Akvária MajoX



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 20 Júl 2016 23:17 pm

Dakujem, ja tiez verim ze rybky budu mat spokojny domov v mojich akva. Zatial v akvaristike nie som v stadiu ze by mi ludia vraveli nieco co nechcem pocut, rad si necham poradit od kazdeho. Ja popravde zatial moc neodkalujem, nemam tie akva az tak dlho a detrit je podla mna dolezita zlozka pre rastliny. Skor po povrchu, jemne do strku. Teraz to bol extrem lebo mi bolo nakazane prehrabat dno a vyhodit ak nieco zacina nahnivat. Ale kde som citil dobry korenovy system, to som nechal tak.
V mojom pripade nejde o peniaze, mam jedno velmi drahe akva na to ake je velke a druhe lacne. Tu ide o princip jednoduchosti, aj predvcerom mi bolo povedane ze nemam veci komplikovat, duplom ked to neviem a robit ich jednoducho a vsetko pojde. Ale osobne kvoli tomu ze mi dvaja ludia povedia po nedostatocnom precitani textu (ano viem, pisem komplikovane a zbytocne dlhe posty) a podla nepodarenej fotky ze to mam cele vyhodit, pritom testy vody su ok, ryby su ok, rastlinam sa dari a tym co ne sli von, nemam riasy ani ine veci co tu citam ze ludia maju furt problemy s nimi, tak s tym zatial pockam.. prinajhorsom zdochne tych 5 rybiek ktore podla prognoz co som tu na zaciatku dostal presluhuju uz velmi dlho. Tu ludia radia vo vacsine slimakov likvidovat, naopak ja si ich tam zbieram, cistia mi sklo, rastliny, prevzdusnuju dno, zlikvidovali slepu hladinu a vlastne mi pomohli ze mi ukazali ze tym rastlinam nieco je, kedze ich stale zrali.. ale mam ich radsej vsetkych zabit lebo niektori ludia maju nazor ze to tak treba?
Podla rad co som dostal som zabehol druhe akva, tu 20ku, na skusku ako to pojde.. ak to pojde lepsie ako 30ka, tak ju potom prerobim podla vysledkov z 20ky.. ale kym to ide, naco to rozbijat, skusenosti mam malo, moze sa stat ze pri zabehu sa pokazi daco ine a potom to budem zas rozbijat? Pekny vecer vsetkym, vsetky rady si vazim, budem vas dalej informovat o progrese.
Naposledy upravil MajoX dňa 20 Júl 2016 23:25 pm, celkovo upravené 2 krát.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Reklama

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 20 Júl 2016 23:18 pm

a este sa chcem znovu opytat na vec ktora ma zaujima ale odpoved som nedostal lebo sa tema zvrhla inym smerom:

myslite si ze tetry cierne zozeru krevetky ak ich dam spolu? je velmi jednoduchy sposob ako to zistit, ale radsej sa najprv spytam
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod matus.galan » 20 Júl 2016 23:36 pm

Nemyslim si,ze by mali pojest krevetky. Mozno ak su fakt malicke je to mozne ze by si nejaku dali ale tak to tazko povedat. Ak je tam miesto kde sa mozu schovat tak by to nemalo byt strasne. Skus tam dat zopar kuskov vecer po tme a uvidis. Ja mam krevetky ale pri razborkach 2cm a pohodka.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 21 Júl 2016 08:55 am

Dakujem za odpoved. To s tym potme je dobry napad. Nejdem to robit este teraz lebo len pred par dnami som ich daval do 20ky ku gupkam a ti su spolu v pohode. Krasne cistia jednu rastlinu na ktorej som si doniesol trosku zelenej riasy (mal som ich uz vtedy v plane tak som si povedal naco tu rastlinu trapit aspon budu mat krevetky co jest). Lenze keby sa nahodou zacali mnozit alebo by sa v 30ke objavila riasa, tak som zvazoval ich tam dat. Ale tetry si rady kusnu do slimaka ked plava okolo, tak som uvazoval ci by takto nekusli aj do krevetky. Urcite minimalne pockam kym budu krevetky vacsie a dam na zaciatok jednu dve, lebo to by bola velmi draha ziva potrava.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod noiz » 21 Júl 2016 17:50 pm

