Nove more



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Nove more

Odoslaťod Serrasalmus » 05 Apr 2005 13:27 pm

Zdravim!
Chcem si zalozit male morske akvarium. Mam akvarium d60xv50xs35. Viem mi niekto poradit, aku techniku tam mam dat a ake zivocichy? Rozmyslam som nieco z tychto ryb: Nemateleotris magnifica,Opistognathi rosenblatti, Pterapogon kauderni, Amphiprion Occellaris, Chromis Viridis. Koraly a ine: Actinodisus sp, Sinularia dura, Zooanthus sp., Palythoa sp., Cladiella sp., Blastomussa. Mozne nejake krevetky? Ake? Nechcem nic zlozite. Preluskal som fora na www.nano-reef.com, ale chcem pocut aj Vas nazor.
Co sa tej techniky tyka, mohli by ste mi napisat, kompletne vsetko co budem potrebovat? Co sa tyka toho osadenia, co by ste z toho doporucovali a ake mnozstvo?
Mam skusenosti a dlhorocnu prax so sladkou vodou, ale s morom ee. Viem, ze sa doporucuje vacsie akva pre zaciatocnikov, ale predsa...
Dakujem
Serrasalmus :roll:
Serrasalmus
 
Príspevky: 9
Založený: 21 Mar 2005 12:38 pm

Reklama

Re: Nove more

Odoslaťod tiger » 05 Apr 2005 14:10 pm

ja smo v tomto amater,ale nie je malo na morske akva 100 litrove akva?Myslim ,ze prave tymto by si mal zacat.
Obrázok používateľa
tiger
 
Príspevky: 108
Obrázky: 7
Založený: 28 Feb 2005 16:51 pm
Bydlisko: Senec

Re: Nove more

Odoslaťod kyslík » 05 Apr 2005 14:24 pm

Ahoj, nechtiac som sa rozpísal na túto tému v téme" denitrifikátor".
Založil som akva 120 l s odpeňovačom na lip.drievko, dimenzovaný na 200l, + čerpacia hlava s veľkou kockou filtrénu,ohrievač .Pri pravidelnej výmene vody 10l týždenne, to funguje od novembra 2004 bez úhynu. Sú tam 2x A.Ocellaris 1x Synchiropus splendidus, discosomy,zooanthusy, mäkké korály : Sarcophyton,Cladiela,1Pachyclavulária,Xénia,Heteroxénia,Sinulárie 2x, Caulastrea furcata / tvrdý /. Nedávaj tam veľa rýb, lebo budeš mať problémy s kvalitou vody / NO3 /. Svetlo 1 biela, 3 modré, dno korálová drť, max 1 cm, hustota 1,024 vody,soľ Red Sea.Akvarko bolo spustené bez živých kameňov.Teplota vody 25 C.
Sám mám akva 300l s filtráciou na bahno.
Ak máš daľšie otázky kľudne aj cez SS.
Chromis Viridis nedávaj, sú to húfové ryby a do tak malého akva sa nehodia, Kauderňáky by mohli byť, Ocellari tiež,Nemataleotris takisto.Kreveta áno 1 môže byť, rodu Lysmata,Tectusy tak 2 kusy, 1 pustovník tiež.Doporučujem Ti stránky www.reef.cz.
Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Nove more

Odoslaťod Serrasalmus » 05 Apr 2005 14:49 pm

dik za fundovanu odpoved. mozes mi doporucit odpenovac? Co hovoris na tento: Miniflotor 200. budu mi stacit 2 osvetlovacie trubice? mam totiz originalny krit na 2 trubice. ake by si mi doporucil (rozmyslal som nad: Arcadia Marin White, Neon blue Aquacoral alebo, Arcadia Marin Blue Actinic)? btw. odpenovac + ohrievac je cela technika, ktoru musim pouzit? ziadne dalsie filtre? niekde som sa docital (tusim na tomto fore :o ), ze by bolo mozne pouzit podny filter. co Ty na to? pustovnika akeho by si doporucil? nevies mi poradit, kde by som mohol pozriet orientacne ceny zivocixov? nerad by som sa nexal odrbat... este co sa tyka toho osvetlenia: mozem pouzit pod osvetlenie krycie sklo?-niekde som tu cital, ze to udajne meni vlastnosti svetla vyxadzajuceho z trubice.
dakujem
Serrasalmus
Serrasalmus
 
Príspevky: 9
Založený: 21 Mar 2005 12:38 pm

Re: Nove more

Odoslaťod kyslík » 06 Apr 2005 06:24 am

Serrasalmus napísal:dik za fundovanu odpoved. mozes mi doporucit odpenovac? Co hovoris na tento: Miniflotor 200. budu mi stacit 2 osvetlovacie trubice? mam totiz originalny krit na 2 trubice. ake by si mi doporucil (rozmyslal som nad: Arcadia Marin White, Neon blue Aquacoral alebo, Arcadia Marin Blue Actinic)? btw. odpenovac + ohrievac je cela technika, ktoru musim pouzit? ziadne dalsie filtre? niekde som sa docital (tusim na tomto fore :o ), ze by bolo mozne pouzit podny filter. co Ty na to? pustovnika akeho by si doporucil? nevies mi poradit, kde by som mohol pozriet orientacne ceny zivocixov? nerad by som sa nexal odrbat... este co sa tyka toho osvetlenia: mozem pouzit pod osvetlenie krycie sklo?-niekde som tu cital, ze to udajne meni vlastnosti svetla vyxadzajuceho z trubice.
dakujem
Serrasalmus

