Matova 60tka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2017 21:54 pm

Obrázok
Zdravim,dnes sa mi podarilo za dobru cenu zohnat akvarko Tetra aqua rt 60L 57x35x30, poprosil by som vas o zopar rad.

1. Je tam 56mm T5 13W asi s predradnikom,neviem ci T5 idu na tlmivku...je to zaliate. Mozem skusit hodit T5HO 24w trubicu? Ci len hodit reflektor a hodit zopar led?

2. Dno som dal co bolo k akva kremicity piesok asi 5kg je ho dost.

3. Mam k domu filtre,ine neplanujem kupovat:
a) JBL cristal profi i60 greenline - fiktracna vata modra 0,25L na dno filtra som dal asi deci eheim gulicky a nato ten molitan. Prietok 150-420l
b) Eheim pick up-2008 60L prietok 159-300L

Ktory bude lepsie pouzit?

4. Je tam aj topitko to nevkem,mozno zapnem na 24C

5. Filter pojde nonstop,svetlo asi 8-9 hodin,vodu chcem menit 20L tyzdenne. Rastlinky nejake nenarocne a rychlorastuce. Neplanujem tam hnojit a ani COckovat. Ryby o 2 mesiace a nejake drobunke mozno zobar krevetiek. Dam tam asi do stredu nejaky koren.

Dakujem vsetkym,co sa zastavia poradia.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Reklama

Re: Matova 60tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Feb 2017 22:28 pm

Ty si divný človek, neber v zlom. Si tu už dosť dlho, no tvoja otázka je začiatočnícka a set je tiež začiatočníckou chybou a to i keby bol za polovicu.
Tam kde je 13W trubica môže ísť IBA 13W trubica, pravda ak netúžiš vyhorieť. EHEIM pickup je dobrý filter
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 12 Feb 2017 22:44 pm

Bol za 1/3 tak som ho zobral. Viem,ze setacke akva,filtre, kryty a svetlo nic moc. V mojom setackom 112l som prerobil svetla na 3x24W T5 a externy filter,no tu neplanujem nic prerabat ani viac dokupovat. Islo mi o radu vyberu filtra z tych dvoch,pripadne tej zmeny trubice....to si mi ozrejmil mojou divnostou :) Cakam o postrehy a rady ludi co maju aj fyzicky tie akva,ze co im dobre rastie,nemusia hnojit ani cočkovať. Nie vsetko napouckovane,kedze jednym ide vsetko top len s co2 a 1W/L, inym aj bez filtra s 0,2W/L. Preto som sem hodil to svoje akva.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod j » 13 Feb 2017 08:24 am

I.P. Pavlov napísal:set je tiež začiatočníckou chybou a to i keby bol za polovicu

Prepáč, ale toto si kde vyčítal? Ja sa akvaristike venujem nepretržite cca 40 rokov, čiže zrejme celkom nezapadám do kategórie "začiatočník" a v našej domácnosti bez väčších problémov fungujú dva sety. Uznávam že to svetlo v tomto nie je celkom ideálne, ale písal že nechce žiadne náročné rastliny, ani COčko, tak pokial ho rozumne zariadi, tak neviem v čom by mal byť problém.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Matova 60tka

Odoslaťod j » 13 Feb 2017 08:28 am

Ohladom filtrov: ja mám dobré skúsenosti so značkou Eheim, aj keď tento konkrétne nepoznám. Na druhú stranu sa mi páči to rohové prevedenie JBLka, zaberie to menej miesta v akváriu a asi pôjde lepšie zamaskovať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Matova 60tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2017 22:15 pm

j napísal:
I.P. Pavlov napísal:set je tiež začiatočníckou chybou a to i keby bol za polovicu

Prepáč, ale toto si kde vyčítal?

