Akvária MajoX



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 08 Sep 2016 11:54 am

Ahojte,

chcel by som sa opytat, kupil som si v obchode 3 male korene Amano. Do 10l vedra som napustil horucu vodu z vodovodu, dal za lyzicu soli a ponoril ich tam, zvrchu prikryl misou nech su pod vodou cele lebo sa hrabali von. Po par dnoch vajcovka, no konec, vodu zena vyliala, korene premyla a sup naspat do vedra.

Je normalne ze tie korene tak smrdia po namoceni?

Vopred vdaka
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Reklama

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 08 Sep 2016 12:27 pm

MajoX napísal:Ahojte,

chcel by som sa opytat, kupil som si v obchode 3 male korene Amano. Do 10l vedra som napustil horucu vodu z vodovodu, dal za lyzicu soli a ponoril ich tam, zvrchu prikryl misou nech su pod vodou cele lebo sa hrabali von. Po par dnoch vajcovka, no konec, vodu zena vyliala, korene premyla a sup naspat do vedra.

Je normalne ze tie korene tak smrdia po namoceni?

Vopred vdaka

To je akva koren,len ho teraz poriadne prekefuj a daj do akvaria bez obav.Vo vedre nie je zivot.V akvariu sa o zbytok postaraju bakterie.Zo zaciatku chyti biely povlak,ale nevyberaj ho z vody,len jemne odsaj a casom zmizne.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 08 Sep 2016 12:50 pm

Nasiel som tu temu o drevach, tak si pocitam co pisu. Kupoval som to v obchode, sak za take prd korienky aj riadne stali ale boli pekne a zena by chcela koren do akva tak som ju chcel potesit. Zatial ich tam nechcem davat, pockam minimalne kym prestanu plavat, len ma zaskocil ten smrad. Lebo som cakal ze farbit bude a tak, ale takto smrdiet to som necakal.
Ono popravde som si ich chcel pripravit keby bolo treba prerabat tu 30ku nech to uz nejak vyzera. 20ka sa pekne rozrasta tak neviem ci tam budem mat kde koren dat, lebo nechcem sa v tom nejak moc hrabat.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 08 Sep 2016 13:09 pm

Tak to sa mozes nacakat .Driftwood mam 3/4 roka a stale je zatazeny kamenom.Jeho struktura je porovitejsia ako tie amana,predsa chce plavat.V tomto je lepsie mopani,rychlo drzi dole.Farbenie vody nie je na zavadu.Luhuju sa do vody huminove latky,pre neonky co mas je to idealne.
Ale nemozes mat z takeho korena velmi tmavsiu vodu,myslim.Takto ti bude kvasit nadalej.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vysluzil2 » 08 Sep 2016 14:33 pm

nabuduce , ked si kupis koren , oplachnut pod vodou a sup do aq. Ked nebudes chcet , aby farbil vodu, tak ho das do nadoby s vodou/ mozes dat sol, savo, a pod . po 24 hod menis vodu, spravis to 2 , 3 x a poriadne oplachnes, a mas koren ako lusk.Nerob to vela x, lebo koren zacne pracovat , uplne inac ako by si chcel. Ale tiez vzdy pouvazuj, priklad ancistrusi zacinaju byt menej vitalny, sup im tak kokosovy orech. Za par dni, su ako lusk.Das im tam vela vela kok orechov, ancistrusi skapu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 08 Sep 2016 20:16 pm

