Spoločenské akvárium diskusy



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Krasavec » 30 Jan 2017 10:25 am

24.jpg

Zdravím vospolok,

chcel by som sa samozrejme pochváliť so svojím akvárkom, ale aj trošku poradiť s niekým skúsenejším.
Dátum napustenia: cca 18.decembra
Dátum vpustenia diskusov: cca 16.januára
Akvárium rozmery 85x85x70 - 505 l
Teplota 29 stupňov, PH 7,5, celková tvrdosť cca 13, vodivosť 460
rastliny: valisneria, echinodorus, kryptokorina a ešte nejaké dalšie. Neviem všetky názvy
ryby: 14 ks Terčovec 7-11cm, neonka červená a diamantová cca 30 ks, pancierniček 3 ks, otocinclus 3 ks, prísavník 2 ks
osvetlenie ledkové, filter vonkajší, vzduchovanie podľa potreby.

Takže moje otázky:
1. Chcel by som dokupiť ešte 4 ks mrenky nádhernej (kvôli slimákom a aj kvôli kráse)a 4 ks nejakých malých cichlid, možno ramirezka. nejaké iné návrhy?
2. Kúpil som si 2 ks sturisoma a pár dňoch som ich už nezazrel. Vyzerali v pohode, čistili koreň aj žrali, len zrazu zmizli. neviete čím to môže byť? chcel by som si ich vyskúšať ešte raz. Veľmi pekné ryby
3. Vo vonk. filtri mám spodná zásuvka: molitan, stredná: valčeky, vrchná: clearwater a vata. Ako často meniť jednotlivé zložky. Každý hovorí ináč. Niekto striktne, že čo najmenej a niekto, že vatu aj každý deň treba prepláchnuť.
4. Ako dlho vydržia nitrifikačné baktérie keď odstavím filter.
5. Niektoré rána mi visia neonky na hladine a niektoré nie. čím je to spôsobené. Po zapnutí vzduchovania sa to za pár hodín upraví. Len si neviem vysvetliť prečo raz áno, raz nie. Môže byť ešte akvárium stále v zábehu a môže sa tým pádom meniť chemizmus vody, resp. môže to byť aj tým čo večer nakŕmim?
6. Diskusy sú niekedy veľmi plaché a ani sa neukážu, resp. sa aj ukážu, ale akonáhle prejdem pri nich tak sa bežia schovať. Niekedy sa zas promenádujú pri čelnom skle a neboja sa ničoho. Môže to byť tým, že ich mám len 2 týždne a ešte si nezvykli?

Ospravedlňujem sa všetkým skúseným akvaristom, ak sa pýtam niečo zrejmé alebo nejaké blbosti, ale študoval som diskusy rok, kým som si založil akvárko, v projekte domu som podľa akvarka prispôsoboval rozvody aj miestnosti, takže nie som až taký blbec. Akvarista som 20 rokov, ale len s bežnými rybami a diskusy mám prvýkrát. ďakujem za konštruktívne odpovede.
Naposledy upravil Krasavec dňa 30 Jan 2017 10:34 am, celkovo upravené 1 krát.
Krasavec
 
Príspevky: 5
Obrázky: 3
Založený: 09 Jan 2017 15:25 pm

Reklama

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod creobroter » 30 Jan 2017 10:30 am

pri takom pocte ryb by som to vzduchovanie určite nevypinal, ocividne sa ti ryby dusia, podla toho čo píšeš

píšem z mobilu
Obrázok používateľa
creobroter
 
Príspevky: 54
Založený: 07 Dec 2010 21:34 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod snajprik » 30 Jan 2017 11:04 am

O terčovcoch i ja som nad nimi uvažoval, ale parametre vody čo potrebujú sú na mňa náročne 30°C je ešte v pohode ale Ph 6 a tvrdosť vody 6 je celkom problém https://rybicky.net/atlasryb/tercovec_cerveny . Reverzná osmoza, či rašelinové výluhy sú aj drahá i prácna úprava... Pri teplote 30°C je už na mieste i vzduchovanie, rostrekovú rampu dať nad hladinu aby čerila vodu, alebo mali vnútorní filter s hadičkou na vzduchovanie to da tiež v pohode.
Počet rýb, záleží na filtrácii, lebo rastliniek tam veľa nemáš, Pre istotu ja by som tam ešte pridal čerpadielko so vzduchovaním a na neho pripevnil cca 4L jemnej peny (špongia) na zlepšenie bio filtrácie.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod noiz » 30 Jan 2017 13:05 pm

