biotop Ázia 45L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 20 Dec 2016 13:17 pm

Rozhodla som sa založiť tému pre toto akva :) Má to byť akva pre prípad potreby (mám ešte väčšie akva Juwel rio 125 kde majú byť bojovnice, a ak by spolu nevychádzali a musela by som nejakú oddeliť, tak by išla do tohto akva).
Bude to pokus o biotop Ázie. Teda pokúsim sa priblížiť k biotopu. Inšpirovala som sa akváriami z aquascaping súťaží.
Akva založené 19.12.2016
50x30x30 . Oficiálne 45litrov. Po odpočítaní hrúbky skla je to cca 37litrov.
filter: Eheim aquacompact 40
ohrievač: Eheim Jager 50w
osvetlenie: Dennerle 24W. Zatiaľ mám len stolovú lampu, kým príde osvetlenie.
CO2: nie
dno: JBL Aquabasis plus, štrk Hagen 1-3mm
flora:
vallisneria spiralis
microsorum pteropus
cryptocoryne wendtii green
pistia stratiotes
plánujem ešte cryptocoryne beckettii. Cryptocoryne parva by asi nerástla v týchto podmienkach, že?
dekorácie: plánujem drevo, listy
plánované osadenstvo: Ak by bojovnice vo veľkom akva spolu vychádzali a toto akva by ostalo prázdne, tak neviem či by som neodolala a nezaobstarala si nejakú rybku aj do tohto akva :lol: Ale na to mám ešte čas.
Inšpiratívne fotky z netu (z aquascapingových súťaží biotop Ázia):
Obrázok

A moje zatiaľ vyzerá takto. Ešte neviem kde presne bude microsorum pteropus a kam všade dám listy, drevo, konáre atď.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Dec 2016 22:31 pm

Som tvoj fanúšik, tlieskááám a klobúk dole!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 21 Dec 2016 11:44 am

Ďakujem :) Uvidíme ako sa mi toto akva podarí priblížiť k biotopu. Ešte nemám úplne predstavu ako čo rozmiestniť a aké drevo tam dať.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 04 Jan 2017 13:48 pm

Malý update. Už som v cca polovici (alebo skoro polovici) zábehu a tak som odmerala NO2.
16. deň je NO2 0,1
Do akva som pridala ďalšiu vallisneriu spiralis a tiež som pridala cryptocoryne wendtii tropica. Už mám aj drevo (musela som ho trochu orezať, aby sa mi zmestilo do akva), ktoré som najskôr mala vo vode vo vedre, ale pri výmene vody potrebujem všetky vedrá čo doma mám, tak som drevo dala do akva. Takže teraz mi pláva na hladine a čakám kedy klesne :) Asi pridám ďalší menší kus dreva, ale najskôr počkám kým mi toto klesne ku dnu a potom uvidím aké pridám ďalšie. Listy dám až po zábehu.
Takže aktuálne foto :)
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod chuanvaldes » 04 Jan 2017 14:57 pm

Michelle, krásná nádrž! Baví ma tvoj zápal pre akvaristiku a štýl ako na to ideš. :pivo: :pivo:

Ešte ti do nádrže chýba lístie. Já má toho veľa, kedže budem si tiež zakladať "áziu". Mám ho z prokrevetky.cz od Lukáša Maňouška, všetko zberané z lesa. Ak by si chcela, tak mi pošli tvoju adresu. Niečo ti pošlem, fakt mám toho toľko, že to ani nevyužijem. Poslal by som zelené listy dubu a olše. Poslúžia aj ako krmivo pre krevetky. Potom mangrovník a tento týždeň by mi malo prísť dubové a možno aj nejaké iné vhodné ako dekorácia. 8) Samozrejme by som za to nič nechcel. Rád sa podelím... :wink:
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod Jozef I. » 04 Jan 2017 15:13 pm

Chuan a to treba lístie objednávať? Buk, Dub, Jelša,,, veď to rastie všade... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod chuanvaldes » 04 Jan 2017 15:23 pm

