Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 22 Okt 2016 07:21 am

No ja nemám predstavu že koľko rastlín sa tam zmestí a ako sa rozrastú. Takže moje sadenie bude asi o tom, že dám tam rastlinky, potom zistím že ich je málo, dokúpim ďalšie, a ak zistím že ich je stále málo, tak pôjdem kúpiť ďalšie :lol:
Každopádne chcem mať zarastené akva, takže budem potrebovať tých rastlín viac. Alebo veľa kusov z jedného druhu. Uvidím potom keď začnem so zábehom :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 23 Okt 2016 10:19 am

Chcela by som sa opýtať či som správne pochopila postup zábehu.
Takže:
1. týždeň: nechať akva len so substrátom/štrkom, pustený filter, aktívne uhlie vo filtri nechať len prvý týždeň (alebo ho nedať vôbec?), nesvietiť, vodu meniť každé 3 dni 1/2 objemu akva. Vodu nie z teplého kohútika (alebo ako ho nazvať), nechať odstáť aby vyprchal chlór min. 1 hodinu, ideálne 24 hodín
2. týždeň: dať rastlinky, svietiť 6 hodín, po troch dňoch svietiť 6 a pól hodiny, vodu meniť každé 3 dni 1/3
3. týždeň: svietiť 7 hodín, po troch dňoch 7 a pól hodiny, vodu meniť každé 3 dni 1/3
4. týždeň: svietiť 8 hodín, po troch dňoch 8 a pól hodiny, vodu meniť 1 krát do týždňa 1/3
5. týždeň: svietiť 9 hodín, vodu meniť 1 krát do týždňa 1/3
A zábeh končí keď sa dostanem do bodu že NO2 je 0mg/l a NO3 je 10-25mg/l. + kontrola PH, KH, GH (hodnoty merať vždy pred výmenou vody)
A svetlo by bolo ustálené na 9-10 hodín denne.
A po tých cca 4-6 týždňoch (alebo aj neskôr) keď budú všetky hodnoty v norme, je to bezpečné dať do akva rybky.

Je tento postup správny? Alebo niečo má byť spravené inak?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Okt 2016 20:37 pm

Výborne! Aktívne uhlie nedávaj vôbec, rastlinky nasadiť hneď a hneď im aj svietiť. Ostatné ako píšeš
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 24 Okt 2016 13:30 pm

Ďakujem za rady :)
Dnes ráno som merala vodovodnú vodu a hodnoty sú (ak som správne merala):
PH 7,4
KH 11
GH 13
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Okt 2016 21:19 pm

No voda je pomerne tvrdá, ale to problém není. Potom si kúp test na NO2, v začiatkoch sa zíde a test kvapkový.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 25 Okt 2016 09:46 am

michellebebe napísal:Ďakujem za rady :)
Dnes ráno som merala vodovodnú vodu a hodnoty sú (ak som správne merala):
PH 7,4
KH 11
GH 13

U Bojovníc nie je nutné poznať/testovať hodnoty vody ale dodržovať jej kvalitu a tým predchádzať chorobám.Pri tvojom skromnom zarybnení na ten objem by som v zabehnutom akváriu menil vodu po mesiaci.Ak sa rozhodneš časom pridať ďalšie rybky toto neplatí :wink: Zvýšená tvrdosť nie je problém ako píše Pavlov.Skôr ide o rastliny a tvoj výber to zvládne.
Napr.Ceratophylum v takejto vode rástie výborne (pH,GH)a ak ho dám do vody s pH 6,8 a nižšie spomaľuje rast,nové prírastky(hlavná stonka) začínajú byť jemné,stráca sýtozelenú farbu(dožlta) a dlhšie liany sa rozpadajú.

