Moje prvé "mini-čko"



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 01:57 am

Tak čas na ďalšie akva
ROZMERY : dĺžka 60, šírka 20, výška 24
FILTER : vnútorný aquael turbo 500 (bez keramiky, výška akva to nedovoľuje)
OHREV : Žiadny, celoročne je teplota v izbe cca 24
SVETLO : 13w žiarivka t5, musím kúpiť novú trubicu, alebo kúpim rovno 2x 10w led reflektor (studená biela alebo denná biela?
SUBSTRÁT : mám piesok z horskeho potôčka, rastliny v ňom rastú ani neovplyvňuje ph, alebo agro aquaplants ako výživné dno a na to vrstva kremiciteho strku frakcia 1-3 mm
RASTLINY : Netuším aké tam dám, nechám si poradiť ( v rastlinách som začiatočník a teda sa moc nevyznam)
DEKORÁCIE : Drevo (koreň z čerešne)
HNOJENIE : buď rada easy life, alebo pmdd
CO2 : uvidím ale zatiaľ nemám takú možnosť

Všetky veci mám k dispozícii okrem co2 a tej druhej alternatívy substratu a svetla.
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Reklama

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 02:05 am

Chcel by som tam mať HC cuba (to neviem či bude možné bez co2) poprípade nejakú alternatívu, a hygrophillu corymbosa compact a difformis (viem tá je dosť veľká ale keď ju budem strihať možno ju udržím na uzde). Ďalej si nechám poradiť, nie preto že som lenivý si nájsť vhodné rastliny ale preto, že uprodnostnim rady od reálnych ľudí čo majú skúsenosti pred nejakým atlasom :-)
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2017 09:19 am

Niečo k tomu.
Rozmer: hrubý máš 30L čistý zo substrátom asi 25L
Filter: je 4,4W s prietokom 500L/h ten ti prečerpá objem akvária za 3 minúty celkom silne na 25L, na to tvoje akva by som račej použil niečo s prietokom cca 150L/h. Ja osobne by som použil závesný filter zo špongiou na nasávaní.
Svetlo: 13W na 25L je 0,5W/L a to nevravím o tom že vzdialenosť žiarivky od dna je len cca 20cm. Viac ako 8h dene by som s tým nesvietil. Je to už dosť silne na tvoj rozmer.
Dno: je dobre dať trošku výživového dna pod štrk, ale netreba to preháňať.
Rastliny: Niečo menšie, alebo mach s nim sa da dosýta vyblbnúť.
Dekorácia: drevo je ideálne.
Hnojenie: záleží či použiješ výživové dno a od rastlín.
CO2: záleží či tam chceš koberček s náročných rastlín tam CO2 treba, alebo použiješ menej náročne rastliny, či machy tam CO2 netreba. Da sa kúpiť tekuté CO2, napr. easy carbo raz denne by si dával 0,5ml... pollitrové balenie za cca 8€ by ti vystačilo na 3 roky :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 10:33 am

Takže k filtru viem že na minicko to nie je práve ideálne riešenie, ale bol plánovaný do iného akva a zatiaľ nemá využitie tak bude v tomto, prietok dám na minimum a bude to v pohode (alebo kúpim slabší filter) Zavesny filter nemám kde dať, dám sem foto a bude jasné prečo :-) Koberček alebo niečo mensieho vzrastu by som chcel skúsiť do popredia k tomu korenu, tak aby ho nezakrylo. Z machov niečo na ten koreň priviazať. Ostatok uvidíme...
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod tastyshrimp » 13 Jan 2017 11:35 am

Zasa sme pri tych filtroch, 500l/h je pri pradznom, ked das jemny molitan, pripadne vatu, hned bude polovicny a ked sa zanesie, este menej.
S prietokom 150l/h by som nedaval, to uz vie byt malo - mal som v 30l dennerle nano filter ktory ma prietok 150l/h a bolo to po naplneni a zaneseni malo, voda celkom stala (ale na druhu stranu ano, ten aquael je celkom moc, ak sa da skrtit tak lepsie)

Nenarocna travicka ne napr. Helanthium tenellum - bez CO2 som ju mal a rastla veselo s hnojenim. Ale kludne skus co sa ti paci a mozno sa ti podari nieco z toho vypestovat ....
Easy carbo som daval do svojko 30l aj 2ml denne (kazdy druhy den 2ml, okrem toho 1ml a raz mesacne tak tyzden prestavka, pripadne len minimalne davky), nikomu nevadilo dufam a riasy to trochu obmedzilo..
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Jan 2017 12:17 pm

Co kdyby ses na ten filtr vykašlal a udělal to úplně bez něj? Máš příjemné rozměry, levou zadní.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 12:29 pm

vďaka za radu tastyshrimp ohľadne tej zelene :) tiež si myslím, že s tým filtrom to nebude až tak tragické.... Jirko to ešte zvážim akva ešte nebeží a poprípade vybrať filter by nebol problém, vyhodu to má určite ušetril by som kusok miesta v akva :)
Prílohy
IMG_20161109_145628.jpg
No a pre toto, nemože byť závesný filter, jedine že by som zvolil iný flek
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Jan 2017 12:48 pm

