54L - 2. pokus



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 11 Dec 2016 16:16 pm

Ahojte,

po prvom nie moc úspešnom pokuse o kúsok prírody v byte, som sa do toho pustil nanovo.
Prvé akvarko sa stalo obeťou ruduchy :( .

Nejaké parametre:
- 54L
- Manado 10l
- lávové kamene
- čerpadlo Hailea PT200 - 185l/h + molitan
- 4x 50cm LED pásik, koľko W netuším


Rastliny:
- Hygrophila
- Limnophila
- Cryptocoryne
- Echinodorus
- Bacopa
- zvyšok nepoznám



Obrázok
Obrázok
Obrázok
Napustené je 2. týždeň. Druhý deň sú tam rastliny, svietim zatiaľ 6 hod, kým sa spamätajú, potom 10 hod.
Hneď na začiatku som dal Nitrivec, pred vysadením rastlín som vymenil 40-50% vody, a opäť trošku Nitrivca.
Neviem, aké presné sú prúžkové testy, tie farby su dosť divoké, ale cca :
PH 7,5
KH 9
GH 18
NO2 a NO3 v bezpečnej miere.

Behajú tam zatiaľ 4 krevety a niritina, viem že je to skoro, ale nemal som ich kde inde dať :roll:
Plánované osadenstvo, 2x SAE, 2x niritina, 2x prísavník, krevetky a asi razborky možno neonky.

Otázka, ako často by ste doporičili na začiatku meniť vodu? Vela som prečital, ale stretol som sa aj z názorom, ze pri založení aj 3x do týždňa.

Máte nejaké rady postrehy čo robiť alebo čomu sa vyhnúť?

:wink:
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Reklama

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Pštros » 11 Dec 2016 16:43 pm

Ahoj.
Pokus velmi pekny, pre mna radsej ine ako modre pozadie, ale inak fajne...
K vymene.vody podla mna zozaciatku tak 2x tyzdenne, potom 1x, neskor mozno 1x za 2.
Jedine co mi tam bije do oci...tie SAE... to radsej nerob.
Su to veľké, aktivne a rychle ryby, ktore potrebuju vela miesta.miesto nich nejake male pancierniky, miesto prisosov radsej 5 otikov... razborky super, neonky trocha menej...
Drzim palce :pivo: a vela trpezlivosti...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 11 Dec 2016 17:11 pm

Nad SAE veru váham stále, fakt sú dosť veľké. Chcem ich jedine kvôli riase, nech ju držia v bezpečnej miere.
V prvom akva som mal 2 otíkov a nezdalo sa mi, že by im riasa chutila.
Ale verím, že keď dám 20 krevetiek, tak tiež čosi z rias ubudne.
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Pštros » 11 Dec 2016 17:19 pm

No, s tymi riasami to tak celkom nefunguje ako sa pise...
Vacsina ryb uprednostni dostupnejsiu potravu a riasou si len spestri jedalnicek. Mne otici pekne čistia hnedu rozsievku, len nestihaju... asi lepsie su slimaky a krevety. CJ sa vie krasne napast na zelenej... len maju male brucha... kedysi som to riesil rovnako, teraz skusam riasu riesit z pohladu priciny vzniku... inak su to krasne ryby, len nie do takeho objemu...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Dec 2016 22:27 pm

dragoon napísal:Nad SAE veru váham stále, fakt sú dosť veľké. Chcem ich jedine kvôli riase, nech ju držia v bezpečnej miere

No ako píše Pštros, riasu ti papať nebudú. Určite ťa neupokojí ani to, že žiadná rybka ani slimáčik ti s riasou nepomôžu. Netvrdím, že občas si niečo málinko utrhnú. Je to viac marketing, alebo podľa príslovia " sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou".
Viem, že i tentokrát mám oponentov :wink: , no ver mi bola by fajn, taká rybka.
Naviac to akvárium je malé a to i na prisavníkov. Tie ti akurát budú po troške papať rastlinky.
Skús pouvažovať nad hejnom bararasiek, je ich viac druhov, nejakých mini pancierníčkov. Bude to tam živé, prekypujúce životom, určite pár otíkov, krevetky....
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod MajoX » 12 Dec 2016 01:00 am

mam krevetky, slimaky, ked si dam pozor na krmenie a cas svietenia, nemam ziadne riasy (klop klop) - dizajn pekny, viem si tam predstavit hejno rybiek, krevetiek, slimacikov.. drzim palce
PS: mne sa cierna stetina objavila iba v jednom akva a iba 2x.. vzdy ked som sa hrabal v dne (presadzal rastliny).. akonahle som ju objavil, napadnute listy vyhodil (vzdy sa objavila na uz poskodenych listoch alebo castiach rastlin ktore uz aj tak vyzerali ze ich nove vyhonky vycicali), tyzden dva robil castejsie vymeny vody a hned aj zmizla..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2016 12:09 pm

dragoon napísal:Ahojte,po prvom nie moc úspešnom pokuse o kúsok prírody v byte, som sa do toho pustil nanovo.Máte nejaké rady postrehy čo robiť alebo čomu sa vyhnúť?

