Chovna v izbe



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Chovna v izbe

Odoslaťod scopers199 » 01 Okt 2016 13:28 pm

Dobry den mam taku otazku mozno by ste mi mohly poradit. Je moc velky problem ak by som mal v izbe v ktorej spim a zijem akvaria spolu o objeme 1000litrou ? teraz uz mam dve 200litrove ale bola by moznost este rozsirenia o 2x 300l. otazka je z hladiska mojho zdravia dakujem. PS.: izba 4.5x6m.
scopers199
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Okt 2016 13:27 pm

Reklama

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod zano » 01 Okt 2016 13:49 pm

1. vaha? vydrzi byt/dom?
2. hlucnost je nebezpecne pre dusevne zdravie, tu by som vydel problem.
3. vypary su ok, to ti len prispeje. Nezabudnut vetrat, vetrat, vetrat.
Obrázok používateľa
zano
 
Príspevky: 118
Obrázky: 7
Založený: 15 Júl 2013 13:39 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod scopers199 » 01 Okt 2016 13:54 pm

rodinny dom prizemie bez pivnice takze vahu to vydrzi hlucnost no problem kedze v noci idu iba ohrievace. Presne som myslel na tie vypary ci mi neako neuskodia vetra sa samozrejme cely den. A pokial je este teplejsie tak aj cez noc ja znesem ked mam v izbe v noci 16-17°C aspon sa dobre spi no v zime uz vetranie nebude take vo velkom ako je to teraz. Kazdopadne ti dakujem za radu a bol by som rad ak by sa viacej ludi vyjadrilo fakt nechcem si neako poskodit zdravie.
scopers199
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Okt 2016 13:27 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod newsted » 01 Okt 2016 15:05 pm

Pracujem 7-8h denne v budove kde je viac ako 600tisic litrov vody v akvariach, bez ujmy. Budes OK.
V noci idu iba ohrievace? Snad nevypinas filtre.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod scopers199 » 01 Okt 2016 17:42 pm

Ale ano filtre na noc su vypnute idu od rana od 9 do vecera do 10 vodu menim v kazdom akva raz tyzdenne 30% zatial nemam ziadny problem a to chovam uz cez 5 rokou ziadne nenarocne ryby klasika gupky L sumce gurami panciernicky neonky mrenky duhovky. Ps.: Nikdy mi filtre v noci nesli ani len jeden den. Ziadne negativne vplyvy som nezaregistroval
scopers199
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Okt 2016 13:27 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod newsted » 01 Okt 2016 18:21 pm

Mno ty nie, ale tvoje ryby asi ano, zalezi od osadky. Svoj filter vyuzivas len ako mechanicky cistic a viric vody, nevyuzivas biologicke cistenie (bakteriami, kedze tieto vo filtry pravdepodobne nemas). Mozno mas dostatok bakterii vo vnutry akva, ktore si poradia s dusicnanmi, nevidim vsak dovod nevyuzivat filter na 100%.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Okt 2016 12:10 pm

Ak filtre nepôjdu nonstop, tak o chovni nemôže byť ani reč, a nebudem ani opisovať ako sa taký chov rýb nazýva.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod scopers199 » 02 Okt 2016 14:26 pm

Dakujem vam za rady od dnes prechadzam na nepretrzity chod filtrov.
scopers199
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Okt 2016 13:27 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod Hora » 02 Okt 2016 14:38 pm

scopers199 napísal:Dakujem vam za rady od dnes prechadzam na nepretrzity chod filtrov.

teraz si silný,počkaj v noci :lol:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Okt 2016 16:29 pm

Prečo?
Dnes sú už filtre tiché, ak pravda nejde o kompresor a bublifuky
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod barky » 04 Okt 2016 09:34 am

Scopers - len sa pridam s nazorom ze by si s tym nemal mat problem. Samozrejme za dodrzania vsetkych ostatnych hygienickych predpokladov.

Celkom zaujimave je od teba tvrdenie ze chovas ryby uz par rokov a pri vypnutych filtroch v noci nemas ziadny problem. V podstate vyvracias zauzivane...

IP pavlov, celkom silne tvrdenie ze ak filtre nepojdu nonstop tak o chovni nemoze byt rec... poznal som par ludi co maju chovne bez akejkolvek filtracie a vzduchovania a fungovali k vlastnej spokojnosti. Nech si to kazdy robi tak ako chce a nazyva ako chce...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Okt 2016 21:10 pm

barky napísal:
IP pavlov, celkom silne tvrdenie ze ak filtre nepojdu nonstop tak o chovni nemoze byt rec... poznal som par ludi co maju chovne bez akejkolvek filtracie a vzduchovania a fungovali k vlastnej spokojnosti. Nech si to kazdy robi tak ako chce a nazyva ako chce...


Ty si poznal pár ľudí, ja mám osobnú skúsenosť a skúseností kolegov z okolia. Naozaj si to všetko bez filtrácie neviem a ani nedokážem predstaviť. Už len pri živom krmive, ktoré je nevyhnutné pri odchovoch zdravých jedincov by som ani nepomyslel na odstávku filtrácie a okysličovania (to by bol problém ráno sa tam nadýchnúť). Ja ti tvoj názor nevyvraciam, ale vieš o čom hovoríš?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod barky » 04 Okt 2016 22:23 pm

Este raz som sa vratil k prvemu prispevku a slovo chovna je asi zavadzajuce, respektive chapeme ho asi rozdielne ako zadavatel otazky, kedze predpokladam ze aj v pripade rozsirenia pojde o rozsirenie vo forme dalsich spolocenskych akvarii a nie akvarii sluziacich na odchov (intenzivny) ryb - co by viac naplnalo pojem chovna tak ako chapem ja a asi aj vacsina ostatnych.

