Identifikacia choroby



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Apofis » 01 Jan 2017 11:33 am

Dik za odpovede.

Vsetko co pisete som splnil a plnim. Chorobu som doniesol s novymi karasmi, ktore boli nakazene niecim. Po dni ked som to spozoroval vybral som ich z akva. Zostal jeden sumec mrenka a prisavnik. Na sumcovi po 2 dnoch nevidno ziadnu nakazu, na prisavnikovi ani vidno nic nebolo. Mrenka to ma za sebou... : (

Teraz mi ide o to ze ci mam vybrat ryby do kybla a premyt strk - aby tam ta nakaza nezostala. Po case, ked sa akva zotavi aby choroba nevypukla znova na slabsich rybyckach.

DIK
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Reklama

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 01 Jan 2017 14:27 pm

Apofis napísal: Mrenka to ma za sebou... : (

Tak smrť mrenky je vykúpením z tej Mengeleho nemocnice,kde si bol primárom a začni napravovať hneď,včera bolo neskoro ale s rozumom kvôli zvyšným trom rybkám.

Ak máš kde preloviť rybky s tou hnusnou terajšou vodou a kým budeš robiť akvárium každú hodinku pomaly dolievať trocha čistej vody (pozor,neurob rybám šok teplotným skokom),
natlač spomínané akt.uhlie do vonkajšieho filtra,
vzduchovací filter vyber von a nezabudni premyť v save molitan/odlož na horšie časy(bodaj by ho netrebalo),
vykefuj riadne dreva a tu bude dobré podobne zriedené savo,
vyber chuderky rastliny a poumývaj od morskej vody,čo si nasolil,
vymeniť poctivých 50% (nemáš veľa dekorácii,tak 110l)vody so stiahnutím/odkalením vrchnej vrstvy substrátu,pretože liečivo je ako povlak obalený na kamienkoch,drží u dna a premyť/lepšie vymeniť ak máš alebo treba dosypať,
ešte tam určite ostal nejaký život medzi kamienkami a keď sa spamätajú,znížiš teplotu,
baktérie dostanú okysličenú vodu v dobrej cirkulácii začnú robiť znova premenu NH3-NO2-NO3,
dosadiť naspäť rastliny,zatiaľ týždeň bez hnojenia a CO2 kým sa uchytia,
filtrovať uhlím cca 1-2 týždne s obdeň 1/3 výmeny vody,
prvý deň čeriť silnejšie hladinu na lepšie okysličenie vody pre rozrastanie baktérii,
po týždni vymeniť uhlie za dobre premyté náplne a ísť naplno normálne.
Na dokúpenie rýb zabudni :!: až za 5týždňov.Je to doba ako zábeh ale ak nemáš testy,nevieš čo sa stalo/deje v akváriu a preto poistka na zotavenie.
Ryby budeš otravovať pár dní ale lepšie im je ,,doma vo svojom“ ako niekde v neznámom podnájme.Keď prežili vojnu bez viditeľných príznakov,toto cvičenie už bude miernejšie.
:idea: :arrow: Naozaj by Ti pomohlo aspoň niekoľko litrov akvarijnej vody,bez nej bude dlhšie trvať stabilizovanie,neviem aké máš akvakontakty a snahu.

Z každej ryby máš po jednom mrenka,prísavník,sumček(aký).To je šialené :x zloženie a k tomu dokúpiš 4 karasov nech zhora na tých chudákov dole doslova serú. :?
Mrenku si mal na redukovanie kotúliek a prísavníka na čistenie skla pri jednom kuse,ha :?: Tak to je ďalší dôvod stresu-málo jedincov svojho druhu,ľakavosť,plachosť.Rob podobne a poondíš znova,môže trvať týždeň,mesiac alebo rok,no ryba trpí samotou.