Cryptocoryne pontederifolia, C. wendttii, leknín, na dno řasa cladophora: https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 5&s=0&sl=0
Mám to 50x50, výška 25, podobná tvému. Kryptokoryny a lekníny jsou funkční a ověřená kombinace, pokud mají dost světla, je to moc pěkné. Máš polovinu, co já, ale mohlo by stačit. Osázej celou plochu kryptokorynama, po měsíci přidej jeden leknín.
Jestli jsi z BA, cladophoru ti mohu dát (a vodu z akvária na obrázku).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2017 13:06 pm

Je pravda že ja nie som ten pravý na rady o filtroch. Ale keby som mal také akvárium ako ty, tak by som don kúpil toto http://www.morskeakvarium.cz/horni-filtr-uf-130/ Výhody nezaberá miesto v akváriu je vlastne nad akváriom, akurát tam máš miesto preň. Filtrácia ťažko niečo kvalitnejšie na bio filtráciu nájdeš a čistenie či prístup k filtru asi najľahší s filtroch.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Jozef I. » 13 Jan 2017 13:53 pm

Mám 30l miničko s podobnými rozmermi ako máš ty (70x20x22)a funguje už 2 mesiace úplne bez filtra. Tiež mám 5L mini ktoré ide štandartne bez filtra už cez dva a pol roka a planujem zrušiť filter aj na 25L mini a vyskušam aj v 112L akva. A som zvedavý čo sa bude diať. Ale mám pocit, že nič strašne. :)
Naposledy upravil Jozef I. dňa 13 Jan 2017 13:59 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Jan 2017 13:57 pm

Mé největší akvárium bez filtru má 250 litrů a nepozoruju, že by kvůli nepřítomnosti filtru byly jakékoli problémy.
Je ale fakt, že jsem nam na úvod dal doopravdy hodně rostlin a s výraznějším osazením rybami čekal tři měsíce.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2017 14:16 pm

Jozef I. napísal:Mám 30l miničko s podobnými rozmermi ako máš ty (70x20x22)a funguje už 2 mesiace úplne bez filtra. Tiež mám 5L mini ktoré ide štandartne bez filtra už cez dva a pol roka a planujem zrušiť filter aj na 25L mini a vyskušam aj v 112L akva. A som zvedavý čo sa bude diať. Ale mám pocit, že nič strašne. :)


Jozef lenže tvoja úroveň a znalosti akvaristiky, sú niekde inde, začiatočníkovi by som akva bez filtra neradil...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 14:24 pm

Snajprik prepáč ale je mimo misu nazvať niekoho začiatočník keď o ňom nič v podstate nevieš :-) Ak sa bavíme len v rámci rastlinnej akvaristiky tak nenamietam, ale aj tu by som bol opatrný a nepodcenoval :-)
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 14:29 pm

snajprik napísal:Je pravda že ja nie som ten pravý na rady o filtroch. Ale keby som mal také akvárium ako ty, tak by som don kúpil toto http://www.morskeakvarium.cz/horni-filtr-uf-130/ Výhody nezaberá miesto v akváriu je vlastne nad akváriom, akurát tam máš miesto preň. Filtrácia ťažko niečo kvalitnejšie na bio filtráciu nájdeš a čistenie či prístup k filtru asi najľahší s filtroch.

No ten filter tam nezmestim, nad akva je 7,5cm priestor. Už len údržba pri tak malom priestore bude o hubu :-)
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2017 14:42 pm

Nechcel som ťa uraziť , ale to nieje také jednoduché, že len vypnúť filter a už je akva bez filtrácie. Aj keď v podaní Jozefa to vyzerá nádherne a jednoducho.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod robogym » 13 Jan 2017 14:44 pm

Ja mam v mojich troch 35l akvarkach AquaEl PAT Mini s Baby spongiou. Vyska mojich akva je 28cm

aquael-pat-mini.jpg
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 15:06 pm

snajprik napísal:Nechcel som ťa uraziť , ale to nieje také jednoduché, že len vypnúť filter a už je akva bez filtrácie. Aj keď v podaní Jozefa to vyzerá nádherne a jednoducho.

Neurazil si ma ani nič podobné a dík za zapajanie sa do diskusie. Ja som len reagoval aby si vedel, že sa nemusíš správať v tejto téme ako by sa jednalo so zaciatocnikom.
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Jozef I. » 13 Jan 2017 15:24 pm

snajprik napísal:
Jozef lenže tvoja úroveň a znalosti akvaristiky, sú niekde inde, začiatočníkovi by som akva bez filtra neradil...


Ale ono to s úrovňou znalosti nemá moc spoločne. Ja som nerobil žiadne špeciálne opatrenia aby som tam dávať filter nemusel. Proste som ho tam len nedal. :D Do 5L mini sa mi ani nezmestilo a do 30L sa mi ho nechcelo kupovať, hehe. No je to úplne jednoduché akvárečko. C. parva, tenellus, javsky mach a pár anubiasov.

