450 akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 17 Okt 2016 23:58 pm

Ahojte
Tak som pred týždňom založil nové akvárium
rozmery: 150x50x60 (450 l)
filter: externý Eheim Professionel 4+ 600
ohrievač: Tetra HT 300 W
osvetlenie 2x54W svietim 8 hodín zatiaľ plánujem maximálne 10 hodín
štrk: 2-5- mm kremičitý jemný výška 5 cm
dekorácia koreň XL, čadičové kamene
Rastliny: Anubias barteri var. nana
Alternanthera reineckii 'Rot'
Cryptocoryne wendtii 'Brown'
Hygrophila corymbosa
Hygrophila corymbosa 'Minima'
Microsorum pteropus
Elodea canadensis ako plávajúca rastlina
Na začiatok som pridal Bio nitrivec a plánujem prikŕmiť aby sa rozmnožili baktérie.
Potreboval by som však poradiť aké rybky tam nasadiť? A koľko by ich malo byť?
Mali by byť nenáročné, lebo sa jedná o akvárium v škole takže budú musieť prežiť cez víkend sami. Zároveň by som tam chcel niečo väčšia no nie moc veľké. Decká by tam chceli skaláre.
Ja som rozmýšľal nad nasledovným zložením:
skalár amazónsky 4x
black molly 6x
tetra neónová 10x
prísavník obyčajný 4x
pancierniček asi fúzatý 6x
mrenska siamska 2x
cichlida žltochvostá 2 páry
Ďakujem za radu. :pivo:
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Reklama

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Okt 2016 00:31 am

Pokud ti nevadí, že ti z uvedeného mixu x ryb vychcípá a proběhne "přirozený výběr", dej si tam, co chceš. Já našim Prťatům do školní cca 80tky doporučil jediný druh ryb - Paví očka. Žijí, rozmnožují se.
Skaláry a black molly by byla moje rada. Plus možná 8 krevetek japonik.
Vykašli se na prísavníky - jsou totální zbytečnost, protože, jak povyrostou, přestanou žrát řasy a zaměří se na mladé listy rostlin. V školním akváriu našich Prťat bylo učitelce líto zabít jednoho podvýživenýho, léta tam žijícího synodontise a díky němu nemá jediná větší kryptokoryna neokousaný mladý list. Sumečci obecně.
Mrenka siamská - co s nimi všichni mají? Zbytečná ryba.
Pancéřníčci - hm - já krmím tak, aby pokud možno nic nepadlo ke dnu (klidně i 2x denně) a nepotřebuju je.
S neonkami a jinými cichlidami - nevím. Nemám názor. Ale čím míň druhů do toho nacpeš, tím líp pro všechny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 18 Okt 2016 01:07 am

Jirka Scobak napísal:Mrenka siamská - co s nimi všichni mají? Zbytečná ryba.

Topiaci sa slamky chyta,prave dnes,ci uz to je vcera som kupil 5ks :)
Okrim,vymen ho za tvoje 60l,v skole im bude stacit.Kto toto dotuje?Riaditel je akvarista alebo ty si riaditel? :mrgreen:
Naco chces prikrmovat,ved zober zo svojho vodu a vyzmykane filtre v nej a mas naockovane na start bez Nitrivca,toto je zbytocnost Jirko. :roll:
Na ten objem mas velky vyber,mrenku siamsku to ako poistka do buducna na riasy?Pozabehove su normalny jav a keby nahodou prisli neskor nejake,tak dospela ti uz bude na nich kaslat.
Vyber ryb-daj,co chcu deti,nemas nic,co by si vadilo,len pri tych poctoch sa tam stratia,ak kupis malych skalarov,kym vyrastu,zvyknu aj na neonky a tie priberu a nebudu ako jednohubky. Pridaj zopar skalarov a par desiatok tetier a vacsi huf je krajsi ako niekolko druhov s malym poctom.
Pochval sa fotkou toho bazenika.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Okt 2016 02:23 am

