Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Evva5 » 27 Júl 2016 10:50 am

Dobrý deň
Chcela by som sa spytať mam 1 bojovnicu po týždni som sa vratila domov a na tele sa jej objavili biele fľaky akokeby jej tie šupiny ,,ošediveli" a na oku ma zákal alebo niečo také a vypulené oko. Kým som bola preč starala sa o ňu mamina vyzerá to tak že jej dávala strašne veľa jedla, mohla by to mať aj s toho? Čítala som o chorobách bojovníc myslím si že by to mohla byť vodnatielka ale nie som si istá vedeli by ste my s tým poradiť?? .... mam jej začať pridavať do vody soľ??
Zistila som že sa o ňu nestarám tak ako by sa malo .. mam ju v 4 - 5l akvarium a vodu jej čistím cca raz za dva týždne a to tak že rybu dam do iného akvarka to v ktorom bola vyčistim a dam ju naspať dozvedela som sa že je to stresujuce ako jej mam teda meniť vodu? mam je meniť tak že 1/3 odčerpám a nalejem odstatu čistú? ako jej mam potom čistiť kamienky?? mam ich postupne vyberať?? a ako často mam meniť vodu?
Ak mate skúsenosti s takouto chorobou alebo viete ako ju liečiť dajte my vedieť a prosím poradte mi ako sa mam starať o bojovnicu a čo robím zle.
Ďakujem
PS: Pridávam do vody sera aquatan koľko kvapiek mam dávať? (vzadu je návod ale vôbec nieje vidieť čo je tam napísané)
Fotky nie su mojej rybky su z INTERNETU !!! ale takto vyzera oko mojej ryby len je menšie.
Prílohy
739_oko_1.jpg
220_IMG_2904_1.jpg
Evva5
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Júl 2016 10:19 am

Reklama

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirko1A » 27 Júl 2016 12:12 pm

je to vodnatielka. príčinou je zlá hygiena a množstvo chýb, ktoré si urobila.
rybke už pravdepodobne nepomôžeš, takže humánne by som ju utratil. akvárium by som zrušil a venoval sa niečomu inému. asi si mala akva zo superzoo, či podobného obchodu, nejakú guľu a farebnými kamienkami a umelými rastlinami. takto sa ale ryby nechovajú, aj keď bojovnica znesie veľa.
je to jednoducho strašné...

ak by si ozaj chcela chovať bojovnciu, kúpil by som nejaký set 30 L, niečo si prečítal, a s potešením sa tomu venoval. takto je to masaker a jediní, kto sa tešili boli predavači, čo ti to predali.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod newsted » 27 Júl 2016 13:22 pm

Nie je to vodnatielka, je to tkzv POP EYE. Ano je to sposobene zlou kvalitou vody. Najidealnejsie by bolo vymenit akva za vacsie s filtrom. Ak to nemozes spravit men castejsie vodu. Ak je to 4-5 L akva bez filtra, nechaj si pol litra vody odstat a men denne. Tie vyblednute supiny mozu byt priznak dalsej choroby, bez fotky tazko povedat. Sposobene to bolo prekrmovanim, nezjedene vlocky hniju vo vode a znizuju jej kvalitu.

Sera aquatan je na upravy vody pred jej pouzitim v akva. Ak som dobre guglil tak sa pouziva 4ml na Liter vody.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Evva5 » 27 Júl 2016 13:34 pm

Mirko1A akvarium gulate nemam :) ked som rybku kupovala povedali mi že jej mam vodu vymienať taak že tu rybu premiestnim potom som o tom čitala a dozvedela som sa že je to zle..no v každom pripade ďakujem a pokusim sa to zlepšiť kupime aj väčšie akvarium
Evva5
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Júl 2016 10:19 am

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Evva5 » 27 Júl 2016 13:37 pm

newsted veľmi ti ďakujem za radu :) :)
Evva5
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Júl 2016 10:19 am