Este raz zopakujem ze je zaujimave ze tu niekto uvadza ze ma viacrocne pozitivne skusenosti s vypinanim filtrov a vzduchovania cez noc. Predpokladam ze pozitivne kedze ak by mal problemy, tak zacne hladat uz urcite skor a na tento fakt ho uz niekto upozorni uz davnejsie.

Z osobnych skusenosti - v prvych dvoch chovniach ktore sluzili viac na pestovani rastlin sme v akvariach chovali viacero foriem slachtenych zivorodiek za ucelom ucastnenia sa sutazi, zbytok isiel na predaj. V akvariach nebola ziadna technika okrem osvetlenia, v niektorych pripadoch boli akvaria vysoko prerybnene a problem nebol. V mojich dalsich chovniach ktore sluzili viac na odchov ryb boli akvaria vybavene potrebnou technikou (filter, vzduch, ak bolo treba tak ohrievac). Nikdy som ani netvrdil ze by som komukolvek radil mat akvaria urcene na odchov ryb bez takejto techniky, ale ako som uz hovoril pocas navstev mnohych chovni som videl zopar ktore tak fungovali. Tu na fore to napr. spominal Arowana.

Co sa ziveho krmiva tyka je to sice off-Topic ale musim. Osobne som za zive krmivo ale urcite si nemyslim ze je nevyhnutne pri odchovoch zdravych jedincov. Drviva vacsina chovatelov ktory sa tomu venuju vo vacsom az na vinimku artemie zive krmivo nepouziva.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Okt 2016 22:37 pm

Tu sa spomína chovňa v izbe, pozri názov. Konkrétny opis nedal a naozaj nieje chovňa ako chovňa s tým súhlasiť môžem. Neviem si predstaviť chovňu bez non stop filtrácie v izbe. No a nejde mi o izbu, ale ovzdušie v nej.
Viem kto je Arowana a neverím žeby šiel bez nonstop filtrácie. No a ak niekto uvádza, že má viacročné pozitívne skúsenosti, tak kvôli zdraviu a hygiene by som nonstop filtráciu doporučoval o to viac. Mám v spálni tri akvária a viem o čom hovorím. Nejedná sa o chovné akvária, je to klasika s rastlinstvom
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Okt 2016 11:45 am

Když mi bylo asi patnáct, dostal jsem akvárium. Pak jsem si pořídil morče, pak křečka, myši, křečíky džungarské a campbelovy, vodní želvy, strašilky, stračilky s křídly, šváby madagaskarské, obrovské, americké, argentínské, šedivé, suchozemské želvy, laboratorní potkany, myši bodlinaté, andulky, zebřičky, drápatky vodní, mrňavého škorpióna, myšky tanečnice, pískomily. A další akvárium s halančíky. Jednu zimu jsem měl havrana. Tohle všechno bylo v mém pokoji (kde jsem spal). Občas něco uteklo. Jednou mi v noci přeběhl křečík campbelův po obličeji (reflexivně jsem ho chytil a že to je křečík campbelův poznal podle toho, že mě kousl - křečíci džungarští nekoušou). Jednou mámě vypadl šváb madagaskarský z rukávu županu, který si chtěla obléci po vylezení z vany. A tak. S prvním ranním sluncem křičely andulky. Jednou jsem se v noci vzbudil, když sameček myši bodlinaté na útěku spadl do krabice s potkany a začali se mlátit (jediný živočich, který přežil - dokonce nezraněn - útok potkana). Věřte mi, že nějaké vzduchování a zvuk motorku nehrálo při mém spánku zásadní roli. Dokonce jsem ho taky vypínal a zapínal jen občas, jenže jsem ho naopak vypínal přes den a zapínal na noc.
:)

P.S. Taky jsme měli kočku. Kachny, slepice, králíci a morčata žili venku v kůlně.
Skoro všichni hlodavci se množili. Přebytky jsem pravidelně prodával v pražské Holešovické tržnici.
Babička zbírala kaktusy a sukulenty. Asi 200 květináčů, některých dost velkých.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Okt 2016 13:35 pm

Jirko, a kto sa ti o to staral, ked si isiel napr na prázdniny :)
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Chovna v izbe

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Okt 2016 14:09 pm

vysluzil2 napísal:Jirko, a kto sa ti o to staral, ked si isiel napr na prázdniny :)


Měl jsem babičku. Ta se v dobách svého mládí starala o ledacos. Kachny prý byly tak lehké a vycvičené, že ji létaly k tramvaji naproti (tehdy se k nám chodilo přes les), prase ji milovalo. Když máma vyklepala švába ze županu, byla v šoku, ale babička hned začala zjišťovat, jestli je šváb v pořádku a má všechny nožičky :).
Největší kaktusy (opuncie), jaké kdy měla, jí uhynuly, když jsem se narodil a ona je musela dát přes zimu na půdu, protože se jí jinam nevešly. Jinak standardně měla přes zimu celou svoji zbírku nejvíce ve svém pokoji, na stole a pod stolem (v podstatě se v onom pokoji člověk musel pohybovat velmi opatrně). Protože měla nemocné srdce, potřebovala chlad, větrala a kaktusům to vyhovovalo. V létě je dávala ven a spousta z nich květla.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.