Ruducha nie je dôvod na nový začiatok alebo si to mal až tak zlé?Príde znova a bude tretí pokus :wink: :?:
Prevencia proti riase nie je SAE ale:
:arrow: neprerybniť-už výberom rýb(zloženie,druhy) zle plánuješ.
Nekupuj podľa výzoru ale si nájdi konkrétny druh,pozri jeho veľkosť,nároky na pH,GH(čiastočne ich vieš) a teplotu vody.
Tieto veci sa neberú zodpovedne,rybky nevedia kričať o pomoc :!:
Radšej rovno povedz druh a tu Ti poradia áno-nie-prečo.
Neonka červená ani Tetra neonová sa nebudú mať v malom akváriu dobre ale neonka č.aj kvôli hodnotám vody.
Ostaň pri skupinke razboriek predpokladám nejaké odolnejšie klinoškvrné,lebo galaxy,bornejky by si snáď neplánoval k SAE(ako písali SAE totálne nevhodný výber),už sa písalo ale tiež by som dal dole menšie druhy pancierníkov ako prísavníka.
:arrow: Neprekrmovať-tu si daj záležať,stačí raz denne a pomaly,keď potravu spratajú do 1-2min.,viac je zle ako pre ryby tak vodu.Menšie borarasky aspoň 2x denne.
:arrow: Meniť pravidelne časť vody-tvoje 54l by som menil pri zdravom zarybnení a nepoužívaní tekutých hnojív cca 15l za 10-12dní,môžeš výmeny aj predlžiť,no musíš poznať hodnoty vody(približné stačí aj tvoj pásik).
:arrow: Neprerývať substrát-pri odkaľovaní jemne zvrchu stiahni,žiadne zasahovanie do dna,nerozvýriš tak výkaly rýb,odumierajúce časti rastlín,popadané krmivo na dno,lebo toto všetko hnije,vytvára čpavok a keď sa rozrývaním dostane do obehu spôsoby problémy s riasou.Nemusíš mať obavy,čo prehnije baktérie postupne premenia na dusičnany,ktoré využijú rastliny.Všetko by fungovalo nebyť tých veľkých kameňov,tam sa ani najmenší pancierníček nedostane počistiť potravu,máš medzi nimi rastliny,tak snáď to potiahnu ony.
dragoon napísal:Nad SAE veru váham stále

dúfam,že už nie :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 12 Dec 2016 14:57 pm

Takto vyzeral môj prvý pokus. Neviem kde som urobil chybu, ale totálne sa mi to vymklo spod kontroly. Cca 6 mesiacov .
Skúšal som všeličo, znížiť osvetlenie, zvýšiť, pridať hnojivo, dal som filter s väčším molitanom, chémiu proti riase... ale vždy sa vrátila. Vodu som menil 1xtyž. 10 az 15l.
Postupne odchádzali všetky rastliny, priebežne som sa snažil nejaké doplniť ale aj tak odhnili.
Jedine mach rástol ako divý, čomu sa krevetky tešili :?
Obrázok
Obrázok

Podozrenie mám na výživové dno v kombinácií s mojimi zásahmi do neho a presadzovaním rastliniek.
Osadka bola asi tiež prehnaná, 10x neonka, 2x otik, 3x prísavniky (malé), 2x cela helena, 2x niritina, 6x kreveriek (namnozili sa na cca 30ks).

Na tie SAE som teda zabudol :). Najradšej by som dal 10ks galaxiciek, a viac krevetiek, tie sa mi veľmi páčia :roll:
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2016 15:38 pm

dragoon napísal:totálne sa mi to vymklo spod kontroly.

riadna ofenzíva,ako pozdochýnané myši :shock:

Si si čiastočne odpovedal na problém a porušil min. tri veci,ktoré som písal vyššie,čo nemáš robiť aby si ju nedostal.
Neboj sa dať 20ks borarasiek(po zábehu,radšej 5 týždňov!),je to malá a bojazlivá rybka v malom počte,vodu nezaťaží ale pozor pri odkaľovaní.
V týchto podmienkách na tekuté hnojivo zabudni dopredu a radšej tablety ku koreňom,rastliny posaď a nechaj rásť,presadzovaním len spomaľuješ rast a odvod živín z vody a o riase som hovoril.
Intenzitu svetla nastav radšej slabšie ako opačne,tvoje rastliny to zvládnu a nemeň ho.
Pistiu,čo si mal bola dobrá na hladine.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2016 23:32 pm