dakujem za rady. len neviem teraz tie korene tlacit do akva medzi rastliny, no, som myslel ze si ich pripravim (moja hlupost ze neviem ako to s korenmi chodi) a ze ked bude treba robit novy layout, budem mat v zasobe.. takto ked ich tam dam to zrejme bude vyzerat naprd.. co uz, ide vikend, korene opucujem a vymyslim co s nimi.
Ryby neumieraju uz, gupky sa pekne mnozia. Myslim ze aj krevetky od Ivana ale neni sanca ich spocitat kedze tie priesvitne si clovek vsimne az po dlhsom hladeni do akva. Ale cervenych je asi viac. Aj ked som este tehotnu krevetku nevidel, a to som pozeral obrazok ako taka vyzera. Zatial som nasiel po dovolenke iba jednu mrtvu krevetku, taku mensiu, tak som im ju tam nechal nech ju spapaju. Jedina vec co ma mrzi je ze pocas dovolenky padli ti pekni oranzovi okruzliaci, levatky a piskorky (nenapadne ma slovensky nazov) su v pohode.
Akva dostali trosku zabrat 3tyzdnovou dovolenkou. Dal som si pozor na kvalitu vody, kazdy tyzden som sa vratil domov vymenit vodu a dat rybkam normalnu stravu. Som sa bal o krpcov tak som im dal aj "prazdninovu tabletu" co mozno nebol najlepsi napad. Na stenach sa vytvoril riasovy povlak, tak sme to so zenou potom oskrabali (okrem zadnej steny nech maju slimaciky a krevetky co jest) v 20ke sa dokonca objavila stetina (zrovna na tych sagitariach co prezili 30ku a hodil som ich na hladinu 20ky ci sa vzchopia - tie su asi nejak prekliate), tak som si precital co s nou a uz tam nie je. Listy som otrhal, svetlo dal vyssie, uvidim ci sa znovu objavi. kupil som aj plantamin tak som do akva trosku nalial - mam pocit ze rastliny su zelensie, ale to moze byt len placebo efekt.
Zhrnutie: 20ke sa dari lepsie, gupky sa mnozia, rastliny krasne rastu, uz ich aj striham a dosadzam. 30ka sa trapi, skusili sme zasadit valisnerie ale rozpadaju sa im listy ako predtym sagitariam. Na druhej strane sagitariam od Ivana sa dari a rastu. Egeria je zvlastna raslina, vyzera to tak ako keby vyhonok cerpal ziviny z povodnej rastliny, cize vyhonky su krasne zelene a povodne rastliny nic moc. Ale rybky su spokojne.
Medzi akva su 3 rodiely.. v 20ke nie je filter, je tam jemnejsi strk a gupky a krevetky, detrit neodsavam.. a dari sa jej lepsie.

Pekny vecer a sorac za sloh, budem sa snazit pisat menej casto kedze neviem pisat kratsie.
PS: fotky nedavam, aj tak sa vam nepacia
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod maros12345 » 08 Sep 2016 22:33 pm

Bežne čistím lily pipe savom, ale liať savo do vody s koreňom? Veď predsa ten koreň tú vodu do seba " napíja" teda aj savo..No toto by som ja,určite nespravil..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vysluzil2 » 09 Sep 2016 00:23 am

Spravne, ked si nieco netrufas, tak to nerob . Bezne sa roztok sava dava k rybam, ved aj vodovodna voda obsahuje savo, sietky na chytanie sa dezinfikuju savom. Ten kto to robi, musi mat urcite vedomosti. Silna koncentracia skodi rybam, rastlinam a pod.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Sep 2016 10:20 am

@MajoX :Vidim, ze na to ides metodou pokus - omyl.
Ale to vôbec nevadí, tak sa človek naučí najlepšie.

"Vajcovka" zapach je špatny. Ono to ma svoju aromu, ale odtál- potál. Ja by som to do akva nedaval. Nech sa tie prvotne humus - reakcie udeju radsej vo vedre, ako v akva.

