54L - Michaela1310



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod MajoX » 21 Nov 2016 10:55 am

A to som si ja minule na burze kupoval slimakov lebo ich mam v akvariach malo... slimaky su super vec, pomahaju v zabehu, cistia hladinu, skla, rastliny, dno, odumierajuce listy, su ako dobra doplnkova strava pre ryby, krevetky, ked sa zacnu zdrzovat pri hladine vies ze je daco zle a treba minimalne menit vodu.. bez slimakov v akva budes mat ovela viac prace s udrzbou.

A dalsia vec, mam doma viacero akva a slimaky sa mnozia iba v jednom, kde maju co robit/jest.. v akvariach kde mam ryby + krevetky sa mi nemnozia, lebo krevety robia ich pracu.. praveze obcas musim doplnit ked mi ich ostatne osadenstvo skonzumuje.

Nevravim ze sa mi extra pacia, ale su uzitocne..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Reklama

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Nov 2016 11:18 am

Michaela: Přečti si toto a pak napiš, jestli máš stále za oknem čarodejnici: http://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mali ... anice.html
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod vincent van gogh » 21 Nov 2016 11:43 am

Dotyčna Michaela1310 píše,že má zo slimákov fobiu. Nie som expert na fobie a ak verím tomu,čo napísala ( prečo by klamala) tak sa jedná o chorobný ,iracionálny strach, ktorý vyvoláva úzkosť....,paniku.

takže písať stále dookola ,že tomu niekto nerozumie a aké sú slimáky "super vec" .........je, podla mna, prinajmenšom usmevné. Vsak nakoniec radu ,ako sa ich zbaviť ,dostala.

Ešteže sa nejadná o Ichtyofobiu.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 21 Nov 2016 13:20 pm

ja chápem, že sú prospešný a užitočný ale ako napísal vincent van gogh je to u mňa úzkostný, panický strach.. Iba som si otvorila ten článok od ,,Jirka Scobak,, a ešte teraz mi búši srdce a trasiem sa ako na mňa vykukla veľká fotka slimáka.. fakt je u mňa obrovský pokrok že som schopná tých maličkých vyťahovať pinzetou a v gumených rukaviciach (a chcelo to veľmi veľa času než som sa na to vôbec odhodlala).
Je pravda, že sa mi viac rozmnožili keď som dala preč prísavníka a nikto tam nepožiera riasi a preto majú asi viac potravy aj keď rybky neprekrmujem. Preto som chcela zistiť aj to či existuje nejaký menší druh prísavníka, ktorý by mi to tam čistil a nebol by časom veľký v mojom malom akvarku.
Skúsim No Planaria a uvidím. Snáď tomu ešte viac nepohorším..
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Nov 2016 14:31 pm

Omlouvám se, to s fóbií mi ušlo.

S No planaria neblbni. Na FB jeden kluk aktuálně řeší vzhled akvária po léčbě tímto (neříkám, že to musí tak dopadnout, ale minimálně to není na 100% nezávadná věc). Navic pochybuju, jestli zlikviduje slimáky.

Michaela: Nechceš se dát na něco jiné, než akvaristiku? Slimákům se při ní totiž nikdy úplně nevyhneš a v malých akváriích jsou v podstatě nejlepší řešení.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod Michaela1310 » 21 Nov 2016 17:59 pm

ala som, že keď sa toho dá väčšia dávka tak sa vie zakalit voda a neprechádza to. Tak neviem. Este si to rozmyslím.
Nechcem sa vzdávať akvarka kvôli tomu že mám fóbiu na slimáky. Jednu dobu som ich tam vôbec nemala a stačilo by mi keby som ich dokázala udržať na menšom počte. Chápem že sa ich úplne asi nikdy nezbavim ale aj tak sa o to budem snažiť.. minimálne to bude pre mňa terapia na fobiu :-)
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod chuanvaldes » 21 Nov 2016 18:56 pm

No Planarii by som sa nebál... Už niekoľko krát so dával do mini krevetária (10L). Keď sa nepreženie dávkovanie, nemá sa čo stáť. Je to prírodný extrakt. Zbavoval som sa primárne plošteniek, bohužiaľ odniesli to kompletne aj slimáci. Nebol žiadny vplyv na nič iné, ani na krevetky, ani na rastlinky.