Ahoj,

- nezaliezli tie sturisomy za pozadie? Pozeral si sa?
- mohol by si aj upresnit tu filtraciu, lebo externy filter moze znamenat cokolvek :-)
- disky boli odchovane v takej tvrdej vode, alebo to maju len u teba? (pre zivot im samozrejme staci, len ak boli doteraz v makkej a kyslejsej vode...)
- mas ich tam podla mna strasne vela, na tak male akvarium, ta dlzka je mizerna
- otici dlhodobo taku teplu vodu moc nemusia
- ziadne dalsie cichlidy tam urcite nepridavaj! cim menej starosti o ine ryby budu mat tie disky, tym budu spokojnejsie... mrenky by som tam tiez nedaval, je to proste male akvarium (podorys), ja by som tam nedaval uz ziadne dalsie ryby
- co sa tyka tej vaty, tak zalezi, co s nou chces dosiahnut... pokial ju das na zaciatok (v smere prudenia vody cez filter), bude sluzit ako jemna mechanicka filtracia, zachyti drvivu vacsinu bordelu, ale samozrejme preplachovat/vymienat ju musis casto, podla potreby, ale moze to byt aj kazdy druhy den... v takomto pripade ti urdzi vata ciste (cistejsie) vsetky dalsie filtr.media, takze ich udrzba sa pretiahne na dlhsiu dobu... a zalezi od filtra... externy kanistrovy filter by sa mi teda nechcelo rozoberat kazdy druhy den a menit v nom vatu, keby si mal prepadovy, komorovy, bola by to hracka :) aj preto som zastanca skor inych typov filtrov (HMF, komorove... atd) vo velkych akvariach
- plachost diskov... nemas to akvarium prilis nizko? oni nemaju prilis v laske nadmerny pohyb nad sebou, resp., idealne je, ked je akva na co najmenej frekventovanom mieste
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Krasavec » 30 Jan 2017 13:51 pm

sturisomy nezaliezli. pozeral som všade a už asi 5 dní som ich nevidel a predtým sa ukazovali často
je to kanistrový 3etážový - značku neviem, ani prietok. :-(
čo sa týka kvality vody, tak je už upravovaná - mam osmozu. Ináč mám tvrdosť vody 19 a upravujem na 12-13, ako sa mi podarí zamiešať. Ph mám štd. 7,5. Pýtal som sa na to priamo chovateľa od ktorého ryby mám a povedal, že na bežný chov to bohate stačí. POznám jedného akvaristu čo má disky v PH 8 a tvrdosť 24 a majú sa fajn a dokonca v jednom akva so skalármi!
Dĺžka je mizerná, ale hĺbka aj výška je zas veľmi štedrá. Už 2 chovatelia mi povedali, že by som ich mal pridať. Že dokonca môžu byť aj preto plaché, lebo je ich málo na také veľké akvárium. Mne sa to tiež nezdá, ale však uvidíme.
A je pravda, že ho mám doma na frekventovanom mieste, ale nechcem ho mať zašité v izbe kde naň nebude nikto vidieť. Spodok akva je cca 90 cm od zeme. A keď im zvrchu robím nejakú údržbu tak sa vôbec neboja a aj sa prídu pozrieť čo robím, skôr im vadia prudké pohyby. Ale niekedy sa vyplašia aj sami od seba.
Krasavec
 
Príspevky: 5
Obrázky: 3
Založený: 09 Jan 2017 15:25 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Hora » 30 Jan 2017 14:05 pm