pokial to nie su Car. japonica, tak by som tu konzumaciu rias krevetkami (predpokladam, ze Neocaridiny....) nevidel tak ruzovo a nespoliehal by som sa na to :-)
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 21 Júl 2016 20:49 pm

ja sa na to nespolieham, ja sa na to pozeram...uz je polovica tej rastliny ocistena a minimalne 2 krevetky su stale na nej a pracuju.. je to mix neocaridin - pracantov na skusku ako sa im bude darit.. dnes uplna sranda, gupky furt pri hladine, klasika, krmim troskou patentiek, samozrejme to nepochytali a padlo na dno..uz som zacal rozmyslat ze nabuduce dat menej.. zrazu prifrcali krevetky a zacali sa krmit.. takych gupka-potapacov ako dnes ked skenovali cele dno a hladali co ostalo po krevetkach som este nevidel.. uplna radost

PS: a pre upresnenie.. v tom akva (20ke) riasy nie su, iba na tej jednej rastline ktoru som taku naschval doniesol.. v 30ke sa obcas urobi 1 - 2 vlasy od filtra a idu von (teraz som upravil svietenie tak som zvedavy ci sa budu objavovat, musim este cez vikend premyt filter, lebo si myslim ze sa v nom usadila nezjedena strava a funguje ako zivina)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Júl 2016 22:10 pm

Kto odsudzuje slimákov, tak nerozumie akvaristike.
Tetry krevetky pomaly, ale isto zlikvidujú.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 22 Júl 2016 16:37 pm

Rano som si vsimol ze blika budik.. v noci bol vypadok prudu.. kamoska z baraku odvedla vravi ze to bolo aj 2 hodiny.. cize predpoklad je ze bakterie vo filtri dostali riadne zabrat :( toto je tiez jeden z dovodov preco by som sa chcel naucit mat akva bez filtrov a inych technickych elektrickych vymozenosti.. to ze svetlo v noci nesvietilo vobec nevadi
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 22 Júl 2016 16:40 pm

2 hodiny nie je nič strašného,pri výmenách a údržbe asi toľko môj nejde
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 22 Júl 2016 18:09 pm

nemal som čas ti rozpísať o tom výpadku,
baktérie sú všade v akváriu,na všetkom a preto nemusíš mať obavy ani pri celodennom výpadku,
pri filtroch s väčším objemom a hlavne uzatvorených kanistrových už to je pri dlhšom trvaní horšie s baktériami,pretože sa rýchlejšie znižuje kyslík a predtým ako sa spustí po odstávke je dobré prežmýkať náplne vo vode,aby tej sajrajt neišiel späť do vody ale taký kúsok tvojho molitanu nebude pohromou ani keby si neurobil nič
filtre a ostatná technika už v dnešnej dobe nie sú žiadne vymoženosti ale veci,ktorými sa posúva akvaristika ďalej,stáva sa ľahšou s väčšími možnosťami všetkého vo vnútri,ale to bude zbytočné blabla,lebo si naočkovaný Jirkovým low-tech :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 22 Júl 2016 19:21 pm

