Kaprozúbky



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 28 Nov 2003 08:49 am

Zase som sa nieco poucil ale horsie je ze tie moje este stale neprijimaju potravu. Je pravda ze ich mam iba dva dni ale su dost besne dufam ze sa ukludnia.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Reklama

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod skala » 28 Nov 2003 12:08 pm

jasne vai. uvazoval som len o kmeni slova. ale aj tak by som mal sa vratit prevetrat co by som mal vediet :)

kaprovite su tusim mrenky.

a hento su tusim kaprotvare (-formes)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 29 Mar 2005 11:50 am

Potreboval by som pomóóóóc.

Konečne sa mi tie potvorky (Aph. australe) vytreli a asi stále vytierajú :D , ale všetky ikry, ktoré som videl postupne plesnivejú. :cry:

Filtrujem cez rašelinu, rašelina pokrýva aj časť dna, pH je okolo 7, teplota 23°C.

Čo mám robiť, aby ikry neplesniveli :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod kurt » 29 Mar 2005 18:34 pm

skus zvysit teplotu na 25-26°C
a ph by si mal mat nizsie ako sedem kedze filtrujes cez raselinu.... ?
a este vydrz mozno treti-stvrty krat uz to bude O.K. zatial mozno len trenuju :wink:
Obrázok používateľa
kurt
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 27 Júl 2004 23:18 pm
Bydlisko: ba

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod hyd3 » 04 Apr 2005 19:30 pm

V Dubnici nad Váhom ich mali aj maju len naposledi cca22.3.2005
len to akosi nikto nebralsa my zdalo :o
Obrázok používateľa
hyd3
 
Príspevky: 30
Obrázky: 1
Založený: 15 Aug 2004 20:53 pm
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Gabovic Marian » 09 Apr 2005 22:57 pm

hyd3 napísal:V Dubnici nad Váhom ich mali aj maju len naposledi cca22.3.2005
len to akosi nikto nebralsa my zdalo :o
Je pravdou ze kaprozubky nepatria k najpredavanejsim rybkam, ale
podla mna je to na predajcoch.
Pekne odrastenej kaprozubke malokto odola, ale treba ich aj ponuknut.
v Dubnici, v AQUAZONE ich budu znovu mat zaciatkom tohoto tyzdna.
cca 12.-13.4.05.
Gabovic Marian
 
Príspevky: 13
Založený: 09 Apr 2005 21:48 pm

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Satyricon » 13 Apr 2005 19:27 pm

Wampa: mam kaprozubky A.Gardneri. vedel by si mi nieco o nich povedat? Mam na mysli odchov..dakujem
Obrázok používateľa
Satyricon
 
Príspevky: 120
Obrázky: 57
Založený: 01 Feb 2005 13:32 pm
Bydlisko: Košice-Sever

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Kulko » 20 Apr 2005 18:08 pm

máte niekto skúsenosť s Aplocheilichthys Normani? Hlavne ma zaujíma čím je najlepšie kŕmiť a ako prosperujú v spoločenskej nádrži. podľa fishbase.org je to neškodný druh.Ď.
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 21 Apr 2005 10:07 am

Kulko napísal:máte niekto skúsenosť s Aplocheilichthys Normani? Hlavne ma zaujíma čím je najlepšie kŕmiť a ako prosperujú v spoločenskej nádrži. podľa fishbase.org je to neškodný druh.Ď.


Kulko s týmto druhom nemám skúsenosti, ale skúsim pozrieť doma do literatúry.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 13 Feb 2006 13:27 pm

Trochu oživím túto tému mojimi skúsenosťami s Fundulopanchax scheeli - Kaprozúbka Scheeli po nejakom čase chovu.

Začal som so štyrmi kusmi 2 páry. Dal som ich do 40 litrového akvárka. Rastliny nejaký echinodorus a valisnerie. A samozrejme jávsky mach. Kvalita vody: pH = 7,2-7,4. Tvrdosť vody 18 dKH. Teplota 20 °C. No a ako som predpokladal pri malej dcere veľa času nie je a dopadlo to asi takto. Po pol roku nebolo do akvarka poriadne ani vidieť. Na skle som mal kopec rias a odniekiaľ som chytil žabí vlas. Iba mihanie tieňov potvrdzovalo moj predpoklad že ešte sú tam nejaké ryby. Potom som sa rozhodol že to trochu vyčistím a hľa. Plno malých novorodencov. Chytil som staré kaprozúbky a prehodil do väčšieho akvárka. Kedže v TN akvarisitkách nikdo nechcel kaprozúbky tak tam vyrástli a hrali sa na skokanov čo v realite znamenalo že som ráno stúpil na vysušenú rybku. No a tie vo veľkom akvárku sa rozmnožovali ďalej v menšom množstve podľa toho ako sa stihli mladé schovať. Môžem konštatovať že prostredie mali určite ako doma v močiary. Nie sú vôbec náročné.

