Akvárium 140l "Južná amerika"



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Jan 2017 23:42 pm

Výmenou časti vody urýchliš zábeh a pomôžeš vode, rastlinám. Rozhodne by som menil 30% vody i vodovodná voda obsahuje NO3 a iné minerály, ktoré je potrebné dodávať. Samozrejme vodu odtstatú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Hora » 17 Jan 2017 12:18 pm

brandzi napísal:zatial svietim na plno 6h denne postupne každý týždeň bude o hodinu viac až do 10-12h. Svetlo je napojené na časovač.
Co2 nakoniec 8l co2 flaša s el mag. ventilom napojená na časovač- zapnutie 2h pred osvetlením vypnutie 2 hod pred osvetlením. Bublá to cez difúzor s keramickou platničkou. Permanentý test ukazuje počas dňa 20 mg/l


cočkovanie 2hod. pred osvetlením v poriadku ale 2 hod. pred vypnutím svetla končí?
Toto by som zmenil nech ide CO2 do konca svietenia alebo vypne dajme tomu 1/2 hodiny pred koncom svetla,keď už máš potrebu šetriť,no veľa takým spôsobom neušetríš a pre rastliny,keď naberajú viac a viac rastlinnej hmoty to nebude ideálne.
Svetlo by som už teraz pridal viac hodín kvôli dlhšej fotosyntéze.
Pri takom systéme dodávania CO2 je lepšie urobiť obednú prestávku vo svietení,nech sa opäť naakumuluje CO2 vo vode a v druhej polovici svietenia využije rastlinami, svetlo/prestávka 4+2+4
Prestávka sa niektorými akvaristami považuje za zhoršenie podmienok pre riasy ale to je diskutabilné a hoci podobne mám nastavené 5+2+5 ale nevidím žiadny účinok na riasy.
Nechcem tipovať výdrž fľaše ale minimálne 6-7mesiacov(myslím aj dlhšie) budeš mať kľud s naplnením.
Prihnojovať budeš ešte niečim?

Zábeh prebehne bez používania hociakého výrobku,je to také hriatie na srdci,že si niečo užitočné preto urobil a nalial tam baktérie.Ćo ale môžeš urobiť pre tie baktérie :arrow: zober raz týždenne medzi prsty štipku vločiek a rozdrob na hladinu.To bude počiatočná potrava pre ne.

Hej :!: :!: a ten CO2 test je nalepený zle nad difúzorom,keby si ho dal na druhú bočnú stenu pod teplomer,zistíš,že 20mg/l ho tam nebude.Chápem,že to máš takto kvôli výtoku z filtra,no rastliny opačného konca nemajú dostatok okysličenej vody a ak vezmem ako prebieha cirkulácia v tvojom prípade ani sa neobmieňa objem vody ale nastáva hluché a dosť veľké miesto.Toto by som určite poriešil,lebo to nie je dlhodobé dobré nastavenie.Možností je viac.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Jan 2017 13:22 pm

brandzi napísal: Na korne som uviazal ešte mach ricia flitans - s kvalitou mojho viazania som si ale neni moc istý :D

Myslíš Riccia fluitans ? ( Ona sa radí mezdi Pečeňovky ,ktoré patria - aj spolu s machmy - medzi Machorasty ) ,to je ale nepodstatné. Neviem ,aká je kvalita tvojho naviazania na koren ,ale problém je z časového hladiska s jej "výdržou". Holt, prerastie a oddeluje sa . Čiže chce to výdrž, treba ju viazať zas a znovu.

-Ten difuzor CO2 by bolo lepšie umiestniť rovno do "cesty" výtoku vody z filtra.

-Ano, bakterie sa ti namnožia aj pri takejto nádrži bez rýb.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 17 Jan 2017 14:21 pm

Ďakujem za postrehy, co2 systém budem dolaďovať, zatiaľ mi to bublá len 2 dni, chcel som najprv dosiahnuť určitú hranicu na jednom mieste a permanentný test presuniem aby som zistil aké sú hodnoty na rôznych miestach v akváriu. Podľa toho potom sa potom zariadim. Možno ale budem musieť kúpiť iný, lebo tento od JBL aj keď ho silne pritlačím už 2x mi vyplával a musel som aj pre istotu meniť tekutinu v ňom. O tej prestávke v svietení som čosi čítal a asi to vyskúšam. Hnojiť neskôr plánujem metódou PPS pro. Ale až po pár týždňoch asi. Kedže som použil vyživné dno + také tie tablety do substrátu (niečo ako osmocote do akvária) blízko rastlín, ktoré majú údajne rady prihnojovanie koreňov. Najskôr začnem pridávať trocha draslíku. Bude to chcieť kopu času a pozorovania ale teším sa na to a snáď to vyladím :) Ten "mach" je vskutku Riccia fluitans, čítal som že je možné predísť jeho trhaniu zastrihavaním, chcelo by to nájsť ešte video.
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Hora » 17 Jan 2017 14:42 pm

