kryptokoryny



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Hora » 11 Apr 2016 00:00 am

Cryptocoryne crispatula balansae
patri podla atlasu k narocnej rastline,no nepisu v com.Svetla vela nepotrebuje,skor tvrdsiu vodu a este jedna vec,ze sa nema presadzovat.V com je narocnejsia ako ostatne z druhu kryptokoryn? Dik.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: kryptokoryny

Odoslaťod larix » 11 Apr 2016 00:16 am

Je to nenáročná rastlina s nárokmi podobnými väčšine ostatných druhov kryptokorýn. Rastie bez problémov aj v mäkkej vode. Reakcia na presádzanie závisí od podmienok prostredia. V optimálnych podmienkach jej presádzanie nevadí, v menej vhodných jej trochu dlhšie (niekoľko mesiacov) trvá, kým poriadne zakorení a začne rásť. Inak naozaj typická kryptoška. Tie tvrdenia v atlase by som bral s rezervou, je tam plno mylných tvrdení a nepresností, nie je to žiadny odborný materiál ale kompilát tvorený z veľkej časti bežnými návštevníkmi stránok.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Hora » 11 Apr 2016 00:21 am

No ja mam tvrdost 8,tam som mal obavy.Si potesil,este raz dik.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kryptokoryny

Odoslaťod larix » 11 Apr 2016 00:28 am

Mal som krásne zdravé rastliny s takmer meter (tiež nepresné info v atlase) dlhými listami pri 5,88°dGH. Išli preč z dôvodu, že sa im až príliš darilo a prerástli možnosti môjho 300L akvárka.
Nech sa darí...
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: kryptokoryny

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Apr 2016 22:06 pm

Hlavne vedia veľmi rýchlo zatieniť hladinu :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Hora » 14 Okt 2016 12:24 pm

Po 5mesačnom pestovaní moja prvá skúsenosť s Cryptocorynami nedopadla dobre.
Cryptocoryne wendtii brown celý čas stagnovala,tak som ju vytrhol.Na oko nerástla vôbec,no pri vyberaní zo substrátu korene mala dlhé skoro 30cm,takže rástla smerom dole :idea: :?:
Podobne som na tom s Cryptocoryne crispatula balansae.
Môže byť chyba v dostatku/prebytku živín,svetla a CO2 alebo prečo nerastie?
larix napísal:Je to nenáročná rastlina s nárokmi podobnými väčšine ostatných druhov kryptokorýn. Rastie bez problémov aj v mäkkej vode. Reakcia na presádzanie závisí od podmienok prostredia. V optimálnych podmienkach jej presádzanie nevadí, v menej vhodných jej trochu dlhšie (niekoľko mesiacov) trvá, kým poriadne zakorení a začne rásť.

toto larix písal o balansae,preto dostala ešte šancu,ale skoro polroka sa mi zdá veľa na zadaptovanie :x
Prílohy
14.10 044.JPG
Cryptocoryne wendtii brown
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Okt 2016 01:23 am

Bavili jsme se soukromě, ale ještě jednou třídím myšlenky:
Kryptokoryna je rostlina, která v přírodě roste primárně v monokultuře. V akváriu se snese několik druhů kryptokoryn, ale jakmile budou dva druhy podobně velké, jeden dřív, či později vytlačí druhý. Myslím, že může fungovat nízký druh vedle vysokého. Ale v akváriu, do kterého jsem dal devět druhů kryptokoryn dominuje ten, který tam byl jako první a v největším úvodním počtu. Kryptokoryny se budou velmi dobře snášet s lekníny (přestože je lekníny budou občas stínit a kryptokorynám se pak v reakci mohou rozpadnout listy). Nevadí jim, když na hladinu hodíš ceratophyllum. Aponogeton bude vedle nich taky v pohodě.
Všeobecně nastane problém, když do zaplněného rostlinného akvária hodím nový druh. Takový Nymphoides hydrophylla 'Taiwan' by například měl být plevel ale v mém akváriu zaplněném kryptokorynami neprosperuje, jak by měl. S cryptocorynami je to stejné. Dal jsi je do akvária plného jiných rostlin. Proto se jim nedařilo.
Co se CO2 týče, myslím, že v akváriu s CO2 se až příliš rychle mění podmínky. Tráva bují, člověk ji seká, atd. Možná příliš změn pro kryptokoryny, které snesou hodně ale vyžadují dlouhodobou stabilitu a pomalé změny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kryptokoryny

Odoslaťod erikva » 23 Okt 2016 21:55 pm

Skús skrátiť korene a vrátiť rastliny naspäť, mám C. nevillii a pokiaľ ju nepresadím a neskrátim korene nerastie, nechápem to, urobil som to už tri krát, potom mesiac, dva rastie a rozrastá sa potom, len obmieňa listy.
erikva
 
