New dimension **



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

New dimension **

Odoslaťod esmee » 06 Feb 2017 14:48 pm

Ahojte :)
Minulý týždeň som videla veľmi zaujímavé akvárium, už s vylepšenou prepážkou na filter. Tak ako to majú v obchodoch. Tak som ho kúpila a akurát bola aj burza, tak som niečo doňho nakúpila :)
Akvárium má rozmer 50x30x35cm.
Osvetlenie je led 3x3W.
Filtrácia: najskôr som skúsila molitan s kompresorom, lenže akvárium mám v izbe, tak to nešlo dokopy. Spanie ani telka :lol: preto som molitan dala na polovicu, a je umiestnený pri otvore, kde sa nasáva voda. A nad filtrom som rozmýšľala. Nemohol byť hlučný, mal byť teda vnútorný a najlepšie s rozstrekovacou rampou. Vybrala som Dennerle filter XL, kde udávajú prietok až 150L/hod, čo je vlastne toľko, ako mám externý filter Eheim 150. A musím povedať, že hoci som pri ňom úplne blízko nepočujem ani šum, a krásne to čerí hladinu.
Substrát som kupila na burze, názov ale neviem. Taký ľahký hnedočierny, ale nepláva.
Rastlinky mame cryptocoriny, valisneriu, hottoniu, heterantheu, jeden lotus a limnobium. Na koreňoch je prilepený fissidens fontanus, z ktorého sa dúfam spravia krásne vankúše, ako mám mach v druhom akváriu na skale :wink:
No a dekoračne a na dotvorenie layoutu som pridala mangovníkové listy, chola wood a jelšové šišky.
Prvoplánovane to malo byť akvárium pre nejaké caridiny, no teraz uvažujem aj nad nejakými rybkami, keďže ten objem je už celkom fajn pre pár, len vôbeč netuším aké. Rozmýšľala som nad Pelvicachromis pulcher, keby im tam pridám ešte nejaký úkryt s jedným vchodom, ale zas neviem, či dve rybky mi tam budú stačiť a či naozaj neostanem len pri krevetkách :D alebo ak poznáte niečo krásne, farebné a nebojácne, tak môžete napísať, času na hľadanie budem mať dosť kým sa akvárium zabehne. Aj keď trošku mu pomôžem pri výmenách vody s už zabehnutým akváriom. :)
Prílohy
IMG_0732.JPG
Sadenie rastlín
IMG_0717.JPG
Prvý deň založenia
IMG_0723.JPG
3.deň už bez zakalenia vody
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: New dimension **

Odoslaťod robogym » 06 Feb 2017 15:44 pm

Gratulujem k dalsiemu akva :)
Ja som neporozumel, ako to je teda s tym filtrom. Mas tam ten molitan + Dennerle Eckfilter? Ked uz tam je ten vnutorny prepadovy filter tak naco este eckfilter?
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 06 Feb 2017 16:06 pm

Neviem ktorý je prepadový a čo je eckfilter, poznám len vnútorný a vonkajší a závesný :| ale jednoducho, tam je to oddelenie už prilepené a keďže tam by som chcela mať živočíchov, cez tú veľkú dieru by prešli jednoducho k filtru a to nechcem, preto je tam molitan. A musí niečo tú vodu filtrovať a hýbať ju, preto som tam dala filter ten vnútorný Dennerle :) takto je síce v akvariu vnútorný filter ale keďže je to za prepážkou nevidieť to. A cez ten molitan prechádza voda k filtru takže zadržuje aj nečistoty a bude väčšia plocha pre baktérie pre biologickú filtráciu. :) aspoň si to myslím :mrgreen:
Prílohy
IMG_0742.JPG
To je tá diera na nasávanie filtra
IMG_0740.JPG
A filtruje vodu filter
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Feb 2017 22:34 pm

Musím priznať, že i ja používam v menších akváriach tieto dennerle filtre. Bol som ich odporcom kvôli mini filtračnej ploche. Teraz musím uznať, že sú to najspoľahlivejšie vnútorné filtre s vynikajúcim prietokom a sú zo všetkých vnútorných filtroch suverénne najtichšie. Už som sa stal ich fanúšikom a po úprave sú vynikajúcim spolupracovníkom. No a v tejto variante je to ešte viac dokonalé a tlieskááám.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 06 Feb 2017 22:43 pm