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirko1A » 27 Júl 2016 13:48 pm

skor som reagoval na tie šupiny, ak sú zježené, tak by to mohla byť vodnatieľka.
zbytočne tu budeme nad tým špekulovať, tá rybka je nešťastná a zbytočne ju zachraňovať (aj keď to vyzerá kruto)

ak niekto povie, že rybku pri čitení treba vybrať a preprať kamienky v Savo, prípadne poumývať kefkou umelé rastliny, tak nemá už z princípu čo robiť v chovprodukte... + radiť kupovať x zbytočných chemikálií, ktoré neodstránia prvotnú príčinu a t.j. že
bojovnica potrebuje min 20 l akva, nemusí tam byť filter, ale malo by byť husto zarastené živými rastlinami, ideálne teplejšia voda okolo 24 C a potom netreba ani vodu meniť často

bojovnice neznášajú výkyvy teploty, už vôbec nie premiestňovať ju do vodovodnej vody a rýpať sa v tom 4litrovom pohári....
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Evva5 » 27 Júl 2016 19:19 pm

Nezdajú sa mi byť šupiny zježené..no v každom pripade vymenila som vodu (už som rybku nepremiestňovala) tak uvidime ale vďaka
Evva5
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Júl 2016 10:19 am

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Júl 2016 22:06 pm

Akvárium určite nebolo zabehnuté, t.z. , že akvárium bolo treba založiť, samozrejme so živými rastlinami a s filtrom. Ten musí bežať nonstop, ide nonstop? Takto musí byť bez rýb cca 4 týždne, ešte lepšie 5. Počas tejto doby (volá sa to zábeh) sa mení pravideľne 1/3 vody, poprípade 1/2 obsahu akvária. Akvárium sa neluxuje! Občas sa vyčistí filter a to tak, že sa len molitán prepere vo vode odpustenej z akvária. Po tejto dobe je možné vpustiť rybky, rybku. Ak toto nebolo zrealizované, tak sa dostavil výsledok. Nesprávny postup a zlá hygiena akvária je príčinou. Otravné látky a plyny vo vode (dusík, čpavok) zapričinili túto nevyliečiteľnú chorobu a kolegovia ju (ich) pomenovali správne.
Rybku utratiť a začať odznova a tak ako sa má.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirka1234 » 11 Aug 2016 13:40 pm

Zdravím tiež by som chcela poradiť. Pred nejakou dobou som pozorovala že moja bojovnica nie je v poriadku málo plával len sa schovával , jeho plutvy vyzerali obtrhane a na chrbtovej plutve mal bielu škvrnu. Mám ho asi rok a pól pred tým nemal žiadne problémy. Dala som mu preto všetko preč z akvária má 12l akvárium dopustila som mu vodu do takých 8 lit nemá tam nič len vodu soľ a list mandľovníka morského, zredukovala som žrádlo zvýšila teplotu, denne odkalujem zbytky a dolievam prevarenú vodu je v takomto režime asi týždeň a je podstatne aktívnejší aj plutvy vyzerajú že sa zcelujú trápi má ale tá škvrna na chrbtovej plutve ktorá sa mi zdá že sa zväčšuje a dnes som pozerala akoby zhnedla a v jej strede je výrazná tmavohnedá bodka. Nepodarilo sa mi to žiaľ odfotiť. Neviem teraz čo s ním či kúpiť liečivo alebo zmeniť niečo ešte či len pokračovať ako je . Za radu Ďakujem
Mirka1234
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Aug 2016 13:28 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod newsted » 11 Aug 2016 15:50 pm

Aj ked toho bojovnice znesu dost, mala by si mat aspon maly filter. Ak nie, musis menit casto vodu. Aspon kazdy druhy den tak 3L. Nechaj si ju odstat, nech sa prisposoby teplota izbovej teplote. Ta skvrna bude dosledok zanedbanej hygieny.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Aug 2016 20:49 pm

Mirka1234 napísal:Zdravím tiež by som chcela poradiť. Dala som mu preto všetko preč z akvária má 12l akvárium dopustila som mu vodu do takých 8 lit nemá tam nič len vodu soľ a list mandľovníka morského Za radu Ďakujem