Keď chceš také mrenky kúp väčšie akva alebo prejdi na 6 pancierníkov a k nim vhodné tetry,platy,razborky,menšie mrenky(štvorpruhé,machové,purpurové).Máš CO2,to môže byť parádne vyzerajúce akvárium,nebuď ........ a pred kúpou nejakého druhu si prečítaj požiadavky na jej prostredie,či si schopný to splniť ináč nastáva to stále omieľané slovo stres.
Prečítaj poriadne ale naozaj tento link:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/chemizmus-vody-akvariu

Chlapci dopíšu,čo som ja nenapísal alebo napíšu,čo som zle napísal :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Jan 2017 23:20 pm

Apofis
Založ akvárium na novo. Tie rastliny vyhoď, už sú i oni poškodené a nerobili by dobrotu v budúcnosti. Dodaj nejaký výživný substrát a nech máš spolu s týmto vrstvu aspoň 6-7cm.
Rybky, žiaľ, ak niečo žije tak zmrazením utratiť. Vonku je na to počasie.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod newsted » 02 Jan 2017 01:35 am

I.P. Pavlov snad nemyslis vazne. Pri problemoch s akvarkom netreba hned kazdemu radit zmrazovat ryby. Moze sa ich aspon pokusit zachranit a krivka jeho skusenosti bude rast a snad sa nabuduce pouci a dalsie ryby dostanu lespiu starostlivost.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Jan 2017 02:55 am

Jsem k dispozici, mohu pomoci, pokud si někdo nechá.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Jan 2017 03:14 am

Jsem tady a jsem v Bratislavě. Posílám ti číslo na mobil přes ss.
Máš tam C. pontederiifolia a C. wendtii (nebo C. affinis) a přesto, že je dobrá rada začít úplně od začátku, tyhle rostliny dovedou být odolné a tvé nevypadají, že by se nevzpamatovaly. Prostě je opláchni a pořiď si ještě 3x tolik takových. Oslov Ivana Vyslužila, ten C. pontederiifolia má, v BA a za lepší cenu, než akvaristika: https://www.facebook.com/ivan.vysluzil?fref=ts

Nechápu ale, že ti nerostly. Podle mých zkušeností jsou toto velmi odolné kytky, co zarostou celé akvárium.

Ok. Mám shodou okolností akvárium plné C. pontederiifolia a C. wendtii a když přijdeš, vyměním vodu a x litrů ti dám. Plus nějaký detrit odjinud. Počítej s tím, že se ti časem bude objevovat řasa https://rybicky.net/atlasrostlin/cladophora_aegagropila, ale ta dokáže být i dost fajn :).
Hm?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Jan 2017 03:24 am

K nemoci: Zárodky nemocí jsou všude, úplně zbavit se jich nedá (ale opláchnout zařízení od soli má smysl). Neřeš.

Základ je VYTVOŘIT FUNGUJÍCÍ ROSTLINNÉ AKVÁRIUM. Zaplněné rostlinama asi takhle: https://rybicky.net/nadrze/24775
Až to budeš mít a pokud budeš brát ryby z dobrého zdroje, nemoci se nebudou chytat, protože se ryby budou cítit fajn. Nemoci mi nepropukly už roky, chemii jsem nepoužil asi 15 let a naposledy jsem léčil, když jsem si donesl šest, už nemocných živorodek, se začínajícím bakteriálním rozpadem. Rozdělil jsem je po dvou do tří nádrží. Ve dvou jsem použil sůl, v jedné ne. Pět ryb se vyléčilo, jedna uhynula (první noc), v kouli bez soli to zvládly obě. Podstatné je, že ta koule bez soli sice má jen cca 12 litrů, ale funguje s těmito rostlinami 13 let. Stabilní biotop je nade všechno (a přesný opak toho, co máš momentálně ty). Takže se vykašli na léčení, hoď to všechno do koše (stejně ti to nepomohlo) a buduj stabilní biotop.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 02 Jan 2017 08:51 am

newsted napísal:I.P. Pavlov snad nemyslis vazne. Pri problemoch s akvarkom netreba hned kazdemu radit zmrazovat ryby. Moze sa ich aspon pokusit zachranit a krivka jeho skusenosti bude rast a snad sa nabuduce pouci a dalsie ryby dostanu lespiu starostlivost.