Ďakujem, chcela som ten priestor na filtráciu využiť čo najlepšie a toto sa mi zdalo ako najlepší nápad :)
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 14:34 pm

Tak dnes na dreve sa mi začal objavovať nejaký povlak/sliz alebo niečo také. To je súčasťou zábehu alebo je to niečo zlé? Keď tak nad tým rozmýšľam, doteraz som mala všetko skalnaté akvária, nie s drevom,ach asi to bude komplikovanejšie. :(
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod matus.galan » 07 Feb 2017 14:37 pm

Je to uplne v pohode. po case to zmizne samo alebo ak nasadis krevertky tie to zrusia cele :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 14:42 pm

Tak to je super, ja len dúfam, že tam nezačnú hniť, ale hádam sa to nemá ako stať :)
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod matus.galan » 07 Feb 2017 14:46 pm

Too iste som mal aj ja a je to popisane aj v sekcii pri zakladani akva. Je uplne bezna vec kedze si koren predtym nenamacala. Nie je to skondlive. Ak mas mozno po case korene vybrat a ocistit a vlozit naspat. Taktiez to vies odsat pri dalsej vymene vody :)

Drzim palce
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: New dimension **

Odoslaťod barky » 07 Feb 2017 15:20 pm

Esmee, je to sice malickost, ale mozno by si si mohla skusit zohnat cierny filtracny molitan, tento modry tam strasne krici...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 15:48 pm

Matúš práveže ten jeden na ktorom je sliz bol namočený na balkóne. Asi aj mesiac. Preto sa čudujem, ja som čítala, že drevá z prírody treba luhovať, tento som kúpila v Hornbachu a ostatné na burze. Barky máš typ kde by to mali? Našla som len krémový a modrý. A taký za 20-30€, také som videla aj cierne, tento bol za 6€ :D ja potrebujem veľký 15x35 aby to bolo až dovrchu a voda šla cez neho :)
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod j » 07 Feb 2017 16:17 pm

Na ryby je síce ešte čas, ale pýtala si sa na nejaké vhodné - tak napríklad niečo z južnej ameriky:
pekné živé tetry ohnivé ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniv%C3%A1 ) + ako čističe zopár otíkov ( https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy ), prípadne pygmejov ( https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly ).

Keby si chcela niečo ázijské, tak je niekolko menších elegantných razboriek: https://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho , https://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova , alebo https://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove , a pod.

Samozrejme počty primerané velkosti akvária.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 17:12 pm

Ďakujem j :) amandajky mám v druhom akváriu tak tie nie. Skôr rozmýšľam naozaj buď tam budem mat nejaké krasne modré caridiny a žlté neocaridiny, alebo potom nejaký pár rybičiek ako tie ostriežiky alebo ramirezky :roll: Uvidím podľa situácie aj ako sa akvárium vyvinie, zatiaľ má len pár dni (od soboty). Chcem niečo naozaj špeciálne a farebne, samozrejme nie až tak, ako tu boli nedávno tie napustené neónové rybky chudiatka :shock:
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 20:44 pm

Po prvej výmene vody :angel: mach má nové zelené výhonky, bude krásny. No a musím si kúpiť foťák konečne :mrgreen:
Prílohy
IMG_0752.JPG
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod j » 07 Feb 2017 21:49 pm

Neviem kolko by vydržali krevetky s cichlidami. Ja by som sa tejto kombinácie asi bál.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod Loki12 » 07 Feb 2017 22:37 pm

Ostrieziky som mal v 54l.
Po krevetkach nesli, ale fakt je ze ked hodia druhu generaciu potomstva tak zacal hlavne samec pustat do prvej generácie.