Hora, to neni Jirkom ;) mne sa take nadrze pacili vzdy. Ja som Jirkovi vdacny ze ma posunul o par km dalej.. Na druhej strane moje znalosti chemie, biologie, elektrotechniky a pod. su slusne povedane o nicom. Ked si citam niektore komentare alebo clanky tak na konci clanku zistim ze netusim o com pisali.. a tieto vedomosti budem zbierat este velmi dlho.. Co tu tak citam rozne metody pokus omyl vedu povacsine k problemom a potrebe znovuzakladania. Ja nie som vo finacnej situacii kedy si mozem dovolit liat stovky eur do akva. Cize pre mna je toto zatial cesta. Ked sa naucim udrzat akva fungujuce s jednoduchym a nenarocnym osadenstvom, potom mozem zacat spekulovat kam sa posuniem dalej. A pri vacsine akva co je v nom technika, hnojenie, CO2 atd pisu chlapi ze taky problem, hentaky, riasy, sinice, stetina.. Ja si musim zaklopat, mna toto obchadza.. jediny pruser co moze nastat je ze mi bude odhnivat dno a budem nuteny akva urobit odznovu. Ale zatial musim poriadne rozbehnut akva 20 aby som mal kde pripadne zatial osadenstvo nachvilu umiestnit ked to budem robit.. poucil som sa ze kybliky a podobne vobec nie su dobry napad napriek tomu ze som tam dal dostatok rastlin aby sa rybky nestresovali viac ako bolo nutne..

A k tym bakteriam, viem ze su v celom akva, sak inak by 20ka nefungovala vobec, len som sa bal ci filter nevyplavil pri zapnuti nejaky "humus" ktory by uskodil rybkam.. aj ked tieto chudence si uz kadeco preskakali.

Uvazujem ze by som kupil trosku tabletoveho hnojiva rastlinam, len neviem ci je to nutne a ci je to dobry napad, lebo tie chemicke vzorce co tu vsetci rozoberate, to je totalna spanielska dedina pre mna. Nechcem zacat riesit tie hnojacie programy a tak, iba trosku nakopnut rastliny. Na druhej strane rataj na svojej stranke pise ze stare dno obsahuje vsetko potrebne na rast rastlin na dost dlhy cas co som si cital
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Júl 2016 14:34 pm

Ty si sa zmýlil príchodom na túto stránku, ty si spisovateľ :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 31 Júl 2016 21:16 pm

Ahojte,

par info.. hodnoty vody stabilne v oboch akva (teda tie co merame pasikmi) - v 30ke sa zvysilo pH minuly tyzden, tak som hodil par suchych listov a upravilo sa.

dnes sme vymienali vodu, 20ka brutalne ozila, furt som mal problem najst 5 krevetiek, teraz som ich nasiel aj 20 (popravde neviem ci bol Ivan taky stedry alebo sa rozmnozili).. a objavili sme krpca..
krpec.jpg
velka radost, aj ked asi iba chvilku, je tam priorita č.1, idu po nom vsetci, tak som tam hodil trosku viac zradla ako zvyknem, dokonca dve male tablety pre krevetky, ale pri tej jednej gupky vyhnali krevetky a zeru ju pri dne, az sa o ne bojim, riadne im rastu brucha.. aj ked kazda ma vzadu cierny flak, cize mozno uvidime este par krpcov.. lenze ja som prirastky tak skoro necakal cize mam doma len patentky a vlocky, pripadne tie tabletky ku dnu, krpec chytrak kym velke gupky zrali na dne tabletu on plaval na hladine a mam pocit ze papal to co z tej tablety stupalo hore.. teraz neviem ci zajtra neutekat kupit daco pre malickeho, ale kvoli jednemu neviem ci sa oplati kedze mu vela sanci nedavam ked vidim ako po nom kazdy chnapne..

zaujimave je ze prezivsie sagitarie z 30ky co im v 20ke krevetky ocistili korienky (plavaju na hladine) pustaju smerom ku dnu take krasne dlhe korienky. a nasiel som asi 8 listkov jednej plavajucej rastliny v 30ke minuly tyzden, tak som to hodil do kludnych vod 20ky kde nie je filter, uvidime ci sa daco z toho zadari
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 31 Júl 2016 21:44 pm

Ked som chcel pomoct takym krpcom,hodil som hustejsie na hladinu ceratophylum a tam sa schovavali kym nepodrastli.Boli to mrenky stvorpruhe,na ktore polovali ich rodicia.Pri krmeni som vypinal filter,aby sa co najdlhsie udrzali rozdrobene vlocky hore,postupne som ich vykrmil.Neviem kolko malych bolo dokopy,ale sest dozilo dospelosti.To sa mi podarilo bohuzial len jedenkrat.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod maros12345 » 02 Aug 2016 10:50 am