asi tak a nemali dokonca žiadne viditeľné príznaky,čo je hlavne u prísavníka prekvapujúce,v tomto prípade príjemne :)
Už len do budúcna je lepšie ísť cestou pomalej ale reálnej nápravy,trocha sa potrápiť s dôsledkami ako napísať,nech sa v podobných prípadoch rybky zmrazujú,splachujú,hádžu o zem,odrezujú hlavy a ide sa od 0,lebo je ľahšie/lenivejšie vyzabíjať zbytok a spraviť nový zábeh,finančne menej náročné ako kupovať liečivá,pomaly sa trápiť a výsledok nezaručený,ale ide o :) :) :) :)
Jirka Scobak napísal:K nemoci: Zárodky nemocí jsou všude, úplně zbavit se jich nedá

Ale nikdy sa neprejavia.Pri správnej údržbe nedostanu šancu.
Apofis
Najlepšie si založ svoju tému Vaše akvária s tou 250kou,pýtaj sa čo nevieš.
Ak nemáš na akva čas a chceš ho len preto,aby si mal zaplnený stolík je Ti na nič.
Teraz si naštartovaný ale po pár týždňoch alebo mesiacoch to opadne a výmeny vody budú čím viac oddiaľované,narýchlo hodiť nejaké vločky a keďže si im zabudol štyri dni tak prisypeš viac, a skončíš kde dnes.
Popozeraj tetrovité rybky,CO2 máš(ak droždie,tak by som kašľal na to) rastliny porastú aj bez neho ak si nevyžadujú špecidruhy,podľa cočka áno-nie prispôsobil svetlo,živiny,neprerybníš,neprekrmíš,tretinové výmeny 2x mesačne a pôjde to.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hryzo » 02 Jan 2017 09:00 am

Ak má CO2 inak ako z bomby, tak mu crypto nerastli kvôli kolisajucemu CO2. Crypto sú na CO2 háklivé ... Ale už šup do svojej témy v sekcii vaše akvária
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Apofis » 02 Jan 2017 21:11 pm

Dik za odpovede akvarium mam 10 rokov doteraz som tier neriesol choroby a podobne.

Tie blbe karasy vsetko pokazili. Otazka bola co to je za choroba podla fotky sa mi to nezdalo ako krupicka.

Zabijak rybky nebudem sumec a prisavnik su v pohode zdravy zeru bez akychkolvek priznakov, rastliny som dosadil spat. Odsal dno od sajrajtu vymenil 70 perc. vody. Teraz filtrujem ceu uhlie, voda sa krasne vycistila. Po tyzdni uhlie vyhodim nahodim sachem purigen dodam bakterie a snad sa to rozbehne. co2 mam z flase ale este som ho nezapol.

Pytal som sa tu preto lebo som chorobu nemal tych 10 rokov, a otazka druha bola ze ci po licive treba vyhodit dno prec. Ale nevyhodil som, iba poriadne odkalil a vyzera to ok. Uvidime.

Takze dik za rady.
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Jan 2017 22:22 pm

Chlapi, podľa fotiek sa tie rybky evidentne trápia a veľmi trápia, vám je toto ľahostajné?! To už je týranie a nie liečba.
Najhumannejší spôsob ako rybku utratiť je zmrazením. Nenavrhujem žiadné spláchovanie! A už vôbec nie odrezávanie hláv! To ste si ma s niekým poplietli.
@Apofis
S karasmi si si tam zavliekol vírus, baktériu a tá po čase (zmutuje) a dá o sebe vedieť opäť. Bude potom dobré ak sa nové rybky budú trápiť týmto spôsobom?
Malachytová zeleň je liečivo stredoveku, je to dezinfekcia, nie liečivo!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Jan 2017 22:24 pm

newsted napísal:I.P. Pavlov snad nemyslis vazne. Pri problemoch s akvarkom netreba hned kazdemu radit zmrazovat ryby. Moze sa ich aspon pokusit zachranit a krivka jeho skusenosti bude rast a snad sa nabuduce pouci a dalsie ryby dostanu lespiu starostlivost.

