Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 05 Nov 2016 09:57 am

Graf nepomohol.
Dnes som merala hodnoty vody v mojom akva (6. deň od založenia):
PH 7,4 (alebo aj viac, nevedela som to presne určiť)
GH 11
NO2 0,1
NO3 10
Ale chcela by som trocha znížiť ph, tak premýšľam nad pridaním listov do akva. Ale to budem riešiť až po zábehu.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Nov 2016 17:51 pm

Myslím, že si merala pásikami, teda pásikovým testom,,či? Tie nemusia ukazovať pravdu, slušnejšie, nemusia ukazovať presne.
Zameraj sa na NO2 , potom NO3 a tak pH
S tým koreňom sme si nerozumeli, toto nieje koreň, ale drevo močené, luhované v rašeline. Koreň je koreň :-)
No hlavné je, že nezabralo pol akvária
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 05 Nov 2016 17:58 pm

Merala som kvapkovými JBL testmi.
No a koreň, drevo, v tom sa nevyznám :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Nov 2016 18:06 pm

O.K. tak zabehávať. NO2 bude stúpať, čo je v podstate "normálne", takže kým nebude na nule 0, tak nič živé tam nedávať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 05 Nov 2016 18:11 pm

Nechystám sa tam nič živé dávať počas zábehu :) teda len rastlinky :D
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 06 Nov 2016 09:37 am

Mám takú otázku. Keď chcem riešiť malé akva (čo bude pre prípad potreby), teda aký filter, svetlo atď., tak to môžem riešiť tu, alebo mám spraviť ďalšiu diskusiu vo vaše akvária pre to malé akva? Chcela by som malé akva založiť cca o dva týždne, aby som stihla zábeh ešte pred Vianocami, keďže cez Vianoce nebudem doma. A neviem sa rozhodnúť medzi svetlom a konkrétnym filtrom (mám vybraté dve možnosti).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Nov 2016 12:58 pm

Či to budeš riešiť tu, alebo založíš novú tému, je len na tebe. No to malé bude skoro neznáme pre tých, čo v tejto téme nie sú. :-)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 07 Nov 2016 13:41 pm

Asi budem písať o malom akva tu, keďže v ňom pravdepodobne ani nebudú rybky, tak mi príde blbé zakladať novú tému. A ak tam nebude žiadna betta tak to bude aj tak akva len pre prípad potreby.
Akva bude na komode v mojej izbe :)
Chcela by som objemovo niečo 30-40 litrové. Pôvodne som chcela 30l nano kocku, lenže reálne mať 30l nebude, ale väčším problémom pri takejto kocke je že výška je 35cm. A tá komoda na ktorej bude je dosť vysoká a výmena vody by bola problematická. Tak by v mojom prípade bolo lepšie akva s 30 cm výškou. No a tak som našla Dennerle scaper´s 35l akva (výška 28cm), potom na Akvalande Optiwhite 45l (výška 30). Ale zatiaľ u mňa vyhráva 45 litrové.
Čo sa týka filtru tak tam premýšľam nad Eheim Aquacompact 40 alebo 60 (40 by malo byť do max 40l akva, takže to asi stačiť nebude). Najskôr som premýšľala nad závesným, ale neviem či by závesný filter nebol hlučnejší.
Ohrievač plánujem 50W Eheim Jager. Svetlo 2x 11W (také tie svetlá čo sú pre nano akvária). Rastlinky plánujem nejaké cryptocoryny, machy, a vallisneriu? Tých rastlín tam nedám veľa , keďže väčšinu času budem venovať aj tak veľkému akva :D (Ak by v tom akva nakoniec musela byť nejaká betta dlhodobo tak by som dosadila viac rastlín a venovala sa mu rovnako veľa času :lol: )
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 07 Nov 2016 14:11 pm

michellebebe napísal:v ňom pravdepodobne ani nebudú rybky,
to bude aj tak akva len pre prípad potreby.
Tých rastlín tam nedám veľa , keďže väčšinu času budem venovať aj tak veľkému akva

ak to má byť ako poistka v prípade choroby alebo karantény,len také jednoduché,tak načo Ti bude napustené?Ako píšeš :arrow: budeš sa venovať hlavnému.
Keby si ho potrebovala nutne,len naplníš vodou z akvária,hodíš Ceratophylum,pustíš vzduchovanie a je pripravené.
Ale už to je na tebe.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 07 Nov 2016 14:22 pm

No ale ak by som si teda zaobstarala betty a po dni zistila že jedna je agresívna na ostatné, tak to by som ju hneď oddelila do malého akva. Ale aby bolo malé akva bezpečné pre rybky, tak by musel najskôr prebehnúť celý zábeh, nie? Či?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 07 Nov 2016 14:33 pm

michellebebe napísal:No ale ak by som si teda zaobstarala betty a po dni zistila že jedna je agresívna na ostatné,

nemaľuj hneď čerta :wink:
v predajni plávajú spolu samice v pohode(odsleduj si) v menších akva,kúpiš ich naraz,akvárium je veľké,bude zarastené rastlinami :wink:
michellebebe napísal: A mama sa rozhodla že už zajtra chce do svojho akva kúpiť rybky, ale založené ho má len dva týždne, a keď sa jej snažím vysvetliť že to nie je dobrý nápad ich tam dávať počas zábehu a že ich tak akurát môže zabiť tak ona si stále trvá na svojom :evil: Ona tvrdí že sa im nič nestane.