Do zasoby mat korene, ze keby niečo v buducnosti.....je dobra vec.
Daj foto. Ak ich nechceš a boli by šik,....tak € beriem. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 09 Sep 2016 10:38 am

Tak som si cital ze korene treba odmocit kym pojdu do akva aby neplavali.. preto som si ich kupil, ze ich dam na mesiac mozno dva doma do vedra, uvidim ako sa bude akvariam darit a keby bolo treba tak prerobim akva a uz aj s korenom, ak nie, tak si ich odlozim do buducna.. necakal som ze to zacne smrdiet.
Ze ked budem zakladat dalsie akva tak sa trosku pohram s layoutom nech uz to aspon trosku vyzera. Lebo myslim ze teraz to tam strkat dodatocne bude ako past na oko..
Tie korene su malicke, specialne som ich vyberal aby sa rozmerovo zmestili do tych mojich mini akvarii ked mi uz v obchode padli do oka.. lebo v obchodoch byvaju vacsinou iba take zbytky co nikto nechce
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Sep 2016 11:20 am

Tak kde je problem ? Postup , co popisujes je uplne v poriadku.
Az na "omyl", za co povazujem davat koren do uz zalozeneho akva. Davat ho "len tak" ,polozit kde je volne miesto....potom vznika presne to s päsťou a okom.

Ze to smrdí ? Ak to pachne ako zaprdok, tak malo " vetraš" v tom vedre.cize nadalej luhovat,umyvat, kefovat, menit vodu....
Mne to trvalo ( bez zapachu,ale s väčšimi korenmi 2,3 mesiace)

Ja zhanam korienky do 16 l. Tie tvoje nie su nahodou z H ornabachu?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 09 Sep 2016 11:38 am

vincent van gogh napísal: Ak to pachne ako zaprdok, tak malo " vetraš" v tom vedre

Dakujem, to bude pricina. Korene sli "vyskocit" z vedra tak som dal navrch porcelanovu misu aby ich drzala pod vodou.

V Hornbachu som este nebol pozriet akvaristiku, ale som si povedal ze niekedy ked budem mat cestu okolo tak urcite pojdem.. Len ja tu lokalitu moc nemusim, milion aut a furt. Kupil som ich v Danubii, v tom zvieracom obchode kde som sa zastrajal ze tam nepojdem (a mali ich tam celkom dost, mi chvilu trvalo si vybrat lebo zas lacne nejsu). Ale potreboval som vymenit napln vo filtri - a tam som to kupoval tak som sa siel pozriet.. a miesto vaty a uhlia (co v tych naplniach bolo) som kupil modry akva molitan a supol ho tam. Lebo v Zoodome som na korene (co by sa mi pacili) este nemal stastie.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Sep 2016 12:29 pm

MajoX napísal:...Kupil som ich v Danubii, v tom zvieracom obchode kde som sa zastrajal ze tam nepojdem....

No vidis. Naco im vyhlasovať embargo, ked to mas pod nosom.
Podobne ako s tou predajnou v Rači. Treba tam skocit a urobit si vlastny nazor. Ci uz pozitivny,alebo negativ.

A este Karlovka,Aquasymbioza je fajn.....ak si nahodou este nebol.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 09 Sep 2016 12:58 pm

Smer Karlovka vobec nechodim, ale dakujem za tip, niekedy si spravim tym smerom cestu. Akurat som prisiel zo Zoodomu, kupil som 4 neritiny, 2 dam do kazdeho akva, dufam ze ich krevetky nezlikviduju tak ako tych okruzliakov.

K tomu embargu, potreboval som taku tu sklenenu fajfku na vyberanie rybiciek, minule sme jednu nestastne zlomili, v zoodome stoji 3,91, v danubii stala cez 5.. (nie som si isty, mozno iny vyrobca, ale plusy to u mna tomu obchodu nepridava). Strava pre macku to iste, v kauflande o euro lacnejsie to iste balenie..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 09 Sep 2016 19:57 pm

vincent van gogh napísal:Daj foto.

