CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: CO2

Odoslaťod Pštros » 24 Jan 2017 12:19 pm

reaktor.jpg


ja mam táááky veľkýýý :lol:

funguje krasne, len kvoli tvrdej vode a objemu akva CO2 fucim do akva fakt asi 50b/s a to je tak na hrane... uz sa mi navrchu reaktora zbiera nerozpustene CO2, lebo nestiha. Ale v akva ani bublinka a Ph 6,97 - 7,05...
:pivo:

Edit: naklady spolu do 40€... cize tiez nie zadara... ale objemovo vacsi ako 7 z profiplants... a to o dost.
Nejake navrhy na zlepsovak, aby stihalo rychlejsie rozpustat CO2?
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: CO2

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Jan 2017 23:59 pm

pmasarik
napíšem ti to jednoduchšie. Začínaš, resp. si v CO2 začiatočník. Nekupuj ten vnútorný atomizér. Vyžaduje vyšší tlak, robí hmlu a rovnako vyžaduje už skúsenosti. Zakúp si ten CO2 mixér, ktorý uvádzaš. Na 60L akvárium v pohode vystačí a ty začneš zbierať skusenosti. Ak ich získaš budeš si vylepšovať neskôr. Na začiatok to budeš mať O.K.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: CO2

Odoslaťod tastyshrimp » 26 Jan 2017 15:47 pm

Tak pol na pol rozmyslam aj to ze kupim filter eheim (tie drahsie profi) na hadice 16/22, a k tomu uz mozem zobrat rektor z profiplants.

Ale ako citam, mali by byt kupovane aj podla max. prietoku. Filter po ktorom pozeram ma papierovy prietok 1050l/h, tzn mal by som si kupit typ "reaktor 6" http://www.profiplants.cz/produkt/profi ... velikost-7 - max. prietok 1200l/h a ma max 600l akva (ja mam 125l :D ) Ked zoberiem taky velky, problem nebude snad v nicom, hej? Nebude sa nikde hromadit nerozpustene co2 - ako sa tu parkrat spomina...

/ teraz ma napada - niesu hlucne? nezblnkoce tam voda? podla videa na ich webe dost... :(
tastyshrimp
 
Príspevky: 225
Založený: 16 Jan 2016 13:19 pm

Re: CO2

Odoslaťod Pštros » 26 Jan 2017 17:42 pm

No, v tom mojom zblnkoce...nie velmi, ale trocha hej.
Ale to je DIY...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod Baloghi » 26 Jan 2017 21:31 pm

tastyshrimp napísal:Ale ako citam, mali by byt kupovane aj podla max. prietoku. Filter po ktorom pozeram ma papierovy prietok 1050l/h, tzn mal by som si kupit typ "reaktor 6" http://www.profiplants.cz/produkt/profi ... velikost-7 - max. prietok 1200l/h a ma max 600l akva (ja mam 125l :D ) Ked zoberiem taky velky, problem nebude snad v nicom, hej? Nebude sa nikde hromadit nerozpustene co2 - ako sa tu parkrat spomina...


Tasty, mrkni o dve stranky dozadu, pripadne do mojej temy "Phoenix", riesil som tam presne tento reaktor....
skusenosti po cca 1,5mes, napojeny je na hadicu IN (ignoroval som navod) a robi presne co ma. Ja som mal problem so vstavanym spatnym ventilom, vymenil som ho za camozzi a je pokoj.