Ja by som radil akvárium napriek odporučaniam osadiť rastlinkami a filtrom. Rastlinky sú ten najprírodzenejší filter a klasický filter to pomôže upraviť a rozbehnúť. Ak má akvárium 12L, tak tam treba doliať vodu do 12L, nie 8
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirka1234 » 11 Aug 2016 23:14 pm

Dobre osadiť akvárium s filtráciou a rastlinami to nie je problém ale inde mi zase radili hneď nasadiť liečivo ale ako mu mám u všeh svatých nasadiť liečivo keď neviem čo to je ? Lepšia fotka tej škvrny sa mi ozaj nepodarila ako čo to asi tak vyzerá keď prirátam zníženú aktivitu a trochu akoby obzobané plutvy ? Keby tá filtrácia nepomohla čo by som mu teda mala dávať ?
Prílohy
13876115_10204895401183594_4105566773471608322_n.jpg
13880269_10204895402703632_2720762152052768603_n.jpg
Mirka1234
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Aug 2016 13:28 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirko1A » 12 Aug 2016 10:22 am

problém je stále rovnaký - nevhodné podmienky chovu, v tvojom prípade trýznenia

bojovnica vyžaduje aspoň 15-20 L akvárium, HUSTO OSÁDZANÉ RASTLINAMI. vtedy nepotrebuješ filter, nakoľko naviac bojovnica nepotrebuje prúdenie vody, resp. jej vadí. Vyžaduje trochu vyššiu teplotu vody. To sa podobá jej prirodzeným podmienkam, v ktorých žije v prírode.

zavrieť ju do Beta-gule s farebným štrkom a nejakým potápačom s nejakou farebnou led lampičkou, ktorá bude meniť farby je prianie obchodníkov, ktorí tieto blbosti predávajú. samozrejme, že ti pridajú aj 2-3 liečivá a ďalšie prípravky na úpravu vody.
čiže pre nich si super zákazník :-)

tá bojovnica zjavne trpela a trpí, najlepšie je ju utratiť a venovať sa niečomu inému. alebo nanovo založiť akva 15-20 L, s množstvom rastlín (stačia nenáročné) + nejaké bežné svetlo za 20 EUR (Dennerle Nano Light), netreba ani filter a bude ti to prinášať radosť.

takto to je príšerné ... chudák bojovnica
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Hora » 12 Aug 2016 10:33 am

Mirko1A napísal:problém je stále rovnaký - nevhodné podmienky chovu

Ta voda nie je akvarijna,ale osolena ako na varenie rezancov,bez bakterii,malo miesta,stres a jedno z druhym sa to niekde odzrkadli.List mangrovnika je dobra vec,ale tu nepomoze.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirka1234 » 12 Aug 2016 15:41 pm

Mirko1A Z kade si prosím ťa prišiel na to že ho mám v guli s farebným štrkom a potápačom ? Keď si všimneš fotku to akvárium je klasický hranaté , má 12l namiesto 15 tie 3 litre myslím že už prežije, nemá tam nič umelé len prírodný koreň, štrk a rastliny to som mu ale dala preč lebo som myslela že to tak bude lepšie, dobre v tomto som sa osrala má to späť tak ako to mal už skoro 2 roky čo ho mám tak mi povedz čím ta bojovnica tak neuveriteľne trpí ?
Mirka1234
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Aug 2016 13:28 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Aug 2016 12:52 pm

Trpí a hrozne! Zavri sa do prázdnej izby, nevetraj a rob si tam aj potrebu a pi slanú vodu, snáď potom pochopíš. Jeho diagnoza je jasná, čo ešte potrebuješ vedieť? Trpí na otravu dusíkom, čpavkom, toto odstraňujú z vody rastliny, preto ti ich každý doporučuje. Dávať do vody liečivo je ako pridávať ďaľší jed! Jeho imunitný systém zlyháva a preto tak vyzerá. Stres ho ubíja a blíži sa jeho koniec. Ešte je niečo nejasné? Daj ho na hodinku do čistej odstatej vody a akvárium založ nanovo. T.z. daj tam min. 5cm vrstvu neškodého štrku, piesku a do neho nasaď čo najviac rastlín. Zožeň si veľa plávajúcich rastliniek, ktoré v začiatkoch pomôžu čistiť vodu a do ktorých sa môže schovať, tam pominie stres a začne sa pomaly zotavovať, teda ak to ešte stihne. Dobre by bolo zo začiatku dať mu tam niejaký zavesný filter, stačí ten najmenší. Držím mu palce! No konaj hneď ako to dočítaš

http://bettasplendens.blog.pravda.sk/20 ... tny-zivot/
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Hora » 13 Aug 2016 20:40 pm

Mirka1234 napísal: tak mi povedz čím ta bojovnica tak neuveriteľne trpí ?

