cichlidy a rastliny



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Oplati sa do akvarka s cichlidami davat rastliny?

ano
4
18%
nie
10
45%
iba tie co im nechutia
8
36%
 
Celkový počet hlasov : 22

cichlidy a rastliny

Odoslaťod tiger » 07 Mar 2005 22:16 pm

Prosim vas poradite mi ake rastliny su najvhodnejsie k cichlidam?/malawi/.Oplati sa tam vobec nieco davat?
Obrázok používateľa
tiger
 
Príspevky: 108
Obrázky: 7
Založený: 28 Feb 2005 16:51 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod skala » 08 Mar 2005 10:46 am

ja by som tam nic nedaval. aspon nic, co by som chcel, aby tam bolo na stalo. ale ked im sem tam hodis nejaku tu vlaknitu riasu, taky pekny chumacisko, tak sa ti podakuju.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod majky » 08 Mar 2005 20:07 pm

daj tam umele rastlinky
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod tiger » 08 Mar 2005 21:05 pm

SKALA: daval som niekedy mach,ale uz sa minul,elbo som musel zrusit akvarko kde som ho mal.Teraz tam davam spirul. tabl.,ale bez rastlin to nie je ono. MAJKY:umele nie-tie sa mi vobec nepacia v akvarku.
Obrázok používateľa
tiger
 
Príspevky: 108
Obrázky: 7
Založený: 28 Feb 2005 16:51 pm
Bydlisko: Senec

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod majky » 08 Mar 2005 22:05 pm

zive je skoda nechat vitrhat a umele neco znesu ale ked ne tak ne ty vies co chces a co sa ti paci ja mam pri cichlidach abi to tam nebolo take puste ale mam ameriky.ocelaty tak drzim palce .tiger
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod joko » 09 Mar 2005 08:17 am

No umele vziadnom pripade (moj nazor) bud chces prirodu, alebo gyc. Na stol do obyvaku si davas umele ruze, umele jablka a umele hrozno do mysky? Daj si tam pekne pozadie, vela skal, bridlicu a pod. Inac ja by som dal anubiasy, ved tie to vydrzia, nie? Nemam cychlidy, ale sused ma 700L akva uz niekolko rokov s cychlidami, tak ako jemu rychlo rastu Anubiasy, by som chcel aj ja. Aj mne rastu, ale nie az tak rychlo.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod mafo » 09 Mar 2005 09:57 am

Tiez by som umele nedoporucoval, chvilu som s tym experimentoval a po kratkom case to vyzeralo dost zle, chytaju sa tam necistoty a riasa. Zive zasadene v dne tiez nie su v bezpeci, nikdy nevies kde zacnu cichlidy hrabat, mne vzdy vsetky vyhrabali. Teraz mam par anubiasov prichytenych gumickou o skaly, pripadne o pozadie a je to OK. Prave chcem kupit dalsie anubiasy, ak by mal niekto v BA a okoli nazvys, kupim par kusov.
mafo
 
Príspevky: 20
Obrázky: 11
Založený: 02 Nov 2004 16:47 pm
Bydlisko: Ch.Grob (BA)

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod Attila Szabó » 09 Mar 2005 17:08 pm

Keď máš dosť veľké akva, daj Vallisneriu gigantea. Ja mám 15ks tejto rastliny u Tropheusov a pohoda :)
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod Raviolka » 09 Mar 2005 17:19 pm

Zkus vyhledávání, o cichlidách a rostlinách už tady toho je dost, například:
Rastliny ku cichlidam
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod zuxa » 01 Apr 2005 14:39 pm

Ja mam americke cichlidy, ktore su dost zrave.
Ale dala som do akva zive velke kusy rastlin a po dvoch tyzdnoch ich to omrzelo a teraz si ich ani nevsimaju.
Dokonca sa zacaly rozrastat.
Umele mi vzdy vyhrabu nech ich akokolvek zatazim kamenmi.
zuxa
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Jan 2005 14:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod tiger » 02 Apr 2005 02:13 am

skusim tu giganteu.Dufam,ze na burze zozeniem.A ak nie attila ozvem sa.
Obrázok používateľa
tiger
 
Príspevky: 108
Obrázky: 7
Založený: 28 Feb 2005 16:51 pm
Bydlisko: Senec

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod astancik » 07 Apr 2005 09:47 am

Obrázok
To dole medzi kameňmi je dospelá cichlida a mená voči tejto rastlinke vôbec nič...
Obrázok používateľa
astancik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 24 Mar 2005 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod jip » 08 Apr 2005 16:15 pm

To tiger:
chovám malawijské cichlidy už asi dvacet roků a v posledních letech jen s rostlinami. V současné době je mám v akváriu 270x60x70 cm, akvárium je hustě zarostlé rostlinami, zadní a pravá stěna jsou tvořeny imitací pískovcových skal a jsou hustě zarostlé neprostupnou houštinou microsorií a anubiasů, v akváriu samotném mám kryptokoryny, ludvigii, kabombu, ceratobhylum, eustralis, sagitarie, egerii, micrathernum - takže jak rostliny s většími tuhými listy, tak rostliny s jemnými drobnými listy. Rostliny bujně rostou, malawijky se bujně rozmnožují a protože je akvárium tak hustě zarostlé, potěr který neodloví starší ryby, musím odlovovat sám aby se mi akvárium nepřerybnilo. Takže bych se rostlin ve společnosti malawijských cichlid vůbec nebál - byť to stoupencům akvárií se skalami a pískem příliš líbit nebude. Mám vyzkoušeno, že když jsou malavijky od potěru chovány s rostlinami, tak si jich nijak nevšímají. Musí v akváriu mít i volná místa na tření, semtam něco přihodí pískem při budování svých třecích míst, semtam něco ochutnají, ale rostlinám to nevadí. Je možné se podívat na moji galerii na:
http://jiri-pavlas.akvarista.cz
kde je zdokumentován vývoj za posledního dvaapůl roku.
jip
 