No tu by som skôr radil nehnojiť vôbec. Svetlo nemá výkon, CO2 nieje a ten prvý prípad je "nevyužité živiny" lepšie povedané, nezúžitkované výkaly rýb.
Takže bez hnojenia, borarasky a pravideľne meniť časť vody.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Dec 2016 23:35 pm

MajoX napísal:mam krevetky, slimaky, ked si dam pozor na krmenie a cas svietenia, nemam ziadne riasy (klop klop) - dizajn pekny, viem si tam predstavit hejno rybiek, krevetiek, slimacikov.. drzim palce
PS: mne sa cierna stetina objavila iba v jednom akva a iba 2x.. vzdy ked som sa hrabal v dne (presadzal rastliny).. akonahle som ju objavil, napadnute listy vyhodil (vzdy sa objavila na uz poskodenych listoch alebo castiach rastlin ktore uz aj tak vyzerali ze ich nove vyhonky vycicali), tyzden dva robil castejsie vymeny vody a hned aj zmizla..

Plný súhlas :pivo: tu neodstráňovali riasu krevetky, slimáky, ale tvoj prístup "nepovolil" riase úzdu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 13 Dec 2016 09:23 am

Svetlo ešte môžem zosilniť, mám nainštalovaných 6x 50cm pásikov :idea: . Momentálne pustené len 4.
Dva som pri prvom pokuse odpojil, pretože sa mi začala robiť zelená riasa. Pásiky som odpojil a riasa ustúpila.
Či radšej nebudem teraz špekulovať a nechám to zabehnúť tak, ako to je?
Som prekvapený, ako rýchlo rastie Limnophila, za tie 4dni je už na hladine. Mám ju stihať, alebo nechať nech si žije? :mrgreen:
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Hora » 13 Dec 2016 09:59 am

I.P. Pavlov napísal:No tu by som skôr radil nehnojiť vôbec. Svetlo nemá výkon, CO2 nieje a ten prvý prípad je "nevyužité živiny" lepšie povedané, nezúžitkované výkaly rýb.

Veď ryby ešte nemá a buď borarasky alebo galaxky toho veľa nenaonéééé :)
Prihnojenie tabletami koreňom je myslím lepšie ako nič,rastlina si zoberie koľko potrebuje a minimálna šanca na využitie riasami,samozrejme ak nebude dookola vyťahovať rastliny,presádzať,vrtať do dna ináč sa živiny dostanu do vody.Ale ak :arrow:
Madano si po prerábaní nejako premýval :?: lebo je schopné naťahať do seba živiny a postupne ho uvoĺňovať.V prvom pokuse si prihnojoval tekutými vodu a teda bude nadopované čiastočne.Ak je len prepláchnuté a rastliny rastú tak nedávaj nateraz nič (tablety).
dragoon napísal:Svetlo ešte môžem zosilniť, mám nainštalovaných 6x 50cm pásikov :idea: . Momentálne pustené len 4.
Dva som pri prvom pokuse odpojil, pretože sa mi začala robiť zelená riasa. Pásiky som odpojil a riasa ustúpila.

Opäť máš nutkanie to pototo???
Keď Limnophila rastie pri takom svetle načo jej nútiť viac?Len sa prebudia zelené riasy ako minule.Len odstrihni 1/3 alebo kde sa vetví a posaď vedľa.Tu Pistiu alebo niečo podobné plávajúce už nemáš snahu pestovať?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 13 Dec 2016 10:29 am

Manado z pôvodného akva som daroval a kúpil úplne nové, nebol som si istý či v ňom neostalo niečo, čo by mi opäť zariasilo akva.

Okej tak len strihnem. Pistia sa mi velmi páčila. V prvom začala robiť dlhé korene a následne hnedli a odhnívali.
Rád by som si ju opäť nasadil. Musím počkať na burzu v januári, v ZA som ju momentálne nevidel v akvaristike.
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Dec 2016 21:44 pm

Hora
I.P. Pavlov napísal:........... a ten prvý prípad je "nevyužité živiny" lepšie povedané, nezúžitkované výkaly rýb.