MajoX vôbec si nerob ťažkú hlavu čo bude ten krpec jesť.A rozhodne by som neriešil dokúpenia extra stravy pre neho.
Určite ich tam bude viac len ich možno nevidíš.Neviem či tam máš mach,ten by som pridal a za pol roka budeš mať krevetiek veľa..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 03 Aug 2016 12:08 pm

Krpec rastie ako z vody, milimeter denne.. uz ho zacinaju akceptovat aj ostatní, obcas ho popozenu od hladiny ale inak uz je to ok, verim ze by mohol prezit. Je tam iba jeden, akva ma 20l a my do neho dost pozeravame kazdy den.
Aj tak som chcel kupit pestrejsiu stravu, v obchode ma chcela predavacka posunut na tie drahe umele krmiva, ale som jej povedal ze ja som prisiel kupit mrazenu stravu, ze mi ta sucha masti hladinu a nemam filter (tak sa zacala divit preco nemam filter, ze jedna kocka je moc a tak.. nechcelo sa mi jej vysvetlovat ze ja vzdy odkrojim a rozmrazim len kusok kocky) Kupil som zabronozku a kryla drobneho (chvilu sa ryby divili co to okolo nich plava, ako patentky to teda nevyzeralo, ale po prvom suste sa po zvysku len tak zaprasilo..)
Zena trvala na tom ze chce vyskusat dat krevetku k tetram do 30l, tak som s tazkym srdcom jednu vacsiu priesvitnu vybral a dal tam.. do vecera bola tam, ale ci sa v noci tak dobre schovala lebo uz od minuleho rana som ju tam nevidel (v tej hustave egerie najst priesvitnu bielu krevetku je nemozny vykon, alebo posluzila ako krmivo.. kym sa nezacnu mnozit taketo pokusy opakovat nebudem)
Dnes mi zena volala z obchodu ze uvidela krasne bety v betariach ako komplet za dobru cenu, ze mi kupi k narodeninam.. tak som jej vysvetlil nech si precita ten link z atlasu co som jej poslal, ze ano chcem bojovnicu, ale spravime to pekne pomaly tak ako sa to ma.. ne kupit 2l chlievik s umelou rastlinou a dufat ze ryba aspon tyzden vydrzi..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 03 Aug 2016 12:19 pm

MajoX napísal:Dnes mi zena volala z obchodu ze uvidela krasne bety v betariach ako komplet za dobru cenu, ze mi kupi k narodeninam.. tak som jej vysvetlil nech si precita ten link z atlasu co som jej poslal, ze ano chcem bojovnicu, ale spravime to pekne pomaly tak ako sa to ma.. ne kupit 2l chlievik s umelou rastlinou a dufat ze ryba aspon tyzden vydrzi..

už podľa začiatočných príspevkov,kedy ťa sralo,čo si porobil :P som vedel,že si rozumný
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 03 Aug 2016 13:42 pm

dakujem, zena si tiez da povedat, len je obcas zbkla.. akurat mi pisala ze objavila tu krevetku v 30ke, ze sa jej zda sice trosku cervensia, ale dolezite je ze zije.. ak uvidim ze na nu tetry nepoluju, skusim pridat este jednu dve, pripadne pojdem skusit aspon 10 "robotnikov" zohnat, lebo su to fakt pracanti ako tak pozeram ze stale nieco robia..
Minule som videl 4 krevetky hrat "futbal".. nevedel som presne urcit ci medzi sebou omielaju kamienok, ale som presvedceny ze to bola ulita od slimaka.. uz ich par v akvariu je, krasne priesvitne vycistene docista docista..