Mam ho v skrinke a sem tam si zazblnka, ale nepovedal by som ze je hlucny (to uz skor pocujem susedov cez stenu)
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: CO2

Odoslaťod Lipi31 » 31 Jan 2017 21:14 pm

momentalne zakladam cca 320L akva, rastlinne (hlavne anubiasy + nieco nie narocne k tomu) + ryby ... co by ste poradili, co je momentalne na trhu, aku dobru investiciu do buducna co sa tyka CO2? budget cca 200e.
Lipi31
 
Príspevky: 22
Založený: 09 Júl 2009 17:36 pm
Bydlisko: Humenne

Re: CO2

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2017 22:39 pm

Anubiasy nie sú náročné na CO2, zaobídu sa bez neho. Rovnako kryptokorínky, valisnérie, microsoria
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: CO2

Odoslaťod Lipi31 » 31 Jan 2017 22:47 pm

Ak by som sa rozhodol predsa pre CO2 ... toto bude asi dobra volba
PROFI Gejzír s elektromagnetem 1500g???
Lipi31
 
Príspevky: 22
Založený: 09 Júl 2009 17:36 pm
Bydlisko: Humenne

Re: CO2

Odoslaťod maros12345 » 31 Jan 2017 22:53 pm

Ja by som hlavne pozeral po väčšej fľaši.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: CO2

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2017 23:20 pm

Lipi31 napísal:Ak by som sa rozhodol predsa pre CO2 ... toto bude asi dobra volba
PROFI Gejzír s elektromagnetem 1500g???

Tak toto by bol omyl. Toto sú jednorázové fľaše, ak ti nerobí problém investícia, tak tu sú najlepšie ceny s dobrým výberom
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-sety
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: CO2

Odoslaťod Hora » 31 Jan 2017 23:30 pm

Lipi31 napísal:zakladam akva, rastlinne (hlavne anubiasy + nieco nie narocne k tomu) ...
co by ste poradili, co je momentalne na trhu, aku dobru investiciu do buducna co sa tyka CO2?

naozaj zbytočná investícia do CO2 s nenáročnými rastlinami,
Keď ale silou mocou chceš a časom asi aj náročnejšie rastliny budú,tak nepozeraj fľaše pod 5-6-8kg aj je kde postaviť.
Malé rýchlo vyprázdniš a skoro Ťa omrzí chodiť často plniť.
Cena toho Ratajovho gejzíru je šialená k veľkosti.
Lipi si z HE a tam máš F. Livonec.
Nepreplácaj fľašu,zober do prenájmu (6kg/75€) a keby si náhodou nechcel cočkovať,len ju vrátiš a zálohu dostaneš späť.
Fľaša na výmenu plná/prázdna stojí cca 6€ a v tvojom akváriu s nočným vypínaním by si mal pokoj na asi 1/2 roka bez plnenia.
Len si kúp redukčný,ihlový,elektromagnetický ventil na 3/4" závit
http://www..akvazahrada.sk/kategoria/tec ... nim-g-3-4/
a potrebné nutnosti k tomu DC+náplň,hadičku,neviem čo chceš difúzor,atomizér,reaktor,možno počítadlo b/s.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2

Odoslaťod Lipi31 » 01 Feb 2017 20:29 pm

Dik za super riesenie. Ale firmu livonec v HE nemame. Alebo?
Lipi31
 
Príspevky: 22
Založený: 09 Júl 2009 17:36 pm
Bydlisko: Humenne

Re: CO2

Odoslaťod Hora » 01 Feb 2017 20:57 pm

Lipi31 napísal:Dik za super riesenie. Ale firmu livonec v HE nemame. Alebo?

Tak nie,PO alebo KE.Ale sa rozrastaju :D
Kde budes plnit flase teda?
Ked chodis do tych miest,kde je plnicka,nemas problem raz za par mesiacov na vymenu kus za kus.
S novou to je tak,je Ti luto ju hodit do obehu,ked je funglovka s tlakovou skuskou na niekolko rokov.Radsej si pockas na jej naplnenie ale nie vzdy to je mozne na pockanie.Preto je lepsi prenajom a ides domov s plnou hned,nechces co2,vratia € a nestoji flasa v skrini.
Inac som videl tu na akvaburze dobru ponuku na flase za super cenu dve 6kg a 2kg myslim.Skus pozriet.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2

