....ze som nesiel do vacsieho...



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 09:20 am

IMG_20161216_182449.jpg
Zdravim,
vraciam sa k akvaristike po 20tich rokoch, budem vdacny za kazdy postreh, radu, vylepsenie...

Akvarium: 80 x 30 x 45
Objem: 108 litrov
Filter: externy Aquanova NCF 600
Ohrievac: 150W
Svetlo: podomacky vytvoreny kryt s LED pasikom, cca 34W
Stojan: vyuzitie zvyskov dosiek zo satnika :)
Strk: jemny cierny, bez vyzivneho dna ( chcel som zabranit moznemu premiesaniu dna pri pouziti vyzivneho dna, uvazujem nad tabletkami ku korenom ako vyziva...)

Chcel by som vytvorit spolocenske akvarium malymi rybkami (neonka a pod.) cca 30ks a zo 5 krevetiek, low tech akva bez co2
Naposledy upravil rasto7764 dňa 22 Dec 2016 09:26 am, celkovo upravené 2 krát.
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Reklama

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 09:24 am

Mal by som par otazok: ake osadenstvo?chcel by som nejake male rybky, nenarocne a taktiez nenarocne rastlinky ( pri tomto svetle sa obavam ci mi to poratie-hlavne neviem ci bude spektrum svetla ok...)
Budu stacit na vyzivu tablety ku korenom?
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod snajprik » 22 Dec 2016 11:56 am

Základ máš dobrý objem 100+ výkonný filter, svetla dostatok aj pre hightech. Hnojiť sa da i cez tekuté hnojiva. Záleží na vode akú máš. S týmto akva sa da robiť čokoľvek :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod MajoX » 22 Dec 2016 12:29 pm

Akurat vcera som cital zaujimavy clanok, rovno pre Teba ;)

https://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklad ... ani-co2-98
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 12:34 pm

vodu som nezistoval, je to oblast pri BA-Svaty Jur. Trosku sa obavam tekuteho hnojenia, podla toho co som cital tak pri neopatrnosti sa robi riasa a kedze som nikdy takto nehnojil obavam sa toho, vlastne som nikdy nemal zive rastlinky, akvarko som mal ked som mal 12 rokov takze to bolo o dost ine ako je to teraz. Kazdopadne som rad ze som sa k tomuto foru dostal inak by som zacal ako vtedy teda 30 litrov, dve umele rastlinky a jeden potapac, styria skalari a dalsich asi 15 ryb.....dal som im asi riadne zabrat....ale nemozem povedat zeby som mal nejake umrtia aj ked si to tam asi tazko uzivali:-( Dnes ma prist zo desat rastlin valisneria a s nou aj nejake gulickove vyzivove tablety,zasadim a pridam foto.....vcera som naplnil akvarko do cca tretiny vodou, konare mi samozrejme vyplavali, neviem ako dlho boli mimo akvarka, kupoval som ich cez burzu, asi ich budem musiet nejako zatazit kym sa ''nenapiju'' . Myslis teda ze svetlo bude ok?aj spektrum? mam ho pri stene na chodbe, od okna ja asi 5 metrov ale je pravda ze ked ho vecer zapne svieti cela chodba:-)
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 12:54 pm

dakujem za clanok, zaujimave citanie.....pointa z toho plynie nie prilis silne svetlo ak chceme ist cestou bez co2;-) ako som uz spominal prve rastlinky zasadim dnes (cca 10ks), viac som zatial cez inzerat nezohnal a rozpocet je obmedzeny....zabehnut to necham 4-6 tyzdnov, ak uvidim ze sa rastlinkam dari tak by som zacal postupne pridavat rybicky....myslis ze bude 30ks malych rybiek vela pre take akva?resp. ake su menej narocne rybky maleho vzrastu?;-) budem tam aj zo pat krevetiek a chcelo by to aj nieco co bude obzierat pripadnu riasu a bordel co sa drzi na dne akva (samozrejme planujem aj odkalovat raz tyzdenne)
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod MajoX » 22 Dec 2016 13:08 pm

ak mas cestu do BA (Petrzalka), mozem Ti rastlinami pomoct so zabehom.. som strihal a je mi luto vyhadzovat, mam plne flase odrezkov rastlin,

https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
https://rybicky.net/atlasrostlin/recanka_guadalupensis
https://rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
https://rybicky.net/atlasrostlin/lemna_minor

mozem Ti daco podarovat, pripadne TI mozem dat nejaké odrezky iných čo mám v akva, chystám sa zastrihávať, všetko sú to submerzy pestované v low-tech akva

po zabehu Ti kludne mozem podarovat krevety (neocaridiny mix - odolné), spolu so slimákmi sú to perfektní čističi..