Krasavec napísal:filter vonkajší

aký a akým spôsobom je výpust?
O baktérie pri klasickej údržbe nemusíš mať obavy ale nebude odstavený hodiny predpokladám.Máš teplejšiu vodu a snažil by som sa na nie dlhé odstávky,lebo aj obsah kyslíka je vo vode menší.
To môže mať za následok aj možné zdržovanie neoniek ráno pri hladine.Neviem ako je poriešený výstup vody z filtra,no mal by čeriť hladinu a takto podstatne okysličuješ vodu.Vzduchovanie sa preceňuje funkciou.
Kladnejší efekt vzduchovania je pohyb hladiny od vystupujúcich bublín ako obohatenie vody o kyslík.Ale samozrejme ostaň ešte pri ňom.
Na hodnoty vody by sa mohli vyjadriť diskusári,no ak si čítal rok o ich potrebách a myslíš,že to je v pohode ako pH,tvrdosť.
NO2,NO3 nespomínaš a vzhľadom k rýchlemu,početnému zarybneniu od založenia je to podstatný údaj.
Takým činom si dokážeš rozhádzať ešte krehkú nitrifikačnú stabilitu.Málo osídlené baktérie hlavne po dekoráciách a substráte a buchneš toľko rýb naraz.
To nie sú 20 ročné skúsenosti ale hrubá chyba začiatočníka,sorry.
Vata je polemizujúci produkt medzi ľuďmi.Rýchlo sa zanáša a znižuje prietok s následkom častého otvárania filtra.
Tu nájdeš dva tábory pre a proti.Ja som ju použil raz a už ju nepoužijem nikdy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Hora » 30 Jan 2017 14:10 pm

to je málo o filtri stále,musí byť na ňom štítok prietoku,výrobca,druh
zisti si tie informácie,lebo zatiaľ to je srdce akvária,nezáleží na značke ale koľko prefiltruje vody
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Krasavec » 30 Jan 2017 16:34 pm

Filter je JKAnimals(800l/hod), hodnoty NO2, NO3 a amoniaku sú všetky v poriadku. Ináč by som ryby neosádzal. Viem, že ich bolo možno trochu viac naraz, ale pri diskusoch je dobré dať všetky naraz kvôli početnosti, plachosti a aj som ich chcel od jedného chovateľa. Viem, že mesiac od založenia nie je veľa, ale ako hovorím - hodnoty sú v poriadku. Však koniec koncov sa im darí, žerú. Jedine tá plachosť je niekedy čudná.

Výstup vody z filtra je cca 1-2 cm nad hladinou takže čerí hladinu.

Nerád by som tiež riešil či mám dobrú značku filtra a pod. a či je moje PH dobré. Na to je kopec názorov a každý iný. Rád by som vedel názory-odpovede k mojim otázkam.
Nechápem, že 4 dni keď mám vzduchovanie vypnuté tak v pohode a z ničoho nič ráno sú neonky zavesené(diskusy sú v pohode). Zapnem vzduchovanie na pár hodín a je to zas v pohode. Ja by to skôr tipoval na to, že po mesiaci a pol a pri takom počte rýb ešte nie sú ustálené hodnoty NO2,NO3 a tieto môžu kolísať v priebehu niekoľkých dní. Je to možné. Naposledy som meral hodnoty v sobotu a bolo všetko o.k. asi by som to mal zmerať vtedy keď sa zavesia. či?

Ešte podotknem, že kŕmim 2krát denne, ránno suchá strava, večer mrazené srdce alebo artemia. Všetky behom chvíle zožerú.
Krasavec
 
Príspevky: 5
Obrázky: 3
Založený: 09 Jan 2017 15:25 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Hora » 30 Jan 2017 16:55 pm

určite zmeraj ráno NO2,keď lapajú po dychu u hladiny ale tie dusitany by som meral teraz každý deň,lebo je veľa rýb naraz,ešte v takom veľkom objeme nemáš ako som písal dostatočný počet baktérii,
neonky sú citlivé na minimálne zvýšenia dusitanov a to na nich pravdepodobne pôsobí,dýchacie problémy,môže znižovať imunitu,daj si námahu a sleduj NO2 denne.Ešte nie si za hranicou zábehu/stability v tom 500litrovom akváriu.
Vodu teraz meníš? alebo šanuješ RO.