Odoslaťod Lipi31 » 01 Feb 2017 21:24 pm

Otazka znie ci treba investovat do toho alebo sa nato vykaslat a casom sa uvidi. Ja mam 60L akva teraz, nijaka extra starostlivost, bez CO2 samozrejme a Anubiasy a kryptokorene rastu ako sialene ... no neviem teraz, clovek ak cita tie temy tu na fore tak vnima CO2 set ako samozrejmost ...
Lipi31
 
Príspevky: 22
Založený: 09 Júl 2009 17:36 pm
Bydlisko: Humenne

Re: CO2

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Feb 2017 21:45 pm

Ak by si šiel do náročnejších rastlín, tak snáď. Netreba však zabúdať na osvetlenie o aké teda ide? Ak bude akvárium 320L tak ťa to už bude lákať pestovať aj niečo iné. Ale ako vravím CO2 vyžaduje aj kvalitné a výkonné osvetlenie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: CO2

Odoslaťod Hora » 02 Feb 2017 13:01 pm

Lipi31 napísal:no neviem teraz, clovek ak cita tie temy tu na fore tak vnima CO2 set ako samozrejmost ...

To znie,ako by si bol zabanovaný,cítil sa menejcenne :)
Bude záležať od viac vecí v 320-tke.
Svetlo bude ako silné?
Podľa svetla CO2 áno-nie.
Ak bude silnejšie,bude nutné prihnojovať živinami(treba brať do úvahy druhy a počet rýb),lebo rastliny budú vytvárať viac/rýchlejšie rastlinnú hmotu.
V tom prípade by si musel prehodnotiť aj výber rastlín a doložiť medzi terajšie viac rýchlorastúce,ktoré tie živiny,svetlo využijú a nevzniknú podmienky vhodné pre riasy.
Nie je to zas jednoduché ako sa zdá,že kúpiš set,vložíš a ideš.
Musíš docieliť cirkuláciu,prúd vody by mal rovnomerne rozviesť okysličenú vodu všade,ešte predtým ale musíš docieliť rozpustenie toho plynu vo vode a nie je to ani kumšt ale ani jednoduché.
CO2 môže ísť v nespočitateľných b/s cez dávkovacie zariadenie ale DC(Dropchecker) bude bez farebnej reakcie.
To sú veci,s ktorými sa musíš ,,pohrať" v začiatkoch.
Nastaviť čo najlepšie rozpustenie plynu,dodať do každého kúta akvária aby bol využitý maximálne.
Anubiasy,Cryptocoryny Ti rastú šialeno,tak je škoda investovať a netráp sa,že Ty nemáš a druhý majú.
Akvaristikuj si piánko,bez ďalších starostí,investícii,nutných vedomostí ako doteraz.Aj bez cočkovania dokážeš vytvoriť príjemné akvárium.
Podľa mńa si macher 8) ,mne Cryptocoryny stagnovali smerom hore a ťahali korene do dlžky smerom dole v podmienkách :arrow: silnejšie svetlo,denne PPS,CO2 nonstop.O Anubiasoch sa nemám chuť priznávať,nešlo to,nerástlo,zariasovalo a po márnych mesiacoch skončili v koši.
Takže ja Ti závidím rýchlorastúci Anubias a Cryptocoryny a Ty mne môžeš :arrow:
Lipi31 napísal:CO2 set ako samozrejmost ...

Fifty-fifty.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: CO2

Odoslaťod Stewie » 02 Feb 2017 21:03 pm

Ohľadom toho rospúštania CO2
Ja sa momentálne hrám z mierne upravenou kópiou od profiplants.
Nie je to na výrobu nič zložité ale lacnejšie to nevyjde, každopádne aspoň v mojom prípade ma takto svojpomocne vyrobené teší viac :)
Prílohy
IMG_1112.PNG
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: CO2