1.jpg
korene po tyzdni vo vode chytili krasnu farbu (ked som ich kupoval boli take blede, o nicom) a uz nesmrdeli, okefoval som ich a co s nimi... kedze som nezohnal dnes rybarsky silon a ine materialy (gumicky, droty, snurky a pod.) nechcem strkat do akva, tak som to vyriesil "salamunsky".. kedze sa maju mocit a mali by byt v akva aby tam pracovali bakterie, tak som ich tam proste strcil.. v 20ke velky uspech, gupky a krevetky sa na koren hned vrhli.. nepoviem ze to vyzera dobre, ale vyzera to zaujimavo..
3.jpg
Ten koren ked sa potopi bude samozrejme otoceny opacne, z hustiny smerom do stredu, pri cryptocorynach je zatial nan miesto.
V 30ke budu korene vyzerat dobre az ked sa valisnerie chytia, co dufam ze sa chytia, kedze su z akvaria a nie z obchodu
2.jpg
tam budu korene oproti sebe, jeden pred egeriami, tam by sme nan chceli dat ten anubias (zatial je na kameni) a ten druhy bude medzi valisneriami.
Urobili sme so zenou taku dohodu ze 30ka je jej akva kedze ho chcela a 20ka moja.. tie egerie chce postupne vymenit za ine rastliny, tak uvidime co z toho nakoniec bude. Ja chcem v 20ke dzunglu a opatrne prestrihavam a dosadzam do dna, nevyhadzujem zatial nic (okrem monosolenia ktore sa tak rozmnozilo ze predok uz nebolo vidiet, tak som polovicu odobral a dali sme to zene do akva na kamen - nechcem ho zlikvidovat uplne lebo krevetky a male gupky ho maju velmi radi, cize estetika ide v tomto pripade bokom)
PS: Esteticku stranku nerieste prosim, momentalne sa tesim ked akva prosperuje (rozumej nic neumiera..)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 09 Sep 2016 20:26 pm

Popravde :arrow: neveril som velmi,ze zvladnes bezfiltrove akvarium ale tu 20 ti moze zavidiet aj Jirka.Ja som podobny typ na husto zarastene rastlinami ale s pomocou hnojiv,co2.Naozaj ta 20 je parada,ze estetiku nerieste,ved to mas bez techniky super,bud bez komplexov.
Dobre si vybral a 30 sa zbavil :mrgreen:
Ja som niekedy tiez viazal silonovym vlascom,vyhoda je,ze nie je vidno ale to navazovanie hroza a este urobit uzlik..Potom som presiel na tenky zeleny drotik z Baumaxu,je ohybny,dobre sa prisposobuje,splynie s rastlinami.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 09 Sep 2016 20:43 pm

http://www.sera.sk/predajne.xhtml
Tu je ten slubeny link,daj do vyhladavaca BA,inac mrazena nie je nahrada vlociek len spestrenie krmiva.Vo vlockach maju vitaminy,proteiny,vlakninu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 09 Sep 2016 20:49 pm

http://www.zootrade.sk/obchod?referrer= ... ategory=30
A este ten druhy Zootrade.Tieto dve firmy maju kvalitne mrazene,bez obav skrmuj.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 09 Sep 2016 20:49 pm

No, nie je to celkom tak, o tu 30ku sa staram spolu so zenou (ona sa hlavne stara o deti), ale uz nechavam na nu co chce tam mat a ako to chce mat.. zvlastne je ze skoro vsetky rastliny co idu v 20ke som vybral z tej 30ky a tam vobec nesli..
A ta 20 je v podstate hlavne Jirkova a Ivanova zasluha.. od Ivana mam cryptocoryny, sagittarie a krevetky za dobru cenu a Jirko mi podaroval vsetky ostatne rastliny (najviac ma tesi ze to boli sice iba odrezky ale krasne sa chytili), gupky, slimaciky, akva vodu, detrit a strasne vela mi toho poradil.. a samozrejme aj zasluha Vas vsetkych ostatnych co mi tu ochotne radite, velmi si to vazim.

ten tenky zeleny drotik, to je ten drotik na rastliny? lebo taky mam doma len som sa bal ho pouzit do akva, viazem s nim izbove rastliny.. vnutri je drot a je obaleny plastom?