Má akvária jsou bez techniky, chemie (maximálně něco na přihnojení), bez nitrivce. Nemám zkušenosti, takže se nevyjadřuju.
Rostliny tam už má, s nimi mu neporadím (dokud nevidím fotku), proto jsem se zaměřil jen na ryby.
Horo, máš pravdu, že lepší slušné hejnko z dvou, tří druhů, než malý počet od více druhů. Taky se mi líbí, co radíš se skalárami, které si zvyknou na neonky a než vyrostou, mohou už být neonky velké a v kondici (nemusí to na 100% fungovat, ale mnoha akvaristům prý ano, tak tomu věřím).
K mřenkám - vyjádřil jsem se dost tvrdě, napravím. Jsou doporučované na řasy, ale podle mě nadhodnoceně. Pokud jsi (okrim) vyloženě jejich příznivec, klidně si je pořiď. Ale počítej, že budou žít roky a za čas se ti mohou přestat hodit.
Co se řas týče, začni situaci řešit, až ve chvíli, kdy se vyskytnou. Nevíš, jaké budeš mít. Na různé druhy řas platí něco jiného a často se dají zvládnout péčí, nepřekrmováním, nepřehnojováním a úkázněností nehrabat se v akváriu zbytečně často. Nepotřebuješ biologické zbraně s předstihem.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 18 Okt 2016 11:22 am

Takže posielam pár fotiek aby ste videli to moje akva.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 18 Okt 2016 13:23 pm

ráno sa mi už nechcelo :dead:
Jirka Scobak napísal:K mřenkám - počítej, že budou žít roky a za čas se ti mohou přestat hodit.
Co se řas týče, začni situaci řešit, až ve chvíli, kdy se vyskytnou. Nevíš, jaké budeš mít. Na různé druhy řas platí něco jiného a často se dají zvládnout péčí, nepřekrmováním, nepřehnojováním a úkázněností nehrabat se v akváriu zbytečně často. Nepotřebuješ biologické zbraně s předstihem.

aj ja by som ich nekúpil ako chcené rybky,ale ak sa Ti páčia....

:!: K rastlinkám by som skombinoval trochu inak.
Pridal nejaký druh vyššej Valisnerky(spiralis,gigantea),ako pre skalárov aj pre ostatné ryby ich porast by využívali a je to rýchlorastúca rastlina,čo sa hodí pri pomalých Anubiasoch,Kryptokorynách,Microsorume a nedal by som určite Alternatheru je náročnejšia na všetko,svetla nemáš pre ňu dosť,napr. ja mám 140W/200L tebe vychádza 108/450 :?: :?:
Elodea je rastlina do studenších vôd a pri skalároch teplota vody nebude pre ňu dobrá,myslím,že sa neudrží,ale skús.Ak chceš plávajúci nezmar,tak staré-dobré-ospevované Ceratophylum,cez ktoré prejde dole viac svetla a je jednou s najlepších rastlín na reguláciu živín.
Hygrophila corymbosa môže byť ale minimu by som podobne ako Alternatheru vymenil za niečo nenáročné a vhodnejšie k svetlu(Sagitaria subulata).
Na štrku si šetril,ak to ide prisyp na min.8,lebo zasadíš rastlinku s rozrastenejším koreňovým systémom a už budú korienky až dole na skle.Výživový substrát nespomínaš,ak nie je,nejaké tablety ku rastlinám sa hodia.Viem,že všetko ide do výdavkov ale nech sú zdravé aj za polroka-rok.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 18 Okt 2016 17:39 pm

Výživový substrát som nedával. ale použil som tabletky ku rastlinám na zakorenenie.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 18 Okt 2016 17:42 pm

A ďlašie
Prílohy
5.jpg
4.jpg
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod hongi » 18 Okt 2016 19:11 pm