Ja osobne preferujem hufik malych rybiek, do 100l ich mozes dat veru vela a ked budes mat vykonný filter k tomu..

pozri si tu aké rybky sa TI páčia, píšu tam presne čo potrebujú:
https://rybicky.net/atlasryb/fotogalerie/
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod snajprik » 22 Dec 2016 13:34 pm

Spektrum svetla pod 3000K žlte rastlinky bujnejú a tlači ich to do kvitnutia, 6000K studena biela zase rastlinkám hovorí, že ste v tieni a keď nepodranú tak skapú preto sa zvyčajne začnú ťahať, ja mam 4000K neutrálnu. Odporúčam od 3000K do 5000K. K intenzite 18W led trubica (led pásik) svieti ako 36W žiarivka. Takže v prepočte tam ti svieti 70W žiarivkového svetla, to je 0,7W/l. To je dosť veľa odporúča sa 0,1-0,3W/l Ja napríklad do akva 100x50x60 svietim 27W LED svetla, na žiarivky to je cca 0,2W/l. Je to závisle od objemu a počtu rastlín ako rýchlo ti vysajú CO2 s vody a živiny. Preto sa odporúča cez obed robiť prestávku v svietení, aby trošku narástol objem živín v akva. Skôr sa odporúča dlhšie a slabšie svetlo ako silne a krátko. K riase ak vzniká zelena máš problém s intenzitou svetla, chce to ubrať alebo skrátiť, alebo pridať CO2 hnojivo. Hneda riasa znamená, že ti niečo hnije, alebo máš veľa detritu (ktorý hnije). Ak máš obe, tak vieš čo máš robiť :) Odporúčam si niečo prečítať o trojuholníku CO2-živiny-svetlo.
Ešte k filtru „čim silnejšia filtrácia tým lepšie“, s tým nesúhlasím, lebo filter a v ňom baktérie nežijú s lásky a filter tiež odčerpáva živiny s vody a to dosť veľa. Silný filter do akvária bez rastlín to áno, ale do rastlinného, to je pri 5L filtri ako 20L rastlín, to odoberá živiny a je problém s riasou, proste treba viac hnojiť aby sa niečo ušlo i rastlinkám. Preto je lepšie použiť pri silnej filtrácii výživové dno, to filter rastlinkám nevezme :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 13:47 pm

hmmm....no ja som v tom uplny laik, pan z akvaristiky mi povedal ze vyzivne dno by nedaval ze sa to pri odkalovani zmiesa vsetko spolu a potom je prebytok zivin (povodne som vyzivne dno chcel) , zaujimave je ze sa tak pripravil o kseft;-) . Tym svetlom som prekvapeny, bal som sa ze bude slabe....no nic na zaciatok to necham tak a uvidim co sa bude diat, zacnem s 5 hodinami svetla denne a postupne ak sa bude darit mozem pridat povedzme 0,5-1 hodinu tyzdenne...prepodkladam ze vykon teda svietivost toho led pasika bude klesat a nakoniec mozno skoncim pri t5-kach (clovek si mysli ze kupi lacny pasik z aliexpess a nakoniec plati dvakrat;-) ) Takze mam menit 2/5 az polovicu vody 3krat tyzdenne pri zabehu?filter necham asi bez cistenia ci? mam vo filtri aj uhlie...ako dlho ho tam mam nechat?len pocas zabehu teda cca mesiac?
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod snajprik » 22 Dec 2016 14:04 pm

Jaj to je na kapitolu odpoveď. K výživovému dnu, áno ale odporúča sa 5cm štrku naň, odkalkuješ tak prví 1cm. Keď ti vyplaví výživové dno, tak to by bola iná sranda. Tak niekto si dáva svetlo 1-3W/l ale to je hightech CO2-hnoji.
No u lowtech sa mení asi 10% vody týždenne, alebo len dolieva odpar. Výmena viac vody ako 20% naraz v lowtechu narobí viac problémov ako úžitku.
Filter, uhlie do filtra nedávaj.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 22 Dec 2016 14:10 pm

hmmm tak teraz lutujem ze som nedal vyzivove dno...bubu musiet postacit tablety...ja viem ze sa meni malo vody ale ak je akva v zabehu tak treba menit viac ci sa mylim?
a to uhlie?cital som ze v zabehu je dobre na odbureanie chemickych latok....ci nie?
sorry za kopec otazok ale mam v tom trocha hokej;-) dik za rady
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod MajoX » 22 Dec 2016 14:59 pm

treba zacat vela vela citat ;) vacsinou na jednu taku otazku je ako odpoved cely clanok..

