J - detské akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 16 Máj 2014 07:02 am

:D Ste sa rozbehli. V podstate som vďačný za vaše príspevky, ktoré mi potvrdzujú že čo byt to celkom iné podmienky. Je to celkom pestré.

Giftzahn napísal: .... cize akvarko nie je isto pricinou resp. to akva za to nemoze ..... ze dom je nezatepleny ... ergo je v tom celkom nevinne ... :wink:

Nečítaš pozorne. Tepelné mosty sú, boli a dúfam že časom nebudú. To je vec ktorú nemám ako ovplyvniť. Koreláciu vzniku plesní zo zakúpením toho predošlého akvária a ústup toho problému s kúpou "zakapotovaného" som snáď niekde v predošlých príspevkoch popísal dosť jasne. Takže tvoje súdy o nevinnosti akvária sú dosť mimo. Ibaže by bolo to predošlé akvárko naozaj nevinné a v čase jeho prevádzkovania k nám chodili očúravať lavý horný roh miestnosti mimozemšťania hnojivom na plesne (jej spóry využívali ako ekologické pohonné látky). Bohužial ten plastový kryt z nového akvárka uvolňuje pre tých pidizelených mužíčkov pre nás nepostrehnutelné toxické výpary čo zlikvidovali časť ich civilizácie žijúcej v našej obývačke. Chudáci si horko-ťažko vyvinuli imunitu proti savu a teraz ich odrovnal (pravdepodobne) čínsky plast. Posledné zbytky tejto ekocivilázie stále prežívajú v kuchynskej špajze. Tam nemám čo "zakapotovať" tak im ešte ostáva nejaký, dúfam že nie dlhý, čas kým sa nezateplí dom. :roll:

No ale vrátim sa k počiatku - dúfam že sa už konečne dnes dostanem k likvidovaniu tých "čúrkov". Nejak v poslednom čase začínam nestíhať pravidelnú údržbu. Začínam uvažovať či 3 akvárka v tomto blázinci nie sú privela, na druhú stranu stále snívam o tom že by som chcel mať niekedy aspoň 4. Z toho 3 väčšie - aspoň 300 - 400l - Malawi, Tanganika a Amazonka a v nejakej 200 - 250ke Áziu s guramami. Ešte že snívanie (zatial) nič nestojí. :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod cezar.milan » 17 Máj 2014 12:23 pm

Máš talent na písanie glos, fejtónov :), ponúkni sa. Ja mám akvária aj v jednej miestnosti pri psoch. Tam mám v dekoračnom košíku brikety na grilovanie. Tie sú rovnako výborným pohlcovačom vlhkosti. Ešte vymyslieť ako ich schovať do skrinky pod akvárium v byte
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 03 Nov 2015 08:57 am

Po dlhšom čase sa zase hlásim s krátkym reportom. Akvárko deckám stále bezproblémovo funguje. Rastlinky pekne rastú napriek tomu že je tam stále pôvodné setové osvetlenie a žiadne hnojenie. Dokonca hygrophilou (pravdepodobne corymbosa) z neho pravidelne zásobujem 200ku. Akurát mi začína robiť starosti nástup štetinkovej riasy (čiernej). Zatial sa drží hlavne na drobnolistých stonkovkách (bacopa?) a na jednom mieste na koreni (tam mi až tak nevadí). Čo ma prekvapuje tak ide celkom lahko odstraňovať. Pokial si pamätám, tak keď som mal túto potvoru v Afrike, tak tam nešla dole ani kefou.
Čo je skvelé, tak ani v jednom sete (oba od Eheimu) takmer nemusím čistiť sklo od rias. Iba občas počas leta v obývačke a to zrejme z dôvodu že je hneď vedla okna. V oboch sa celkom darí rastlinstvu (napriek nehnojeniu), takže si dovolím povedať že tvrdenie o tom že setové akvária majú nevyhovujúce osvetlenie je iba fáma. Samozrejme že nie je set ako set a určite záleží aj na výbere rastlín.
Ohladom osádky - postupne odišli otíci (budem musieť dokúpiť zase menší húfik), fantómov čiernych nahradila tetra ohnivá (jej stav sa po roku tiež preriedil). Inak sú tam stále neónky, drobnoústky, zopár samčekov endleriek, pandy, nejaké krevetky a jeden slimák (clithon).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 03 Nov 2015 09:00 am

cezar.milan napísal:Máš talent na písanie glos, fejtónov :), ponúkni sa. Ja mám akvária aj v jednej miestnosti pri psoch. Tam mám v dekoračnom košíku brikety na grilovanie. Tie sú rovnako výborným pohlcovačom vlhkosti. Ešte vymyslieť ako ich schovať do skrinky pod akvárium v byte

Čo sa vlhkosti týka, tak už sme zateplený, máme nové okná, tak uvidím ako sa to bude správať. Ešte je krátky čas na vyvodzovanie nejakých záverov, ale určite môžem skonštatovať, že konečne je v byte teplo.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod kocur_82 » 03 Nov 2015 18:47 pm

potešíš aj nejakou fotkou?
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 03 Nov 2015 20:30 pm

kocur_82 napísal:potešíš aj nejakou fotkou?