Príspevky: 1
Založený: 23 Okt 2016 21:51 pm

Re: kryptokoryny

Odoslaťod larix » 05 Nov 2016 22:45 pm

Tie kryptošky na fotke trpeli nadbytkom svetla v pomere k obsahu makroživín. Ak ich chces ďalej pestovať, erikva radí dobre, treba skrátiť korene, aby sa napravil pomer nadzemnej a podzemnej časti. Pri sadení by mala byť biomasa nadzemnej časti v prevahe.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Nov 2016 01:22 am

larix napísal:Tie kryptošky na fotke trpeli nadbytkom svetla v pomere k obsahu makroživín. Ak ich chces ďalej pestovať, erikva radí dobre, treba skrátiť korene, aby sa napravil pomer nadzemnej a podzemnej časti. Pri sadení by mala byť biomasa nadzemnej časti v prevahe.


Upřímně přiznávám, toto jsem nevěděl. Děkuju za informaci!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2016 10:56 am

larix napísal:Tie kryptošky na fotke trpeli nadbytkom svetla v pomere k obsahu makroživín. Ak ich chces ďalej pestovať, erikva radí dobre, treba skrátiť korene, aby sa napravil pomer nadzemnej a podzemnej časti. Pri sadení by mala byť biomasa nadzemnej časti v prevahe.

Este v ten den ako som ju vyhodil aj som ju vecer vybral z kosa a zasadil ale do mensieho akvaria,bez hnojenie a silneho svetla.
Balansae som nerusal ale stale ziadne nove vyhonky,asi bude tiez lepsie presadit do 60-ky kvoli nadbytku zivin?
Vdaka ludia :)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jozef I. » 06 Nov 2016 14:09 pm

larix napísal:Pri sadení by mala byť biomasa nadzemnej časti v prevahe.

Toto ma dosť zaujalo. Larix odkiaľ máš tuto info? Rád by som sa o tom dozvedel niečo viac.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: kryptokoryny

Odoslaťod larix » 07 Nov 2016 11:39 am

Túto informáciu nemám odnikiaľ, je moja vlastná. Momentálne nemám veľmi čas to tu rozvádzať ale ak na tom trváš, niekedy v priebehu týždňa alebo cez víkend ti môžem napísať viac.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Nov 2016 13:36 pm

Až mu budeš psát, pošli to i mě, prosím (nebo dej sem).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jozef I. » 08 Nov 2016 02:02 am

Larix netrvám na tom, ale keď si najdeš čas budem rád. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: kryptokoryny

Odoslaťod larix » 15 Nov 2016 00:47 am

V podstate to má dva dôvody. Jeden je, že korene po výsadbe aj tak väčšinou postupne odumrú, takže stačí, aby mali dĺžku, ktorá je dostatočná na bezpečnú fixáciu v substráte a nedostáva sa tak zbytočne odumierajúca fytomasa do nádrže. Toto nájdeš aj v starej československej akvaristickej literatúre (Zukal, Frank,...)
Druhý dôvod je, že korene majú iba obmedzené (v závislosti od druhu, kondície a fenofázy rastliny) látkové a energetické zásoby (škrob, ATP, atď.) a po ich vyčerpaní sú závislé na zásobovaní nadzemnými fotosyntetizujúcimi časťami rastlín. Rastlina po zasadení s dlhými koreňmi (kým a ak odumrú) musí investovať do ich zásobovania namiesto tvorby nových listov (a aj nových koreňov), čo rozbeh rastliny po presadení spomaľuje a ak je koreňov príliš veľa, môže to rast nadzemných častí na dlhú dobu takmer úplne zastaviť. S krátkymi koreňmi rastlina investuje v začiatku do tvorby nových listov, korene dopĺňa proporcionálne presne podľa svojich potrieb a štart je preto rýchlejší. Samozrejme, neplatí to všeobecne (napr. stonkovky) ale pri kryptokorynách alebo echinodorusoch je ten efekt nezanedbateľný.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: kryptokoryny

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Nov 2016 12:06 pm

Děkuju za vysvětlení!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kryptokoryny

Odoslaťod matte » 23 Nov 2019 23:18 pm

neviem, kam dat tuto otazku
mam v akva 2 druhy cryptocoryne, mam hnojivo crypto od tetry je tam, ze 1 tabletky na 40l pri ciastocnej vymene vody, ale nie je tam, ze ako casto..
ako dlho moze trvat kym jedna tabletka rozlamana na 6 casti sa minie v substrate? fakt neviem, ci davat mesacne, stvrtrocne, polrocne...doteraz som daval raz rocne ku korenom
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.