Ešte k tomu zábehu a menení vody.
Ak robím zábeh s ratlinami bez rýb nepovažujem menenie vody za nutnosť a už vôbec denne ako niektoré stránky opisujú.To ak v prípade zábehových rybiek,aby neboli vystavené vysokým toxickým hodnotám NO2,amoniaku,čo spôsobuje stres,narušenie imunity=prepuknutie chorôb alebo až úhyn.
Od začiatku druhého týždňa káždý druhý deň môžeš nasypať trochu :!: rozdrvených vločiek na hladinu pre rozmnožujúce sa baktérie a čakať.Nevyhadzuj € za Nitrivce,Aquasafe a podobné urýchľovače,resp. do budúcna upravovače vody.

michellebebe napísal:A zábeh končí keď sa dostanem do bodu že NO2 je 0mg/l a NO3 je 10-25mg/l. + kontrola PH, KH, GH (hodnoty merať vždy pred výmenou vody)
A po tých cca 4-6 týždňoch (alebo aj neskôr) keď budú všetky hodnoty v norme, je to bezpečné dať do akva rybky.

Tie testy GH,KG už nepoužiješ veľmi,vodárne si držia svoj približný štandard pri úprave vody pre domácnosť a rozdiely nebudú,keď je z jedného zdroja,takže nemusíš kontrolovať.Ak by si ale prešla na rybky,ktoré si vyžadujú kyslejšiu vodu,tak informatívne áno alebo rozrábaní niektorých hnojív je dobré vedieť pH.Takže pri tvojich podmienkach s tými rybkami zbytočnosť testovať.Písala si,že si objednala aj NO2 a NO3 a tieto využiješ na začiatok.Po rozbehnutí nitrifikácie len NO3.Test NO2 nevyužiješ ak nebude :dead: :dead: dôvod.
Nikto Ti nepovie,že zábeh trvá 4,5 alebo 6 týždňov.Je to individuálne pre každé akvárium a pre teba je podstatné NO2=0.Možno to bude aj o niečo skôr.Samozrejme to zisťuješ pred výmenou vody.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 25 Okt 2016 11:34 am

No je možné že testy možno už potom nevyužijem, ale človek nikdy nevie čo sa môže stať. Teda radšej budem pripravená (Možno to preháňam, neviem). Ale tak také testy nezaberajú veľa miesta v skrinke.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Okt 2016 21:18 pm

No myslím, že testy využiješ, ak sa bette dariť bude, vynecháš ako prvé pH, množiť nebudeš, či? To by si tých testov potom využila určite viac.
Radšej ale najprv zbierať skúsenosti s chovom, nie s odchovom. Taký test NO2 ja vždy dobré mať po ruke
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 26 Okt 2016 08:06 am

Odchov neplánujem vôbec. Ja budem chovať len tých 5 plánovaných bojovníc.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 31 Okt 2016 09:38 am

Takže dnes alebo zajtra už založím akva. Ale mám zatiaľ z rastlín len limnophilu sessilifloru, pretože nikde som nenašla že by mali všetky moje plánované rastlinky v jednom obchode/eshope. Takže som musela kupovať rastlinky z viacerých eshopov, a zatiaľ mám len tu limnophilu (3 košíčky) a ostatné neviem kedy prídu. Ale nechcem tú l. nechávať len tak vo vedre, takže zatiaľ založím akva len s tým čo mám, a potom dosadím ďalšie rastlinky. Dúfam že s tým nebude žiaden problém, že tam bude zatiaľ len tak málo rastlín.
A premýšlam že by som do akva potom (po zábehu) dala len samičky a spravila betta sorority. Neviem ako to preložiť do slovenčiny, asi sesterstvo bojovníc? Pretože som pozerala videá a fotky s bettami a obdivovala ich (no keď sú také krásne, tak sa nedá na ne nepozerať) a objavila som tieto sesterstvá len samičiek. A celkom ma to zaujalo. Ale tak na rozhodovanie mám ešte čas. Len ma tá idea len samičiek dosť oslovila.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 31 Okt 2016 09:55 am

Aj tak sa casom zlomis a pekneho zavojnateho samca im doprajes.
S rastlinami postupne problem nie je.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Okt 2016 21:41 pm

To sesterstvo samíc nieje tak jednoduché. To by bol hej! Oni sa vedia poriadne rozbiť aj medzi sebou.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Nov 2016 10:19 am

