Navrat k akva po rokoch



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 19 Dec 2016 23:30 pm

Caute, chcel by som sa po rokoch vratit k akvaristike, problem je ze budem musiet zacat od nuly (kupit a vybavit nove akva) a aj znalosti uz nie su to co byvali :)

Takze, rozhodol som sa ist skusit aquascaping a po technickej stranke planujem nieco taketo:

Akva: Dennerle Nano Cube 60L (38*38*43)
Filter: Tetra Tec EX 600 Plus
Doplnkove filtracne media: Seachem MatrixCarbon (obycajny matrix po zabehu) a SZAT ClearWater Plants
Trubicky v akva: Lily Pipes Sklenene
Osvetlenie: Zetlight ZN1200 16W + Zetlight ZN1001 kontroler
CO2: CO2 set s automatickou regulaciou + externy atomizer
UV Lampa: Externa 7W
Ohrievac: Externy 200W
Substrat: ADA Aqua Soil Amazonia Powder 9L + ADA Power Sand S 2L
Prihnojovanie: Seachem Flourish
Testy vody: http://akvaland.sk/3266-jbl-test-combi-set-nh4.html
Set nastrojov na scaping: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... bu-rostlin

Este par veci co ma napada ze bude treba su:
    Odkalovac
    Sietka na ryby
    Dropchecker CO2
    Lepidlo na machy

Nad scapom samotnym som uz rozmyslal, ale dosiel som k zaveru ze najlepsie by bolo na zaciatok asi skopirovat nejaky existujuci. Problem je, ze neviem kde hladat info. Resp kde najst rozpis ktore rastliny su pouzite, atd (niektore poznam, ale fakt som bol dlho mimo akvaristiky, tak si neodvazujem uplne tipnut). Viete poradit kde sa obzerat po scapoch?

Planujem nechat 2 tyzdne zabiehat, vymienat casto vodu, etc. Potom nasadit 10 krevetiek, pockat ako sa bude vyvijat situacia s riasami a nejaky treti/stvrty tyzden vypustit ryby. Ryby som rozmyslal zopar mensich (nejake tetry? Paracheirodon axelrodi?) a 2 vacsie (discus/skalar), ale nechcem to prehnat, nech to nie je preplnene.

Doplnujuce otazky:
    Staci mi len substrat alebo navrch ide nejaky kryci piesok? Z toho co som videl tak asi len substrat ale radsej sa opytam.
    Kde kupit na Slovensku (idealne BA) aquascape kamene/korene? Dragon stone a pod.
    Rozmyslal som nad Tetra Tex EX 800, ale neviem ci uz nebude prilis vykonny
    Nie je 200W externy ohrievac prilis? Mensi externy som nenasiel...
    Moze UV lampa (externa, za filtrom) uskodit akvarku nejako?
    Je obchod https://www.rostlinna-akvaria.cz seriozny? Ake s nim maju ludia skusenosti?
    Treba prihnojovat ked budem mat power sand a aqua soil? Kolko/ako?
    Zabudol som na nieco podstatne? Chyba nejaky kus techniky/nieco je nedostatocne/etc?

Mam dost vela otazok, ale pevne verim ze niekto odpovie/poradi :)
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Reklama

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 20 Dec 2016 01:38 am

Ohladom osadenstva sa priklanam asi k:
10x Paracheirodon axelrodi
6x krevetky (amano shrimp alebo red cherry, este som sa nerozhodol)
mozno 1x mensi SAE (ak budu cierne stetinkove riasy)

Myslite ze to je ok na 60L akva (realne tak 45L vody ratam)?
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod snajprik » 20 Dec 2016 08:34 am

Máš predimenzovaní filter ten to da v pohode, neóniek kludne i viac. K SAE ja som kúpil 2 malé a tie račej by od hladu zdochli ako by sa dotkli riasi... ešte že krevetky radi papajú riasu a slimáky.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Hora » 20 Dec 2016 09:01 am

snajprik napísal: neóniek kludne i viac.

jasné a nech vypína filter,že ráno bude vyspatý :x
vajqo napísal: Ryby som rozmyslal zopar mensich (nejake tetry? Paracheirodon axelrodi?) a 2 vacsie (discus/skalar),10x Paracheirodon axelrodi
6x krevetky (amano shrimp alebo red cherry, este som sa nerozhodol)
mozno 1x mensi SAE (ak budu cierne stetinkove riasy)
Myslite ze to je ok na 60L akva (realne tak 45L vody ratam)?