Miniflotor je O.K., akú máš výšku akva, od toho závisí svetlo , ale dve trubice určite stačiť nebudú, aspoň 4 ,tie značky čo píšeš mi nič nehovoria,odskúšané a dobré sú : biela Narva Oceanic Natur, modrá : Osram 67,alebo Philips modrá ale neviem presné označenie, alebo Marine Glo modrá a biela.Okrem odpeňovača a ohrievača som písal čerpaciu hlavu na ňu hranol / čo možno najväčší / bioakvacitu , alebo sa to nazýva aj filtrén.Používa sa to aj v sladkovodnej akva , ako biofilter.Čerpacia hlava na100l akva , nemusí mať veľkývýkon stačí tak 200, 300l /hod.Mohol by si použiť aj pôdny filter,aj to ide,alebo aj závesný externý filter a doň korálovú drť, aj tak sa dá.Pod osvetlenie rozhodne krycie sklo nedávaj, zachytáva veľké množstvo svetla,nemení vlastnosti, ale znižuje tak o 30-40% intenzitu prechádzajúceho svetla a u mora nie je svetla nikdy dosť.Namiesto skla by šlo použiť plexisklo, ale ja by som tam nedával nič. Neviem odkiaľ si , ale ceny živočíchov sa dajú zistiť v Blave Biotop/ je dosť drahý/, F.Bajanav Žiline,p.L.Randis B.Bystrica, R.Halic B.Bystrica ,J.Berka Šumvald,P.Smejkal V.Meziříčí atd /poslední dvaja Morava/.O ostatných neviem.Pustovník nie je zlý , ale zhadzuje korály a všetko musíš lepiť, ja by som už do akva nedával.Mám odskúšaného Calcinus elegans má pekné nohy :o modro - čierne.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Nove more

Odoslaťod kyslík » 06 Apr 2005 06:29 am

Serrasalmus napísal:dik za fundovanu odpoved. mozes mi doporucit odpenovac? Co hovoris na tento: Miniflotor 200. budu mi stacit 2 osvetlovacie trubice? mam totiz originalny krit na 2 trubice. ake by si mi doporucil (rozmyslal som nad: Arcadia Marin White, Neon blue Aquacoral alebo, Arcadia Marin Blue Actinic)? btw. odpenovac + ohrievac je cela technika, ktoru musim pouzit? ziadne dalsie filtre? niekde som sa docital (tusim na tomto fore :o ), ze by bolo mozne pouzit podny filter. co Ty na to? pustovnika akeho by si doporucil? nevies mi poradit, kde by som mohol pozriet orientacne ceny zivocixov? nerad by som sa nexal odrbat... este co sa tyka toho osvetlenia: mozem pouzit pod osvetlenie krycie sklo?-niekde som tu cital, ze to udajne meni vlastnosti svetla vyxadzajuceho z trubice.
dakujem
Serrasalmus

Miniflotor je O.K., akú máš výšku akva, od toho závisí svetlo , ale dve trubice určite stačiť nebudú,na 50cm,aspoň 4 ,tie značky čo píšeš mi nič nehovoria,odskúšané a dobré sú : biela Narva Oceanic Natur, modrá : Osram 67,alebo Philips modrá ale neviem presné označenie, alebo Marine Glo modrá a biela.Okrem odpeňovača a ohrievača som písal čerpaciu hlavu na ňu hranol / čo možno najväčší / bioakvacitu , alebo sa to nazýva aj filtrén.Používa sa to aj v sladkovodnej akva , ako biofilter.Čerpacia hlava na100l akva , nemusí mať veľkývýkon stačí tak 200, 300l /hod.Mohol by si použiť aj pôdny filter,aj to ide,alebo aj závesný externý filter a doň korálovú drť, aj tak sa dá.Pod osvetlenie rozhodne krycie sklo nedávaj, zachytáva veľké množstvo svetla,nemení vlastnosti, ale znižuje tak o 30-40% intenzitu prechádzajúceho svetla a u mora nie je svetla nikdy dosť.Namiesto skla by šlo použiť plexisklo, ale ja by som tam nedával nič. Neviem odkiaľ si , ale ceny živočíchov sa dajú zistiť v Blave Biotop/ je dosť drahý/, F.Bajanav Žiline,p.L.Randis B.Bystrica,J.Berka Šumvald,P.SmejkalV.Meziříčí atd /poslední dvaja Morava/.O ostatných neviem.Pustovník nie je zlý , ale zhadzuje korály a všetko musíš lepiť, ja by som už do akva nedával.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Nove more

Odoslaťod Serrasalmus » 06 Apr 2005 07:58 am

dik za odpoved, dost mi to pomohlo. mozno ale nakoniec pouvazujem o nejakom 200l... 8) co Ty na to? :lol:
Serrasalmus
 
Príspevky: 9
Založený: 21 Mar 2005 12:38 pm

Re: Nove more

Odoslaťod kyslík » 06 Apr 2005 08:20 am

Serrasalmus napísal:dik za odpoved, dost mi to pomohlo. mozno ale nakoniec pouvazujem o nejakom 200l... 8) co Ty na to? :lol:


Samozrejme, čím väčšie tým lepšie , ale tam už je dobré mať prepady a väčší filter,naj. pod akva, či už pôjdeš na klasiku , teda odpeňovač + filter s korálovkou,alebo sedimentačný /ako bahno /, teda pokiaľ uvažuješ akva ako reef.Pokiaľ iba ryby , to sa dá aj bez prepadu...Ale to asi nie je Tvoj prípad... Teraz som založil jedno 210 l , so sedimentačným filtrom/ obdoba bahna/ na zeolit s Caulerpou a zatiaľ to vyzerá dobre,pomerne rýchly nábeh a akva bez siníc...Uvidíme ako to bude dalej, ešte je priskoro hodnotiť...Počítať ovšem treba aj s nárastom investícii s rastúcim objemom akva ....

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.