Ja krmim rano vlockami TetraMin (ich drvim v rukach nech su mensie kusky) a vecer mrazena strava (pre gupky hlavne žiabronozku kvoli krpcom, pre druhe akva patentky a kryla).. uz som zvedavy na nejaku burzu, skusim sa tam poinformovat aj o zivom krmive..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod matus.galan » 09 Sep 2016 23:27 pm

Ten drotik mozes kludne pouzit, davam obcas aj ja na zaciatok ked chcem uchytit nieco vacsie ako anubias ten sa neposkodi takze kludne do toho ak nemas silon, ten lepsie maskuje.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Jirka Scobak » 10 Sep 2016 02:02 am

Nezávidím :), ale přeju ti to. Pokrok! Pokračuj!

P.S. Před chvílí jsem fotil jedno své akvárium. Lekníny se rozrůstají, až mám obavy, aby nepřeválcovaly kryptokoryny: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... 5&s=0&sl=0
To samé akvárium bylo vyfoceno v tomto článku (šestá fotka odshora): http://rybicky.net/clanky/1543-par-slov ... tokorynach Rozdíl 7 měsíců :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 10 Sep 2016 11:53 am

MajoX napísal:ten tenky zeleny drotik, to je ten drotik na rastliny? lebo taky mam doma len som sa bal ho pouzit do akva, viazem s nim izbove rastliny.. vnutri je drot a je obaleny plastom?

Na tej fotke vyzerá ako hrubší drôt ale je úplne tenký,ten napravo je o polovicu tenší,tmavozelený,naozaj ho vidno minimálne ak zaostríš zrak.Obidva sú záhradkárske ale na tmavom nevidieť a necítiť plastovú bužírku,je namotaný na paličke cca.20-30m,svetlozelený je na umelom koliesku,ten dobrý nie je(vzhľad,hrúbka,farba).Ale použi čo máš kľudne.

MajoX napísal:uz som zvedavy na nejaku burzu, skusim sa tam poinformovat aj o zivom krmive..

už že im dopraješ mrazené larvy,červy je dostatočné obohatenie,nepreháňaj a nepridávaj si starosti,taký Grindal nemôžeš odfláknúť ako si teraz raz za týždeň skočil domov na kontrolu z dovolenky,jedine ho berieš dovolenkovať sebou :lol:
Prílohy
IMG_20160910_111347.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod Hora » 10 Sep 2016 11:55 am

Hora napísal:ten napravo je o polovicu tenší,tmavozelený

ten naľavo (opis fotky bez videnia obrázku :oops: :oops: :oops: )
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30 L začiatočník MajoX

Odoslaťod MajoX » 10 Sep 2016 19:59 pm

Zena nevydrzala, tak sme porobili korene :roll: A nasiel som tehotnu krevetku v 20ke :mrgreen: :pivo: fotit sa nechcela, 3 pokusy rozmazane tak som to vzdal. Myslel som ze monosolenia mam v 20ke vela ale kedze zena potrebovala na korene, tak aj malo mi ostalo.. tak mam teraz take prazdnejsie miesto vpredu ale ono sa zas rozrastie - krevetky ho miluju a uz viem kde sa mnozia.. a dal som tam malu kryptokorynu tak dufam ze sa casom chyti.. nechcel som ich presadzat lebo zacali vyhanat listky ale tieto by pod tym korenom zanikli tak som riskol

Uz som zene povedal ze teraz pol roka nebude nic vymyslat a budeme iba cakat aby sa akva rozrastli poriadne..
30ka
4.jpg

20ka
5.jpg


PS: v tej 20ke je odhadom 15litrov vody, su tam 4 dospele gupky, asi 10 malickych, slimaciky plus 2 neritiny a neurcite mnozstvo krevetiek (odhadom 10-20). Zena uz avizovala ze by nejake gupky a krevetky chcela do 30ky (cca 21l vody) k tym 3 tetram a 2 neonkam (plus slimacikom, 2 neritinam a 3 krevetkam).. Zacinam uvazovat nad optimom aby som neprerybnil - nejake rady kto ste uz gupky mali? su to konkretne tieto http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova ..zachvilu ich asi zacnem rozdavat - a to je tam iba 1 samcek..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.