:? Keď si prečítaš požiadavky na priestor pri každej vybratej rybe,tak zistíš,že zo zoznamu ostali len krevetky.Všetko sú ryby na oveľa väčší objem a chcel by som vidieť dvoch diskusov v takom akváriu :shock:

Testy JBL by som si vyskladal,aj keď drahšie.
pH test 6-7,6 je presnejší ako 3-10,kde je rozsah takého merania tebe nepotrebný.
KH zistíš a nepoužiješ ako rok dlhý,GH podobne.
Keď zabehneš viac :!: ako plánované 3týždne,s málo,pomaly rastúcimi alebo kobercovými rastlinami aspoň 5,s primeraným počtom menších rybiek,teoreticky aj NO2 by si nepotreboval ale tento test je dobré mať v zásobe.
NO3 určite áno a v budúcnu PO4,Fe.

Pozri si Matúšovú tému s podobným objemom:
41x41x41-cube-matt-t16472.html
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 20 Dec 2016 09:06 am

Dik za odpovede. Hej s poctom ryb som sa spamatal :D Myslim ale, ze tych 10 tetier (neviem ci zrovna P.axelrodi, mozno nieco mensie) a 6 krevetiek by tam mohlo zit spokojne, nie?

Temu co si linkol urcite pozriem, je to skoro to co planujem ja.
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 20 Dec 2016 13:24 pm

Inak kludne sa vyjadrite aj s vecami co vam pridu samozrejme, pretoze ako som povedal, moje know-how uz nie je to co byvalo :) Konstruktivna kritika nikdy nie je zla a viac hlav, viac rozumu!
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod snajprik » 20 Dec 2016 14:37 pm

Hora, ja som vybuvinkany do ružova, rastlinky, aj moje rybičky sú vybuvinkovane, ja keď ráno zasvietim, tak všetky moje ryby chrápu. V očiach im čítam že ZAHAS :D ... Niektoré spia na dne, ďalšie na skalách a niektoré rozmazlene na javskom machu. Jedine čo cez noc v akva behá sú krevetky. Nevšimol som si žeby to nejakej rybke vadilo, asi ťažko by sa mi niektoré dožívali 15 rokov. Keby to bol taky problém :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Dec 2016 15:04 pm

vajqo napísal:
Viete poradit kde sa obzerat po scapoch?

Napríklad tu :
http://showcase.aquatic-gardeners.org/

ale kocka,rsp. štvorcový pôdorys.......tak toho je pomenej. A ani sa nečudujem.

akva obchody (nie len kôli dekoráciám) preferujem tieto -Aquasymbioza Karlova ves, Akvatera Rača, Hornbach. Mimochodom ,v OC Danubia Petržalke majú momentálne slušné kamene.
plus burzy a spolahlivý e-shop ....... stačí kliknúť hore vpravo.

Plany sú smelé, svetlo zaujímavé, UV lampa zbytočná,Terčovce a skaláre, podla mna, nevhodné.... :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 20 Dec 2016 16:30 pm

aquatic-gardens.net vyzera super, diky :) Aj tu na fore som nieco ponachadzal. S tym stvorcovym podorysom je tazsie robit, ale nemam na vyber. Pobeham tie akvaristiky co odporucas nech viem kde su aspon.

Vacsie ryby som zavrhol uz, nejakych 10/15 tetier tam supnem. UV lampu nebudem brat.
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Dec 2016 01:03 am

vajqo napísal:Myslim ale, ze tych 10 tetier (neviem ci zrovna P.axelrodi, mozno nieco mensie) a 6 krevetiek by tam mohlo zit spokojne, nie?


Můj názor je, že ne. Zásadní je počet krevetek. Krevetky milují skupinu. Alespoň 20, ale ještě lépe 40 a ještě lépe 60. Čím jich je víc, tím jsou vyloženě drzejší a tím lépe se množí. Do 60l jsem jich nasazoval 40 i 60 a fungují super. V počtu 6 by ale byly plaché, poschovávané, ani bys je neviděl.
Klidně jich dej 40 a ryby nepřidávej, dokud se krevetky nezačnou pořádně množit.