Samozrejme nie je nutné ho kupovať. Keby že som chcel iba obyčajne suché lístie. Ale mladé zelené lístie by som si ťažko pripravoval a sušil... Keby som býval doma v HE, take by som skúsil aj sušiť. Ale tu v Prahe ani nemám možnosť kde si natrhať... ;-)

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod Jozef I. » 04 Jan 2017 19:40 pm

Takže Praha? No to chápem, že to je už horšie na nazbieranie. Len mne z malého Záhorackeho miesta to príde vtipné a čudné, že si to niekto kupuje... :)
Ja som si to zbieral na vrecia... teda, to bola hlavne hrabanka...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 04 Jan 2017 22:18 pm

michellebebe
Stávaš sa tu príkladom pre tých, čo začínajú, je to potešujúce a príjemné ťa sledovať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 05 Jan 2017 11:22 am

Ďakujem vám :) . Rozprávala som sa s jednou chovateľkou bojovníc čo má teraz odchov crowntail bojovníc a dohodli sme sa, že by mi mohla jednu samičku rezervovať a postrážiť kým by sa mi toto akva zabehlo a potom by som si po tú samičku prišla. Keďže chcem potom do veľkého akva dať všetky 3 samičky naraz, tak zatiaľ by táto jedna crowntail bola v tomto 45l a potom by som ju presunula do veľkého akva spolu s ostatnými dvoma samičkami. Takže už mám naplánovanú/rezervovanú prvú obyvateľku tohto akva :D (pravdepodobne len dočasnú obyvateľku).
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 17 Jan 2017 12:17 pm

Update, 29. deň:
NO2 sa mi už dostalo na normálnu hodnotu :D
NO3 mi vyšlo 1, tak som začala hnojiť. Zatiaľ hnojím len pár dní. Ale veľmi sa začalo dariť slimáčikom čo prišli s rastlinkami, tak prvým obyvateľom akvárka bude helenka :lol: Drevo mi ešte stále pláva na hladine, ale raz hádam klesne na dno. Pridala som aj nejaké listy, ale tie sa tiež rozhodli že budú plávať na hladine. A keď som prvý krát napúšťala toto akva, tak som ho nedala presne na to miesto kde som ho chcela mať :lol: Stále som si hovorila že keď budem meniť vodu, tak ho vtedy posuniem a vždy na to zabudnem. Takže pri najbližšej výmene vody ho už ho konečne budem musieť posunúť na správne miesto.
Aktuálne foto. V podstate sa vo výzore akva nič nezmenilo od minula.
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod chuanvaldes » 17 Jan 2017 13:15 pm

Parádička, radosť pozerať... :pivo: Hlavne aby to vydržalo! :)

Inak dnes som poslal listy, takže možno už v piatok by Ti mali doraziť... :angel:
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 18 Jan 2017 12:38 pm

Ďakujem :) Keď listy prídu, tak ich sem prihodím. V budúcnosti by som do tohto akva chcela pridať aj krevetky neocaridiny a listy veľmi ocenia :D
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod MajoX » 19 Jan 2017 11:31 am

krasne akva ;) ja som to tiez takto riesil s korenom v jednom akva a popravde ked mi konecne klesol, dal som ho ako som povodne planoval a pozrel starsiu fotku , tak sa mi akva viac pacilo ked koren plaval
co sa Ti na slimacikoch nepaci? ja by som sa osobne s helenkou neponahlal, tam kde mam helenky mam iba ich, inde mam viacero druhov slimakov.. ja krmim tak ako mi odporucil Jirka a Ivan a popravde mam velky problem aby sa mi slimaky vobec mnozili (cistia sklo, dno, korene, ked nahodou dam viac potravy ako som chcel postaraju sa o to, ukazu mi ktorym rastlinam sa dari viac ktorym menej.. dokonca ma v jednom akva upozornili ze mi hniju korene - ked som to poriesil tak sa akvariu zacalo konecne darit) a prinajhorsom vzdy ich mozes rozpucit ako doplnok stravy (co ja som zatial robit nemusel lebo mi je ich luto pucit)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 19 Jan 2017 14:18 pm