Netvrdím, že filter nie je potrebný, ale tiež si myslím, že sa jeho použitie v niektorých prípadoch precenuje... :) Tak ako aj ine veci, či pravidla, ktoré sa len kopíruju a posúvaju ďalej bez toho aby sa nad nimi niekto trošku hlbšie zamyslel. Je to tu krásne vidieť pri tých pseudoakvaodborníkov.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2017 20:21 pm

Račej to nekomentujem Jozef, v tvojom podaní to vyzerá veľmi jednoducho, keď si šiel kolo potoka zobral si do vrecka štrk, po ceste domov si zakopol o drevo aj to si zobral a hodil do akvária. Pri čistení iného akvária prebytočne rastlinky si hodil do 5L akva a ani nevieš ako sa s toho 5L akva stalo bezkonkurenčne najkrajšie mini akvarko za posledných 5 rokov na rybicky.net a to bez filtrácie CO2... Samozrejme stabilne a bez rias ako inak!
https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=22&sl=0
Akvárium bez filtrácie je dosť zložitá alchýmia, a chce to veľa skúsenosti aby sa to nezvrhlo na smradľavú zariasenú hnedú brečku.
Jozef, ale mohol by si dať podrobný popis ako si urobil i s údržbou to 5L akva, aby ten kto chce mohol to skúsiť napodobniť a nevyhorel pri pokuse. Len mi nechci nahovoriť že si ho naozaj zakladal ako som to hore popísal :D
Ja čo som odpozoroval dno máš, alebo s iného zabehnutého akvária, alebo si použil odkalení humus s iného akvária.
Osvetlenie intenzita vzdialenosť od dna, aby bolo dostatok svetla, ale nie príliš.
Rastliny 3 druhy machov v predu mali dekoratívny pomaly rastúci, ...
Výmena vody 50% vodovod odstáta, 50% destilka, koľko ako časte vymení.
Koreň s čoho ako dlho máčaný, čistený.
Živočíchy, krevetky neokaridini riasožrave, náhrada za slimáky, ryby mikto živorodky...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Hryzo » 13 Jan 2017 21:26 pm

snajprik napísal:...Akvárium bez filtrácie je dosť zložitá alchýmia, a chce to veľa skúsenosti aby sa to nezvrhlo na smradľavú zariasenú hnedú brečku....


oddnes ma volajte alchymysta .. moje prve fungujce akvarium (tym myslim naozaj ustalene a bez problemov) bolo 12l stara kocka bez filtracie a dodnes sa mu dari... v akvariu s tehnikou (54L) som stale nieco ladil a stale sa tam hrabal, pricom to male akva si proste fungovalo

snajprik napísal:Osvetlenie intenzita vzdialenosť od dna, aby bolo dostatok svetla, ale nie príliš....

toto som proste ladil 2 mesiace, kym som to nedal tak, aby to fungovalo bez rias ale rastlinam sa darilo
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Minďo » 13 Jan 2017 21:50 pm

Uvidíme ako to nakoniec dopadne, zajtra sa chystam poobzerať do nejakych obchodov s akva vecickami, tak dám vedieť čo som si priniesol a možno sa pomaly pustím do zakladania... Uvidíme čo z toho nakoniec vznikne, inak osádku plánujem nejaké krevetky, a 6ks nejakých malých rybiek, rozmýšľam nad corydoras pygmeus alebo oticinclus affinis... Rastliny stále nemám jasno, aj keď nejakú hrubú predstavu mám uloženú v hlave a s časti už aj na papieri :-) Keď bude viac času čiže asi zajtra nahram sem foto tej mojej vízie :-D
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod zippi » 13 Jan 2017 22:01 pm

filter: ja mam Dennerle Nano Clean Eckfilter + rozšírenie a som velmi spokojny
mozem len odporucit
post311583.html
zippi
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2015 16:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod Pštros » 13 Jan 2017 22:25 pm

Ja pojdem v novom minicku (45l brutto) do pigmejcov.
Otici su taky neplavci... len sa presuvaju po akva.
A drzim palce a sledujem vyvoj.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Moje prvé "mini-čko"

Odoslaťod chuanvaldes » 14 Jan 2017 12:57 pm

Jo, Dennerle rohový je super. Nie je síce lacný, a s extenderom, košom na filtračný materiál a s tým ich NanoGranulatom som sa dostal na cenu malého externého filtru... Ale zase na druhou stranu vyzerá v nádrži super a je neuveriteľne tichý... A keď človek má akvárium napríklad na písacom stole a nechce mať vedľa akvária ešte aj mini externý filter tak je to ideálne. Aj keď jak už bolo písané, prietok 150L sa po zabehnutí a pridaní toho extenderu znatelně zmenší. Mně to ale nevadí, keďže je v nádrzi kde nechcem silný prúd... ;-)

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.