živorodky - určenie druhu, druhy



Všetko okolo akvarijných rýb

živorodky - určenie druhu, druhy

Odoslaťod Acomys » 27 Feb 2017 06:46 am

Dobrý den,
Prosím mohl byste mi někdo pomoci s určením, co mi to v akváriu plave? :angel: Rybky jsou z Mexika - jižně od Guadalajary. Děkuji.

moje tipy - druh 1 - podle fotek na fishbase a místa výskytu Poeciliopsis infans? Nenašla jsem žádný popis ani jiné fotky.
druh 2 - něco ze skupiny Poecilia sphenops?
druh 3 - heterandria sp. - bimaculata?
Prílohy
B_fm.JPG
3
SP_mf.JPG
2
Inf_mff.JPG
1
Acomys
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Dec 2016 19:33 pm

Reklama

Re: určení živorodek

Odoslaťod SoRex » 27 Feb 2017 10:10 am

1/ Určit P. infans je sice trochu odvážnější, ale vzhledem k výskytu to může být ona. Pokud se samci občas kouřově zbarvují (někteří mohou až do antracitové černi), pak je to infans určitě.
2/ Jasně, Poecilia con. sphenops. Přímo "dobrá" sphenops to být nemusí, ono jich v té oblasti žije víc a jsou pro laika prakticky neurčitelné (proto ta con.)
3/ Ano, Heterandria sp. Jestli zrovna bimaculata, nelze tvrdit 100%, ale vzhledem k oblasti nálezu je to pravděpodobné.

Z tohoto tria je rozhodně nejzajímavější (a na chov nejobtížnější) ten Poeciliopsis. Heterandria je zase trochu komplikovanější na odchov - je silný kanibal.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: určení živorodek

Odoslaťod Acomys » 27 Feb 2017 20:11 pm

Díky moc
ad 1/ Proto netvrdím, že to moje určení je správné. :-) Já na pohled nevidím rozdíl mezi tím co mám a P.prolifica na fotkách, ale ty žijí jinde. A netuším, jestli je ještě jiný druh s čím si to splést. Toho kouřového zbarvení jsem si na jednom samci všimla. Když jsem je nalovila, byli všichni spíš průhlední.

ad 2/ Poecilia con. sphenops je pro mě laika naprosto dostačující. Ale potrápily, black molly jsem vyřadila jako možnost hned ze začátku, netušila jsem že ty divoké mohou vypadat takhle.

Můžu se zeptat proč jsou ty Poeciliopsis obtížnější? Mě zrovna ty moje připadají jako největší pohodáři, klidný, zvědavý, rozežraný. V akváriu je mám teprve dva měsíce, tak je to jen takový první dojem. I na lovení byly strašně jednoduchý, vracely se zpět po pár sekundách, stačilo opakovaně máchat síťkou na tom samém místě.
Na tu Heterandrii se teprve chystám, i ty menší jsou příliš agresivní, musím zařídit ještě jedno akvárium jen pro ně.
Acomys
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Dec 2016 19:33 pm

Re: určení živorodek

Odoslaťod SoRex » 27 Feb 2017 23:20 pm

1/ Ano, prolifica žije jinde a tak, jak je popisujete (snadno ulovitelní, nebojí se, minimální plachost), navíc s kouřovým zbarvením, to budou opravdu infans. Obtížnější se mně jeví proto, že po nějakém čase u mne začaly chřadnout, a měly minimum mladých, které se dožívaly maximálně dvou měsíců. Nebyl jsem schopen je dlouhodobě udržet. Ani nikdo z přátel, kterým jsem je daroval. A to jsem je dovezl dvakrát! Dost také záleží na populaci. Některé padaly už po několika hodinách po nalovení, některé do 2-3 dnů. Ty životaschopnější jsem dovezl, ale úspěch stejně žádný :-(

2/ Skupina sphenops opravdu potrápí. Ty ryby jsou prakticky na každé lokalitě jiné. Od téměř typických "Black Molly" (ovšem vždy s oranžovým až žlutým lemem ocasní ploutve), přes sametově čokoládové, skvrnité s různě velikými a četnými černými skvrnami, až po čistě stříbřité. A pokud chytíte hodně mladé, nemají zpravidla znaky vůbec žádné. Setkal jsem se s nimi skoro všude a vždy jsem chvíli váhal...

Na agresivitu Heterandrie celkem dobře funguje dlouhé, minimálně z poloviny hustě zarostlé akvárium s výkonným filtrem, vytvářející silnější proud. Ony potom musejí intenzívněji plavat a jejich agresivita přeci jenom trochu klesne. A především jsou mláďata rychle splavena mimo přímý dosah dospělých.
Tyhle ryby jsou v jižní polovině Mexika celkem běžné a chytí se na většině lokalit spolu se "sphenops". V chovech jsou potom vzácně, protože málokdo se s nimi chce dlouhodobě trápit.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: živorodky - určenie druhu, druhy

Odoslaťod Acomys » 28 Feb 2017 07:17 am

tak to jsem tedy na ty moje infans zvědavá. Aspoň mám tu výhodu, že v případě neúspěchu jen vezmu psa a síťku, a dojdu k rybníčku pro nové. :-D Doteď byly favoritky Heterandrie, ale pěkně jste mě na ty infans nalákal.
Acomys
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Dec 2016 19:33 pm

Re: živorodky - určenie druhu, druhy

Odoslaťod Acomys » 28 Máj 2017 06:28 am

když se samec takhle pěkně vybarví, tak jsou rázem jasnými favority. :D
Prílohy
DSC_0234.JPG
Acomys
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Dec 2016 19:33 pm

Re: živorodky - určenie druhu, druhy

Odoslaťod SoRex » 01 Jún 2017 10:36 am

Ano, to je krásný dominantní samec. Závidím!
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.