Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Dec 2016 14:56 pm

Najviac sa mi pozdáva verzia že by som si zobrala prebytok tej neznámej Vallisnerie od mamy. Ona by sa jej aj tak zbavila. Tiež si myslím že Tod bude spokojný :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 14 Dec 2016 18:07 pm

Posledný deň mi začínajú odhnívať spodné lístky na limnophile. A neviem že či to mám brať že je to nedostatok nejakých živín, alebo majú spodné listy nedostatok svetla? Neviem.
Obrázok

A zasadila som si tú vallisneriu z maminho akva :)
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Dec 2016 22:54 pm

Skús tieto rastlinky povyťahovať, poskracovať a znovu zasadiť. Ak sa to zopakuje, tak je jasné, že živiny bude treba dodať.
Tie valisnerie samozrejme nechaj. Rovnako sa zameraj na výmenu 1/3 vody. I z vodovodu môžeš dodať málo živín a minerálov. Ak by ti niekto urobil rozbor vašej vody, tak by si zistila, že je tam i dusík, málo, ale predsa
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 15 Dec 2016 09:23 am

Ďakujem za radu :) Pri výmene vody tie limnop. teda povyťahujem, poskracujem a znovu zasadím. Skúsila som odmerať GH v akva, keďže zo všetkých rastliniek čo mám v akva, má ona rada najmäkšiu vodu, a namerala som GH 11. Takže aj to by jej mohlo vadiť. Ostatné rastlinky by nemali mať problém s takýmto GH v mojom akva. Ale každopádne skúsim tie najhoršie limnop. znovuzasadiť ako radíš.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Dec 2016 13:04 pm

michellebebe napísal: Pri výmene vody tie limnop. teda povyťahujem, poskracujem a znovu zasadím...

Tá deštrukcia spodných listov je pomerne častý jav. Pozoroval som to pri nedostatatku svetla, slabej cirkulácii živín. Príčin a dôvodov bude určite viac. Ale som laik, neviem, nepoznám. To ma ,napriek tomu,vedie k otázke :
- Ked ich vytiahneš (rozvíriš zbytočne dno,môžeš narušiť krehkú rovnováhu) ,skrátiš a znovu zasadíš, kde a akú máš záruku, že sa tento jav nebude znovu opakovať?

Ja by som ich nechal tak, kým ešte trochu dorastú , odstrihol vrcholky a tie zasadil . "Zamaskuješ" tie odhnité listy a zahustíš celu skupinu .


michellebebe napísal:... Ak máte nejaké nápady ako doplniť ľavú stranu akva, tak budem rada ak sa s nimi podelíte :)


Tak ja sa podelím. Tu novu Vallisneriu preč. Dat tam ešte jeden menší koren,ako máš a na nom Microsorum pteropus "Narrow". Dozadu počkať, kým sa ti rozrastie Vallisneria a dopliť Limnophilou. Jedno aj druhé rastie rýchlo.

Ja by som ešte dal aj zopár menších kamenov a určite radikálne preriedil rožkatec.......ked sa mám podeliť.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Dec 2016 13:37 pm

Držím palce!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 15 Dec 2016 15:07 pm

No 1 limnop. musím dať úplne preč (tá už to neprežije) a 2 čo sú na tom najhoršie skúsim znovuzasadiť a uvidím čo sa s nimi stane. Ostatné nechám teda zatiaľ tak.
Na tom kraji sa mi páči tá nová vallisneria, ale stále tam bude voľné miesto keď tie malé vall. spiralis čo pôjdu do malého akva dám preč.
Obrázok
Ale už by som tam nepridávala microsorum, to mi príde že už by tam bolo veľa rôznych druhov. Microsorum na dreve som plánovala dať do malého akva. Ja som aj premýšľala že by som tam na tú stranu dala ďalší mach na dreve, ale vždy keď mi niečo také napadlo tak som si na to povedala že to už zbytočne vymýšľam. Tak potom som premýšľala že by tam mohlo byť viac hygrop. polyspermi čo je vedľa. Chcela by som mať zarastené akva veľa rastlinami. No ale ako zistím že to nebude vadiť bojovniciam pri plávaní?
No a z toho ceratop. budem musieť dať časť preč. Pretože jedna časť čo som priviazala v zadu mi už celá opadáva/odhníva. Priviazala som ho na mieste kade ide prúd z filtra a asi to mu nerobí dobre. Takže ďalší už tam priväzovať nebudem.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 15 Dec 2016 15:11 pm

bojovnice budu v "dzungli" uplne prestastne.. kludne to nechaj zarast co najviac.. a pri rastlinach trpezlivost, oni narastu, rozmnozia sa, len tomu musis nechat cas.. ceratophyllum kludne preried, ono dorastie.. ja som s krevetkami dostal asi 10centi haluzku.. uz ho mam rozrastene v troch nadrziach tak ze uz nechavam len to najkrajsie, zvysok bohuzial ide do kosa..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 16 Dec 2016 13:43 pm

