30L akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

30L akvárium

Odoslaťod ndem » 18 Mar 2017 15:41 pm

Ahojte, potrebovala by som poradiť rybičky do 30l akva. Predná časť je pomerne voľná na plávanie, vzadu látkové rastliny, nejaké machové guličky, na dne je keramický substrát a na ňom hladké kamene. Akva bolo založené na konci januára, ryby sme dali pár dní na to (ja viem, úplne hlúpa začiatočnícka chyba, ale v akvaristike - pomerne známej a "vychvaľovanej" v BA, nám povedali, že je to ok).
Akurát včera nám zomrel párik ramireziek, ktoré mali pravdepodobne krupičku, esha 2000 a zdvihnutie teploty nepomohlo. Zostal len párik black molly. Čo sa týka iných chemikálií čo sme pridávali, tak: AquaSafe pri výmene vody, Seachem Stress, Sera nitrivec.
Aké ryby by sme tam mohli kúpiť? Chceli by sme niečo kľudnejšie, pomaly plávajúce (ako boli ramirezky) a radšej v menšom počte (tým myslím nie gupky a podobne, aj tie molly asi dáme preč).
A ešte jedna vec - čo mám zatiaľ robiť s "nakazeným" akva? Molly vyzerajú zdravo. Doliečim to s esha, nechám zdvihnutú teplotu a potom vymením vodu? Treba vyberať všetky dekorácie a kamene a čistiť to (napr. soľou), prípadne vymeniť náplň vo filtri?

Ďakujem. A prosím, nechajte si blbé poznámky pre seba. Viem že sme urobili chyby, ale chcem ich napraviť a poučiť sa z nich.
ndem
 
Príspevky: 2
Založený: 18 Mar 2017 15:27 pm

Reklama

Re: 30L akvárium

Odoslaťod michellebebe » 18 Mar 2017 16:14 pm

Pokiaľ viem, tak 30l je aj pre molly málo.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: 30L akvárium

Odoslaťod Depešak » 18 Mar 2017 16:30 pm

A prosím, nechajte si blbé poznámky pre seba.

LOL
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: 30L akvárium

Odoslaťod Hora » 18 Mar 2017 16:38 pm

Ahoj,
krupička je ako kiahne,na to sa neumiera ak sa nevybodneš na prvé príznaky a nedáš jej šancu dlhšie parazitovať na rybkách.Žiadná dezinfekcia akvária nie je potrebná.
Ostatné ryby a poviem nevhodné veľkosťou do tvojho akvária ju poľahky môžu dostať tiež ale nemusia.Záleží na imunite každej ryby.
Ak si necháš ryby,čo máš a sú slabo napadnuté bodkami netreba ani liečivo, vymeň 50% vody,pustí silné vzduchovanie, zvýš teplotu v nádrži na 30°C a pridaj soľ. Zhruba polievkovú lyžičku na 50 litrov vody.
Musíš počítať s čiastočným zredukovaním nitrifikačných baktérii,ktorým soľ a liečivá nepomáhajú k životu.To samé rastliny.
Aké sú látkové rastliny vzadu?
Najlepšie je vybrať už teraz tie nevhodné molly a ktovie,čo tam ešte máš :x ,lebo to akvárium ich bude malým objemom stresovať(jeden z prípadov prepuknutia krupičky),produkujú viac odpadových látok ako iné druhy rýb a už si liečila predtým ryby,tak nitrifikácia je určite narušená a nebude stíhať premenu N látok.
Rybky do 30l je viac ale vzhľadom na tvoje vedomosti o úprave vody sú pre teba nepoužiteľné,resp. na chvíľu.Z odolnejších možno pri správnej údržbe a výmenách vody:
Danio margaritatus
Boraras urophthalmoides
Corydoras pygmaeus
alebo krevetky + tie rybky.
Ja by som začal nanovo,prečítal si niečo o zábehu ako,prečo,založil odznova,po 5-tich týždňoch zarybnil vhodne a do obchodu išiel nakupovať s vedomím,čo chcem a nie sa spoliehal na doporučenie predajcu(česť výnimkám) a potom sa naňho vyhováral :?

ešte k tej pravdepodobnej krupičke,tak mali bodky :?: :?: :?: alebo si to ty vydiagnostikovala a pošli :dead: možno na toxické hodnoty NO2 pri skorom vložení rýb do akvária
urobila si chyby a si si ich vedomá,čo je poľahčujúce(trošku),teraz už bez hanby sem vlož fotku akvária ako vyzerá s vybavením a do budúcna Ti to pomôže
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30L akvárium

Odoslaťod ndem » 18 Mar 2017 16:55 pm

Hora, ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď, presne niečo takéto som potrebovala. Pár dní som nebola doma, keď som prišla, ramirezky mali len pár "bodiek" (do hodiny som skočila do obchodu pre tú eshu).. Nič iné okrem 2 molly tam nie je (boli tam len oni a 2 zomreté ram.). Ako som písala, založili sme akvárko bez vedomostí, to som si dočítala až keď bolo neskoro. Plánujem začať nanovo, nechať bežať a potom nasadiť rybky (preto som rada, že si mi doporučil konkrétne druhy).
"Aké sú látkové rastliny vzadu?" - neviem na čo presne sa pýtaš, ale nemajú ostré hrany, do výšky možno 25 cm.

Čo sa týka predajcu - písala som o tom len preto, lebo to nebolo tak, že by som vbehla do prvého SuperZoo, nakúpila ryby hlava nehlava a hodila ich dnu. Venovala som čas tomu, aby som si zistila (dokonca aj tu na fóre), ktorá akvaristika v BA je najlepšia a očakávala, že tam bude pracovať niekto, kto mi k tomu povie niečo viac. Žiaľ, také prevádzky sú asi naozaj výnimočné.
ndem
 
Príspevky: 2
Založený: 18 Mar 2017 15:27 pm

Re: 30L akvárium

Odoslaťod Hora » 18 Mar 2017 17:03 pm

ndem napísal: Predná časť je pomerne voľná na plávanie, vzadu látkové rastliny,

ndem napísal:"Aké sú látkové rastliny vzadu?" - neviem na čo presne sa pýtaš,

na toto,lebo rastliny sú základ akvária,takže nie sú Polyvinylchloridové super ale nie je rastlina ako rastlina a zvlášť pri menších výškach si nemôžeš vyskakovať s výberom,tie machové guĺe sú skôr na estetiku ale so stabilizáciou vody nepomôžu
ndem napísal:Venovala som čas tomu, aby som si zistila (dokonca aj tu na fóre), ktorá akvaristika v BA je najlepšia a očakávala, že tam bude pracovať niekto, kto mi k tomu povie niečo viac. Žiaľ, také prevádzky sú asi naozaj výnimočné.

tak hoď si do googlu aj budúce rybky a pozri ich potreby na veľkosť akvária, teplotu,pH,tvrdosť :wink:

Aj jedna bojovnica by bola pekná v rastlinnom 30l.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 30L akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Mar 2017 18:44 pm

Depešak napísal:A prosím, nechajte si blbé poznámky pre seba.

LOL



Toto je tu jediná blbá poznámka :evil:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 30L akvárium

Odoslaťod MajoX » 20 Mar 2017 14:49 pm

Hm, tie látkové rastliny by aj mňa zaujímali ako vyzerajú, daj fotku.
Ak si z BA a chcela by si pomôcť so zábehom, mám na okne pár pohárov rastlín (živých) presne na tento účel.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: 30L akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Mar 2017 21:53 pm

Nechcem byť zlým prorokom, ale budú to umelé, látkové rastliny
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.