60L akva...čo doň?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 04 Dec 2016 22:04 pm

Zrdavim,
mam k dispozicii 60 litrove akvarium s krytom, osvetlenim a filtrom (neviem presne ake este to preskumam) a bol by som velmi rad ak by sme mi poradili aky vykonny ohrievac donho dat a aky okyslicovac- co najtichsi. Taktiez ake rybicky a rastliny odporucate mierne pokrocilemu zaciatocnikovi. Dakujem za vsetky rady.
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Reklama

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Dec 2016 22:34 pm

Ohrievač stačí 50W. Okysličovače sa dnes už "nenosia", takže ak je externý filter kvôli cene vylúčený, tak čerpaciu hlavu a na tú stačí nasadiť kocku biomolitanu, opakujem biomolitanu. Slušné dno, substrát. Tu pozor na vápenec, rôzné bielé, či farebné kamienky určite nie. Najdôležitejšou súčasťou akvária sú rastliny. Akvárium je potrebné pred nasadením rýb zabehnúť, t.z. aspoň 4-5 týžýdňov. Filter musí ísť nonstop a počas zábehu je zapotreby meniť 1/3 vody. Aspoň 2-3 krát za týždeň.
No a rybičky..., 60 litrové akvárium bude mať reálne cca 52-55L vody a z toho treba vychádzať. Rybky by mali byť podľa druhu malé. Žiadné gupky, mečúne, radšej ikrorodky ako živorodky. Takže akvárium založiť a po dobu zábehu (4-5 týždne) naštudovať druhy rýb, napr. tu:
https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 04 Dec 2016 22:42 pm

Samozrejme zabeh planujem minimalne mesiac kedze predosle akvarium bolo zalozene strasne narychlo(nie mojou vinou) nejake konkretne navrhy na rastliny?

Odoslané z Redmi Note 3 pomocou Tapatalku
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Dec 2016 02:17 am

Co takto kryptokoryny?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod janodrienovska » 05 Dec 2016 05:10 am

Kryptokoryny sú fajn na low tech akvárií - len si nie som istý, či budú dobré do takéhoto akva. Kryptokorynová choroba vie rýchlo skaziť nadšenie z akvaristiky. Na rybičkách je možnosť ,,si rozšírené vyhľadávanie,, a podľa toho vyberať. No po naštudovaní základných podmienok pre ,,kryptokoryny,, môžu byť aj tie. Akvárium s nimi vie byť naozaj pekné.
Dohľadať info podľa toho čo sa Vám páči - a rozhodnúť sa. Držím palce.
janodrienovska
 
Príspevky: 122
Obrázky: 1
Založený: 16 Dec 2014 21:25 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2016 21:29 pm

Ťažko radiť, treba vedieť viac o osvetlení, CO2 ? Substrát? Potom sa už bude dať popísať viac
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 05 Dec 2016 22:42 pm

Nie som si 100% isty ale pravdepodobne je to tato ziarovka http://shop.lightpark.cz/sylvania-aquastar-f15w-174-g13-zarivka-do-akvaria/d-107044/. CO2 nemam v plane pouzivat malo by to byt take nenarocne akvarium. Kamienky asi 2-4mm. K tym zivorodkam neodporucate ich kvoli tomu ze viac spinia alebo? Samozrejme dam na vasu radu len sa chcem aj naucit preco tak a nie inak. :)
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2016 23:08 pm

Není treba hneď akvariovú neónku. Stačí klasická trubica z elektra. Na 60L akva by bolo dobré mať svetlo s dvomi trubicami. Trebars 2x18W. Tu máš obrázok, vidíš tam to číslo 840? Tak sa orientuj na trubice s číslom nie 840, ale 865, O.K.?Nič sa nestane ak jedna bude 840-tka a druhá 850-tka
Takže osvetlenie s trubicami 2x 18W 865
Prílohy
697_4.jpg
Naposledy upravil I.P. Pavlov dňa 05 Dec 2016 23:17 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2016 23:15 pm

Kamienky môžu byť, pozor, aby neobsahovali vápenec. Živorodky okrem toho, že majú nedokonalý traviací trakt a riadne kadia, tak sa i množia. Ak potomstvo bude v akváriu s malým obsahom-objemom vody prežívať, je možný i úhyn. Takto budú vodu viac a viac zaťažovať a môže nastať hromadný uhyn. Určite je možné chovať v takom akváriu i živorodky, chce to však kumšt a hlavne fúru skúseností. Tieto zbieraj a časom....uvidíš.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod j » 06 Dec 2016 07:50 am

