naš krasavec



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 06 Júl 2016 21:08 pm

200 litrov flora kryptokoryni a abijus fauna 1 skalar 2 gurama peretova 8 panciernyček škrnity a gupky
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Reklama

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 07 Júl 2016 12:27 pm

Opravujem chyby po synovi...žiaľ písanie mu ide veĺmi ťažko, je zťp na vozíku, ale veľmi šikovný etológ. Zvieratá,hlavne bezstavovce, ryby, atď.,proste všetko,čo sa hýbe, má rád. Ja (mama) mu pomáham v ostatnom, aj v písaní, aj v starostlivosti o zverinec. Má ca.200 l akvárko - 1 skalára , 2 samičky gurám perleťových, 8 pancierničkov škvrnitých, 2 ampulárie žlté, 2 mäsožravé slimáky clea helena, okružliakov mraky , nejaké piskorky?, nejakých 20 gupiek, zarastené cryptocorynou a 1 koreň anubias...tento stav je výsledkom dlhého vývoja, preto sa registroval na vašom fóre, aby sa nemusel učiť len na vlastných chybách a na úkor spokojnosti rybiek... Hovorí, že toto nie je ideálna zostava, ale postupne sa snáď prepracuje k lepšiemu. Rád pri akvárku trávi dlhé chvíle a vymýšľa zlepšenia...Má veľa otázok, tak bude rád, ak mu pomôžu odborníci a nie len obchodníci, ktorí predajú všetko...Osvetlenie má obyčajnou neónkou po všetkých tých špeci osvetleniach za veľa peňazí a vonkajší filter. No dlhší sloh,dúfam,že vás neunudím...zdravím nadšencov
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod MajoX » 07 Júl 2016 12:47 pm

Myslim ze je syn na spravnom mieste, pozdravujem, mne tu tiez velmi pomohli s mojim akva. Dajte fotku akva a pozrite ako ostatni pisu parametre do temy k akva a tak co vsetko je tam atd.. az potom ostatni budu vediet radit. Drzim palce :)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: naš krasavec

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Júl 2016 15:33 pm

Stačí pár základných udajov typu:
datum založenia
rozmery
filter
osvetlenie (w)
substrát
...

a akvarko nafotiť,zmenšit rozlišenie a vložiť ako prílohu. Pri čítaní slohu som sa nenudil.Apropo, dobré čítanie je aj tu http://e-akvarium.cz/archiv/...... iked predpokladám,že to už je známa vec.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 07 Júl 2016 17:46 pm

Vďaka za zhovievavosť. Využili sme ešte Paliho sestru ,ktorá akvárko nafotila . Založené 01.2013 , rozmery dxhxv 120x35x55 , osvetlenie 72W, filter Fluval 306 na 300 l vonkajší, kŕmime vločkovým , občas živé larvy komárov a dafnie z vonkajších zásob dažďovej vody. Zo začiatku sa rastliny nechceli ujať, potom ho zaplavili riasy, používali sme prípravky proti riasam,ale zbavili sme sa ich až nasadením slimáčikov , potom sme kúpili 4 mäsožravé , menej sme odkaľovali a rastliny sa rozrástli, pôvodné osadenstvo boli tetry krvavé,čierne,červené,pancierničky zelené a guramy perleťové. Dnes z nich zostali len 1 pancierniček a guramy. A čo ďalej...?
Prílohy
20160707_170716.jpeg
20160707_165002.jpeg
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 07 Júl 2016 18:09 pm

Pali mas pekne akva,svetlo uplne postacuje na rastlinky,filter vonkajsi :arrow: si vo vyssom leveli s nim,niet divu,ze sa pri nom dobre sedi :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 07 Júl 2016 20:35 pm

Ďakujem za pochvalu☺ otázočka - môžu 4 helenky zlikvidovať okružliaky úplne,alebo iba udržujú stav v únosnej miere? Mám sa okruž.vôbec zbavovať,ked mi tak pomohli od rias? Tvoria dost odpadu spolu s gupkami. Ď.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod marko65 » 07 Júl 2016 20:55 pm

ja by som najprv riesil skalara, samemu mu nie je dobre. Podla fotky je uz dost velky, do takeho maleho akva doporucujem max. par. Pri vacsom pocte sa budu bit a tym stresovat. Mam podobny objem, takze vlastna skusenost. Najlepsie by bolo zistit pohlavie a zohnat opacne. Ani toto nebude idealne kedze je to hejnova ryba, ale ked je par, tak to nie je pre nich az taky stres. Najvacsich spindirov ako gubky by som urcite dal prec. Aj preto je tam tolko slimakov
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: naš krasavec

Odoslaťod patokeSK » 07 Júl 2016 22:24 pm

Akvárium veľmi pekné. Rastlinky sú tiež pekné zelené. Ohľadom tých slimákov. Heleny vedia pomôcť, ale okružliaky nevedia vyhladiť úplne, hlavne zatiaľ nie 2, pokým sa nerozmnožia...

Inak, kupoval som asi 20 Helen, dal som ich do akva a v tom sa do nich pustili diskusy, niektoré to neprežili a tie čo áno, tak väčšinu dorazili botie :x...