Mal som na mysli svetlo, konkrétne trubice a waty, ktoré nieje možné meniť a vkladať podľa vlastnej potreby a vlastnej predstavy.
Rovnako filter je v sete práve taký ako byť nemá. Takže zo setu využije len samotné akvárium a zbytok je treba dokúpiť.
Preto hovorím, že je to zlá voľba pre človeka. ktorý nevie čo ďalej.
Ak od toho odhliadneme, tak fajn svetlo môže byť, otázkou je dokedy mu bude spĺňať jeho nároky. Ak časom nebude postačovať, nevýhodou krytu je, že napasovať do neho niečo viac, je dosť problematické.
Určite je také akvárium dobré na odchov, prípadne určite by stačilo ako krevetkárium. Obávam sa, že tam živočíchy farebne moc nevyniknú. Priznávam, bol som dosť stručný odpoveďou. No napísal som mu, že filter EHEIM rady pick-up je dobrý ak nie veľmi dobrý. Mám ich.
Ja len, aby nemal s tým viac roboty a hlavne, aby sa mu ďalšie náklady nenavýšili na pôvodnú cenu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod j » 14 Feb 2017 08:00 am

OK. Ale pokial by cítil že je s tým svetlom problém, predsa teraz sa dajú dokúpiť ledkové moduly určené práve na doplnenie do takýchto krytov (uznávam, je to náklad navyše). Počítam že so substrátom bude reálna výška vodného stĺpca okolo 30 cm. Ak tam dá na dno len nejaké cryptokoryny, prípadne na koreň microsorium (alebo anubias), tak by to mohlo fungovať. Nevieme kde je akvárko umiestnené, možno bude na mieste s dostatkom prirodzeného svetla, čo môže mať tiež plyv. Ja som mal niekedy na sklonku socializmu pri okne (krátko ranné slnko) 160 litrové akvárium s jednou trubicou (ak si dobre pamätám tak bola 90 cm dlhá - 30w), čo je asi podobný pomer w/l ako je v tom tetráckom sete a mal som tam takú džunglu, že som poriadne ani ryby nevidel.
Ohladom rýb - nepíše sa náhodou že niektoré druhy rýb lepšie vyniknú práve v tmavšom prostredí? Napr. neónky, tery žiarivé ( https://rybicky.net/atlasryb/tetra_zhava ), prípadne nejaké razborky.
Filtre - o Eheime nepochybujem (ja mám dobrú skúsenosť s radami Aquaball a hlavne Biopower). Musím povedať že sa mi celkom pozdáva to rohové vyhotovenie JBLka kvôli umiestneniu (a možnosti prichytenia magnetom). Niekedy som nad týmto riešením dosť vážne uvažoval. Škoda že to nie je i80ka, tá by bola asi vhodnejšia do toho akvárka. Ale zdá sa že aj tá i60ka sa dá rozšíriť o ďalší modul (ale zase investícia navyše).
Keď to zhrniem, proste si myslím že sa dá s akéhokolvek akvária pri rozumnom zariadení a dostatku trpezlivosti vytvoriť niečo čo môže majitelovy robiť radosť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 14 Feb 2017 09:12 am

Presne mi islo o to ako pise J. Mam ine 112L akva kde hnojim,COckujem,menil som setove za T5trubice,dal som Eheim 2215.
Tu som chcel tu 60L zariadit len s tym co som kupil (filtre oba boli v tej cene aj s akva) a nieco aby sa tam darilo bez dalsieho maxi prerabania. Vcera som dal pod tu 13w trubicu reflektor co som doma zvysny mal. Planujem tam dat 10 neoniek a mozno zopar krevetiek,viac nic.
Doma mam este cob led 3 kusy (8w/kus realne mozno 5)a zvysny adapter,tak asi tam zapasujem svetlo a budem mat zase viac svetla. Len nechcem ist cestou laborovania a alchymie.
Ak niekomu hovorim....ja mam CO2 hnojim,svetlonpresne x hodin cez spinacie hodiny + filter nonstop,tak sa na mna pozeraju. Povie....ja si zasvietim ked pozeram vecer na ryby par hodin,co je CO2? Davas tam hnoj zo zahrady? Filter na noc vypinam,lebo sa neda spat....a rybky ani nevidno,lebo tam mam dzunglu. Presne o to mi ide,mat druhe akvarium bez potrebnej techniky a uzivat si bezstarostnost daneho nenarocneho akvaria. Ked tak len s tyzdennou vymenou vody.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 14 Feb 2017 09:15 am