No pár slimáčikov by mi nevadilo, lenže ich je stále viac a viac. Helenka bude dávať pozor aby sa nepremnožili. Ale určite ich nezje všetkých. Hýbu sa dosť rýchlo. Neviem čo je toto za druh slimákov, ale sú rýchlejší ako kotúľky.
Mne sa celkom to drevo páči aj keď pláva, aspoň by som mala miesto na ďalšie vallisnérie. Ale keď potom by aj tak kleslo, tak budem musieť počkať kým sa usadí na dne a potom uvidím či sa mi nejaká rastlinka ešte zmestí.
Toto akva má byť pokus o biotop, ale väčšina biotopových akvárok Ázie má len trochu rastlinstva a keď pozerám na to svoje akva, tak ja by som tam stále ešte pridala rastliny. Vždy keď sa pozriem na toto akva, tak prvé mi napadne, že by sa mi tam páčilo viac rastlín. Hlavne asi vallisnerie. Ale to už by som sa asi vzďalovala od biotopu.
Pri tomto akva som si uvedomila že u mňa to bez veľa rastlín asi nepôjde :lol: Zarastené pralesové akvárka ma viac priťahujú.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod MajoX » 19 Jan 2017 15:10 pm

v zoodome v jednom akva mali hrozne vela vezoviek.. ked som tam bol nedavno tak v tom akva mali uplny cintorin vezoviek a hrozne vela heleniek..
som si tak teraz pozeral slimakov a zistil som ze v jednom akva mam napr. toto https://rybicky.net/atlasostatnich/blativka_americka
vajicka vidam po akva kade-tade alebo aj malych slimakov, velkych vsak len par kusov (a to akva uz par mesiacov bezi) - okrem nich su tam este ine slimaky, krevety a jeden samec bojovnice (tak maju ocividne pestry jedalnicek - a to ich nepucim)

co som napr. cital o bojovniciach (tie su z azie) tak oni ziju v teplych plytkych husto zarastenych vodach.. mozno pozeras len nespravne biotopy, azia je obrovska, urcite sa da najst vsetko mozne :)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod chuanvaldes » 19 Jan 2017 22:46 pm

michellebebe napísal:Pri tomto akva som si uvedomila že u mňa to bez veľa rastlín asi nepôjde :lol: Zarastené pralesové akvárka ma viac priťahujú.


A máš to super, na biotop sa vyprdni... :mrgreen: Já som nakoniec od toho tiež musel ustúpiť, kvoli uhnívaniu vetvičiek... :evil: Teraz to vyzerá ako keby som ťa okopíroval. :lol:

Jedna Helenka ti stačiť nebude, daj minimálne 2. Já mám 2 v 36L a slimákov je postupne menej...

Listy určite nejaké pridaj, ideálne ten Orech a aj nejaké šišky som ti poslal. Bohužiaľ tam ale nemáš dubové, Lukáš mi ich neposlal veľa, pretože ich nemá a v lese nebolo veľa miest kde by bolo suché listie. Tie mladé zelené (dub a olša) je skvelé krmivo pre krevetky. Stačí keď ich sparíš vriacou vodou, necháš pol minuty v nej namočené a hodíš ku krevetkám. Uvidíš ako sa po listoch zapráší... :pivo:
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod Minďo » 20 Jan 2017 20:38 pm

Michell skus pozrieť physa acuta, tie som si dovliekol aj ja do veľkého akvarka a neviem sa ich zbaviť. Dosť mi pomohlo, že som nasadil macracanthy, úspešne ich obmedzujú v populacnom boome :-D Keby sa teraz nedrzali v plavajucich rastlinách už by bolo po nich... Physa v akvarku je ako za trest, zvlášť v menších objemoch ( dal som do prazdneho akva pár kusov physa acuta a za pár dní bolo dno plné hovien). Tie "Heleny" budú pre teba ako stvorené ak sa tej havede chceš ozaj zbaviť (ja by som nasadil 5kusov) :-) Na konci chcem ešte dodať, že sto ľudí sto chutí (niekto môže slimaky v akva oceniť, pre iného napríklad pre mňa je to chamrad čo zbytočne zaťažuje vodu svojím sraním :-) )
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 21 Jan 2017 13:57 pm