No dnes som merala hodnoty vody v akva:
NO2 medzi 0,01-0,025
NO3 1
GH 11
PH 7,6 .... lenže mierka mi ide max po 7,6 ale ak by pokračovala, tak by to bolo asi aj viac. Merala som to PH 2 krát a vyšlo mi rovnako. A tak som skúsila odmerať vodovodné PH a to mi vyšlo 7,4. Lenže PH 7,6 (a možno aj viac) je pre bojovnice už vysoké :( Teda z rôznych zdrojov čo som našla tak ideálne PH pre bojovnice je:
6,0-7,5
6,0-8,0
6,5-7,5
6,5-7,0
6,5-7,0
Takže najradšej by som bola kebyže by to bolo aspoň do tých 7,4. Takže sa pokúsim znížiť PH v akva. Našla som že znížiť PH sa dá drevom, listami, vodou z reverznej osmózy a rašelinou. Takže skúsim dať do akva ďalší kúsok dreva (neviem či to spraví nejakú zmenu) a potom asi pridám nejaké listy, lenže tie mi asi zafarbia vodu, nie? A to by som veľmi nechcela. A rašelina by mi tiež zafarbila vodu.
Takže teraz asi nie je dobré dávať bojovnicu do akvária, že? :( Keď nemám PH ani do tých 7,5.
A ešte, NO3 1 je málo pre rastlinky, nie? Dnes vymením 1/3 vody, ale vo vodovodnej vode je NO3 5 a to veľmi nezvýši NO3 v akvárku.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 16 Dec 2016 14:19 pm

Prehnané obavy/opatrnosť pri Ph 7,6 alebo 7,5 alebo aj vyššie.
Zníženie drevom,listami,rašelinou je možné ale nečakaj veĺké stiahnutie,toho dreva a lístia by muselo byť podstatne viac ako koľko by si bola schopná prijať.
Vodu chceš mať priezračnú,teda ani Torumin,Blackwater Aquatan nepripadá do úvahy,zníženie pH originál od Sery nemám vedomosť ako dokáže reakciou prípravok ovplivniť zníženie pH,no už sa to hrabe smerom k chémii.CO2 zníženie tiež nie,lebo chceš jednoduché akvárium s minimom roboty.
Naozaj neskúšaj nič,Tod zvládne také pH určite,NO2 zvýšené by mu nevyhovovalo, skôr by som sa zameral na rastliny a NO3,preto môže byť aj ten jav hnednutia spodných listov,čo ale u spodku nič strašné.Menej svetla,husto osadené rastliny na sebe,ktorým aj keď začnú nejaké časti odhnívať,získaš ich premenou nejaké NO3.Chápeš?

:!: Dusičnany na 1mg/l je dôkaz toho,že rastliny ho prímajú a jeho hodnota sa znižuje z 5 postupne dole.Odsleduj si za aký čas po výmene vody klesne k 1mg a podľa toho obmieňaj časť vody.Najlepšie je kvapnúť denne pár ml KNO3,lebo začínaš mať pomerne veľké množstvo rastlinnej hmoty,ktorá sa bude len rozrastať a NO3 je ako malta pri stavbe domu.Nasucho tehly nedržia.
Tie tablety so živinami si napichala korienkom?Hoci obsahujú aj dusík, draslík ale tvoje akvárium potrebuje očividne väčšie dávky.Je tu ešte šanca na zvýšenie hodnôt pridaním rýb a krmením,no neviem o koľko by to mohlo ovplyvniť zvýšenie,lebo vidím,že Ty rybkám nedopraješ vločkové hody :o

Ty tie testy vybabreš do dvoch mesiacov,už netreba sledovať nič len NO3(tam si dokúp náhradný roztok a prášok).
NO2 zbytočne,pH tiež nemusíš vedieť rastliny aj bojovnice toto zvládnu a konečne zajtra(je burza) odfoť Toda v jeho obývačke,prosím.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 16 Dec 2016 14:23 pm

NO3 sa Ti nemá z čoho robiť, nemáš tam ryby (výkaly), rozklad rastlin a tak dalej.. preto sa drzim rady co som dostal a uz pri zabehu dam niekolko slimakov (ktore krmim trosku viac aby sa daco aj rozlozilo) a niektore listy nechavam rozkladat. Tiez som obcas nameral v niektorych nadrziach nizke hodnoty NO3 a je pravda ze rastliny nevyzerali ze sa im to paci.. Stiahol som dobu svietenia aby rastliny nemali taky dopyt..