Takže ak je tu niekto čo chová kaprozúbky ozvite sa čo a ako. Hlavne si idem zariaďovať nové 150 l akvárium a chcel by som s niekym vymeniť moje kaprozúbky za iné také ktoré by som mohol chovať s tými mojimi aby sa nekrížili.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 13 Feb 2006 13:47 pm

Wampa a čím si ich kŕmil :?:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 13 Feb 2006 13:55 pm

Igypop napísal:Wampa a čím si ich kŕmil :?:


Tetra Min, Tetra San a mrazené patentky.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 13 Feb 2006 14:37 pm

Ja som pre Aph. gardneri zriadil akvárium s rašelinou na dne. Začali sa vytierať, ale všimol som si, že ikry plesnivejú :x
pH 6,8.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 13 Feb 2006 14:51 pm

Problem je v tom ze ja som moje nevidel nikdy sa vytierať a tak som ani nevedel ci splesniveli ikry alebo nie.

Pocuj aku raselinu pouzivas. Aj cez raselinu fitrujes ci ju mas len na dne. Ja by som chcel v novom akva dno strk a javsky mach plus nejake machy a na zmekcenie vody fitrovat cez raselinu. Zmeni raselina farbu vody ???
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 13 Feb 2006 15:44 pm

Rašelina je po celom dne a voda je filtrovaná cez ňu (pôdny filter).
Nie je to však úplne čerstvá rašelina, cca 3 dni som ju namáčal vo filtri, takže cez ňu cirikulovala voda, tj asi 15L vody cez zhruba 2-3litre vláknitej rašeliny, voda z vodovodu má pH 8, po filtrácii je jej pH 4 8) . Potom som ju ešte prevaril, lebo stále plávala a už som ju potreboval inštalovať.

Samotné akvárium, do ktorého som ju dal, má 37L, voda bratislavská, tj. dosť tvrdá - UT 7°dKH-Rataj test. Použil som asi 1,5L rašeliny. Pod rašelinou je 1cm jemného štrku a pôdny filter. Voda v akváriu mala po 24 hodinách filtrovania pH 6,5; UT 2,5°dKH. Po cca 10 dňoch má pH 6,7 a UT 1,5°dKH. Takže v tom štrku bude predsa len najaký ten vápenec.

Vode je nádherne (z môjho pohľadu :P ) jantárová až hnedá, pritom číra, ale napriek nízkemu stĺpcu vody 22cm a osvetleniu 2*17W sa moc svetla na dno nedostane, nuž ani nie je treba, je tam iba rašelina a na koreni hnedovka krídlatá.

Samozrejme ak dáš na 200L akva 1L rašeliny tak to moc veľa s farbou vody ani UT neurobí. Ja ju aj napriek tomu do 240L akva dávam, mám pocit, že to rybkám a rastlinám viac vyhovuje ako škodí.

Nuž a odkiaľ mám rašelinu? to je kapitola sama o sebe. Granulát od Sery by mi bol nanič, rašelina pre akvaristiku-to by som sa nedoplatil. Takže v Hornbachu som natrafil na 200L balík vláknitej rašeliny bez hnojív, ktorú som preosial cez sito s okami 5x5mm a a získal som 1/2 vláknitej rašeliny a zvyšok je menej vláknitý a skončí pod muškátmi :lol:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 14 Feb 2006 09:44 am

Igypop: To akože tá rašelina je normálna rašelina do kvetináčov. Doma mám dosť rašeliny. Prevarím preperem a na skúšku ju fuknem do filtra. Nemáš nejaké fotky toho akvarka s rašelinou nech vidim ako to bude vyzerať.

Počuj keď máš tak nízku tvrdosť vody zráža sa ti vodný kameň na skle pri vyparovaní vody s akvarka.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 14 Feb 2006 09:48 am

Igypop: To akože tá rašelina je normálna rašelina do kvetináčov. Doma mám dosť rašeliny. Prevarím preperem a na skúšku ju fuknem do filtra. Nemáš nejaké fotky toho akvarka s rašelinou nech vidim ako to bude vyzerať.