Do menších objemov sú perfektné menšie druhy tetier. Doporučujem napr. väčší húfik tetry ohnovej ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniv%C3%A1 ) doplnený na spestrenie nejakými tvarovo inými tetrami - napr. tetra priesvitná ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_prusvitna ). Na tých obrázkoch nevyzerajú ani jedny až tak efektne ako v skutočnosti - mám oboje a sú to naozaj nádherné rybičky. Perfektne vyniknú v tmavšom akváriu (tmavé pozadie, dostatok rastlín). Potom by to akvárko zniesko zopár otíkov ( https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy ) - velmi milé, malé prísavníčky, ale treba rátať s tým že môžu byť pozaliezané, ale nemusia. Ja ich mám v dvoch akváriách a v jednom ich vídam zriedka a v druhom sú takmer stále na očiach. Obe akvárka sú dosť zarastené bez dravých rýb (ak nerátam skaláre v akvárku kde ich stále vidím), tak neviem od čoho to záleží. No a na dno patría pancierničky - pomerne nevelký, nenáročný a zaujímavý druh je napr. panda ( https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_panda ).
Len si ustráž počty rýb. Pokial by si chcel tie druhy čo som ti spomenul, tak by to akvárko pri funkčnej filtrácii, dostatku rastlín (a patričnom zábehu) mohlo zniesť okolo 8 - 10 tetier ohnivých, 6 tetier priesvitných, 4 otíkov, 4 pandy. Je to už dosť rýb, ale sú pomerne malé a tetry zďaleka nešpinia tolko čo živorodky, tak snáď by to mohlo fungovať.
Ale tých možností je samozrejme viac. Vyššie som spomenul juhoamerické ryby, ale nádherne vyniknú aj húfiky menších razboriek - napr. hengelova ( https://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova ) pochádzajúcich z ázie, prípadne živšie a dosť odolné kardinálky ( https://rybicky.net/atlasryb/kardinalka_cinska ). Môžeš ísť aj cestou malého počtu väčších efektných rýb - napr. kolíz ( https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_zakrsly , https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_medovy ). Možností je vela.
Môžeš kludne pomiešať dokopy ryby z rôznych kontinetov (pokial majú podobné nárkoky), ale ja to osobne nemám moc rád.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod majtan.miso » 06 Dec 2016 13:29 pm

Ked tak panciernicek pigmej max a 6 jednotlivcov kedze je to hufova ryba. Panda je moc velka a rada plava a ryje kade tade. 60l je hruby objem cize cisty tak 45l cca. Vyber si nejake nano rybky (je ich dost). Volil by som trebars borarasky hufik, huf pigmejov a krevetky neocaridiny. K tomu trebars parik clithonov na riasu. Pekne, male a efektivne

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod j » 06 Dec 2016 13:51 pm

majtan.miso napísal:Ked tak panciernicek pigmej max a 6 jednotlivcov kedze je to hufova ryba. Panda je moc velka a rada plava a ryje kade tade.

Pandy mi nejaké rozlietané práve nepripadajú (asi záleží na velkosti a zariadení nádrže) a velké mi tiež neprídu nejak extra, ale s tými pygmejmi ( https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly ) samozrejme súhlasím že sú vhodnejšie, len som sa snažil dať príklady bežne dostupných rýb, čo pygmejovia asi nie sú (ak si dobre pamätám tak som ich možno videl dva krát za život - aj to len na burzách).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod majtan.miso » 06 Dec 2016 14:02 pm

Daju sa zohnat. Staci hladat:) pandy narastu. Mali sme skupinku ktorej sa dokonca podarilo mlada odchovat v zarybmenej nadrzi :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod j » 06 Dec 2016 14:23 pm

Tiež mám vlastný odchov v spoločenskej nádrži. Nemôžem si pomôcť, ale oproti iným pancierničkom čo som kedy mal mi tie pandy pripadajú menšie. O niečo menšie boli snáď iba nannusy.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod MajoX » 06 Dec 2016 14:56 pm

pri vybere rastlin a ryb si daj podla mna zakladnu otazku.. ci prisposobis osadenstvo nadrzi alebo nadrz osadenstvu? (CO2, uprava vody a pod.) potom je dolezite ci chces spolocenske akva s viacerymi druhmi alebo skor nieco jednodruhove

Na zabeh by som poradil rychlorastuce nenarocne rastliny (egeria, sagittaria, ceratophylum a pod.). Zmeraj si parametre vody. Vsetko narocnejsie potrebuje specialnu starostlivost (CO2 a pod.) Uvidis co sa TI paci - ake rastliny, comu sa bude darit a podla toho sa prisposobis.. V atlasoch na rybickach je pekne popisane co aka rastlina resp. ryba potrebuje.