Odoslaťod Caiman » 06 Feb 2017 19:54 pm

Stewie uvazujem tiez nad tymto riesenim nakolko beznym difuzorom trva velmi dlho kym dostatocne nasytim vodu a zaroven mi vadi ten milion bubliniek vo vode.
K tvojmu obrazku by som odporucil akurat malu zmenu: miesto koncovych zaslepiek na lepenie a nasledne vrtat dieru a do toho lepit hadicovy trn atd. by som radsej dal redukciu lepenie x vnutorny zavit a nasledne do toho hadicovy trn s vonkajsim zavitom, teflonka a zasrobovat. Bude to istejsie ako ten lepeny spoj. Za druhe to kolme Tcko by som vymenil za 45° Tkus co bude mat pozitivny vplyv na smerovanie vody a neznizi prietok tak ako 90° Tcko.
Ked sa mi podari zrealizovat moj plan dam nejake foto, ja este spekulujem nad priskrtenym bypasom do ktoreho by sa pridavalo hnojivo cez automaticky davkovac
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Lipi31 » 11 Feb 2017 17:18 pm

Hora napísal:
Lipi31 napísal:no neviem teraz, clovek ak cita tie temy tu na fore tak vnima CO2 set ako samozrejmost ...

To znie,ako by si bol zabanovaný,cítil sa menejcenne :)
Bude záležať od viac vecí v 320-tke.

Fifty-fifty.[/quote]

Ďakujem všetkym za rady! Vcera som zrusil 60tku a zalozil 320tku. fotka po 14 hodinach prevadzky.
Prílohy
unnamed.jpg
Lipi31
 
Príspevky: 22
Založený: 09 Júl 2009 17:36 pm
Bydlisko: Humenne

Re: CO2

Odoslaťod Stewie » 13 Feb 2017 08:41 am

@Caiman, v tých detailoch som to celkom nedomyslel, materiál už bol nakúpený takže až na pár zmien to ostalo podľa toho pôvodného plánu.
Mal som s tým takto trochu viac roboty kedže tie zátky som musel vŕtať a nakoniec som tam rezal aj závit kde som tie tŕňe napatlal lepidlom a zaskrutkoval, pevnosť by mala byť ok.
T kus 45, dobrý nápad a skúsim to na druhej verzii ( chcem to hodiť aj do druhého akva )
Inak je to poriadny macko 67cm, zatial beží bez problému a prietok sa na moje prekvapenie neznížil, v pohode to utiahne Eheim 2213.
CO2 rozpúšta excelentne a podobné riešenie môžem len odporučiť.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: CO2

Odoslaťod astro » 13 Feb 2017 13:30 pm

Aká je výsledná cena Tvojej realizácie?
A určite sem môžeš dať aj nejaké obrázky.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: CO2

Odoslaťod Stewie » 13 Feb 2017 18:13 pm

Cena 51€ vrátane lepidla, čističa a počítadla bublín z integrovaným ihlovým ventilom. (12€ ebay )
Velkosť o pár cm väčšia ako profiplants č7.
Druhý vyjde o 20€ menej kedže mi zostala transparentná trubka + lepidlo a čistiç ktoré by malo vystačit na zlepenie ešte jedneho reaktora.
Fotky určite hodím.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: CO2

Odoslaťod Pštros » 13 Feb 2017 22:45 pm

Neviete niekto, cim by mohlo byt sposobene samovolne zrychlovanie davkovania CO2?
Novy set s nocnm vypinanim a 0,75l flasou, momentlane namontovany na 2l CO2 flasu od Livonca.
Vcera som nastavil tak 1b/2s a dnes uz sli 2b/1s... Jeden pygmej uz lapal po dychu pri hladine... zvysok zivota v akva ok.
Zas som to vypol, len neviem, ci reklamovat set, alebo robim nieco zle...
Vdaka
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: CO2

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2017 22:58 pm

Tu by som hľadal chybu skôr na ihlovom ventile. Ak vo fľaši dochádza CO2, tak sa prechodne tlak zvýši, môže to byť teda i to.
Ja nikdy neotváram fľašu na doraz, aby som tomu predišiel
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.