Počuj keď máš tak nízku tvrdosť vody zráža sa ti vodný kameň na skle pri vyparovaní vody s akvarka.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 14 Feb 2006 10:05 am

Wampa napísal:Igypop: To akože tá rašelina je normálna rašelina do kvetináčov. Doma mám dosť rašeliny. Prevarím preperem a na skúšku ju fuknem do filtra. Nemáš nejaké fotky toho akvarka s rašelinou nech vidim ako to bude vyzerať.

Počuj keď máš tak nízku tvrdosť vody zráža sa ti vodný kameň na skle pri vyparovaní vody s akvarka.


Fotky mám, len si nájsť čas na ich úpravu... :x

UT, tj uhličitanová, resp. prechodná tvrdosť vody je síce nízka, ale ešte ostáva trvalá tvrdosť a s tou rašelina nič neurobí, pokiaľ viem, takže po kvapkách ostávajú stopy.

Zohnať vláknitú rašelinu nebolo vôbec jednoduché, lebo v bežnej záhradkárskej rašeline je práve vláknitá časť čiastočne odstraňovaná, takže sa to moc nedá použiť ani do filtra. Vyskúšal som asi 8 výrobcov a nič moc, až ten 200L bal, bol so zvýšenim obsahom vláknitej zložky. Daj dobrý pozor, aby rašelina ktorú použiješ neobsahovala absolútne žiadne hnojivá, a aby nemala upravované pH.

Inak rašelina po použití vo filtri sa môže po vypratí používať ako trecí substrát pre vytieranie kaprozúbok :wink: (písali v múdrej knihe)
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 14 Feb 2006 10:38 am

Mňa ten vodný kameň strašne hnevá. Musel som nalepiť na vrch akva zelenú pásku aby ho nebolo až tak vidieť.

Počuj a do 150 l akva nebude stačiť rašelina od sery na zníženie UT a pH. Či jej bude treba veľa. A ako dlho vydrží. Za aký čas ju treba vymeniť ???
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 14 Feb 2006 11:55 am

Wampa napísal:Mňa ten vodný kameň strašne hnevá. Musel som nalepiť na vrch akva zelenú pásku aby ho nebolo až tak vidieť.

Počuj a do 150 l akva nebude stačiť rašelina od sery na zníženie UT a pH. Či jej bude treba veľa. A ako dlho vydrží. Za aký čas ju treba vymeniť ???


Ja mám oblepený vrch všetkých akvárií pásikom čiernej samolepiacej tapety a hladinu vody mám asi 2mm nad spodným okrajom tapety, takže nič nie je vidno a v kombinácii s čiernou lampou to ani nevyzerá zle.

Nedá sa vypočítať koľko bude treba rašeliny, alebo granulátu aby si dosiahol nejaké parametre vody. Závisí to do viacerých vlastností vody a rašeliny. Vlastnosti vody si schopný ako-tak zmerať (pH, UT, CT), ale vlastnosti rašeliny, najmä obsah humíniových kyselín nezistíš a tie majú hlavný dopad na UT a pH.
Jediná možnosť je pokusným spôsobom zistiť koľko rašeliny musíš aplikovať.
V zásade čím vyšia UT, tým viac rašeliny buďeš potrebovať na zmenu pH a UT.
Pekne a zrozumiteľne to je popísané na Raviolkyních stránkach v sekcii články: http://sweb.cz/maniakva, ak si nečítal tak doporučujem :wink:

Ešte máš možnosť si mimo akvária upraviť pomocou filtrácie cez rašelinu pomocu výkonného filtra isté množstvo vody a tou potom riediť/dolievať vodu v akváriu na požadované parametre.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 14 Feb 2006 13:30 pm

Super stránka. Vytlačil som si všetko. Dik moc.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Igypop » 06 Mar 2006 17:54 pm

Ako predĺžiť život kaprozúbkam :o

http://www.fitserver.sk/spravy.asp?id=4867
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod Wampa » 07 Mar 2006 08:00 am

Pime červené víno.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Kaprozúbky

Odoslaťod roger » 26 Jún 2006 09:52 am

z vystavy,ktora prebehla uplinuly vikend v Prahe som si priniesol par kuskov kaprozubok, konkretne:

303 - Simpsonichthys papilliferus "Inoa"
305 - Simpsonichthys constianciae
308 - Simpsonichthys bokermanni "Ilheus"
314 - Renova oscari
317 - Procatopus aberrans
322 - Nematolebias whitei

som zvedavy, ako sa im bude u mna pacit :wink:
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.