No neviem, ta kopa kamenov vyzera divne, vidno ze je to tam naukladane. Chcelo by to trochu rozhodit, tiez nevidim vyznam takto ich naukladat na seba. Ani tych skrys tam moc neni a nevyzera to najlepsie. Ked to zarastie bude to lepsie, ale to potrva. Inak fajn.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 450 akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Okt 2016 21:31 pm

okrim3
skalár je tiež cihlida, takže s inou cihlidou by to nemuselo robiť dobrotu. Mrenka siamská kým je maličká, tak ujde. Lenže ona dlho maličká nebude a potom začne stresovať všetko vrátane svojích "kolegíň"
Skaláre, hejno neoniek a pancierníčkov, malých a veľa, obidva druhy sú šťastné vo väčšom počte
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Okt 2016 10:13 am

Okrim3 : Keby to bolo na mne, vedel by som presne ako s tym nalozit. Je to paradna vec - taketo skolske akva. To by som rad niekedy zažil.. :) Takato moznost , pri takomto objeme ponuka vela scenarov, vela kreativity... a zaroven to udrzat v intenciach na udrzbu nenarocneho akva.....Mňam.:roll:

Korene a kamene by len tak svištali....atraktivny " teren" ......a je vybavené. Keby to bolo len pre prvy stupeň ZŠ, tak potapač a tajomny vrak lode by boli miestnou atrakciou.
K tomu by stacili Hygrophila corymbosa, polysmera...doplnene Microsorium pt , Anubias...Bolbitis heud.

Ale to sa nepytas. K rybam: Mrenku siamsku by som dal. ! Pozerat, ako " štrikuju" po dekoraciach , bude pre deturence zažitková zalezitost. Ku skalarom tetry. Je ich kvantum a da sa nakobinovat paradne osadenstvo..
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 19 Okt 2016 11:08 am

Trosku OT.Kedze som si vedomi,co za diablov pustam rano do skoly,taketo akvarium je v ohrozeni pri zgrupeni viacerych okolo :mrgreen:
Na jednej fotke je relaxacne-pozorovacie kreslo(kabinet),tak akvarium asi nebude vystavene nekontrolovatelnemu zaskodnictvu :)
Je to cerstve akva,ked sa rastliny chytia a rozrastu bude iny pohlad,len tie vacsie okruhliaky nepasuju a pancierniky budu mat problem pocistit zbytky,ktore popadaju dole a vodu by som doplnil nad spodok krytu nech nevidno hladinu.

54l zije?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 19 Okt 2016 17:37 pm

Akvarium je na gympli vo vestibule školy hneď pri vrátnici takže sa neobávam že by sa mohlo niečo stať aj keď človek nikdy nevie. Keďže sa jedná o gympel nechcel som moc isť do vrakov lodí a potápačov. To dno možno ešte prerobím trochu. A vodu samozrejme chcem dopustiť. No stred akvária by som chcel nechať voľný bez dekorácií len s rastlinkami zopár. Toho štrku ešte dohodím trochu hlavne ku rastlinám.
Hora áno 54 žije spokojným životom. robí mi radosť. Vždy sa poteším keď sa kuknem naň keď je vysvietené.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Okt 2016 21:06 pm

Tak gympel.. No ale to je iná, to je iná...
To by som do potapacov a vraku lode tiez nesiel. Hihi haha.

To u nas na gympli nas vítala vo vestibule akutat nástenka : So Sovietskym zväzom na več...........a tak dalej :lol:

Take akvarko......ha, to si ani neviem predstavit. Ale tak sprav im poriadnu pecku. :pivo: Vela zdaru.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 450 akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Okt 2016 21:36 pm

Mrenky siamské sú veľmi plaché ryby, takže pri akomkoľvek pohybe okolo akvária sa bude diať to, čo som opísal vyššie. Dochádza i k vyskakovaniu mreniek z vody. Venoval som sa im s prestávkami cca 4 roky a viem o čom hovorím. Keď som im konečne našiel majiteľa, tak ich výlov bol nekonečný. Chytiť ich je takmer nemožné a to mali od 15 do 20 cm
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod kvietik » 19 Okt 2016 23:22 pm