Extrém: Založil jsem akvárium. Rozměrově přes 70l, ale naplnil jsem ho jen z 20%. Druhý den po založení (stará voda z jiného akva, staré dno) jsem potřeboval očistit listy rostlin od kalu. Rostliny byly zasazeny tak, tak, strčil jsem tam mrňavou cherry red. O dva dny později stále žila. Překvapilo mě a dal další tři. Žily. Během dalšího týdne a něco jsem zvýšil počet asi na dvacet. Akvárium v tuto chvíli založené tři týdny, krevetky všechny žijí, jsou fajn vybarvené, rostou (nekrmím, žijí z toho, co najdou v akváriu) a před chvílí jsem registroval jednu, co nosí vajíčka!
Nikomu bych to samozřejmě nedoporučoval, ale je to zajímavá ukázka toho, co je možné.
(krevetky jsem přehazoval v rámci jedné místnosti, vybíral odrostlejší mláďata a mláďata, skleněnou fajfkou)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod snajprik » 21 Dec 2016 08:34 am

Neocaridini vydržia skoro toľko ako slimáky, ale potrebujú ukrytý keď zviechajú pancier. Videl som ako ich chovali v 2L fľaškách na okne s kúskom javskeho machu, a starostlivosť raz týždenne im vymenil polku vody vo fľaške, množili sa jak besne :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 21 Dec 2016 13:40 pm

Pri krevetkach neplati nejake pravidlo ze kolko cm/liter? Ale dam ich teda viac nech sa neboja. Ale chcel by som aspon nejake ryby, nech je to take zivsie. Mozno 2-3 otikov a 6 Celestichthys margaritatus?
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Hora » 21 Dec 2016 13:55 pm

vajqo napísal: Ale chcel by som aspon nejake ryby, nech je to take zivsie. Mozno 2-3 otikov a 6 Celestichthys margaritatus?

tých rybiek daj po zábehu aspoň 15ks,lebo potom sú bojazlivé v malom počte :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Hora » 21 Dec 2016 13:56 pm

Hora napísal:
vajqo napísal: Ale chcel by som aspon nejake ryby, nech je to take zivsie. Mozno 2-3 otikov a 6 Celestichthys margaritatus?

tých rybiek daj po zábehu aspoň 15ks,lebo potom sú bojazlivé v malom počte :wink:

prepáč,nie otíkov ale galaxky
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 21 Dec 2016 14:44 pm

Rad by som dal viac, ale musim najst nejaku strednu cestu, aby aj krevety, rastliny aj ryby boli stastne. Mozno 10 galaxiek skusim. Nechcem to ale prehnat.
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Dec 2016 17:45 pm

Pravidlo osoba/litr si myslím, že u krevetek není. Spíš je to o tom, že čím zahuštěnější nádrž, tím víc jich bude. V 30l plném V. gigantea, jich mám hromadu: https://rybicky.net/nadrze/24575 Původní počet byl 20.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Dec 2016 11:44 am

vajqo napísal:Caute, chcel by som sa po rokoch vratit k akvaristike...


Ak sa smiem opýtať, po kolkých rokoch?
__________________________________
- Ohrievač. Ja mám Eheim 125w na 162 litrové akva. Ohrievač bol v akvariu asi tak týžden. Toto vedieť, ušetrím 40 eur. Na druhej strane, mám ho. Keby niečo..

- Machy som vždy uvezoval. Úmorná robota. Lepidlo je dobrý nápad.

- Súprava na scaping je dobrá vec. Bez pinzety a nožníc.....ani ránu.

- K povinnej výbave by som doporučoval dokúpiť aspon 2 kýble. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 22 Dec 2016 13:11 pm

Presne takyto feedback som si predstavoval :)

Po 8 rokoch cca., ked som odisiel na vysku tak som s tym sekol lebo akvarko na intraku by nebol dobry napad :D Ohrievac hej, mozno ho nebude treba, ale radsej mat ako potom zhanat. Tie vedra su tiez dobry napad.