toto ako dopadlo :?:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 07 Nov 2016 15:24 pm

No to dopadlo tak že som ju neprehovorila. Snažila som sa jej to vysvetliť. Lenže ona má priateľa čo je akvarista (no ak sa dá vôbec nazvať akvaristom), ktorý tvrdí že zábeh môže byť nechemický/bez prípravkov (teda ten podľa ktorého idem ja), ale že ten je zbytočne dlhý, ale že keď sa pridajú do akva také tie prípravky na úpravu vody, tak môžu byť rybky v akva už po týždni. Lenže ja som sa snažila mamu presvedčiť že to bude bezpečnejšie ak počká. V piatok som odmerala NO2 v jej akva a bolo 0,025. Lenže na tom porovnávacom výsledkovom papiery pri JBL teste je to ešte v poriadku (podľa testu). Ale ja som jej povedala že sa ešte NO2 zvýši ale ona viac verí tomu jej priateľovi ako mne (teda informáciam čo mám od Vás z netu a čo som našla v knihách), pretože on je skúsenejší ako ja a ľudí z netu nepozná a jeho áno. Takže v sobotu si zaobstarala rybičky (bol s nami aj ten jej priateľ) a dala ich do akva. V nedeľu som merala NO2 znovu a zvýšilo sa na 0,05 (čo som aj očakávala). Tak som jej teda povedala že to nie je v poriadku a že by mala vymeniť časť vody. Na to povedal ten jej priateľ že to je blbosť a že stačí ak pridá do akva taký ten prípravok Nitrateminus čo má Tetra (aspoň myslím že tak sa to volá). No a tak teda mama včera dala do vody ten prípravok a vymenila 10l vody. Lenže jej akva má cca 140-160 litrov, takže 10l je žalostne málo.
Myslím si že kebyže nepozná toho akože akvaristu tak by robila zábeh podľa toho čo som zistila ja a s rybičkami by počkala.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Nov 2016 22:09 pm

Ten jej priateľ je ako zo zlého filmu, teda zo seriálu a hrá tam negatívnu rolu. Žiaľ s ním nič neurobíme. Teší ma, že ty ideš a postupuješ správnym smerom. Klobúk dole! Nenechaj sa ovplyvniť a buď sama sebou. Potom im pripomeň, ak (samozrejme im to neprajem) sa bude niečo s rybkami diať.
Teraz budem "Horovi" (nick Hora") oponovať. Kľudne si to druhé akvárium založ a to už len preto, aby si ukázala tomu "pánovi" ako sa to má robiť. Ak by si tam rybky nemala, tak ho môžeš používať ako rastlinné akvárium. Tam môžeš experimentovať, naučiť sa prihnojovať rastlinky (napríklad), môžeš si tam vyskúšať predpestovať i náročnejšie rastlinky. Náklady budú minimálne a mať v zásobe rastlinky naviac je dobrá vec. V prípade potreby budeš mať zabehnuté akvárium pre rybky v núdzi, nechcem použiť výraz "pre choré rybky". Môžeš tam mať slimákov, niektoré druhy sú ozaj pekné. Možno zatúžiš po krevetkách......, čo vieš? :-)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 08 Nov 2016 17:00 pm

Dnes som pridala ďalšie rastlinky. Ešte v ľavom zadnom rohu bude ďalšia vallisneria. Ale neviem co mám dať vľavo vpredu. Pôvodne som chcela dať vallisnerie po celej dĺžke ľavej strany, lenže teraz sa tam usadilo ceratophyllum. Tak by som tam mala dať asi niečo nižšie, ale ešte neviem čo.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Nov 2016 22:04 pm

Skús sa v obchodoch popýtať na anubiasy, potom ludwigie, alebo veľmi vďačná rastlinka je hygrophila polysperma. Skús, sú to nenáročné rastliny. Valisnérie sa rozbehnú a listami budú po celej hladine tieniť ostatným rastlinkám. Ak sa ti tento druh páči, tak skús rastlinky "sagitária"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod matus.galan » 08 Nov 2016 22:22 pm

A co tak pridat toto Alternanthera reineckii mini?
Podla mna by tam pekne zapasovala a ked ju budes strihat budes ju mat nizku a stale si odrezok zasadis.
Ja ju mam tiez a vzdy ked odrezem zasadim, niekedy zopar kuskov nechavam povyrast a dalsie ostriham aby to vyzeralo kompaktnejsie :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Nov 2016 22:53 pm