Skús pozrieť fotku a podľa výtoku na filtri si zváž,či by nebolo lepšie predlžiť rampu minimálne na dlžku 2/3 akvária,keď už nie na celé.Z niečoho takého vyskladať:

https://abc-zoo.sk/4797-aquael-rozstrek ... ilter.html

zlepšíš cirkuláciu všetkej vody,živiny dostaneš všade,teplota bude rovnomerná podobne všade,zmiešaš rozpustené CO2 po akváriu.Terajšie prevedenie je málo účinné bez ohľadu pridávania CO2.
Záleží na sile výtoku ale myslím,že by to ten Eheim mohol zvládnuť.Ak nie,potom ostáva nejaké dodatočné zariadenie na spomínané zlepšenie cirkulácie.
Na DC by možno stačili lepšie prísavky a netreba meniť nádržku.
Prílohy
73053.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Hora » 17 Jan 2017 14:48 pm

Čítam začiatočné príspevky a tam sme hovorili o externom filtri,za tú cenu,čo si dal za tento Biopower si mohol mať vonkajší s väčšou plochou pre baktérie,nešpatil by v akváriu čierny válec a viac možností na improvizovanie vo vnútri :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 17 Jan 2017 15:12 pm

Hora napísal:Skús pozrieť fotku a podľa výtoku na filtri si zváž,či by nebolo lepšie predlžiť rampu minimálne na dlžku 2/3 akvária,keď už nie na celé.Z niečoho takého vyskladať:


Hmm ale tá rampa je po celej dĺžke akvária, akurát na čiernu originál eheim nadväzuje biela pvc trubka s rovnakým odstupom dierok.
viď obrázok: http://www.imgup.cz/image/LEdPna tej pôvodnej fotke to možno zle vidieť to nadstavenie pri fotení doslova žiari :D
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Hora » 17 Jan 2017 15:48 pm

brandzi napísal:Hmm ale tá rampa je po celej dĺžke akvária, akurát na čiernu originál eheim nadväzuje biela pvc trubka s rovnakým odstupom dierok.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tak to je rampa a nie odraz svetla?
V tom prípade inááá,ale ten difuzor si zober ako je mimo hlavného točenia vody popri prednom skle,buď ho šuchni na druhú stranu alebo vyskúšaj zadnú,či strhne bublinky CO2 z rampy do obehu,chápeš?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 17 Jan 2017 15:59 pm

chápem :) skúsim ho dať do stredu dole na zadnú stenu, zajtra kúpim dlhšiu hadičku a prísavky. Je možné že prúd tie bublinky, ktoré stihnú vísť hore zoberie tak ako píšeš. Keď pozorujem nejaké kúsky rastlín alebo niečo čo stúpa hore, tesne pod rampou to "vyštartuje" k prednej stene. + live update ten koreň na ktorý som uviazal Ricciu na lavej strane akvária čo je zaťažený kameňom ten kameň odvalil :D hlava mi to nechápe ten koreň musí byť snáď dutý, takže ide z akvárka von :(
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 31 Jan 2017 15:28 pm

Zdravím, co2 som upravil podľa rád, je na zadnej stene , kde jemné bublinky strháva prúd, bublinky môžem sledovať rozptýlené po celom akva. Drop checker mi ukazuje hodnoty na rôznych miestach, hĺbkach docela konštantné a prijateľné. Na svietení som pridal 2h (teraz 8-9h) a co2 už vypínam pol hodku pred svetlom. Hnojil som len draslíkom. V akváriu sa mi objavila prvá riasa (ak je to riasa). Z počiatku len na listoch echinodorov, taký jemný hnedý povlak z ktorého vyrastajú dlhšie vlásočnice. Na skle sa to objavilo tiež ale skôr zelenej farby, na skle v malom množstve. Na dne iba v oblasti staurogyne repens, sú až také hnedé chuchvalce vatovitej riasy. Zatiaľ nepanikárim, pokračujem v pravidelnom menení vody, len sa chcem spýtať čo to je?
PS. je možné že som si s pár rastlinami of f. R.... dačo do akvária zaniesol, pretože som našiel aj troch malých slimákov.
Prikladám zopár fotiek, ale lepšiu kvalitu neviem zabezpečiť.