Este budem musiet nejako spravit kryt na osvetlenie a vlastne cely vrch akvarka asi. Mame totiz 2 macky a bojim sa ze by ich pokusalo skakat na vrch akvarka.
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Hora » 22 Dec 2016 13:17 pm

vajqo napísal:Ohrievac hej, mozno ho nebude treba, ale radsej mat ako potom zhanat.

ja mám všetky tri v krabici,ale mám :wink:
vajqo napísal:Este budem musiet nejako spravit kryt na osvetlenie a vlastne cely vrch akvarka asi. Mame totiz 2 macky a bojim sa ze by ich pokusalo skakat na vrch akvarka.

ja mám popri dvoch deťoch psa a mačku... :idea: mačka je najmenší záškodník akvárii ale je sranda ako cape po skle na rybky :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Dec 2016 15:00 pm

vajqo napísal:
Este budem musiet nejako spravit kryt na osvetlenie a vlastne cely vrch akvarka asi. Mame totiz 2 macky a bojim sa ze by ich pokusalo skakat na vrch akvarka.


Kryt na osvetlenie?
Ty chceš Zetlight 1200-16W a toto elegantné osvetlenie zakryť nejakým krytom ? Kôli mačke? Zaujímavé.
( krycie sklo na mieru, samozrejme s možnosťou na lily a uchyt svetla a je to.)
Jedine,že by si uvodný zoznam techniky myslel len tak, zo žartu a skončil pri lampičke z IKEA .

btw, Akvaland, to je ten spolahlivý e-shop spomínaný vyššie .Cena za svetlo o chlp lepšia ,ako Rostlinna akvaria.cz.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod noiz » 23 Dec 2016 03:12 am

vajqo napísal:Rad by som dal viac, ale musim najst nejaku strednu cestu, aby aj krevety, rastliny aj ryby boli stastne. Mozno 10 galaxiek skusim. Nechcem to ale prehnat.


vajqo napísal:Pri krevetkach neplati nejake pravidlo ze kolko cm/liter? Ale dam ich teda viac nech sa neboja. Ale chcel by som aspon nejake ryby, nech je to take zivsie. Mozno 2-3 otikov a 6 Celestichthys margaritatus?


pri tom hladani stastia by som sa viac priklanal na stranu ryb ;) stastie v zmysle dobreho majitela, ktory si o ich potrebach nastuduje vsetko dostupne z viacerych zdrojov... no a ked sme teda pri tom, menej ako 6-8 otikov by som do akvaria nedaval... cim viac, tym lepsie... aj ked ten tvoj objem nie je ziadna vyhra a tym padom by som do otikov asi nesiel... galaxky tiez aspon tych 10, inak su to dost plache a bojazlive rybky... ale su nadherne, navyse, podla mna zaujimavejsie ako "dominanta" akvaria, oproti neonkam...
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod Stewie » 23 Dec 2016 09:16 am

Na osádku je zatiaľ času dosť ale keď už sme pri tom myslím že galaxky by boli vhodné.
Krevetky ( Neocaridina ) by som na začiatok dal v počte 10ks, viac netreba a to že budú zo začiatku plaché nevadí a za pár týždnov bude to akva plné malých prckov.
Ja sám som v priebehu 8 mesiacov daroval cca 350ks z pôvodného počtu 10 a nejednalo sa o žiadne cielené množenie ( štandardné akva s konskými dávkami hnojiva a pridávaním CO2 )
Pri krevetkach by som skusil skôr niektoru atraktivnejšie sfarbenu varietu Neocaridin a ako pišem vôbec nie je potrebne začínať z nejakým veľkým počtom ks.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod vajqo » 23 Dec 2016 13:01 pm

K zakryvaniu akvaria/osvetlenia: Najradsej by som ho nezakryl, ale je moznost ze nan vie macka skocit z vrchu. Cize sa bojim ze sa pod nou prelomi to krycie sklo (krycie sklo je dodavane priamo s akvarkom, cize to mam)

Krevetky som rozmyslal nad Amano Shrimp, ale tie sa mnozia iba v brakickej vode. Asi by som teda siel do nejakej krajsie sfarbenej Neocaridiny. Tych Galaxiek by som rad dal minimalne tych 10 teda, snad to nebude vela. Otikov teda nedam ziadnych asi.

Ale to ma este cas :)
vajqo
 
Príspevky: 12
Založený: 19 Dec 2016 00:44 am

Re: Navrat k akva po rokoch

Odoslaťod MajoX » 26 Dec 2016 14:30 pm

moju macku som na ziadnom akva este nenasiel.. vacsinou lezi a pozoruje.. alebo uz som nasiel ze mala mokru labku, asi skusala teplotu vody..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.