Posledne mi nešli fotky pridať kvôli prekročenému limitu (alebo niečo také). Od vtedy som na pridávanie fotiek zanevrel. Nechce sa mi nad tým maturovať. A ani nemám nič nové nafotené.
Ale v podstate oproti posledným fotkám nejaké extrémne zmeny nenastali.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Mar 2016 08:53 am

Včera som niečo pofotil a zdá sa že pridávanie obrázkov už zase ide, tak dávam nejaké aktuálne foto.
Nádrž je týždeň po preriedení rastlinstva.
Stručne zopakujem parametre nádrže:
Objem je zhruba 100l (80x35x35), je to set MP80.
Svetlo 2x18W - svieti ráno keď decká vstávajú do školy a poobede od 15:00 do 21:30.
Dno je jemný štrk s primiešanou hrubšou frakciou.
Filter je interný Eheim Biopower 200.
Je tam mix nenáročných raslín + plávajúce. Hnojenie žiadne. Sem tam vyskočí štetinková a vláknitá riasa, ale nie je to nič dramatické.
Ryby - húfiky neóniek a tetier ohnivých, zopár samšekov endleriek, pandy, otíci. Teraz som im tam prelovil z 200ky sekierky (tam napriek kryciemu sklu vyskakovali, tu zatial vyzerajú byť OK).
Ďalej je tam jeden slimák a zopár krevetiek.
Prílohy
akva.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Mar 2016 08:56 am

Niečo zo života. :)
Prílohy
Krevetka.jpg
Keď čistič čistí čističa.
sekierky_neo.jpg
Sekierky a čestná stráž. :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Tomáš » 24 Mar 2016 09:47 am

Krasne :) krevetky ti pekne volne behaju po akva a neboja sa tetier? Moje su vkuse zasite...
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Mar 2016 10:40 am

Tomáš napísal:Krasne :) krevetky ti pekne volne behaju po akva a neboja sa tetier? Moje su vkuse zasite...

Žiadne útoky na krevety som nezaznamenal, ale musím priznať že toto sú čerstvo dodané (asi 2 týždne) krevety z iného akvária. Tie čo tam boli pôvodne od začiatku postupne z mne neznámych príčin vymizli. V druhom akvárku (odkial sú tieto krevety) sa veselo množia pri kardinálkach a razborách a nemám pocit že by tetry v tomto akváriu boli nejaké dravejšie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Tomáš » 24 Mar 2016 12:05 pm

Ja som mal donedavna este 4 mrenky nadherne takze som chapal ze sa skyrvaju ale teraz ked uz tam nie su tak by mohli vykuknut a poriesit trosku aj travnicek a nie len sa schovavat medzi anubiasmi :D Ale je pravda ze tych cca 20 malych ks sa u mna len tak strati
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod kocur_82 » 25 Mar 2016 07:16 am

veľmi pekné, na fotku z tohto akvária sa vždy teším, nech sa darí aj naďalej.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 25 Mar 2016 11:09 am

Ano,ano,....velmi pekné a príjemné detské akvarium. :) (Ja by som ihned strihol tie rastliny v strede,ale to je vedlajšie.)
Tá Hygrophila ...to je aká presne? Polysmera,či corymbosa? Tiež mám takú a tejto elegantnej rastline by som dal medailu za odolnosť a výdrž. :mrgreen:

A 200-vka ,...to je aké akvarko?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 30 Mar 2016 08:20 am

vincent van gogh napísal:Ano,ano,....velmi pekné a príjemné detské akvarium. :) (Ja by som ihned strihol tie rastliny v strede,ale to je vedlajšie.)

Dík. Tie stredové stonkovky upravujem až keď rastú nad hladinu. Inak sa ich nechytám.
vincent van gogh napísal:Tá Hygrophila ...to je aká presne? Polysmera,či corymbosa? Tiež mám takú a tejto elegantnej rastline by som dal medailu za odolnosť a výdrž. :mrgreen:

Naozaj netuším aký je to druh. Rastlinkám sa nijak zvlášť nevenujem, beriem ich čisto ako biologicko-estetický doplnok akvárií a mám len približnú predstavu čo je ktorá burinka zač. Niekedy pred X rokmi som mal nejaké predstavy mať v jednotlivých akváriách iba rastliny aspoň kontinentálne zladené z rybami, ale som človek pohodlný a proste pestujem rastliny ktoré v mojich podmienkach fungujú bez nejakej zvláštnej pozornosti. Jedine v obývačke mám ako-tak zladený biotop ázijského okruhu a keď som mal afriku, tak aj tam to bolo pomerne jednoduché zariadiť anubiasom.
vincent van gogh napísal:A 200-vka ,...to je aké akvarko?