Krevetarium absolvovalo 2 kúry a nič riešiť nemusím... 8)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Nov 2016 22:23 pm

Michaela1310 napísal: minimálne to bude pre mňa terapia na fobiu :-)

Pekne si to napísala, bojuj s tým. To by si potom nemohla ísť na zahradu, do lesa a možno ani vonku za dažďa. Ja som mal fóbiu z netopierov a to preto, že som bol o nich mýlne informovaný, dnes za nich bojujem :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod MajoX » 22 Nov 2016 11:30 am

Ked si das zalezat na udrzbe akvaria a budes krmit tak aby slimakom nic neostalo, tak sa nebudu mnozit a bude ich velmi maly pocet. A raz za cas niekoho doma poprosis aby TI pomohol s nejakym co bude na Tvoj vkus uz moc velky (vyhodit, resp. rozpucit pre ryby)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 54L - Michaela1310 - prosím o radu

Odoslaťod vincent van gogh » 22 Nov 2016 13:04 pm

@Michaela1310 : Mam kamarata, ktory nemôže ísť vyťahom. Nejde to. Fakt to nedá ,trpí ako zviera. S tym sa neda nic robit. Blbé..

Tvoj problem sa da ale hravo vyriešit. Tvrdíš, ze neprekrmuješ. Ak sa ale tá háveď nekontrolovatelne množí, tak treba este ubrat. Vecer vyliezaju a vtedy nabehne drahy priatel a slimač pozbiera. K tomu pravidelna hygiena....no a zopar kuskov sa da , ako píšeš, prezit. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 20 Jan 2017 17:44 pm

Ahojte,
Chcela by som sa s vami poradiť. Chystám sa trošku prerobiť svoje akvarko.
Dolu prikladám aktuálnu fotku.

Vallisneria je už husto prerastená a na niektorých miesta začína ako by odhnívať. Preto chcem celú zmenu realizovať. V ľavom rohu je Echinodorus, no už ho ani nie je poriadne vidieť ako je prerastení Vallisneriou a sem tam má taký list ako je vidieť na fotke, zhnedne a potom ho odstrihnem. Na drevách je ešte Microsorum ale darí sa mu poskromne.
Plánujem všetky rastlinky vytrhať, pretriediť a nechať len pár mladých, zdravých výhonkov a pridať ešte nejaké dva – tri druhy iných, nenáročných rastliniek.
Zatiaľ mám takú víziu, že Vallisneriu zachovať len na pravej strane akvarka aby schovala filter. Koreň ktorý je teraz vpravo by som chcela inak otočiť, možno dokúpiť trochu štrku a povrch vyformovať do mierneho kopčeka a na to usadiť ten koreň. (lebo inak nestojí pekne, len takto leží). To druhé drevo neviem či tam niekde zapasujem alebo ho dám úplne preč.
Zatiaľ čo som pozerala nejaké rastlinky okrem mojej vallisnerie sa mi pozdávajú tieto:
- Staurogyne repens
- Cryptocoryne nevillii (ak by sa mi podarilo zachrániť moj Echinodorus, tak by som nechala ten)
- Marsilea hirsuta
Tiež som rozmýšlala tam zakomponovať nejaký kameň, no neviem si to takto zatiaľ predstaviť, možno až to budem realizovať skúsim nakombinovať priamo v akvarku a uvidím. Mám možnosť zohnať kameň, ktorý vyzerá ako kôra, neviem ako sa volá.
Spravila som dva návrhy ako by to mohlo vyzerať. Možno to je úplne zle, no ťažko sa mi to takto predstavuje, preto ocením vaše názory :)
Tiež by som sa chcela spýtať či som vybrala vhodné rastlinky, ktoré by u mňa prežili aj bez CO2 a so svetlom, ktoré bolo v akvariovej sade – Led 13w.
Ďakujem za každý názor :)
Prílohy
IMG_20170116_193947.jpg
2.png
1.png
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Loki12 » 20 Jan 2017 20:14 pm

