel som preč, po ani troch hodinách som sa vrátil domov a tá najslabšia (biela) zomrela...


Prikladám foto:

http://prntscr.com/blcy34

newsted ohľadom vredov, to isté mi napísala známa, vraj treba utratiť, nie som toho zástancom, aj keď včera som to chcel spraviť. Kvalitou vody to nebude, mením každý týždeň, občas každý druhý vyše 1/3 vody, ktorú upravujem, teplotou to tiež nebude. Pod týmto akva mám ďalšie dva 250 litrové, ktoré slúžia ako filter (sú v nich samozrejme peny), sú tam 3 veľké ohrievače, teraz 2, lebo 1 som dal do karantény, ale aj tak bol momentálne vypnutý.

Teplotu udržujem stále na 29 stupňoch, už som sa poučil, raz som nechal len jeden ohrievač zapnutý a teplota spadla na 25, všimol som si to tým, že jeden diskus zomrel...

Botie tie pravdepodobne nie, tie sa boja aj vlastného tieňa, mám ich 4, stále sú za kmeňom napravo, vychádzajú na kontrolu len v ranných hodinách, keď im dávam jesť, inak sú zalezené, veľmi im chutia slimáky, ktoré sú teraz na minime, vrátane Clei.

Ak sa mi ich podarí uzdraviť, budem sa ich snažiť zbaviť. Ozaj to nie je dobrý kombinácia. K náročným rybám patria len náročné...

I.P. Pavlov Ostanem asi len pri terčovcoch a neónkach, prípadne nejaké exotické ryby, ktoré sa samozrejme budú znášať...
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Jún 2016 21:44 pm

:pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod majtan.miso » 27 Jún 2016 02:45 am

Ryby se oddělují od hejna, zdržují se v klidných místech nádrže, nepříjimají potravu, hubnou, ztrácejí původní zbarvení, mohou mít tmavěji zbarvenou záď, nekoordinovaně plavou. Později ztrácejí reflexy a hynou. Někdy se u postižených ryb objevuje zvětšení dutiny tělní, zježení šupin a jednostranné nebo oboustranné vyboulení očí, někdy také kožní defekty a rozpad ploutví. Objevuje se i deformace páteře. Po proniknutí do organismu se makobakterie dostávají krevními cestami do různých orgánů a tkání, ve kterých vzniká specifický zánět a objevují se drobné bělavé uzlíky. Dochází k funkčním poruchám orgánů, které vedou až ke smrti.

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod majtan.miso » 27 Jún 2016 02:47 am

Ak viacero priznakov sedi su nutne testy uhynuleho zivocicha. Ak sa tbc potvrdi MUSIS akva zlikvidovat. Je to zakerny virus. Ak ho ma jeden jedinec tak bude kontaminovane vsetko...je mi luto

Odoslané z LG-D855 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod noiz » 27 Jún 2016 08:42 am

Navyše, je prenosná na človeka...
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 27 Jún 2016 10:52 am

majtan.miso Právaže nie... Ryby sú celkom živé, až teda na tú jednu čo včera zomrela... Tieto dve nemajú rozpadnuté plutvy, chutí im jesť, čo je veľké pozitívum... Keďže je to nákazlivé, tak by to teoreticky mali mať už všetky ryby v akva nie? Vždy keď prebehnem popri hneď pribehnú, lebo si myslia že dostanú žrať, aj teraz som im dával a pekne všetky jedia.

Nechce sa mi veriť, že to bude tbc... O to akva sa starám, je to prvá choroba v tomto akváriu... Však uvidíme, keď sa niečo zmení, dám vedieť.
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod Sunkafit » 27 Jún 2016 11:59 am

Nebude to hned tbc netreba pocuvat každú kravinu
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod Hora » 27 Jún 2016 18:26 pm

Sunkafit napísal:Nebude to hned tbc netreba pocuvat každú kravinu

Miso netvrdil,ze to je urcite tbc,ale jedna z moznosti.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Jún 2016 21:45 pm

Jáááj, čo to čítam... Prosím vás nedramatizujte. Stačí malá ranka a v tejto osádke sa nájde iný druh, ktorý ranu dokáže okusávať. No a to aj inej rybe. Netvrdím, že ja mám 100%-tnú pravdu, len vás prosím nestrašte ešte aj prenosom na človeka.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 03 Júl 2016 14:56 pm

Takže aktualizácia.

V akve mám momentálne 4 ryby. 2 guramy a ďalšie 2 mi chytili vodnateľnosť. Už dlhšiu dobu mali väčšie brušká, ale teraz sa im zväčšili...
1 gurama je úplne v pohode, no na tej druhej nevidím zatiaľ žiadne pozitívne výsledky. Je na tom stále tak ako predtým...

Tie dve čo som dal, jedna tetra, druhá black molly. Tetra má síce veľké brucho, ale žiadne iné príznaky, pláva si v pohode. Ako som presunul molly, tak sa nadvihuje dohora už tretí deň. Počítam, že tá už určite pôjde. pôjde...

Nikde v RK som nevedel nájsť NO tester, zajtra som vo Zvolene, tak zbehnem tam...

Nejaký ďalší postup na nové liečenie?

Inak, každý druhý deň, mením v karanténe väčšinu vody, liečil som ako je písané t.j 20 kvapiek na 40 litrov vody. Teplotu majú permanentne na 29 stupňoch.
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Júl 2016 22:29 pm

No a nepíšu tam, že liečba trvá tri dni, potom pauza.........Zase, aby si to nepreliečil k smrti
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 03 Júl 2016 22:54 pm

4 dni som dal po sebe. Skúsiť niečo silnejšie?

Skúsim postupne znižovať teplotu na 25-26 stupňov.
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod newsted » 04 Júl 2016 13:57 pm

Ja si stale myslim, ze je to iridovirus. Tie vredy, ktore maju po tele ovplyvnuju osmoregulaciu, mozno preto tie zvacsene brucha. Kazdopadne ich nechaj v karantene, aj tu, co je v pohode. Ak je to iridovirus, nevyliecis ich.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 10 Júl 2016 15:15 pm

Tak a mám tu ďalší problém, tentokrát s diskusom :(
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 10 Júl 2016 15:18 pm

Tak a mám tu ďalší problém, tentokrát s diskusom :( . Má zväčšené oko

http://prntscr.com/br3sci

http://prntscr.com/br3sjz

Momentálne sa skrýva pod koreňom. Žrať žerie, nemyslím si, že by to bolo po boji, zatiaľ som si biele exkrementy nevšimol... Ako som už písal hore, vodu mením každý týždeň 1/3 a niekedy o niečo vyše, ostatné terčovce sú v poriadku... Nechcem ho dávať do karantény, kde sú guramy a zakladať ďalšie akva tiež nie...
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: Rozkladajúce sa Guramy?

Odoslaťod patokeSK » 10 Júl 2016 16:11 pm

Čiže pravdepodobne to bude parazit. Otázka znie, dať nejaké liečivo a akeé? Uškodí zdravým rybám, keď ho dám do akva?
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.