To nieje zbieranie skúseností, ale pokusy na zvieratách. :evil:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Jan 2017 22:29 pm

Hora napísal:
newsted napísal: ako napísať,nech sa v podobných prípadoch rybky zmrazujú,splachujú,hádžu o zem,odrezujú hlavy a ide sa od 0,lebo je ľahšie/lenivejšie vyzabíjať zbytok

To si naozaj prisúdil mne? Verím, že si sa pomýlil :!:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod newsted » 03 Jan 2017 00:38 am

IPV
Utracanie ma byt posledne riesenie. Bez testov vody nevies v akom stave je akva ergo ako sa maju ryby. Treba urobit vsetko preto aby sa ryby zachranili.
Posledny koment si nespravne quotoval.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 03 Jan 2017 11:11 am

I.P. Pavlov napísal:
Hora napísal:
newsted napísal: ako napísať,nech sa v podobných prípadoch rybky zmrazujú,splachujú,hádžu o zem,odrezujú hlavy a ide sa od 0,lebo je ľahšie/lenivejšie vyzabíjať zbytok

To si naozaj prisúdil mne? Verím, že si sa pomýlil :!:

To nebolo konkrétne na teba,prepáč ak si to pochopil tak, ale na myšlienku,kde som napísal ,,do budúcna" zbytočného utratenia rýb,ktoré nevykazujú náznaky choroby,apatickosť a nechutenstvo,aby sa v tejto živej téme nechytali hneď toho spôsobu totálneho vyhubenia/obnovenia stability po liečení čohokoľvek alebo hromadnejšom(nie celkovom) úhyne.
Mne to príde nepochopiteľné sa zbaviť preventívne,pre istotu všetkých rýb,ktoré prežili.Viem,že nie sú fit ako pred liečením,no žijú a snáď budú nejaké mesiace alebo roky.
I.P. Pavlov napísal:Najhumannejší spôsob ako rybku utratiť je zmrazením. Nenavrhujem žiadné spláchovanie! A už vôbec nie odrezávanie hláv! To ste si ma s niekým poplietli.

Opäť to berieš osobne,lebo som udal aj tvoj príklad zmrazovaním.
Keď už sme u toho a a j v nevhodnej téme ale dobre.Keď treba,tak treba a je nutné rozhodnúť akým spôsobom urobiť eutanáziu.
Tebe príde zmrazovanie ako najhumannejší spôsob smrti.Mne nie,lebo kým sa spomalia životné funkcie,spomaľuje metabolizmus všetko pri plnom vedomí trvá pár desiatok minút.
Nie je vôbec pohoršujúce dávať za spôsobom odrezanie hlavy výkričník,to nie je žiadna brutalita ale jeden z najúčinnejších rýchlych smrtí,kedy je cieľom prerušiť miechu a smrť nastáva okamžite.
Denne požerieme na Slovensku tony mäsa a tu nikomu nevadí,že to bol tvor zabitý kvôli nášmu uspokojenie brucha.
Neviem si však predstaviť nejakú amputujúcu akvaristku s nožom.Z minulosti viem,že tento spôsob obhajuje aj newsted a bavíme sa o apofisovom akva a ten má podobný krst za sebou.
Naozaj,komu dovolí svedomie,tak toto asi najmenej predsmrtného stresu a ďalší spôsob je rýchle hodenie o zem,kedy nastáva smrť tiež okamžite bez nejakej bolesti,ako poistka môže byť opätovné hodenie alebo to rezanie.
Nech sa tu nikto nepohoršuje ale pre jedinca,čo polehuje,pretáča sa hore bruchom,je zničený chorobou je to vykúpenie.
Splachovanie ryb je marazmus voči rybe pri vedomí :!: :!: :!: Aby si to nezobral na seba opäť,aj takéto praktiky sú medzi nami bežné a stačí prejsť:
najlepsia-smrt-t2996.html?hilit=usmrtenie%20ryb&start=24
a to čo v nej píšu ľudia,ktorých osobne nepoznám ale čítam ich príspevky a blogy ma v ich spôsobe nemilo prekvapili.Nebudem rozvýjať viac.
Ja osobne som za ľadovú drť v pohári s vodou,rýchle prelovenie a okamžitá smrť teplotným šokom.Zbytočne budeme vypisovať,čo je vhodnejšie,lebo každý má iný pohľad na tento úkon.
Ak niečo môže ospravedlniť moje smutné činy,ktoré som musel urobiť na usmrtenie všetkých rýb doteraz,tak verte,že si pamätám niektoré momenty a ostanú mi navždy,nerobím rozdiel medzi 30centovou tetrou a 10eurovou mrenou.
Eutanázia rýb je ale temnejšia stránka akvaristiky,ktorá tu však patrí.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hryzo » 03 Jan 2017 12:04 pm