Dobrá rada. Neviem či jej tu bude stačiť svetlo, možno že áno.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 11 Nov 2016 16:19 pm

Celkom sa mi páči hygrophila polysperma.
A mám problém s cryptocorynami :( Niektoré listy c. wendtii green mi začali žltnúť a odpadávať. Znamená to že ide z emerznej do submerznej formy a mám to nechať tak? Alebo je len vystresovaná z nového akvária? Alebo jej chýba nejaká látka a mám začať hnojiť? Ako zistím čo je dôvod?
A mám tie listy čo žltnú odstrihnúť, alebo mám počkať kým samé odpadnú a až potom ich vybrať?
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Nov 2016 12:45 pm

Všetky "nezdravé" listy treba odstraňovať, jednak odumieranie znečisťuje vodu a jednako sa rastlina z posledných síl snaží poškodenie "zachrániť", "hojiť" a tým sa zbytočne vysiľuje . Kryptokorínky si dlhšie zvykajú na nové prostredie, čiže to, čo sa deje je v poriadku
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Nov 2016 08:29 am

Ďakujem, žlté lístky som vybrala :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Nov 2016 15:01 pm

Mám pár otázok k filtru (neviem či to patrí sem alebo k téme o Juwel bioflow 3.0 filtri čo je tu na fóre, ale tak napíšem to tu).
Trošku ma irituje ten silný prúd z filra (podľa mňa silný) a tak som trochu študovala informácie o tomto filtri a pár veciam nerozumiem. Posnažím sa to napísať zrozumiteľne :lol:
Podľa Juweláckeho nákresu, prúd vody ktorý ide cez filtračné molitany sa v strede delí a potom len časť prúdu vody ide cez spodné molitany. Nie je to blbo vymyslené? Pretože potom tie spodné molitany majú len polovičný význam, nie? A tam som premýšľala či by nebolo dobré dať kúsok nejakého plastu na ten stredový vývod kde sa ten prúd vody rozdeľuje. Aby potom všetka voda išla cez všetky filtračné molitany.
Obrázok
Druhá otázka je že vo filtri je ten zelený molitan nitrax. A ak som to dobre pochopila podľa návodu, tak jeho úlohou má byť ničenie amoniaku a NO2. Lenže ak som dobre pochopila dusíkový cyklus, tak nitrifikačné baktérie menia amoniak na NO2 a ten na NO3. A NO3 je v určitom množstve prospešné pre rastlinky a netoxické pre rybky. Lenže ak ten molitan nitrax zničí NO2, tak potom nebude ani NO3? Lenže pri dusíkovom cykle ide o to aby NO2 sa nezničilo, ale nitrifikačnými baktériami zmenilo na NO3, nie? Tak potom by ten nitrax nemal byť v tom filtri, ak tomu dobre rozumiem.
Som z toho zmätená :( Neviem či už neriešim blbosti
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 13 Nov 2016 16:34 pm

michellebebe napísal:Trošku ma irituje ten silný prúd z filra (podľa mňa silný)...
.....dať kúsok nejakého plastu na ten stredový vývod kde sa ten prúd vody rozdeľuje. Aby potom všetka voda išla cez všetky filtračné molitany.

Nepoznám tie filtre ale tvoja úvaha má logiku.Znížiš prietok o čosi a prefiltruje cez všetky vrstvy voda.

k tomu zelenému molitanu(vymeniť za obyčajný môžeš vždy),čítať dobre je fajn ale :arrow:
michellebebe napísal:Neviem či už neriešim blbosti

by som sa s tým nezaťažoval,no preventívne budeš mať pomerne málo rýb(málo výkalov),rastlinám NO3 bude treba a aby si ho nemusela pridávať ešte dokonca umelo(KNO3),no myslím,že tá malá zelená kocka molitanu v tom objeme veľa neovplyvní.
Testy máš,tak si zisti hodnotu vo vodovodnej vode mg/l,koľko dusičnanov tam je.Ke´d sa rastliny rozrastú,budeš vidieť koľko spotrebujú podľa testu NO3.Ísť s dusičnanmi do nulových hodnôt vhodne nie je dobré ale 5 a viac postačuje,máš nenáročné rastlinky.
A z filtru by som vybral čiernu náplň(akt.uhlie).
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Nov 2016 17:20 pm

Aktívne uhlie som nedávala vôbec. Mám ho uložené v skrinke pre prípad potreby :D
Odmerám NO3 vodovodnej vody a porovnám.
A ak by som niečo mala meniť vo filtri tak by som to chcela robiť ešte pred tým ako tam dám rybičky (čo síce bude aj tak až v januári).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 13 Nov 2016 21:52 pm

michellebebe napísal:A ak by som niečo mala meniť vo filtri tak by som to chcela robiť ešte pred tým ako tam dám rybičky (čo síce bude aj tak až v januári).

prečo v januári? mne to vychádza na polku decembra s poistkou týždeň naviac,bez problému si uži Vianoce s rybkami :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.