20170122_122239.jpg

20170131_135610.jpg

20170131_135717.jpg
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2017 22:27 pm

To môže byť nazrážané Fe, to je ale odvážny typ z mojej strany. Ak prejdeš rukou a dá sa to ako tak z listu očistiť, tak mám pravdu.
Časom to zmizne
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 31 Jan 2017 23:46 pm

Zaujímavé, áno rukou to ide zotrieť pomerne ľahko. Ale železo môže tvoriť také dlhé vlásočnice a chuchvalce?
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Feb 2017 21:47 pm

To si myslím, že je to riasa a na riase je to usadené, ten bordelík :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 26 Aug 2017 15:02 pm

Zdravím po 7 mesiacoch by som chcel pridat update ako to s akváriom vyzerá dnes. Južná Amerika to už nie je je to mix spoločenské akvárium. :P Tých 7 mesiacov bolo veľmi zaujímavých a myslím že som sa dosť priučil :o Boli problémy boli radostné chvíle ale stojí to za to 8) Hlavne s riasami rôznych typov som si užil nespočet ťahaníc. Tento boj som dúfam vyhral kedže teraz je už pod kontrolou. Žiadnu chémiu som nepoužil, pomohol čas (najmä) zatemnenie , prechod na tekutý uhlík miesto co2 flaše (na high tech som ešte nedospel ..priznám si to a nebudem to skúšať skôr ako po nazbieraní pár ročných skúseností.) Hnojím už len mierne prípravkami od seachem (N - vynechávam). Čo sa týka pohybu vody rampa sa mi neosvedčila pridal som prúdové čerpadlo a teraz je to paráda.

Súčasnú osádku akvária tvoria: 4x otocinclus affinis, 9x Razbora klínoškrvnná, 11x neonka modrá, 6x corydoras nanus, 2x noname prísavníci, 2x neritina black helmet a 1gupka ktorú som dostal ako úplne malinkú náhodou pri kúpe razbor - je teraz moj obľúbenec :angel:

Prikladám odkaz na album akvária + bonus nedávno založené krevetkárium (zatiaľ v zábehu)
http://imgur.com/a/SnICg
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Mireček16 » 26 Aug 2017 15:13 pm

Dobry den s riasami Vam asi pomohli aj dobre ti otocinclusovia lebo ja ich mam tiez tak ze ci ste s nimi spokojny ja som :)
Mireček16
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Aug 2017 12:57 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 26 Aug 2017 15:23 pm

Dobrý deň áno otíkovia su super ...aj neritiny odvádzajú svoj kus práce a prísavníci sa nenechajú tiež zahanbiť. Avšak tieto druhy nepožierajú všetky typy rias..ale tie čo im chutia nemajú šancu :mrgreen:
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Mireček16 » 26 Aug 2017 15:27 pm

To je super ja mam 60l sera biotop cube a chcel som mrenku siamsku ale ta by bola moc velka na moje akvarko lebo ta ze vraj zerie aj ruduchy ale nastastie ja som zatial ruduchu v akvarku nemal a teraz v akvarku nemam skoro ziadnu riasu lebo otikovia pekne spasaju zelene riasy aj z rastlin aj z drievka inak mate velmi pekne akvarko :)
Mireček16
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Aug 2017 12:57 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 25 Sep 2017 21:03 pm

Zdravím píšem to sem, lebo sa to týka tohto akvária...mám možnosť dostať od známeho nevyužívaný externý filter eheim, hoci som pôvodne túto variantu vylúčil. (Takúto možnosť by bolo ale hriechom nevyužiť :D) Prosím o radu, ako by bolo najlepšie postupovať pri jeho zábehu?

1) staré médiá z vnútorného filtru - molitany, eheim (tie pórovite guličky) , matrix (tiež také porovité kamienky) presunúť do externého a zmiešať s novými, ktoré preperiem vo vode z filtra.

2) nechať bežať spolu niekoľko týždňov. V externom by boli čisto nové médiá.

Ďakujem.
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod Hora » 26 Sep 2017 07:34 am

ahoj brandzi,najlepšie urobíš podľa č.1,výkon budeš mať dostatočný?
Vzduchovanie po celej dlžke zadnej steny sa ti možno páči,ale je na škodu pre rastliny.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium 140l "Južná amerika"

Odoslaťod brandzi » 26 Sep 2017 09:00 am

Dakujem, aj som si myslel ze 1 sposob je lepsi ale radsej som sa spytal. Vykon ma ten externy papierovo vyssi ako interny co mam, cisto na filtraciu by to malo stacit, co sa pohybu vody tyka mozem pouzit este prudove cerpadlo co tam mam aj teraz. Vzduchovu stenu moc nezapinam, mam ju tam este od zatemnenia akvaria a v pripade nutnosti vzduchovat pri neocakavanej situacii. Na fotke je lebo to vyzeralo celkom dobre :)
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.