africke cichlidy (jazero Malawi)



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod Peter Pallo » 23 Máj 2003 13:34 pm

Ja mam pri malawy vonkajsi FLUVAL 104 v 200l ak. a tiez som s nim spokojny, az na to, ze sa mi dost casto spomaluje priechod vody do ak. z dovodu upchania filtra hnedymi riasami,takze ho musim cistit cca kazde 3 tyzdne. Inak som s nim spokojny a ryby si priam vychutnavaju prudenie vody- dost casto s tym prudom "zapasia".
Obrázok používateľa
Peter Pallo
 
Príspevky: 48
Obrázky: 9
Založený: 28 Feb 2003 12:10 pm
Bydlisko: Trstená

Reklama

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod fero » 23 Máj 2003 13:47 pm

Ja som sa rozhodol pre Eheim, ma prietok 650l, je urceny pre 350l akvaria. Ja mam 400l, ale ked odratam kamene, substrat, dekoraciu, . . .
Bude to stacit. Inac Eheim ma teraz akciu. Ten filter ma bude stat okolo 4520 Sk. Myslim, ze je to dobra cena za vonkajsi filter. :roll:

Co poviete, bude stacit?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod l_laco » 26 Máj 2003 08:34 am

Vidim, ze diskusia o filtroch sa tu pekne rozbehla a to je dobre.
Osobne chovam americke cichlidy dost dlho, afriky len asi rok. V mojich dvoch akvarkach mam len vnutorne filtre a nie ze by som nebol s tym spokojny, ale chcelo by to aj vonkajsie. V 250 l akvarku mam Shark 2 co je 600 l/h. Miesto kanistra na filtracnu penu som na hlavicu nastrkol len hranol peny 10x10x15 cm. V druhom 270 l akvarku mam niaky Atman 800 l/h a je v povodnom stave ako som ho kupil. Oba filtre plnia ulohu len mechanickej filtracie a prave koli tomu, aby som dosiahol aj niaku biologicku filtraciu zvazujem nad kupou vonkajsich filtrov. Rastliny nemam ani v jednom akvarku (len umele) , s cichlidami sa dost tazko pestuju. Niekto sa tu pytal, preco cichlidy vyzaduju silnu a kvalitnu filtraciu. Nuz, pravdu povediac je to koli tomu, ze vacsina cichlid dosahuje vacsie rozmery, min. okolo tych 10 cm a su to nenazrate potvory, ktore skonzumuju velmi vela zradla. Co sa deje dalej urcite viete vsetci. Dalej cichlidy (americke) maju dost slabe travenie a tak ich vykali nie su dokonale stravene a preto viac znecistuju vodu. Preco som doporucil dva filtre, jeden vonkajsi a jeden vnutorny? Niekto si povie, ze ked v akvarku nie su rastliny, moze tam stacit jeden vnutorny filter so silnym prietokom, aby vsetko odsal a raz za tyzden ho treba vycistit. Ano, na to doporucujem ten vnutorny so silnejsim vykonom. Ten vonkajsi by mal fungovat tak ako pri akvarku v ktorom sa pestuju rastliny. Usadia sa v nom uzitocne bakterie, ktore budu odburavat z vody skodliviny a tym padom bude aj pre ryby kvalita vody prijatelnejsia. Samozrejme, cistit treba rovnako casto a hlavne pravidelne menit cast vody a doplnat novou, inak nepomoze ziadny filter. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 11:09 am

Peter Pallo napísal:Ja mam pri malawy vonkajsi FLUVAL 104 v 200l ak. a tiez som s nim spokojny, az na to, ze sa mi dost casto spomaluje priechod vody do ak. z dovodu upchania filtra hnedymi riasami,takze ho musim cistit cca kazde 3 tyzdne. Inak som s nim spokojny a ryby si priam vychutnavaju prudenie vody- dost casto s tym prudom "zapasia".


Coze??? Tri tyzdne??? Ja to robim 2 x za tyzden. Isteze sa prietok znizi. Obavam sa vsak, ze mozno aj obsah kyslika vo vode.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod Peter Pallo » 26 Máj 2003 13:31 pm

:arrow: Skala 2 krat za tyzden? Obavam sa ze primojich podmienkach by ta to preslo. Totis na hadiciach, co vedu do filtra nemam ziadne skrtidla, pretoze na ten typ hadice sa neda pripevnit skrtidlo,lebo su tvrde- podobne rurkam do stien na kable. Takze musim trupku-nasavaciu vodu z akvaria vo vode zdvihnut a upevnit nad hladinu vody- ta siaha ku dnu a lievik privadzajuci vodu z filtra? Nuz tu musim stiahnut 12l vody aby sa dostala voda pood jeho uroven. To uz nehovorim o odpojeni trubiek z filtra a precisteni filtra- vsetky vlozky.... Mne to trva cca 50 min.a dva krat do tyzdna sa mi zda moc. Co ty na to? Udajne som pocul, ze by sa mal filter cistit raz mesacne spolu s ciastocnou vymenou vody. :roll:
Obrázok používateľa
Peter Pallo
 