Tiež by som najprv poriešil skalára, buď sa ho úplne zbavil, alebo dokúpil ďalšieho ako píše marko. Možno by to chcelo ešte nejaké pozadie a ešte nejakú rastlinku :)
patokeSK
 
Príspevky: 33
Založený: 24 Jún 2016 17:58 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Júl 2016 22:53 pm

Tiež pridám návrh. Nebolo by lepšie vymeniť tie "podozrivé" kamene za niejaký koreň? Nabralo by to taký prírodzenejší vzhľad. No proti vkusu nenamietam, každý máme iné oko. Nech sa darí!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 08 Júl 2016 09:50 am

Re- Marko - viem,že 1 skalár nie je dobrý počet :cry: mal som 4,bol to dar :D ,3 neprežili a tento by mal ísť preč 1.je sám 2.terorizuje guramy,lebo je sám a mám obavy,že v páre by to bolo ešte horšie...neviem,komu ho dať... čo sa týka gupiek - tie mám už ca.7 rokov ,boli v inom akva bez techniky, stará generácia... odtiaĺ som presunul aj slimáky,ktore pomohli s riasou...premnožili sa už pred prítomnosťou gupiek (syn o znečisťovaní gupkami a slimákmi stále hovorí). Slimákov riedime kačicami,tie ich milujú. Možno sa vďaka nim rastlinám tak dobre darí. Vďaka za ohlas, rád by som našiel niečo ideálne, stále hľadám...
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 08 Júl 2016 10:07 am

Re - Pavlov -tie kamene sú od akvaristu,ktorý ich mal roky,prípadný Ca je už hádam rozpustený a preč... pred tým som tam mal koreň,ale dal som ho preč, vďakalebo sa na ňom množila hnedá riasa, pravda je, že vyzeral dobre, možno ho tam znovu doplníme... ešte som z gupkária,ktoré som zrušil, presadil valisnériu,len sa ešte nerozrástla, dúfam,že ju kryptokoryna nezadusí... postupne,by som chcel obmeniť osadenstvo, doplniť počet gurám ,vyriešiť skalára...mohla by sem ísť beta? Mal som 1 samčeka bety úplne na začiatku, potom mu tetry krvavé robili zle. Mal som ho rád☺vďaka
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Júl 2016 14:43 pm

Beta by zrejme guramám a skalárovi obháňala tie ich " anténky- tykadlá". No a gupkám chvosty určite, keďže by ho to vyzývalo na prípadný súboj.
Hnedá riasa je viac menej následkom tvrdej vody
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 08 Júl 2016 15:54 pm

Bety sú asi tiež individualisti,náš Beťák bol viac bojazlivejší. Vodu máme zo studne, možno by pomohla dažďová? Teraz neviem,či mám osadenstvo nechať dožiť a potom začať odznovu, alebo postupne dopĺňať stavy... ešte by som rád vedel,či ten hustý zárast nevadí napr.pancierničkom? Vďaka :D
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Júl 2016 22:27 pm

Ten hustý zarast nevadí, skôr tá voda zo studne bude tvrdá
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 14 Júl 2016 18:45 pm

Vďaka, móžem teda použiť prefiltrovanú dažďovku z čistej škridlovej strechy? A móžem pridať mäsožravé slimáky na zredukovanie stavu okružliakov, alebo pridať inú slimáky likvidujúcu životnú formu? Mali by ste nejaký nápad na osádku môjho akva,ktorá by bola spoločensky kompatibilná? Páčili by sa mi tiež nejaké kôrovce alebo iné bezstavovce. Túto osádku mám viac menej na odporúčanie iných(neakvaristov)a dary. Neskôr by som mal rád niečo fungujúce a zaujímavé. Ďakujem za rady,aj keď viem,že vkus môže byť rôzny,snáď si niečo vyberiem, čas pri akva je pre mňa viac, než tv. :)
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 14 Júl 2016 19:41 pm

Pali ahoj,
miesanie vody dazdova+vacsinou studnicna bude ph vody a tvrdost kolisat hore-dole,co je horsie ako pouzivat trvalo studnovu vodu a jej hodnotam prisposobit rybky.V suchom obdobi alebo v zime bez snehu co zacina byt normalny stav by si aj tak menil len vodu zo studne.Tu by bolo dobre vediet tvrdost tej vody a vyberat odolne druhy podla toho.Taktiez obsahuje viac no3 ako upravovana voda z vodarni a boh vie este co a kolko podla vasho prostredia(vypustanie zump,hnojenie polnohospodarmi),ale ak pouzivate tu vodu aj vy,tak nejaky rozbor vody pre pokoj duse raz za cas asi robite.
Ako dlho prezili neonky v akvariu v tej vode?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod Hora » 14 Júl 2016 21:13 pm

Neonky si nemal,to som pomylil s tymi gupkami :oops:
Je tu jedna tema ,,Pouzitie snehu alebo dazdovej vody'',po precitani je rozhodnutie na vas.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Júl 2016 13:08 pm