Mirka,mas 12l akvarium,vody tam je kolko,ked si dopustila do 8l?
Takato nadrz je nachylna na zmeny zlozenia vody.Prekrmis raz,druhykrat a pomaly sa to ukaze na kvalite vody.Ty to nevidis ale bojovnica v tom zije.Cisticov dna nemas a nespotrebovane krmivo hnije,rozklada sa.Prvy dovod stresu.
Pouzivas jeden druh krmiva,ziadne spestrenie mrazenou potravou,taktiez zalezi aj na kvalite,pretoze aj v obchode za 1€ uz predavaju vlocky podradneho zlozenia s tretinovym obsahom vitaminov ako znackovy vyrobcovia.Druhy dovod stresu.
Hoci sa pre bojovnicu pise akva od 10l viac,je to podla mna tyranie a toto precita mnoho ludi,nazor na zaciatok nieco mensie je hlupe sebauspokojenie.Ryba stresuje aj z maleho priestoru a hoci ich predavaju v 2dcl kelimkoch,zasluzi si priestor aby ta zavojnata forma vynikla.Treti dovod stresu.
Nepises ake mas v tej kocke rastliny,no vzhladom na velkost to bude nieco pomaly rastuce,nenarocne.Ako casto,kolko,aku vodu menis.Testy vody nerobis,zlozenie nepoznas.Vymenis v tom malom akvariu viac vody,co nie je problem a ide to retazovo.Prerusi,oslabi sa nitrifikacia a kym nabehne do prijatelnej miery zase treba menit cast vody.Takto lietaju hodnoty skodlivych dusitanov horedole a rybe sa pri spocitani vsetkeho jednodruhove krmivo,malo vody,nevhodny chemizmus a nejake vacsie zasahy v akvariu oslabuje imunita na rozne choroby,plesne,ktorych zarodky v akvariu su a cakaju na prilezitost.
Bojovnica zije v bahennych vodach,makkych,sol by som pouzil max.pri krupicke.Na tvojej je vidno biely slizovity povlak,ktorym si chrani pokozku proti agresivnej soli a bielu skvrnu skor myslim nejaky vred je plesnova choroba a obtrhane plutvy moze byt zase nieco bakterialne.Zvysit teplotu ano,no solit bojovnici v tomto pripade vodu nie.Ja som taketo veci nikdy neriesil a s liecivami nemam skusenost,no netspoliehaj ani na predavacov v akvaristike,lebo skor poradia debilinu alebo budu na teba cumiet co to chces.Najlepsie sadnut za pocitac a hladat podobne priznaky+liecivo,postup,davkovanie.
Aj ja myslim,ze tvoja rybka skonci,no pri dalsej uz budes viac zodpovedna k tomu prostrediu.
A este jednu vec,co tu bola pisana,daj plavajucu rastlinu na hladinu.Znizis intenzitu osvetlenia,dalsi dovod stresu a pomoze ti redukovat ziviny ciastocne,najlepsie ceratophylum.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Mirko1A » 15 Aug 2016 08:39 am

sorry Mirka123 ak sa ta to dotklo, ale kritika bola myslená konštruktívne, i keď som ťa použil a vykreslil ako typického konzumenta v akvaobchodoch v nákupnom centre, ktorí si kupujú tie beta väzenia + príslušenstvo a kopu chémie.