Značku filtra nebude nikto riešiť,nie je podstatná ale ten filter je 800 prietok už s náplňami?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod newsted » 30 Jan 2017 19:38 pm

Ak si ryby vpustil 16. januara a predtym bolo akva prazdne bez ryb, tak mas akvarium stale v zabehu. Napis tie hodnoty. Ak krmis mrazenym srdcom, hodnoty mozu vyskocit ergo rybam sa v dosledku zvyseneho amoniaku a NO2 horsie dycha. To by vysvetlovalo zmiznutie Sturisoma, su citlive na NO2 a nizsi obsah kyslika vo vode. Este k 4. otazke, mne vydrzali pri 8h vypadku elektriny (predpokladam, ze velku rolu hralo velke mnozstvo substratu, kde bolo dostatocne mnozstvo baketrii). Kazdopadne by som filter vypinal len pri udrzbe. Mam skoro identicke akvarium s malawi cichlidami a vzduchovanie mam zapnute vzdy spolu s cerpadlom.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Jan 2017 22:29 pm

Ja sa pripojím. Ten filter je na 500L naozaj veľmi, ale veľmi málo. Je jedno aká to je značka, ale pri tom prietoku potrvá zábeh akvária ešte mesiac. Ináč pri diskusoch sa doba zábehu predlžuje a ráta sa cca 8-12 týždňov. Akákoľvek argumentácia je zbytočná, je to tak. Určite nechcem kritizovať, bože chráň.
Rampu daj pod hladinu a nastav ju tak, aby smerom k hladine čerila vodu čo najviac. Ako spomína Hora, čím teplejšia voda, tým je vo vode menej kyslíka a o dosť menej. Všetko sa upraví rozbujnením rastlín. Pri diskusoch a pri tejto teplote vody je najlepší určite echinodorus. Je ich viacero druhov, takže sa s nimi dá naaranžovať krásne akvárium.
Rybky, ktoré sa v tejto vode trápia (vyššia telpota im vadí) majú zrýchlené dýchanie a tým opäť vyššiu spotrebu kyslíka.
Doporučujem dať preč rybky, ktorým táto teplota nevyhovuje (neónky tam môžu zostať), určite tam nedávať botie (mrenka nádherná) a zatiaľ žiadné ryby. Slimáky by ti práve teraz mohli byť nápomocné.
Okysličovanie by som zrušil a radšej pridal niejaké čerpadielko, ktoré by pomáhalo z druhej strany čeriť hladinu.
Najdôležitejšie (chápem, že i náročné) je vymeniť 1/3 vody, podľa potreby. Držím palce! Hlavne neónkam, tie pri dlhodobom strese utrpia krupičku, opäť použijem svoj výraz "bože chráň"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Hora » 31 Jan 2017 03:09 am

I.P. Pavlov napísal:Okysličovanie by som zrušil a radšej pridal niejaké čerpadielko, ktoré by pomáhalo z druhej strany čeriť hladinu.

Pozeral som ten filter a asi budeš mať JK EF1200 s max. prietokom 800l/hod.,tak si to myslel.Nie JK EF800?
Ak si zoberieš ešte zanesenie vnútra filtra a to nepočítam,že tam je filtračná vata :arrow: skočíš na skutočných 600?? litrov,lebo ako obyčajná vata,tak aj tá celá jedna vatová nádoba na dusikaté látky spomaľuje vodu na výpusti .
Tento výkon/druh filtra by stačil na 250-300l ako je doporučovaný na stránke Animals.
Investoval si do toho určite dosť,no ako si špatiť vzhľad prídavným čerpadlom,radšej je lepší dodatočný filter(v tvojom objeme výhoda) ,zvýšenie objemu filtračnej hmoty nie je nikdy na škodu,v prípade poruchy jedného potiahne druhý dlhodobo založené akvárium,jeden by mohol mať obsiahnutú klasickú vatu aj zázračnú Cleanwater na prečistenie vody od mikročastíc ak už chceš.Vždy máš jeden filter v prevádzke pri čistení druhého a s plánovaným používaním vaty budeš odstavovať často,lebo prietok sa oslabí za pár dní.
Sám píšeš,že Ti každý hovorí o inom menení/čistení vaty ale to si musíš odsledovať podľa svojich podmienok,podľa prúdu z filtra,nejde povedať,kedy by si mal meniť alebo čistiť.