Ja mam tiez tvrdu vodu s vysokym PH, bojovnice vyzeraju OK. Ja mam bezne z vodovodu skoro 8, davam tam tie susene listy (co predavaju v sacku v kazdej akvaristike) a tie mi to znizuju na tych cca 7,5..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 16 Dec 2016 14:30 pm

MajoX napísal:Ja mam bezne z vodovodu skoro 8, davam tam tie susene listy (co predavaju v sacku v kazdej akvaristike) a tie mi to znizuju na tych cca 7,5..

Majo až tak to nestiahne ale listy sú dobré,lebo luhujú do vody humínové kyseliny a triesloviny podľa druhu,ktoré sú pre ryby vhodné a majú aj proti bakteriálne účinky,len trochu sfarbujú vodu.Ale aj Ty si ukážka,že Bojovnica zvládne vyššie pH bez následkov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 16 Dec 2016 14:36 pm

Tak ono merame to pasikmi a tam je to vzdy take neiste ci je ta farba vyfarbena dost alebo este nie, niekedy je tazke urcit v ktorom rozpati to je.. ale tak kym su rybky ok, nemyslim ze sa treba stresovat. Osobne nemam pocit ze by tie listy nejak extra farbili vodu.. myslim ze drevo farbi viac alebo vplyv svetla na vodu je ovela vacsi ako tie listy (u mna v akvarkach)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 16 Dec 2016 14:44 pm

Toda odfotím :)
Nehnojila som zatiaľ nijako, ani tablety ku korienkom som nedávala. Jediné čo som dávala, tak výživný substrát pod štrk.
A môžem dať miesto tabliet ku korienkom, napríklad tekuté hnojivo? Či to nie je dobré?
No a už nebudem veľmi merať NO2, už chcem len keď začnem kŕmiť, tak aby som zistila či náhodou neprekrmujem.
Takže to PH 7,6 (alebo aj trochu viac) nie je zlé? lebo našla som aj také info že bojovnice by mali mať PH do 7. Či to je už prehnané? Ale tak skúsim dať jeden sušený list, a uvidím či a ako to zafarbí vodu. Asi to nezníži PH, ale tak skúsim.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 16 Dec 2016 14:52 pm

jeden list do 125l neurobi podla mna vobec nic..(co sa tyka zafarbenia vody a znizenia PH) ja do 30l davam 2-3 mensie listy, niekedy aj viac..
https://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
pisu PH 6-8
Ja mam dokonca momentalne nizsiu teplotu ako tam uvadzaju, bol som v akvaristike kupit ohrievac a predavac sa ma spytal ci na rybe vidim nejake zvlastne zmeny spravania alebo daco, po odpovedi nie mi povedal nech zbytocne nevymyslam :)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 16 Dec 2016 15:44 pm

Majo, mne ohrieva vodu teplo z trubíc(22-25*C).
Michellebebe v necoočkovanom akváriu by som s tekutým nehnojil,môj názor a mnoho nebude súhlasiť.
Živiny,ktoré si rastlina zoberie koreňmi sú stále neprístupné riasam,keď sú dostatočne hlboko pichnuté v substráte a presadzovaním/vyťahovaním rastlín sa nedostávajú do obehu.
Hnojením do vodného stlpca je také buď-alebo,stačiť bude ale nebude prebytok?Ak nastane a to ľahko,lebo človek je náchylný predávkovať pre lepší vzhľad rastlín,podpora rastu pridávaním CO2 nebude a hnojivo využijú riasy rôznych farieb.Výkalmi,krmením,odhnivaním rastlín sa rastliny a celkový chemizmus vody dokážu skôr udržať stabilizované ako s komerčným hnojivom.
Ďalej čo obsahuje taká vodička?Bude prijateľná rastlinami,nezdegraduje vzhľadom na chemizmus vody,nebude sa viac a viac kopiť od výmeny k výmene?Bez testov niektorých prvkov to nezistíš a zbadáš niečo zle,keď je neskoro.
Iná vec je práškové(PMDD,PPS),kde sa jednotlivé prvky môžu dávkovať podľa jednotlivých hodnôt testov ale to je už úplne mimo od tebe podobnej jednoduchosti akvária.
Keď Tod a jeho hárem počistí krmivo a minimum spadne na dno netreba mať strach o zvýšenie dusitanov v takom málo zarybnenom akváriu a je aj prijateľné,aby sa niečo rozložilo na dne pre rastliny.
Pri čiastočnom menení vody aj hodnota NO3 bude stále prítomná,len nech nepadne na 0!
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 16 Dec 2016 16:29 pm

Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MicPid123 » 16 Dec 2016 22:07 pm

na znizenie ph ti odporucam raselinovy vyluh ;) sam som ho pouzival, spravis si ho doma aj sama. Niekde tuna na fore je aj postup a davkovanie, skus pohladat :)
MicPid123
 
Príspevky: 95
Obrázky: 0
Založený: 19 Aug 2013 11:59 am

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 17 Dec 2016 14:22 pm

Už je Tod doma! :D Ešte je vystresovaný a schováva sa za rastlinkami, takže sa mi nepodarilo spraviť dobré fotky. Ale tak dve vyzerajú ako tak :)
Obrázok
Obrázok
A dala som mu do akva jeden list mandľovníka, ale ešte mu dám ďalší. A neodolala som a na burze som si kúpila ďalšie rastlinky :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Dec 2016 18:26 pm

Ja poviem stále to svoje :). Pásikovým testom sa nedá veriť. Ak je výživové dno, tak by malo niečo ukázať a hlavne pri výmene vody sa množstvo NO3 zmení.
micellebebe
Skús tými testami zmerať obyčajnú vodu z vodovodu a porovnaj
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 17 Dec 2016 18:44 pm

I.P. Pavlov napísal:Ja poviem stále to svoje :). Pásikovým testom sa nedá veriť. Ak je výživové dno, tak by malo niečo ukázať a hlavne pri výmene vody sa množstvo NO3 zmení.
micellebebe
Skús tými testami zmerať obyčajnú vodu z vodovodu a porovnaj

michellebebe napísal:Testy JBL nie sú pásikové. Testovacie pásiky som nevolila práve kvôli ich nepresnosti.[/quote ]
Hora napísal:Dusičnany na 1mg/l je dôkaz toho,že rastliny ho prímajú a jeho hodnota sa znižuje z 5 postupne dole.Odsleduj si za aký čas po výmene vody klesne k 1mg a podľa toho obmieňaj časť vody..

:roll: :pivo:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 17 Dec 2016 19:03 pm

Testy su kvapkové :)
A Tod už občas chodieva aj dopredu akvária
Obrázok
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MicPid123 » 17 Dec 2016 21:31 pm

Je nadherny :) fakt asi najjrajsi kusok aky som videl :)
MicPid123
 
Príspevky: 95
Obrázky: 0
Založený: 19 Aug 2013 11:59 am

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 18 Dec 2016 15:00 pm

Hora ... podľa toho linku čo si dal, by sa malo používať (bolo by dobré používať) hnojivo s mikroprvkami a draslíkom pri výmene vody, a hnojivo s tekutým uhlíkom raz denne. No ale nie je to veľa? Každý deň dávať hnojivo do vody.
Teraz keď mám Toda tak som ho začala trošku kŕmiť, tak uvidím či to bude mať nejaký vplyv na NO3. No ale neviem či jedna rybka bude mať nejaký vplyv na 100 litrov vody. Ale ak nie, tak čo som pozerala, tak napríklad Tropica má jedno hnojivo čo je špeciálne pre akvária kde je veľa rastlín a málo rýb a tak obsahuje viac dusíka a fosforu. A Ak by som sa teda potom rozhodla hnojiť, tak musím pridávať až toľko ml hnojiva ako je v návode? Môžem aj menej nie?
Pozerala som aj hnojivové tablety ku koreňom rastlín, ale keď je hnojivo v tabletách, tak sa nedostane ku všetkým rastlinkám, nie?
A Tod (volám ho aj Todík) je úžasný :) už si voľne pláva po akvárku. Teda ešte sa dosť schováva, ale už nie tak ako nazačiatku.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.