Ak sakalarov tak tam daj aspon 10-12 kusov k tomu cca 30 neoniek a na dno nejake nevelke pancierniky. Neagresivne mensie druhy cichlidiek mozes tiez dat , ale vyberaj z juznej ameriky ku skalarom lebo to co pises " cichlida zltochvosta" je africka a nejde to k sebe z roznych dovodov....Skus napr.radsej nieco z rodu apistogramma alebo mikrogeophagus.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 20 Okt 2016 08:49 am

kvietik napísal:Neagresivne mensie druhy cichlidiek mozes tiez dat , ale vyberaj z juznej ameriky ku skalarom lebo to co pises " cichlida zltochvosta" je africka a nejde to k sebe z roznych dovodov....Skus napr.radsej nieco z rodu apistogramma alebo mikrogeophagus.

uff,kvietik má pravdu a nikto si to nevšimol,popozeraj kakadu alebo ramirezku
ono s tým doplnením štrku má viac dôvodov a ten objem si doslova pýta výššiu vrstvu :arrow:
je to veľké akvárium s inými širšími možnosťami a ak by sa niekto rozhodol pre rastliny(poviem len čo mám) napr.Crinum calamistratum,tak jej korene majú cez 15cm a nesmú :!: sa skracovať pri sadení ako u ostatných rastlín,Aponogeton má hľúzu do 3cm,madagaskarský v tvare válčeka do 5cm ale aj obyčajné rastliny budú vďačné za vyšší substrát,
ďalej dostaneš božechráň sinicu,povlaky po substráte sťahuješ aj s kamienkami,žiadne prerývanie a rozrušanie,urobíš tak niekoľkokrát a z 5cm máš koľko?
Svetlo sa zdá na pre naše oči dostatočné,uvidíš ako sa bude Alternathere dariť pri tej intenzite,či nebude zhadzovať spodné listy.
Nech sa mu darí a aj tak by som :idea: horný otvárací kryt zabezpečil visacím zámkom,sledoval kamerovým systémom,poistil v Alianze a postavil SBS. :D
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 20 Okt 2016 15:56 pm

Hora kryt je uzamykateľný, len som musel poriešiť odvetrávanie, čo som urobil ventilátorom zo starého PC. Akvarium mi asi nikto nepoistí. Inak z rastliniek mi vyšli malé slimáčiky a dosť veľa. Asi kúpim rovno aj Cleu Helenu aby to preriedila kus.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 22 Okt 2016 15:15 pm

Teraz som si pozeral Bazoš inzeráty.Od chovateľa vieš kúpiť rybky (neonka)za 0,20€ a nemusíš mať obavy o zavlečenie nejakej pliagy do akvária alebo sa to minimalizuje a rybky idú z chovnej nádrže rovno do stáleho akvária.V predajni si prihodia ešte svoj zisk a kupuješ za 0,60-0,70€ a je to z druhej ruky.Zisk na 100ks už je citeľný a preto sa oplatí aj niekedy cestovať.
Tvoj objem si doslova :!: pýta väčší počet ako 10 alebo 30.Ja by som vložil bez strachu od 100-150ks a to je potom iná podívaná.So skalármi to neviem,ale kvietik má pekné rybky a držal by som sa jeho 10-12ks.Ostatné rybky si uváž sám,ja poviem len za seba dole ešte okolo 10 pancierníkov a max. pre upokojenie tvojich plánov nejaké 2 páry cichlidiek.Živorodky by som škrtol,lebo tie ostatné rybky sa nedostanú poriadne k vločkám pri ich šialenom hltaní krmiva,ktoré neutícha ani po opätovnom pridaní a druhá vec udržanie lepšej stability vody.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 450 akvárium