Včera večer som zasadila limnophilu a spustila akva. Pod štrk som dala JBL Aquabasic plus. Momentálne tam mám jeden malý koreň, ale ešte plánujem kúpiť aj jeden väčší. Ale keď som pozerala v Hornbachu tak tam mali len malé alebo obrovské, ktoré by sa mi nezmestili do akva. Takže tento týždeň pôjdem pozrieť aquasymbiózu, a pohľadám tam nejaký koreň. A čo ma prekvapilo je že štrk na prirodzenom svetle vyzerá byť tmavší, ale keď je zapnuté svetlo v akva tak je dosť svetlý. Škoda, páčil by sa mi ak by vyzeral trochu tmavší. Ale tak nevadí, zvyknem si :lol:
Z rastliniek čakám na vallisneriu asiaticu (po ňu si idem v sobotu), potom na vallisneriu spiralis, cryptocorine wendtti green, tropica, flame moss. Ešte budem musieť niekde nájsť ceratophyllum demersum.
Ešte tam nemám ani tapetu. Plánujem čiernu na zadnú a ľavú stenu akva.
Zatiaľ priložím len foto s limn. a koreňom (keďže nič iné tam zatiaľ nie je :lol: ). Potom spravím foto aj so zapnutým svetlom.

Obrázok

A príde mi to že s bojovnicami nie je nič jednoduché pokiaľ ide o výber rybiek. :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 01 Nov 2016 12:02 pm

michellebebe napísal: Ešte budem musieť niekde nájsť ceratophyllum demersum:

Par dni spat ho Jirko nukal v jeho teme zdarma s niekolko inymi rastlinkami.Strk casom stmavne trochu.Velky koren nie je niekedy zla kupa,ked si vies predstavit kusky po primeranom ,,naporcovani''.Ten maly nevynikne,chce to nieco vacsie,ako zaklad a okolo vysadit rastliny,nanho mach.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Nov 2016 22:17 pm

Koreň nech na začiatok vynechá, nech sa akvárium zabehá. Naviac by betky boli skryté za koreňom, pod ním......
Volil by som ešte machy, plávajúce rastlinky, aby pri nadýchovaní, mali kľudnú hladinu. Pre vlniacej a rozčerenej hladine by sa pri ceste ku hladine namordovali. :)
Kúpu by som nenáhlil a radšej vyhľadal možnosť kúpy od chovateľa. Tie v obchode v kelímkoch sú "predčasní, dôchodcovia, invalidi"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 02 Nov 2016 08:37 am

Hora, neviem si predstavit že by som naporcovala nejaký koreň :D
I.P.Pavlov, takže ty by si dal koreň až po zábehu? Ale keď dám na korene mach, tak by nebolo dobré ich tam dať už počas zábehu?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Nov 2016 21:40 pm

Je to určite možné. Treba však vybrať skôr korienok ako koreň, resp. koreň s tenkými vetvičkami. Ak by bol obrastený machom, tak to by bolo eňo, ňuňo! Tak do toho!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 03 Nov 2016 11:57 am

Bola som v tej aquasymbioze a korene som našla len veľké. Takže som zobrala jeden veľký, ktorý doma osekám. Ešte neviem ako, ale niečo vymyslím :) A neplánovala som tam kupovať nič iné, ale mali ceratophyllum demersum, tak som si kúsok zobrala.
Ale mám pocit že prietok filtra je veľmi veľký. Cerat. d. sa mi krúti na hladine ako na kolotoči. A myslím si že ten prúd nebude dobrý ani pre betty keď sa pôjdu nadýchnuť. Akože vraj sa prietok filtra časom spomalí, ale neviem ako veľmi. A tak som premýšľala, že keď som odtiaľ vybrala aktívne uhlie, tak sa mi spravil priestor na ďaľšiu filtračnú vatu. A Juwel má vo filtroch miesto ešte aj na cirax (čo som pochopila sú keramické guľôčky) a nedáva ho k setom, ale dá sa dať dodatočne. A tak som premýšľala že to by mohlo spomaliť prietok. Lebo teraz mi príde, že ten prúd je fakt veľmi veľký.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Jirka Scobak » 03 Nov 2016 12:27 pm

Nechceš si to rozmyslet a vyhodit ten filtr uplně?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 03 Nov 2016 12:42 pm

michellebebe napísal:neviem si predstavit že by som naporcovala nejaký koreň :D

michellebebe napísal: jeden veľký, ktorý doma osekám.