Obrázok
Tieto led tam planujem dat. Jeden je dlhy 17cm a 8w. Tri na dlzku tam v poho vojdu.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod snajprik » 14 Feb 2017 14:39 pm

Celkom zaujímavé svetlo, aj keď je určené pre denne svietenie na auta, ale je vodotesne 12V a da 600lm na 8W skladá sa s 160 čipov čo som sa dočítal, priam ideálne pre akvárium do krytu. Nedočítal som sa aké ma spektrum ani životnosť či farebne podanie je tiež +/- 5000-8000K. Cena dosť kolíše čo som videl od 1,9€ do 40€
https://www.kupsito.sk/i/5615199781/Svetlá_pre_denné_svietenie_LED_COB_160chip_8W_17_cm_prúžok
https://auto.bazos.sk/inzerat/69546408/ ... etenie.php
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 14 Feb 2017 14:55 pm

Presne tie do auta mam na mysli. Kus som zohnal za 0,8€ cize nic hrozne. Ak to rok podrzi vymena bude lacnejsia ako trubica.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 17 Feb 2017 14:19 pm

Dnes som zhotovil mini rampu s tymi led cob 3x8w realnych 15w (2xstudena a 1 tepla biela). Myslite si ze k tej 13w (nova vymenena 840) to bude akurat? Nechcem aby som to prehnal a musel dodavat CO2 + hnojenie.
Obrázok

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod snajprik » 17 Feb 2017 15:10 pm

Je to dosť hlavne na výšku 30cm od dna. Čas svietenia keď skrátiš na 8 hodín. Napríklad 4 h svietiš potom 2-3h prestávka a zase 4 hodín svietenia. Uvidíš ako sa budú tváriť rastlinky a hlavne riasa.
Vyzerá to super, pohlaď do akvária keď svietiš by nebol?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 17 Feb 2017 15:23 pm

Je to nove akva cize svietim len 7 hodin,no skusim vypnut na 2 hodky osvetlenie ako pises a dat na 8hodin. Svetla su od dna presne 30cm.
Do akva dodavam vodu luhovanu so sisticami jelse,cize je taka hneda a moc to nepresvieti,no mne sa paci hnedsia voda,je ako v prirode.
Pohlad nahodim ked dodam co este treba :)

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 18 Feb 2017 12:07 pm

Nakoniec som pouzil tento filer...JBL cristal profi i60 greenline. Chcem sa opytat. Je lepsie pouzit rozstrekovaciu rampu z laveho roha akva,alebo taky cudlik na zuzenie prietoku nasmerovany na zadnu stenu akvaria?

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod Jozef I. » 18 Feb 2017 13:04 pm

matulkos napísal:...
. Presne o to mi ide,mat druhe akvarium bez potrebnej techniky a uzivat si bezstarostnost daneho nenarocneho akvaria. Ked tak len s tyzdennou vymenou vody.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku


Ahoj. Ja by som na začiatok nechal iba tých 13w. Pri vhodne vybraných rastlinách to bude stačiť a ke ti akva bude dobre fungovať pár mesiacov môžeš skúsiť pridať na svetle a uvidíš ako na to akvárko zareaguje. Pri vhodne zvolenej stavbe rastlín a osádky nebudeš musieť hnojiť ani nič iné robiť. Rastlinky budu rásť pomaly ale to nie je telesná vada :). Kamarát mal akvarko par mesiacov úplne bez svetla a žiadne rastlinky mu nepošli. Mal tam hlavne krypta, nejaké anubiasi a neviem ešte čo.
V dnešnej dobe mať v akvarku len anubiasi, kryptokoriny, či microsoria neznamená mať v akvarku len komunistické restlinky. Aj z týchto rastlín môžeš mať peknú a vzácnu exotiku. :) A za minimum námahy.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 18 Feb 2017 13:08 pm