Ešte niekedy som mal na nasávacom koši nastoknutý molitan ako predfilter na zachytávanie najvačších kúskov,čo plávali vo vode.Do týždńa trebalo preplachovať ako sa zanášal,vybodol som sa na to a filter čistím raz za 4-5 týždňov celý.
Ak ostaneš v takom režime ako teraz,radšej filter čisti medzi výmenami vody ako všetko naraz.
newsted napísal: Este k 4. otazke, mne vydrzali pri 8h vypadku elektriny (predpokladam, ze velku rolu hralo velke mnozstvo substratu, kde bolo dostatocne mnozstvo baketrii). Kazdopadne by som filter vypinal len pri udrzbe. Mam skoro identicke akvarium s malawi cichlidami a vzduchovanie mam zapnute vzdy spolu s cerpadlom.

Pri takých výpadkoch a teplote vody 30 stupňov by som mal obavy spustiť ho bez prečistenia náplní,lebo dochádza oveľa skor k úhynu baktérii v menej okysličenej vode ako pri 24 stupňoch napríklad.Všetok uhynutý bordel je takto vyfúknutý do akvária.
V tvojom je koncentrácia CO2 nepodstatná ale v jeho bude prospešná pre rastliny,preto lepšie a určite účinnejšie okysličovať vodu spomínaným čerením hladiny,lebo vzduchovaním sa oberá aj o to málo cočka,čo vyprodukujú ryby :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2017 22:19 pm

Pridávam sa k názoru, že ešte jeden filter bude treba. Ja som navrhoval čerpadielko namiesto okysličovania, teda dovtedy pokým nedorieší výkonnejší, alebo ešte jeden filter.
To len, aby to nebolo zlé pochopené :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Krasavec » 01 Feb 2017 16:08 pm

Ďakujem za názory.

Zatiaľ tedy nechávam rýb koľko je a nebudem pridávať. Takisto filter zatiaľ nebudem pridávať a vypol som vzdchovanie a budem pravidelne merať hodnoty. Včera som zas meral a dusitany 0 a dusičnany 10. Ak by boli nejaké výkyvy či rýchle alebo extrémne zvyšovanie tak budem asi riešiť druhý filter. Ešte k filtrovaniu - V komore v jednom rohu akvária kde mám nasávanie do filtra aj termostat mám ešte 3 sieťky s krúžkami, ktoré takisto pomáhajú filtrácii - v podstate ako keby to bola 4 komora, resp. predkomora filtra.

P.S. sturisomy sa našli, riadne som akvárium prehľadal a zdržujú sa len vzadu skoro v úplnom tieni. Neviem prečo keď prvé dni boli stále na očiach. Neporadí mi ešte niekto čo s tou plachosťou diskusov?
Krasavec
 
Príspevky: 5
Obrázky: 3
Založený: 09 Jan 2017 15:25 pm

Re: Spoločenské akvárium diskusy

Odoslaťod Hora » 01 Feb 2017 16:52 pm

:idea: len myšlienka:
Keď spomínaš ,,predkomoru".
Neviem ako vysoko je nasávanie filtra za tým pozadím v rohovej komore ale ak sa dá na tie diery zozadu natlačiť hrubozrný molitan a získaš ďalšiu plochu pre baktérie,kde voda bude prúdiť určite,keďže to je nasávanie ku košu.Ten filter nenaťahá toľko vody aby sa vyčerpala z dôvodu vloženého molitánu,cirkuláciu neobmedzíš vôbec a len si pomôžeš spomínaným zväčšením plochy pre baktérie.
Chápeš či nie?
:idea:
Ja by som nateraz vatu a vrchný kôš s Clearvatou vymenil za na mieru vyrezaný molitán TN20.Zvýšiš prúdenie vody na výtoku a 20 pochytá aj menšie čiastočky bordela z vody.
Si v situácii,kedy je každý prefiltrovaný liter vody dobrý a filter je slabý,voda menej okysličená z dôvodu vyššej teploty.
Jednoducho treba skúšať,sledovať ako to bude lepšie.
Viem,že Ti bude ľuto vymeniť Cleanwater ale molitán bude pre akvárium výhodnejšie riešenie,ak ostávaš len pri tom filtri.
Je na tebe,čo rozhodneš.

Nezabudni mať nastavené dostatočné to čerenie hladiny na okysličovanie vody :wink:
Tvoj nick je riadne narcistický :lol:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.