Určite kúp čierny molitan. Cista estetika. A najlepšie ked este kúpiš ciernu foliu - samolepiacu - a oblepis nahladovu stranu.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 22:37 pm

To samozrejme nie dokopy :) buď jedno alebo druhé
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 07 Feb 2017 23:23 pm

Loki prosím ťa, náhladová strana je ktorá tá bočná kde je filter? od vonka alebo nejak dovnutra? ja som tam naschval dala lotus a sagitariu, aby to zarastlo a potom ten filter aj všetko zakryli rastliny. neviem či ide aj do vnutra nejaká folia
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod Loki12 » 08 Feb 2017 08:09 am

Náhľadová je ta od ktorej sa pozeráš na akvarko [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

Mne islo len o estetiku aby nebol vidno ten filter-priestor.
Pofotila si viac stran, tak neviem ktorú beries ako nahladovu, ergo hlavný pohľad na akvárium.

Osobne by som ciernou oblepil boky a aj zadnu stranu filter casti s nahodil čierny biofiltren.
Este mi napadlo dat čierny filtren len do diery a do filter priestoru by som bud nedal nic, alebo čierne bio-balls(toto je ale vhodnejšie do pretekajúcich filtrov), alebo veľké lava kamene, ale asi by som skončil predsa len pri hrubom bio-filtrene(molitan).
Alebo, na podobnom systéme funguju tiez niektoré filtre, ale toto je len moj výmysel a možno je to fest blbost, vy som do toho priestoru nasadil mach - javsky mach.rastie ako sibnuty, odbúrava odpadne latky a sluzi aj ako mechanicka aj biologicka filtrácia.

Väčší odbornici na filtrovanie povedia viac.
Ale pogoogli - sump filter, green algea filter,... ( ale asi je to fakt hovadina)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 08 Feb 2017 13:30 pm

No akvarko je v rohu čiže má výhlad zpredu a aj od gauča čiže z boku vpravo :D tak jedine tú foliu nechať takto vzadu a dať ešte aj do boku na stranu k filtru. Ja tam mám jednu rýchlorastúcu rastlinku, len tá kým sa rozrastie, tiež, som práve nad tým rozmýšľala, že v tej časti aby to bolo zelené bude riadne prerastená tá rastlina, to je niečo ako egeria ale je to jemnejšie, nespomeniem si na meno teraz :idea: len ten molitan pri diere musí byť, aby tam potom po zábehu nič živočíšne neprešlo, a tým, že je to veľká plocha (35x15x5) som myslela, že bude aj tá filtrácia super a bude lepšie udržať rovnováhu v akváriu. Len nájsť taký veľký čierny molitan je problém, jediná možnosť ešte zbehnúť do symbiózy, ale cez web niekde, to som ešte nepozerala, nejak nemám čas :D
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod astro » 08 Feb 2017 13:43 pm

esmee napísal:Ja tam mám jednu rýchlorastúcu rastlinku...nespomeniem si na meno teraz :idea:

Limnophila nejaká. Kľudne by som tam zasadil aj ten lotus do kvetináča, rastie rýchlo, je vysoký, listy pri slabšom svetle hodí až na hladinu takže vo vodnom stĺpci zostanú len stonky = nebude znižovať prietok.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: New dimension **

Odoslaťod barky » 08 Feb 2017 15:31 pm

Esmee, co sa tyka cierneho monlitanu - tazko sa mi dava rada - kedze uz zijem dlhsie mimo SK a nemam prehlad co sa da a neda zohnat, ale verim ze by by to mal byt najmensi problem pre ziadneho obchodnika - otazka moze byt jedine cena aku si ochotna akceptovat. Osobne nakupujem najviac na Amazone, potom Ebay, Zoo Zajac a aj zopar vacsich akva obchodov mam tiez blizko, takze so zohnanim hocicoho nastastie nie je problem.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: New dimension **

Odoslaťod esmee » 08 Feb 2017 15:56 pm

Áno limnophila sessiliflora to je :) vedela som že vela sss tak je :) ten lotus rastie naozaj extrémne rýchlo, za 5 dni mu už ide 2 list, o chvíľu tam bude len on :D
Skúsim niekde na webe kuknuť ten molitan, ďakujem barky
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New dimension **

Odoslaťod barky » 08 Feb 2017 17:56 pm

Esme, kuk na burzu akurat tam niekto cierny molitan predava:

burza/?ad_listing=akvarijne-vyrobky
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.