Asi tak skusim uvidim.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Feb 2017 22:59 pm

j napísal:
I.P. Pavlov napísal:set je tiež začiatočníckou chybou a to i keby bol za polovicu

Prepáč, ale toto si kde vyčítal? Ja sa akvaristike venujem nepretržite cca 40 rokov, čiže zrejme celkom nezapadám do kategórie "začiatočník" a v našej domácnosti bez väčších problémov fungujú dva sety. Uznávam že to svetlo v tomto nie je celkom ideálne, ale písal že nechce žiadne náročné rastliny, ani COčko, tak pokial ho rozumne zariadi, tak neviem v čom by mal byť problém.


@j
Vidíš už je to tu :wink: ako som hovoril, už dal novú trubicu a uvažuje o CO2.........
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 19 Feb 2017 23:01 pm

matulkos napísal:
5. Filter pojde nonstop,svetlo asi 8-9 hodin,vodu chcem menit 20L tyzdenne. Rastlinky nejake nenarocne a rychlorastuce. Neplanujem tam hnojit a ani COckovat. Ryby o 2 mesiace a nejake drobunke mozno zobar krevetiek. Dam tam asi do stredu nejaky koren.

:pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Matova 60tka

Odoslaťod j » 20 Feb 2017 08:53 am

I.P. Pavlov napísal:
j napísal:
I.P. Pavlov napísal:set je tiež začiatočníckou chybou a to i keby bol za polovicu

Prepáč, ale toto si kde vyčítal? Ja sa akvaristike venujem nepretržite cca 40 rokov, čiže zrejme celkom nezapadám do kategórie "začiatočník" a v našej domácnosti bez väčších problémov fungujú dva sety. Uznávam že to svetlo v tomto nie je celkom ideálne, ale písal že nechce žiadne náročné rastliny, ani COčko, tak pokial ho rozumne zariadi, tak neviem v čom by mal byť problém.


@j
Vidíš už je to tu :wink: ako som hovoril, už dal novú trubicu a uvažuje o CO2.........

Niešo som prehliadol? Nejak mi to nesedí s tým, za čo tu nižšie dávaš pivečko:
I.P. Pavlov napísal:
matulkos napísal:
5. Filter pojde nonstop,svetlo asi 8-9 hodin,vodu chcem menit 20L tyzdenne. Rastlinky nejake nenarocne a rychlorastuce. Neplanujem tam hnojit a ani COckovat. Ryby o 2 mesiace a nejake drobunke mozno zobar krevetiek. Dam tam asi do stredu nejaky koren.

:pivo:

A ano trochu svetla pridal. Mohol, nemusel..... Všetko je OK.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Matova 60tka

Odoslaťod j » 20 Feb 2017 08:58 am

matulkos napísal:Nakoniec som pouzil tento filer...JBL cristal profi i60 greenline. Chcem sa opytat. Je lepsie pouzit rozstrekovaciu rampu z laveho roha akva,alebo taky cudlik na zuzenie prietoku nasmerovany na zadnu stenu akvaria?

Osobne mám rád rozstrekovacie rampy, ale obe riešenia sú použitelné. Akurát tú rampu bude treba z času na čas vyčistiť.
Potom napíš ako si s tým JBLkom spokojný.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Matova 60tka

Odoslaťod matulkos » 20 Feb 2017 15:30 pm

Obrázok

Asi takto to teraz je s mojim akva v poradi č3.

Odoslané z MI 3W pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.