200ku máme v spálni. Svojho času tam bola "afrika", momentálne je tam mix j. ameriky - skaláre, tetry, pancierničky, prísavníky.
Teraz je v štádiu akéhosi prerodu - vyhodil som jeden obrovský koreň (už sa začínal rozpadať a išiel z neho bordel) a uvažujem že dám preč skaláre a vrátim sa k mojim oblúbeným akarám hnedým.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 26 Apr 2016 06:19 am

Večer dcéra radostne zahlásila "máme prťata!" a naozaj sa sem tam ukážu malé pandičky, odhadom tam 3-4mm velké.
Zaujímavé že som nepostrehol nikde žiadne ikry. Tie pandy ich museli niekde poriadne zašiť. Dúfam že niečo s toho prežije.
Zjavne u nás v akvárkach zúri jar. V obývačke mi plávajú dve malé kardinálky (tak tiež som nepostrehol čo predchádzalo ich vzniku) a v spálni sa mi vytreli skaláre na filter, čo ma dosť prekvapilo, keďže som skaláre videl klásť ikry iba na listy. Ikry sú už ale preč.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod larix » 26 Apr 2016 22:21 pm

Mám rád takéto príjemné, nenásilné, prírode blízke akvárka, ktoré vyžarujú pohodu. Pekný štrk, zdravé rastliny, dobré fotky...fakt pekné.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 27 Apr 2016 06:30 am

Dík.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Apr 2016 09:56 am

Včera jsem našel fórum o tomto akváriu a před usnutím si ho (až na pasáže, kde se lidé dohadovali) víceméně celé přečetl. Respekt! Velmi příjemné, přírodně vypadající akvárium.

P.S. Závidím ti techniku, kterou máš k dispozici na fotografování. Například ten obrázek sekernatek bych s tím, co mám, nedokázal.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 27 Apr 2016 10:16 am

Jirko - s fotením to až taká sláva nie je, hlavne mám v akváriach na nejaké lepšie fotenie pomerne málo svetla. Vlastním síce aj zrkadlovku, ale nemám k nej objektív čo by sa práve na tento druh fotenia velmi hodil, aj keď dá sa aj s tými čo mám, len to nie je celkom ono. Teraz nastala nová situácia keď si dcéra za ušetrené peniažky kúpila z druhej ruky celkom šikovný starší kompakt vyššej triedy s ktorým sa mi podarilo kupodivu nafotiť celkom použitelné fotky (tie čo spomínaš). Len sa treba trochu pohrať s nastaveniami. Pôvodne chcela nejaký nový foťák, ale za tú cenu to bolo všetko viacmenej jedna velká tragédia naprieč všetkými značkami. Takže asi tak.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 02 Jan 2017 08:31 am

Len tak pre zaujímavosť - včera som zase objavil jednu asi 5mm velkú pandičku. Vôbe som si nevšimol žiadnu aktivitu čo by jej zrodu predchádzala. Pri iných druhoch pancierničkov som zvyknutý že ikry sú polepené po celom akváriu, tieto pandy ich musia mať vždy niekde zašité.
Jediná preživšia z predchádzajúcej várky sa už velkosťou pomaly začína blížiť dospelým samčekom.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod matus.galan » 02 Jan 2017 15:37 pm

Uplne normalne u pand :)
moje ich obcas kladu na sklo, niekedy sa tesia tak ze ich kladu do machu a podobne.

Zatial som ale vacsi pocet ako 5vajicok nemal.
Mesiac dozadu som prerabal akva a ked som ho mal cele prehrabane a niekolko krat odsata voda som nasiel dve male pandy :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Jan 2017 13:48 pm

Najvyšší čas preriediť (porovnaj s obrázkom vyššie) :)
Prílohy
IMGP9028zm.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Jan 2017 14:04 pm

Konečne sa po dlhšom čase ukázali aj "otíci", prekvapivo som narátal až štyroch. Väčšinou vidieť jedného, či dvoch.
Prílohy
IMGP9046_up.jpg
IMGP9043zm.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod MajoX » 13 Jan 2017 15:33 pm

mne sa veľmi páči aj fotka zarasteného.. keď sme otíkov kúpili sa preháňali po celom akva, teraz fakt občas prehľadávam dno či tam nejaký neleží keď ich pár dní nevidím, to sú iní zašívači
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.