uz asi stranu a pol tejto temy ste mimo tejt temy ludia, nadavajte novacikom, ze najprv neccitaju, ale poviem vam - ja osobne by som sa na citanie tiez vykaslal, ak namiesto identifikacie choroby mam citat kopec prispevkov o utrateni ryb a podobne .... toto rieste v inej teme, pripadne zalozte novu s nazvom ako najhumannejsie usmrtit rybu

odporucam niekomu poverenemu, aby tieto dohady a quote mimo temy premazal, aby tema splnala svoj ucel, inak nechcime, aby novy ludia patrajuci po odpovediach citali, ked im to sami znechucujeme
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Jan 2017 22:37 pm

Verím, že toto to vysvetlí, narážal som na toto:
post322933.html#p322933
a konkrétne na toto foto
https://postimg.org/image/6o79cufm1/
Aj keď som sa rozpísal (pardón), tak som zostal stále pri probléme
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Apofis » 22 Jan 2017 01:58 am

Akutualny satv akvarko sa spamatalo...

Obrázok
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jan 2017 05:00 am

Palec vzhůru!
Strkal jsi ceratophyllum do dna nebo jak jsi udělal, že je vertikálně? (ono tak nevydrží věčně, ale nevypadá to zle)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Apofis » 22 Jan 2017 21:13 pm

Viem, trosku som do zatlacil do zeme
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod urgy » 24 Jan 2017 00:08 am

Zdravím, v akváriu mám Tetry Ohnivé (Hyphessobrycon amandae ), dnes som si jednu z nich všimol, vyzerala choro, mala zrýchlené dýchanie, čierne bruško, mala vypuklé oči. Ostatné ryby vyzerajú byť v poriadku. vedel by niekto niečo poradiť? Tetru som vylovil, vymenil polovicu vody, neviem čo ďalej. Za 7 rokov čo mám ryby som nikdy nemal žiadnu chorobu.
Prílohy
tetra3.JPG
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod urgy » 24 Jan 2017 00:09 am

ďalšia foto..ospravedlňujem sa za kvalitu ale sú to veľké výrezy...
Prílohy
tetra3.JPG
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod urgy » 24 Jan 2017 00:09 am

a ďalšia...
Prílohy
tetra5.JPG
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod urgy » 11 Máj 2017 14:09 pm

Časom mi podobný spôsobom odišlo niekoľko ďlších tetier ohnivých v danom akváriu....začali podozrivo divne plávať, niektorým sa deformovala chrbtica ako keby, každá mala nejakú tmavú hrču alebo tmavý fľak na tele, najčastejšie na hlave...vždy iba jedna a keď ju odstránim alebo zdochne, tak o týždeň dva nájdem ďalšiu...razborky sú v poriadku, takisto mám krevety a slimáky, žiadne úhyny, aj by som preventívne niečím preliečil ale netuším čo by to mohlo byť... :-/ Poradí niekto?
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.