Dážďovú vodu by som rovnako neriešil. Riešil by som to (ako som spomínal) vybratím kameňov a pridaním koreňa, dubových listov, jeľšových šištíc. Takto by sa voda prírodzene upravila pre zmenu osádky. Pretože krevetky a iné bezstavovce by napr. skalár mal ako spestrenie potravy
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Júl 2016 20:14 pm

Re-Hora - ďakujem... vodu užívame bežne aj my, rozbor je v poho aj no3 je v poriadku. Je pravda,že necháva usadeniny vápenaté na oknách a riade,asi je tvrdšia. Gupky máme v tejto vode už asi 10 a viac rokov. Mal som pred týmto akva 100 l a hlavne ryby všehochuť z obchodu platy, skaláre a pod. Bol to vianočný darček a vtedy som bol ešte škôlkar. Ešte stále študujem možnosti kombinujem.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Júl 2016 20:27 pm

Re- Pavlov - ďakujem za rady. Vydržia dubové listy pri slimákoch,alebo mám akva od základu zmeniť. Som celkom rád , že sa rastliny chytili a prospievajú. Aké druhy by zvládli tvrdšiu vodu? Mal by som koreň kúpiť? Nebude vadiť dolievanie studničnej vody aj po odobratí skál...alebo mám hodiť dubové listy aj do studne ? :D
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Júl 2016 23:05 pm

Dubové listy vydržia aj pri slimákoch :) Treba mať však zásoby. Koreň sa dá i nájsť, ale i kúpiť, skús prečítať toto:
dreva-samorasty-v-akvariu-t189.html
Studničnú vodu by som nechával odstáť a v nej by som luhoval dubové listy. No a rastliny? Veľa záleží od osvetlenia akvária, ak je dostatočné, tak dariť sa može ludwigií, hygrophylám, microssoriu i anubiasu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod Pavligin66 » 20 Júl 2016 11:38 am

Re-Pavlov, ďakujem, koreň sa u nás dá nájsť. Rastliny by som rád ponechal tieto,keď sa im tak dobre darí, prípadne nejakú doplniť a cryptocorynu preriediť. Len faunu zmeniť. Rád by som mal biotopové akva. Sú nejaké ryby JA správaním zaujímavé, alebo farebne výraznejšie, ktoré by sa tiež zniesli s nejakými bezstavovcami a aj rastlinami? Ešte máme čo robiť :D aby bolo akva miesto pre potechu (pozn.mama)
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: naš krasavec

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Júl 2016 22:33 pm

Ja nehovorím, že tieto rastlinky treba vyhodiť, to nie, to by bola škoda. Hovorím doplniť tie, čo som vymenoval. Rybiek je na trhu dnes snáď pre vkus každého. Treba sa však riadiť niejakými zásadami. Najprv biotop, ten môže byť stredo- americký, juhoamerický, ázijský, poprípade juhoazijský. Pomôžte si googlom.. Možno treba ísť i ďalej Malajzia, Vietnam, Thajsko....
Ak by sa to zdalo zložité, tak striktnosť byť nemusí.
Druhá vec je o tom, že by sme mali vyberať rybky nielen podľa druhu, ale i podľa spôsobu života. Jednoduhšie, sú rybky, ktoré sa zdržujú poväčšine pri hladine(napr. živorodky, gupky, platy, endlérky, molinézie) Potom sú rybky, ktoré sa zdržujú v strede akvária (tetry, mrenky), no a máme i rybky pohybujúce sa pri dne, teda žijúce pri dne (pancierničky , latinsky corydoras). No a tie vrstvy akvária, ktoré som menoval voláme "vodný stĺpec". Takže od teraz už len vodný stĺpec :)
Ak chceme mať väčšie množstvo rýb, tak vyberáme menšie druhy rybiek. Čo sa týka živorodiek, tak treba myslieť na to, že oni žijú veľmi krátko, teda sú krátkoveké. Majú nedokonalý tráviaci trakt a tým dokážu znečisťovať (neprimerane) vodu. Rýchlo sa množia. Ich úhyn nemusíme ani registrovať a tak sa môžu niekde v akváriu rozkladať. To nielen že znečisťuje vodu, ale hnilobný proces oberá vodu o kyslík. Nechcem tým strašiť, kvalitná nonstop filtrácia, rastliny a i slimáky ako sanitári nám toto korigujú.
Ak je to možné, tak toho skalára by som dal preč i s guramami. Dám vám tu videá ako by to mohlo u vás vyzerať i vhodnými druhmi rýb.
Zopár kúskov týchto rybiek
https://www.youtube.com/watch?v=IGqr4EXGN_8
Mierumilovné mrenky do stredu vodného stĺpca
https://www.youtube.com/watch?v=3aqCUvi ... ksSStfD_ai
a niečo na dno
https://www.youtube.com/watch?v=U74CGzCnBlk
Je to len orientačný návrh, netreba sa ho striktne držať.
Krásne rybky sú i tieto (moja srdcovka) :)
https://www.youtube.com/watch?v=jHcgBIkRy1A
https://www.youtube.com/watch?v=In2gRp8Noe4
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.