Vidíš :shock: píšem "a ten prvý prípad" To je to prvo založené akvárium, kde rybky mal, pri čítaní buď pomalší :wink:

Tu to máš ešte raz
54l-2-pokus-t16872.html#p322258
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Jozef I. » 13 Dec 2016 21:51 pm

Dragoon no nemôžem si pomôcť ale mne tam veľmi chýbajú nejaké machy. Alebo niečo podobne. Hlavne medzi tými šutrami. Ja by som do štrbín medzi šutre napichal kde tu Ricardiu. Nebolo by to také holé. :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 20 Dec 2016 15:16 pm

Ahojte,
po ďalšom týždni sa rastliny začínajú rozrastať, nie všetky sa uchytili.
Tie najmenšie odhnili a musel som ich vyhodiť. Predpokladám, že asi nemali optimálne podmienky, resp.
boli náročnejšie na pestovanie. A riadne zapáchali ked som ich vybral z akva.
Čím by som ich mohol nahradiť? Nejaký mach?

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Najväčšiu radosť mi robí Limnophila, krásne sa vetví a derie sa za svetlom. :)
Mením každé 3 dní 10l vody + 1/4 doporučenej dávky Nitrivca + pár kvapiek Tetra Safe Start.
Svetlo stále 6hod, na další týždeň zvýšim na 7hod. :mrgreen:
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Dec 2016 22:27 pm

Nepridávaj už nič, oni tie nitrivce a safe start-y ochudobňujú akvárium o živiny. Spomínané výrobky sú konkurenciou pre rastlinky
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 03 Jan 2017 16:30 pm

Ahojte,
dnes je presne mesiac od založenia. Rast rastlín sa spomalil. Nové výhonky na Limnophile sú rozmerovo malé.
Najviac si to všímam na rastline medzi Limnophilou a Bacopou, neviem ako sa volá. Nové listy sú tenšie, svetlo zelenej, až žltej farby, riedke a tlačia sa za svetlom.
Predpokladám, že je to príčina nedostatočnej výživy a slabšieho svetla.
Osadenstvo je momentálne 1x clea helena, 2x neritina, 8x krevetka.
Tento týžden plánujem doplniť 2 otíkov. O další týždeň razborky galaxy (cca 20ks).

:?: Mal by som urobiť niečo zásadné, aby sa rastlinám lepšie darilo?
:?: Alebo bude stačiť nasadiť rybky a tým sa zvýši uroveň vyživy pre ne?
:?: Čo poradíte nasadiť medzi kamene?

Vďaka :)

Aktuálne foto:
http://imageshack.cz/image/mKz
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Jan 2017 23:29 pm

Svetlo zatiaľ ponechaj také aké je, je potreba pridať živiny, začni s bežne predávanými produktami, alebo z netu (e-shopu)
http://akvaland.sk/2311-easy-life-nitro.html
http://akvaland.sk/2095-easy-life-profito.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod dragoon » 11 Nov 2020 11:25 am

Ahojte,
po 5 rokoch som sa opäť rozhodol rozbehnúť nejaké akvárium.
Po dvoch 54L je to tento krát RIO 125 LED, z druhej ruky.

Momentálne je takýto stav:

Technika:
- RIO 125l
- 2x 11W Juwel sériové LED trubice
- Tetra 800 (od spodu: valčeky, molitan, seachem matrix, uhlíkové vrecko, vata)
- CO2 rataj 1500g + nočné vypínanie
- 100W juwel výhrevné teleso
- časovač Sonoff 4ch

Substrát:
Invital Japanese Soil Powder

Rastliny:
Eleocharis parvulus
Echinodorus tenellus
Micranthemum Monte Carlo
Pogostemon helferi
Hydrocotyle tripartita sp. Japan
Lobelia cardinalis mini
Staurogyne repens
Rotala rotundifolia
Pogostemon erectus
Christmas moss
Hygrophila pinnatifida
Hygrophila siamensis
Bacopa minnier
Anubias nana mini

Akva beží 5 dní, zatiaľ som jeden krát vymenil 1/3 vody + pridal hnojivo seachem fluorish 2ml.

Priíjmam konštruktívne rady a postrehy :mrgreen:

Obrázok
dragoon
 
Príspevky: 28
Obrázky: 27
Založený: 11 Dec 2016 14:54 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod matte » 11 Nov 2020 12:05 pm

velmi pekne :pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod Tomáš » 11 Nov 2020 12:29 pm

Vyzera to super :) akurat vatu by som hlavne dal hned za molitanom aby sa uz k matrixu nedostala ziadna hruba necistota. So svetlom nemam skusenosti no z obrazka vyzera dost slabe. Ale celkovo GJ :pivo:
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: 54L - 2. pokus

Odoslaťod snajprik » 11 Nov 2020 13:04 pm

Vyzerá to super. Sušená čierna hlina s CO2 a dobrým svetlom, to bude za par týždňov džungľa, dúfam že mačetu pripravenú máš :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.