áno, stojím si za tým, že tá ryba trpí, nevie ti to však povedať. vydržala v tých otrasných podmienkach preto tak dlho, lebo chúďa, má labyrint, ktorým dokáže prijímať kyslík aj zo vzduchu a nevadí jej preto aj zlá kvalita vody v tvojej kocke. naviac, dokáže v tej kocke aj byť bez pohybu bez toho, aby sa zbláznila. iná ryba by už dávno zomrela a vykúpila sa, bojovnice však trpia a trpia. to, že sa to na nej prejavilo svedčí o tom, že tie otrasné podmienky boli už tak neznesiteľné, že aj tento druh ryby ochorel.

môžeš si nahovárať všeličo, ale je to tak.

privrime obe oči, a zariaď si teda tú 12L kocku tak, že dáš na dno štrk, najlepšie 1-2mm, ktorý osídlia zachvíľu baktérie, prepotrebné na správny chod akvária. daj tam veľa rastlín, stačia úplne nenáročné, a na vrch nejaké plávajúce rastliny.

túto rybku už nemá zmysel zachraňovať, svoje si odtrpela.
nová rybka môže byť spokojná, ak dodržíš rady, čo ti písali aj predrečníci
prajem veľa radosti :-)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Aug 2016 21:35 pm

Kto vie či ešte bettka žije
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Aug 2016 15:41 pm

Mirka1234 napísal:Zdravím tiež by som chcela poradiť .....

Tu ti neporadim.
Ak sa mylim,tak mea culpa,ale ja to vidim takto: Ryba bola rok a pol v 12l akvariu , ( co uplne postacuje) .Akva normalne zalozene so substratom,rastlinami a tak.Po roku a pol sa objavila ta skvrna a problem s plutvami.
Ty si urobila na nejake odporucanie z toho isteho akvaria - karantenu.Tj. vsetko prec.
To nebol dobry napad,ale co uz.To znamena,ze rybe sa neobjavili problemy v tejto holote-akvariu,ale uz pred tym,ano.?
Mirko1A napísal:problém je stále rovnaký - nevhodné podmienky chovu, v tvojom prípade trýznenia


zavrieť ju do Beta-gule s farebným štrkom a nejakým potápačom s nejakou farebnou led lampičkou, ktorá bude meniť farby je prianie obchodníkov, ktorí tieto blbosti predávajú. samozrejme, že ti pridajú aj 2-3 liečivá a ďalšie prípravky na úpravu vody.
čiže pre nich si super zákazník :-)

tá bojovnica zjavne trpela a trpí, najlepšie je ju utratiť a venovať sa niečomu inému.

takto to je príšerné ... chudák bojovnica

Kde vidis beta-gulu,farebny strk,nejakeho potapaca a nejaku farebnu led lampicku?
Odkial vies,ze bojovnica zjavne trpela? O akom tryzneni hovoris?
Cista demagogia. Aj v pripade o par riadkov vyssie.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod Evva5 » 11 Dec 2016 20:47 pm

Ahojte :) chcem vám iba oznámiť že moja beta žije... má sa dobre a je krajšia ako keď som ju kúpila ...všetky jej choroby zmizli, filter síce stále nemám ale vodu jej obmieňam každý deň.. ďakujem vám za pomoc.. :) :)
Evva5
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Júl 2016 10:19 am

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod artie » 22 Apr 2017 11:14 am

Ahojte,potrebujem poradit ohladom bojovnice. Mam ju doma 4 dni je v zabehnotom akvariu- 20l,filter,ohrievac,rastliny a zda sa mi,ze ma nafuknute brucho,inak je v pohode ,potravu prijima ,plava.Neviete niekto, co by to mohlo byt?
artie
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Apr 2017 11:05 am

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Apr 2017 21:38 pm

Ako dlho je akvárium zabehnuté? Filter aký, ide nonstop? Rastlinky? Akvárium je zakryté?. Ak sa ti nechce písať, daj foto
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Beta bojovnica ochorenie/starostlivosť

Odoslaťod artie » 24 Apr 2017 15:05 pm

akva-tyzdenn zabehnute,filter nano dennerle,ide nonstop,akvarium je zakryte
Prílohy
unnamed.jpg
bojovnica
2.jpg
akvarium
1.jpg
bojovnica
artie
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Apr 2017 11:05 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.