Príspevky: 15
Obrázky: 35
Založený: 07 Sep 2004 10:13 am

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod tiger » 08 Apr 2005 17:23 pm

jip to tvoje akvarko nema chybu.Urcite to chcelo vela casu a prace dosiahnut nieco take.Dakujem za prispevok
Obrázok používateľa
tiger
 
Príspevky: 108
Obrázky: 7
Založený: 28 Feb 2005 16:51 pm
Bydlisko: Senec

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod nurofen » 10 Apr 2005 07:03 am

To akvarko mas fakt super zarastene. Raslinky su pekne vyzera to tak ze neohrízané, ani sa mi nechce verit ze tam mas tie cichlidy odjakziva......ako to robíš ty kokso?...... :o .......
nurofen
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2005 16:54 pm
Bydlisko: Senec

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod jip » 10 Apr 2005 10:56 am

Promiň, nevím co je to kokso, asi něco jako .. úspěšný pěstiteli, ne :)). Ale teď vážně, jsem rád, že se ti moje akvárium líbí, o tom jak vyřešit soužití malawijských cichlid s rostlinami už jsem psal někde v podobném tématu:
Pohledy na dilema rostliny versus cichlidy, jsou dva: jeden je orientace na chovatelský biotopový typ akvária, kde jednoznačně převažuje tvorba akvárií formou kamenité "morény" s písčitým dnem bez rostlin s tím že jeden nebo druhý typ (písek/kámen) převažuje podle toho, zda jde o cichlidy, orientující se na jeden nebo druhý typ dna(pozn.: i v jezeře Malawi jsou oblasti, které jsou porostlé rostlinami).
Druhý pohled je orientace na spíše řečeno společenský typ akvária, kde porost rostlin má výrazně dekorační charakter a zároveň umožňuje plnit všechny funkce akvaria pro chov a odchov cichlid. To je spíše můj pohled a takové akvárium podle mých více než dvacetiletých zkušeností s malavijskými cichlidami by mělo být koncipováno při dodržení určitých podmínek, které lze shrnout takto:
- akvárium je třeba hustě osázet rostlinami, které by se měly vyskytovat téměř všude, tj. na dně, na stěnách ap.,
- osázení akvária je nutné provést tak aby se rostliny mohly zakořenit ještě před vpuštěním ryb do "arény", nejbližší okolí rostlin je vhodné zakrýt oblázky
- je nutné aby části písčitého dna a skalních útvarů byly volné pro tření ryb (já mám ještě na zadní stěně vytvořeny jakési terasy , které nechávám volné a některé páry je rovněž používají jako třecí místa),
- zásadně do akvária vypouštím mladé ryby, které ještě nebagrují ani neokusují neúměrně rostliny a v průběhu dospívání si na ně "zvyknou", nejlepší je mít ryby které v tomto prostředí již vyrůstají od potěru jako vlastní odchovy. Protože mi při dostatku úkrytů mladých rybek neustále přibývá, odlovím část potěrů nebo odlovím samičku s potěrem v tlamce cca 17-20 den do samostatného menšího akvária, nechám ji vypustit potěr a cca třetí den, když přestane potěr ukrývat zpět v tlamce, ji vrátím zpět do velkého akvária a potěr odchovám do velikosti cca 3 cm v menším akváriu s rostlinami, takže si na ně rovněž zvykají již od narození. Potom jich podle potřeby několik vrátím do velkého akvária a zbytek rozdám.
- samozřejmě, že ryby občas něco uškubnou, pokud však je v akváriu rostlin dostatek a jde o rostliny rychleji rostoucí, nemá to na osázení vliv.
Tento způsob se mi dostatečně osvědčil a mohu říci, že se rybám i rostlinám docela daří - je možno se přesvědčit např. na mé galerii (jiří pavlas) na
www.akvarista.cz/web/nana/PHPSESSID=afc ... 4294928e1a
Kde je možné vidět celý vývoj akvária za dva roky nebo na www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=3366 a
www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=3390
Mám pozadí z polystyrenu, tvořící zadní a pravou boční stěnu, upravené jako skalní pískovcovou stěnu a je celé hustě porostlé anubiasy a microsoriem. ve dně mám zasazeny echinodory, ludwigii, hygrophilu, cabombu, elodeu, drobné i větší kryptokoryny, drobné i vyšší sagitarie a drobnolisté rostliny.
Vím, že je to téma dosti konfliktní a názory jsou často diametrálně odlišné, proto nikomu můj pohled nevnucuji, ale všem přeju pohled jak ve společnosti dospělých ryb plavou desítky malých rybek ve velikosti od cca 0,8 cm až po dospívající jedince. Ono to takhle opravdu funguje ….
Rostlin mám tolik, že právě nabízím v inzerci Ceratophylum a Cabombu, což jsou drobnolisté rostliny a musím je každý týden cca o 15 cm zakrátit. Tak co ty na to .. kokso...
_________________
jip
 
Príspevky: 15
Obrázky: 35
Založený: 07 Sep 2004 10:13 am

Re: cichlidy a rastliny

Odoslaťod nurofen » 12 Apr 2005 08:45 am

Dik za pekny prispevok, hned vcera som nieco podobne spravil aj ja, akvarium som osadil rastlinami a dal som don asi 2 - 3 tyzdne stare ryby. Tak som zevedavy ako to dopadne za take 3-4 mesiace /ci sa akva rozrastie alebo nie / .......zeleň v akvarku je nenahraditelna......
nurofen
 
Príspevky: 24
Založený: 05 Mar 2005 16:54 pm
Bydlisko: Senec


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.