Chuanvaldes ... Ďakujem za listy. Už prišli. Do druhého akva ku krevetkám som dala tie zelené ako si písal a páčia sa im :D
Physa acuta je presne to čo mám. Dala som len jednu helenku. Mne nevadí keď tých slimáčikov nezlikviduje všetkých. Hlavne aby ich helenka držala v malom počte.
Takže teraz mám v tomto akva jednu helenku a jednu bettu samičku :)
Obrázok
Ešte chcem teda pridať nejaké rastlinky. V pláne mám vallisneria spiralis, nejaký mach na drevo a eleocharis (asi parvula). Plus pridám ďalšie listy.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Jan 2017 17:07 pm

Minďo napísal: Na konci chcem ešte dodať, že sto ľudí sto chutí (niekto môže slimaky v akva oceniť, pre iného napríklad pre mňa je to chamrad čo zbytočne zaťažuje vodu svojím sraním :-) )

To ale ocenia rastlinky :wink: Takže sú úžitočné, myslím, že vodu nezaťažujú :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 26 Jan 2017 09:52 am

Trošku sa zas zmenilo (podľa mňa vylepšilo) akva. Pridala som vallisneriu spiralis a eleocharis parvula. Tej vallisnerie by som chcela viac, ale už nebudem dosádzať, ale počkám si kým sa rozrastie :) Ešte je v pláne nejaký mach (keďže by som chcela v tomto akva aj krevetky), ale nemali.
Drevo mi už pomaly sadalo na dno, ale ešte som ho musela na jednej strane zaťažiť. Ale keď som ho merala a zrezávala, tak som spravila niekde chybu a teraz mi trocha dreva trčí nad hladinu. Môžu byť z toho neskôr problémy? Keď nie je ponorené celé?
Objavila som v akva pár malých červíčkov, ktorý sa tak vrtia, ale nemajú trojuholníkové hlavičky, tak zatiaľ to nejak neriešim. Ale nevadilo by mi kebyže ich betta Marta zje :lol:
Obrázok
Chcela som vytvoriť prirodzené prostredie pre betty, teda také čo by bolo blízke ich domovine. Čo myslíte?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod chuanvaldes » 26 Jan 2017 10:59 am

Michelle, máš to krásné! Fakt paráda... [THUMBS UP SIGN] Máš talent holka! Takže za rok čakáme od teba nejakú Aquascapingovú nádrž... ;) Tlieskam, len tak ďalej. Červíky nerieš, všimne si ich Betta a vyzobe ich... :) Máš v plánu přidat aj nějaké ďalšie rybičky? Hejno razboriek by tomu akvariu slušelo. V takto zarastenej nádrží sa nemusíš báť nejakých útokov zo strany Betty...

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod michellebebe » 26 Jan 2017 11:17 am

Ďakujem :) No už by som asi ani nemala miesto na ďalšie akvárko. Stačia tie dve čo mám (zatiaľ :lol: ). Pôvodne malo byť jedno a už sú dve akvárka :lol: . Ale na nejaký aquascaping by som si netrúfla. Teda ak by som sa aj niekedy pokúsila, tak by som si netrúfla to nazvať aquascapingovým akvárkom.
Premýšlaľa som aj nad nejakým húfikom malých razboriek, ale asi do toho druhého väčšieho akva. Ale zatiaľ budem riešiť betty a krevetky a potom uvidím či pridám nejaké razborky a do ktorého akvárka ich pridám :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: biotop Ázia 45L

Odoslaťod robogym » 26 Jan 2017 13:08 pm

Pekne akvarko. Paci sa mi dzungla z valisnerie. Mozno volaky lotus alebo banana plant by sa tam hodil.
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.