Pri rybach je okrem kolko druhov dolezite ake velke sa Ti pacia.. ci hufik malych rybiek alebo par plavajucich vacsich ryb. A zas, pozri si atlas aka ryba sa Ti paci, pozri si co potrebuje ake ma naroky, ci sa Ti hodi do akva. Tu Ti ostatni vedia potom povedat svoje skusenosti a som si vsimol ze su velmi ochotni co je super.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod snajprik » 06 Dec 2016 19:11 pm

Ja by som ti odporučil pozrieť si nádrže tvojej veľkosti a podľa toho čo sa ti páči, skús napodobniť. .https://rybicky.net/nadrze/?kategorie=3&typ=0
Keď budeš chcieť rastline, tak porozmýšľaj nad CO2 ak skalnaté tak porozmýšľaj nad externým filtrom.
Potom zase ako často sa mu chceš venovať, ak máš čas, tak skús higtech, ak nie tak lowtech.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 06 Dec 2016 22:59 pm

Takze... zatial som rozhodnuty pre ryby ktore navrhol j (prve 3 linky) kedze radsej by som siel cestou húfu malych ryb. Rastliny zajtra chcem ist kupit sagittariu a egeriu-snad ich budu mat :wink: . Ryby budem davat az niekedy v januari nech sa akva zabehne a navyse pocas vianoc nebudem pri akva. Co s tym svetlom? Vymenit aktualnu ziarovku alebo nejakym sposobom pridat druhu? Obrázok
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Dec 2016 23:08 pm

Pridať druhú určite
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 06 Dec 2016 23:08 pm

A akym sposobom?
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Dec 2016 23:22 pm

No ak nemáš žiadné skúsenosti s elektrikou, tak zver to do rúk odborníkovi. Ak si trúfaš, tak nájdi si sekciu osvetlenie a naštuduj. Tu by som sa opakoval
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod patrik07071 » 06 Dec 2016 23:38 pm

Zo zapojenim problem nemam skor ta otazka bola myslena ze kam umiestnit druhe svetlo kedze kryt ma tvar...no neviem to opisat ale vidno to na fotke

Odoslané z Redmi Note 3 pomocou Tapatalku
patrik07071
 
Príspevky: 34
Založený: 04 Dec 2016 19:52 pm

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod j » 07 Dec 2016 07:39 am

K osvetleniu - vyrábajú sa doplnkové LED osvetlenia špeciálne do takýchto krytov.
Niečo takéto: http://www.vypredaje.net/led-osvetleni- ... cm-diversa , je tam aj video s montážou.
Nie je to celkom lacné, ale nemusíš špekulovať a kutiť. Otázne je akú to má životnosť. Viem si predtaviť mať potom to osvetlenie na dvoch spínacích hodinách s postupným zapínaním/vypínaním.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod Hora » 07 Dec 2016 13:32 pm

j napísal:nemusíš špekulovať a kutiť. Otázne je akú to má životnosť.

V novších setoch sa predáva toto osvetlenie zabudované v kryte.Samostatne sa dá kúpiť s jedným alebo dvomi led pásmi v jednom tele.
Pri Sagitárii,Egerii,Cryptocorynách a pod. nemusia mať viac svetla ako dodáva tá 15W neonka,len by som ju vymenil za úplne novú ak to akvárko už bolo používané.
Zvýšenie svetla samo o sebe nepomôže,trebalo by už prispôsobiť iné veci aby bolo využité rastlinami a nie riasou.Ja by som nezvyšoval pri takých druhoch rastlín,tá trubica postačuje(v 60-tke mám to isté).
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 60L akva...čo doň?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Dec 2016 23:57 pm

Vidíš, čo odpoveď to iný názor. Moja rada znie, doplň ešte jednú trubicu. Časom budeš chcieť krajšie, náročnejšie rastlinky a máš postarané dopredu. Naviac ak rastlinky i keď nenáročné, porastú, zhustnú a nebudeš musieť neskôr riešiť terajší problém, pretože rastlinky rastom zatieňujú.
Je to však môj názor, ale môžeš určite pridať to, čo radí "j", alebo nemusíš pridávať nič ako zase radí "Hora". Premyslí si to, pouvažuj. Samozrejme sa možno pridá ďalší názor a máš viac dôvodov pre a proti
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.