Ja viem že ta nepotesim ale...
Podľa mna to takto vyzerá brutálne dobre. Taka poriadna jazerna odysea.

K prerabke:
Vela vela úkonov a v podstate sa môžeš dostať do neprijemneho stavu ked rozbabreš dno.
Pri vytahovani rastlín to proste budes bordelizovat. Neodporúčam, ale ked si nedáš povedať tak mysli na intenzívnu výmeny vody na nasledujúcich dnoch.

Repenska, nevilka si vyžadujú vela svetla, hlavne repenska. Inak sa bude tahat za svetlom a nebude pričupená.
Marsilea je taký malý oriesok, rastie dost pomaličky a pokiaľ nebudeš mat hygienu tiptop tak sa priprav na ruduchove navstevy.

Nechaj to tak, premýšľaj, este tomu nechaj cas - mesiace - a potom zalozis akva úplne znovu, dovtedy pinterest a štúdium. Ja teraz pokukavam po mini Tanganike so Snekacmi - 6 mesiacov. Určite este rok to ale nebudem realizovať, lebo malo skúsenosti.
Mas to pekne, fakt.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod michellebebe » 21 Jan 2017 12:44 pm

Mne sa tiež páči ako to teraz vyzerá. Ja dúfam, že aj u mňa sa vallisneria tak zahustí ako tebe :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 21 Jan 2017 12:52 pm

Lenže tak či tak to budem musieť trochu prethat a pretriedit. Niektoré výhonky mi odhnivaju.
A láka ma to prerobiť plus pridať iné druhy rastlín. S tou myšlienkou sa pohravam už nejaky mesiac a ešte určite budem len som sa chcela najskôr poradiť čo si o tom myslíte.
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod michellebebe » 21 Jan 2017 13:27 pm

Mne Hora dal link na článok (je hlavne o druhoch hnojiva), kde je napísané, že by si nemala vyťahovať rastliny zo štrku, ak máš výživný substrát pod štrkom (neviem či ty máš), lebo sa ti ten výživný substrát dostane do vody. Podľa toho článku, keď chceš dať nejakú rastlinku preč, tak ju máš odstrihnúť nad štrkom, a korene nechať v štrku. A tie korene sa potom rozložia v štrku a budú ako hnojivo pre ďalšie rastlinky.
http://www.aquamaster.cz/index.php?opti ... &Itemid=64
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod vincent van gogh » 21 Jan 2017 14:49 pm

Michaela1310 napísal:A láka ma to prerobiť plus pridať iné druhy rastlín...... chcela najskôr poradiť čo si o tom myslíte.

Čo si o tom myslíme.... Tak ked sa pýtaš, ja hovorím: Smelo do toho. Pozerať sa denne na akvárium, ktoré sa mi nepáči, rsp. nie som spokojný/á, a viem, že to je len v mojich rukách......tak je to jasné. Netreba sa báť. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Hora » 21 Jan 2017 17:06 pm

michellebebe napísal:Mne Hora dal link na článok (je hlavne o druhoch hnojiva), kde je napísané, že by si nemala vyťahovať rastliny zo štrku, ak máš výživný substrát pod štrkom (neviem či ty máš), lebo sa ti ten výživný substrát dostane do vody. Podľa toho článku, keď chceš dať nejakú rastlinku preč, tak ju máš odstrihnúť nad štrkom, a korene nechať v štrku. A tie korene sa potom rozložia v štrku a budú ako hnojivo pre ďalšie rastlinky.
http://www.aquamaster.cz/index.php?opti ... &Itemid=64