PS: prva vec co ma napadlo som sa spytal ake je to velke a ked mi povedala ze v pohode do ruk som presne vedel aku by tu zozala reakciu fotka 2l nadoby s umelou rastlinou a chudatom bojovnicou uvaznenou vnutri.. a ze by sa tu so mnou uz asi fakt nikto nebavil.. to by mali zakazat tie uplne male vaznice
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Aug 2016 13:51 pm

MajoX napísal:ak uvidim ze na nu tetry nepoluju, skusim pridat este jednu dve, pripadne pojdem skusit aspon 10 "robotnikov" zohnat, lebo su to fakt pracanti ako tak pozeram ze stale nieco robia..


Líbí se mi, že se snažíš a pozoruješ.
Potřebuješ jedinou věc - trochu méně se strachovat. Nedá se zachránit každé prťě, které se v akváriu objeví. Nech to přírodě.
Je zbytečné koukat na živočicha a nechat si honit hlavou: "Bude se množit? Nebude se množit?"
Buď časem máš milión prťat nebo nemáš.

Kdybys chtěl další gupky, dej vědět.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 04 Aug 2016 14:14 pm

Jirka Scobak napísal: Kdybys chtěl další gupky, dej vědět.


Dal si mi ich 5, jedna mi vyskočila pri čistení vtedy keď tam bol filter na chvíľu. Minule som spozoroval 1 krpca, tak sme ho niekolko dni "strazili" .. vcera pri standardnom hladni krpca sme zrazu nasli dalsieho.. zachvilu som objavil 3tieho.. zenu to tak nadchlo ze tam sedela vyse hodinu a napocitala ich dokopy 5. Velmi ma potesilo ako rychlo sa zacali mnozit, ten jeden samcek sa veru snazi (a je nadherne vyfarbeny). Zena sa velmi tesi, ja sa obcas pohravam s myslienkou cm ryby/1 liter ale budeme sa drzat Tvojich rad co sme dostali. A budem sa snazit menej bat :wink:
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 05 Aug 2016 13:12 pm

Priroda si vzdy najde svoju cestu.. tak sme vcera v 30ke nasli tu cervenu krevetku co spominala zena ze sa jej nezdalo ze by ta priesvitna mohla tak ocerveniet.. cize su tam dve (ta cervena sa tam musela dostat skrz filter ked bol pri cesteni 30ky zapnuty v 20ke aby nevykapali bakterie) - uz aj viem ako sa vedla akva dostala ta ususena kreveta co som nasiel na zemi, som nemal sajnu ako sa mohla teleportovat do inej miestnosti.. tak uz viem. Zatial to teda vyzera na mierumilovne suzitie s tetrami. Uvidim co sa stane ked pojdeme na dovolenku a tetry nebudu dostavat pravidelne kazdy den zrat.

A vcera v 20ke som na par sekund zahliadol pod jednou krevetkou nieco dlhe asi 2mm co vyzeralo na prvy pohlad ako cervik ale rychlo sa to schovalo pod kamen.. tak mozno sa zacali ja krevetky mnozit.

Ako tak pozorujeme vyvoj rastlin a osadenstva 20ky a 30ky, zena ma zacina nahovarat aby sme aj z 30ky dali filter prec..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Aug 2016 16:51 pm

Majo, takze ked budes na dovolenke budu tetry v ohrozeni. Na nich sa skor prejavý nedostatok opatery ako u kreviet, ktore su v aq sebestacnejsie. cize nie su tak odkazane na chovatela. Samozrejme, vsetko zavisi od podmiekonok v aq
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 05 Aug 2016 18:04 pm

O vyhladovanie by som obavy nemal,tetry preziju aj tri tyzdne bez krmiva,pri dlhsej dovolenke skor o kvalitu vody,kedze je jej malo.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vysluzil2 » 06 Aug 2016 11:08 am

Majo , berem spet. Teraz som si spomenul, ze tam mas len male mnozstvo kreviet. Takze ok. tetry si dobnu malicke krevety, a tych par kreviet sa obsluzi samo. Aq bude fungovat pocas tvojej nepritomnosti tip top ,keby aj daky obyvatel aq skapal, ostatok osadky tu zdochlinu odstrani.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.