https://rybicky.net/clanky/578-vhodna-t ... acatecniky
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 23 Dec 2016 10:35 am

pridanych zopar valisnerii
Prílohy
IMG_20161222_182039.jpg
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 23 Dec 2016 10:35 am

korene krasne plavu... :D
Prílohy
IMG_20161222_193631.jpg
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 23 Dec 2016 10:40 am

hmmmm ta kvalita fotiek po ulozeni tu na fore je akosi veeeelmi biedna...
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod Hora » 23 Dec 2016 11:38 am

rasto7764 napísal:.....pointa z toho plynie nie prilis silne svetlo ak chceme ist cestou bez co2;-)

alebo zjemniť plávajúcimi rastlinami
rasto7764 napísal:hmmm....no ja som v tom uplny laik, pan z akvaristiky mi povedal ze vyzivne dno by nedaval ze sa to pri odkalovani zmiesa vsetko spolu a potom je prebytok zivin (povodne som vyzivne dno chcel) , zaujimave je ze sa tak pripravil o kseft;-)

je lepšie kupovať už pripravený(dosť prečítať),čo chcem a nespoliehať na radu,hoci predáva v akvaristike,
rasto7764 napísal:hmmm tak teraz lutujem ze som nedal vyzivove dno...bubu musiet postacit tablety...

postačia,len nie na riedko,v čistom substráte 8-10cm od seba a korene si nájdu živiny,takto mi akva 60l funguje lepšie ako keď som hnojil Florenou.
Valisnéria napr.odnožuje a živiny materská rastlina dáva novým výhonkom spojeným s ňou a tie si po zakorenení zoberú už samé potrebné živiny z tabliet
Neodkaľuj/neprerývaj dno,len jemne stiahni nánosy zvrchu,lebo inak si zmiešaš živiny z tabliet do vody.
S menením vody v zábehu rob ako myslíš,vyčítaš,ja som nemenil nikdy celý zábeh ale nemal som dnu žiadné rybky ani slimákov.
rasto7764 napísal:Filter: externy Aquanova NCF 600

ak si sa rozhodol pre Aquanova NCF lepšie urobíš s 800 jednoznačne,tento bude slabý,
rasto7764 napísal:hmmmm ta kvalita fotiek po ulozeni tu na fore je akosi veeeelmi biedna...

to nebude fórom :P
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 23 Dec 2016 12:14 pm

no foto boli povodne v dobre kvalite len mi to nechcelo vziat kvoli velkosti foto....tak som obmedzil kvalitu ale je to otras...filter je uz kupeny, uz ho nevymenim ale hadam bude ok. Tymi valisneriami som sa snazil zakryt "vyvody'' filtra a cital som ze sa maju sadit tesne vedla seba....posledne dva mesiace citam kadeco a uz som sa do toho asi zamotal;-) mozno skusim bez vymeny vody cely zabeh, rybky pojdu az o 4-6tyzdnov, podla zivotaschopnosti rastlin. Obavam sa ze tie plavajuce korene budu chciet plavat stale....nejaka finta cim by som to zatazil a skryl to v dne (strku)?
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod džara » 23 Dec 2016 18:18 pm

uviazat na bridlicu.
džara
 
Príspevky: 140
Obrázky: 27
Založený: 20 Aug 2009 22:59 pm
Bydlisko: Senica

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod Jozef I. » 23 Dec 2016 23:44 pm

Alebo cez prísavky ktoré pricucneš na dno. Na prísavky priviažeš špagat, ja som použil jutovy lebo má prírodnú farbu a je pevný a pak priviažeš koreň. Ja som to tak robil pred pár dňami a je to super.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod Minďo » 24 Dec 2016 19:00 pm

Jj robil som to ako Jozef, ale viazal som na hrubsi silon, časom to dáš preč a vymalovane. Máš tam uz substrat bude to prplacka, nemáš tam výživné dno to je plus, nemusíš sa báť, že to tam vsetko rozviris do vody. Tak smelo do toho :-)
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm


Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 27 Dec 2016 09:37 am

tak si korene konecne ''sadli''...co poviete?nejako som s nimi nemanipuloval...moze byt?
Prílohy
IMG_20161226_204205.jpg
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod rasto7764 » 16 Jan 2017 20:02 pm

tak uz mi zacalo byt divne ze som nemal este ani zakal vody ani nic neziaduce v zabehu...vcera som spozoroval plesen na novom koreni,dnes som ho vycistil a dal spat do aqua...momentalne uz je tam aj 8ks poteru gubky dunajskej a par novych rastliniek(vsetky rastlinky a rybky som dostal darom od ludi z akva.sk-vdaka :D )ale este budem musiet dokupit rastliny....valisneria zacala vyhadzovat nove listy,stare su vacsinou v zlom stave,odhnili alebo sa rozpadli...rybky vyzeraju spokojne,su cule, hadam preziju skore vlozenie do akva...prikladam foto momentalneho stavu,za kazdu radu budem vdacny
rasto7764
 
Príspevky: 70
Obrázky: 1
Založený: 26 Okt 2016 09:59 am
Bydlisko: Svaty Jur

Re: ....ze som nesiel do vacsieho...

Odoslaťod MajoX » 16 Jan 2017 21:40 pm

foto si neprilozil :) neni za co a ak mas tie gupky od Jirku, tak tie su odolne ;) rastliny sa rozrastu casom, ak nechces cakat prikup.. potom budes vyhadzovat resp. rozdavat kto bude potrebovat ;)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.