Príspevky: 48
Obrázky: 9
Založený: 28 Feb 2003 12:10 pm
Bydlisko: Trstená

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod skala » 26 Máj 2003 13:57 pm

No, neviem co mas za filter. Iste, tie bio sa cistia pomenej. Ja take velmi nepoznam. Leda na obrazku. Avsak, ja cistim iba vlozku - iba molitan. Ak by som tak neurobil dajme tomu mesiac, tak sa mi snad zapece cerpadlo, ktore je vo vnutri.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod l_laco » 27 Máj 2003 06:23 am

Myslim, ze sa zbytocne dotahujete o tom ako casto sa ma cistit filter. Zalezi to od mnohych podmienok. /mnozstvo ryb v akvarku, druh ryb, druh potravy, vykon a velkost filtra a pod./ Ja cistim filtre podla potreby. Niekedy raz za tyzden niekedy raz za mesiac, ako je treba. Smerodajne je pre mna to, aky silny prud vypusta cerpadlo. Ked sa mi zda, ze je to slabe, tak ho preplachnem a ide sa dalej. Na vytoku z filtra mam totiz nasavanie vzduchu na prekyslicovanie a aj na tom vidno, ze filter uz nema tah. Tak ho vycistim. Casto sa pise, ze by sa filter nemal umyvat pod tecucou vodovodnou vodou lebo sa zabiju uzitocne bakterie. No u mna maju tie bakterie proste smolu. Vzdy cistim filter pod vodovodnou vodou.
:?: Zaujimalo by ma, ci ten clovek, co zacal tuto diskusiu uz kupil niaky filter a ak ano tak aky :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod fero » 27 Máj 2003 07:06 am

Ten clovek, co zacal tuto diskusiu je Fero.
Rozhodol som sa pre filter vonkajsi Eheim s prietokom 650l. Este ho ale zial nemam.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod fero » 25 Jún 2003 12:32 pm

Kedze som mal poziciany fotoaparat od kamarata pre fotky na sutaz, pofotil som aj akvarium na ktorom pracujem. Skusim tu dat nejake fotky.

Obrázok
Takto zatial vyzera akva. Tie pozadia vzadu su zatial len ako dekoracia. To hnede som skusal vyrobit z PU peny a potom som ho nalakoval. Nepaci sa mi. To biele je z perlitu.

Obrázok
Tu je detailnejsia fotka perlitoveho pozadia. Zial dozvedel som sa, pre mna uz neskoro, ze cement vo vode sposobuje rozpad silikonovych spojov na akvariu. Teda pre mna zasa nepouzitelne.

Obrázok
Na tejto fotke je vidiet umiestnenia krycich skiel. Celkom sa mi to pozdava. Uvidme ake to bude neskor prakticke.

Obrázok
Na tejto fotke je vidiet ako su vystuzene spoje. Takymi hranolmi zo skla v kazdom rohu. Akvarium je zo skla 10 mm. Dlhe 160 cm a dalej vyska 50cm a sirka 50 cm

Obrázok
Takto to bude vyzerat so svetelnou rampou. Teraz sa mi zda ta rampa trocha vysoka. Este dvihnem cele akva asi o jeden cm. Polystyrenom pod akva.

Obrázok
takto som riesil svetelnu rampu. Neviem ci ju este celu zakryjem alebo urobim len nejake tienidlo na svietidlo. Este sa rozhodnem.

Obrázok
Vnutri to mam zatial prazdno. Bude tam filter a ovladanie, zasuvky vypinace, zradlo ....

Obrázok
Este raz pohlad na celok. Musim este otapetovat dvere rovnakou tapetou ako je otapetovana svet. rampa a zvysok skrinky.
Stojan som robil so zeleza 4 x 4 cm . V strede je vystuzeny prieckami. A dreveny obklad je z laminatovych parkiet. Z odpadov. Potom som tie parkety otapetoval samolepiacou foliou.
Najviac ma ale mrzi moja snaha vyrobit si 3Dpozadie. Uz som od toho upustil a vcera som si kupil tapetu. Tak zatial tolko.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: africke cichlidy (jazero Malawi)

Odoslaťod Pata » 25 Jún 2003 13:21 pm

Dobre Fero :!: Aj ja chcem :D
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Predchádzajúca

Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.