:o :lol:


Jirka Scobak napísal:Nechceš si to rozmyslet a vyhodit ten filtr uplně?

myslím,lepší silnejší ako žiadny,ak natlačíš do filtra molitan prietok znížíš,neboj sa ho tam naozaj natlačiť,výtokovú trubku vytoč viac k zadnej stene nie do stredu a nebude to také hrozné pre Bojovnicu.Keď som ešte nemal rampu ale podobne výtok,samec Bojovnice doňho narokom liezol,odplavilo ho a takto si krátil čas ,,hraním"??Ony si nájdu kľudnejšie miesto na dýchanie(okolo teplomera napr.).

Ceratophylum som mal pri výtoku omotané o prísavku ale ho dosť špinilo v tom prúde.V prednej pravej časti nemôže byť nejako silné točenie kde je ten teplomer,tam ho uchyť alebo ho môžeš omotať o kamienok,drevo a do týždňa sa vytiahne po hladinu.Vtedy ale už nie je tak husté ako plávajúce.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 03 Nov 2016 13:27 pm

Filter nebudem dávať preč. Skúsim tie molitany a uvidím čo z toho bude.
No a pôvodne som nechcela riešiť osekávanie koreňa, ale asi nemám inú možnosť :D Mama tvrdí že v pohode sa tam ten koreň zmestí a že nie je veľký, ale ja si myslím že je. Tak ho dnes tam skúsim len tak dať do akva (teraz sa napáča vo vani, lebo do vedra sa nezmestí :D ) a uvidím či nebude príliš veľký. Podľa toho budem osekávať :D
Momentálne sa Cerarophyllum zastavilo v prednom ľavom rohu a tam aj zostáva :D Ale nemám ho veľa. Počkám kým sa rozrastie.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 04 Nov 2016 17:46 pm

Zistila som že ten nový koreň nemusím sekať :lol: Pôvodne som si totiž myslela že bude zaberať veľa miesta v akva, ale myslím že tam je miesta dosť aj s tým koreňom. Ale budem ho musieť podložiť ešte nejakým kameňom alebo malým koreňom, lebo takto je dosť nestabilný. Ale ešte sa pohrám s jeho umiestnením. Mach musím ešte zohnať aby som ho mohla na ten koreň priviazať. Lebo čo som mala objednaný tak mi z toho obchodu nakoniec odpísali že ho nemajú. Zajtra idem s mamou do akvatery a aquasymbiozy a tak sa pozriem či tam nebudú mať.
Zajtra už budem mať vallisneriu asiaticu, tak budem sadiť. Ešte čakám na vallisneriu spiralis a cryptocoryny wendtti green a tropica. Tie by mali prísť začiatkom budúceho týždňa.
Mala som pocit že som tam mala malú vrstvu štrku a tak som trochu pridala. A tak som si zakalila akva :(
A ďalšia novinka je že už mám čiernu tapetu :D
Obrázok

A troška off-topic:
Situácia je taká že ja a aj moja mama si zakladáme akva. Každá svoje. A mama sa rozhodla že už zajtra chce do svojho akva kúpiť rybky, ale založené ho má len dva týždne, a keď sa jej snažím vysvetliť že to nie je dobrý nápad ich tam dávať počas zábehu a že ich tak akurát môže zabiť tak ona si stále trvá na svojom :evil: Ona tvrdí že sa im nič nestane. A neviem ako ju mám od toho odhovoriť.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod noiz » 05 Nov 2016 00:52 am

noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 05 Nov 2016 06:56 am


No tie grafy ju urcite presvedcia :o
Velky koren?Som cakal nieco,co trci z akvaria :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.