Odoslaťod okrim3 » 23 Okt 2016 23:03 pm

Rozmýšľal som nad touto kombináciou:
skaláre 8x
tetra neńová 10 - 15x
blek moly 8x
pancierniček škvrnitý 8x
prísavník obyčajný 4x
mrenka siamska 4x
tetra dlhoplutvá 10x
a rozmýšlal som ešte nad guramou modrou 4x, prípadne zlatá4x prípadne peleťová 4x

Kolegyňa mi by mi chcela poskytnúť gubky, čo moc nechcem a sumčeka žraločieho. No tieto asi predám na burze, alebo gubky vymením v akvaristike za krmivo.
okrim3
 
Príspevky: 64
Založený: 27 Máj 2016 22:20 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod radorado » 24 Okt 2016 11:53 am

Skrtol by som mrenku, molly, aj guramy. Pridal viac neoniek a hejno aspon 30kusov tetra cervenousta.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Okt 2016 21:14 pm

radorado napísal:Skrtol by som mrenku, molly, aj guramy. Pridal viac neoniek a hejno aspon 30kusov tetra cervenousta.

Výborná rada! :pivo:



Na sumčeka žraločieho ani nemyslí, to je len názov, ktorý niekto vymyslel. Je to pangasius predávaný na vianoce ako filé. Naviac je to invazna ryba :!:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 450 akvárium

Odoslaťod vagascan » 24 Okt 2016 21:49 pm

neonky by som ku skalarom neriskoval. V casoch biedy padli moje ako jednohubky na ranajky pre skalare.
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: 450 akvárium

Odoslaťod Hora » 25 Okt 2016 10:39 am

okrim3 napísal:Rozmýšľal som nad touto kombináciou:
skaláre 8x
tetra neńová 10 - 15x
blek moly 8x
pancierniček škvrnitý 8x
prísavník obyčajný 4x
mrenka siamska 4x
tetra dlhoplutvá 10x
a rozmýšlal som ešte nad guramou modrou 4x, prípadne zlatá4x prípadne peleťová 4x

Kolegyňa mi by mi chcela poskytnúť gubky, čo moc nechcem a sumčeka žraločieho. No tieto asi predám na burze, alebo gubky vymením v akvaristike za krmivo.

Okrim,keď postavíš 10 akvaristov vedľa seba pred tvoje akvárium a dáš im napísať počet a druhy rýb ako by to asi dopadlo?Podľa veku,skúseností a trochu aj dávke estetického cítenia.Niekto ho dostal viac-iný menej,ja menej.
Keď zoberiem podľa seba-do môjho prvého akvária veľa druhov a radšej z každého menej len nech to je farebné,zaujímavé a veľa,nechcem nikoho uraziť,pretože väčšina to má podobne ale mne už takéto zloženia pripadajú cirkusovo.Teraz nenarážam na tvoj výber ale na moje prvé akvárium.Škoda,že nemám fotku ako to vyzeralo.Ale to by som Ti poslal len SS,lebo :oops:
:idea: Dnes 8) pozerám na akvárium inak.Radšej veľa=mnohopočetný húfik jedného-dvoch základných druhov,ktoré vyniknú.Nejakú dominantu/pár k nim,popri nich niečo užitočné na pratanie dna.
Ja som chcel v začiatkoch Denisonky,ktoré dožijú 8-rokov,teraz sa z nich ,,musím"ešte zo dva roky tešiť :( .Minulý týždeň skonal na starobu posledný Trinidad skoro 5ročný.A takto postupne prisypujem k Tetrám neónovým ´dalšie,keď sa uvoľní miesto :mrgreen:a rozširujem ich skupinu,pri ktorej pohľad na to množstvo je pre mňa úžasný.A v neposlednom rade pre nich vytvorenie takého húfu tiež vyhovuje ako 10ks,kde sa jedna druhej stratia.
Odbočil som.Ty si pán,ty si daj,čo uznáš za vhodné a koľko samozrejme s ohľadom na zloženie vody pre dané druhy.Ak čakáš odpoveď typu super výber,čakaš zbytočne,lebo sto ľudí sto názorov a takto to tu pokračuje a bude pri nových úvahách.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.