To s vytahovanim je pravda.
Ty chces robit prerabanie a to by som vyuzil prave teraz a povytahoval vsetky Valisnerie,rozriedil na mlade vyhonky ,skratil korienky a opatovne posadil.
Za ten cas,co ich mas v akvariu urcite korene porozliezali popod strk v znacnej miere.
Nove,slabsie rastlinky mozu vytlacit,brat ziviny svojim mohutnym korenovym systemom.
Ked zacnes vyberat,uvidis co myslim.
Dalej to bude mat dalsiu vyhodu v tom,ze sa prevzdusni dno vytiahnutim.V takom stave ako mas teraz je podobne strihanie u dna neziaduce,lebo ako som pisal,korene Valisnerie su nahusto,vsade a aj sadenim novej rastliny moze byt problem s jej rastom.
Je ale nutne po vytiahnuti vsetkeho poctivo stiahnut dno,bordel zvrchu,ziadne hlbkove odkalovanie,zakryt obnazeny vyzivny substrat opat strkom.
Vymena 50% vody aby sa zriedili ziviny vytiahnute z dna.
Valisneria Ti zvacsej casti zacina odhnivat,lebo uz sama seba utlacuje v slabo prevzdusnenom substrate.
Hydrophilu tiez vyhod,podla foto sa jej nedari.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 22 Jan 2017 10:25 am

Tak by som to chcela spraviť ako píše Hora. Možno to podľa fotky vyzerá pekne no v reali to potrebuje trošku úpravu.
Len už keď to budem robiť, pridala by som aj iné druhy rastlín. No vedeli by ste mi poradiť nejaké vhodné k mojím podmienkam keď tie čo som vybrala nie sú až taký dobry nápad?
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Jan 2017 22:10 pm

Skús si niečo pozrieť podľa vkusu a potom aj niečo prečítať
https://rybicky.net/atlasrostlin/fotogalerie/
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 20 Nov 2017 17:52 pm

Ahojte, ozyvam sa po dlhsej dobe. Akvarko som zalozila na novo, nechala bezat bez rybyciek tri mesiace a teraz tam mam uz asi 4 tyzdne styroch panciernickov pandy a dva tyzdne 16 neoniek. Dnes som si vsimla ze jedna neonka je kompletne vyhadzana takymi bielimi bodkami a dalsie dve to maju zatial po menej len par bodiek na plutvach. Neviete co to moze byt? Dakujem
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 20 Nov 2017 18:15 pm

skúsila som to aj odfotiť ale nie je to dobre vidieť..
Prílohy
IMG_20171120_163920 - kopia.jpg
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Michaela1310 » 20 Nov 2017 18:26 pm

predpokladám asi, že by sa mohlo jedna o krupičku?? mám doma Baktopur a Costamed F, môžem niečo z toho použiť na liečbu??
Michaela1310
 
Príspevky: 75
Obrázky: 20
Založený: 08 Feb 2016 20:12 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Nov 2017 21:48 pm

Vyzerá to tak, dvihni teplotu na 29-30°C a jemne zasoľ vodu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 54L - Michaela1310

Odoslaťod Hora » 20 Nov 2017 22:41 pm

Aj 31 a 2kavové lyžice soli,filter daj teraz vyššie od hladiny,nech ju čo najlepšie vlní,lebo bude menej kyslíka vo vode,alebo ak máš aj vzduchovanie/kamienok by pomohlo pustiť,rastliny schradnú po osolení,tak vyber čo sa dá do vedra na tých pár dní,vypni/skráť svetlo,nech nemajú ryby svetelný stres z prázdneho,lebo doteraz si mala plávajúce,čo tienili,ak je to počiatočný a nie už niekoľkodňový rozmach,vyliečiš.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.