Bettárium II (112l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 23 Mar 2017 13:02 pm

Calatea je zasadená :D
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod Pštros » 23 Mar 2017 13:21 pm

Upozorňujem, že tento príspevok nemá žiaden reálny prínos pre zdokonalenie diskutovanej témy.. 8)

Ja len chcem vyjadriť svoj obdiv Tvojej systematickej a cielavedomej praci pri oboch Tvojich nadrziach.
Uz to tu bolo spominane, ale keby viacero zaciatocnikov takto postupovalo....
Nadrze mas krasne, ucelovo prisposobene osadke a ich vyvoj je radost sledovat.

Onedlho bude forum bohatsie o dalsieho Betta-guru.

a drzim palce, samozrejme... :angel:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 23 Mar 2017 13:38 pm

Ďakujem, takéto slová potešia :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Mar 2017 22:08 pm

Ja musím povedať, že až mi je "ľúto" toho, že už nie si začiatočníčka, pretože si tu bola najlepším začiatočníkom a zároveň príkladom.
Považovať ťa ešte teraz za začiatočníka mi akosi nepasuje, určite si už oveľa ďalej.

Tá calatea je krásna, ak by sa trocha menila, tak to je O.K. Trochu sa prispôsobí a bude opäť pekná. Daj si do googla "riparium" a kochaj sa :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 24 Mar 2017 17:29 pm

Bakteriálny rozpad plutiev?
Obrázok
Včera mala plutvu trochu natrhnutú a tak som si povedala že veď sa jej zrastie. A dnes toto :x
Niečo musím robiť zle :( Ale neviem čo.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 24 Mar 2017 17:56 pm

Jediné čo mi teraz napadá, čo by ich mohlo stresovať je že teraz majú silnejší prúd vody, keď majú 2 filtre naraz. A tomu molitanovému čo v akvárku ostane som aj znížila prietok, ale aj tak ich trochu unáša keď idú blízko k nemu. Mám aj objednanú rozstrekovaciu rampu do tohto akvárka (a aj do druhého), ale príde až niekedy počas budúceho týždňa.
Inak mi nič iné nenapadá čo by mohol byť stres pre ne.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod Janka112 » 24 Mar 2017 22:42 pm

ahoj, ano filter tie betty stresuje. Sledujem tvoje snazenie, neviem, akvária más pekné, lenze nie pre betty ideálne. Ja pouzívam do betárii elementkové filtríky so vzduchovacím motorcekom. Nerobia ziadny prúd, iba ceria hladinu. No uvidís, mozno s tou rampou to pojde lepsie. Dalej betty majú radi takú kyslejsiu vodu, to ja riesim pridávaním listov mandlovníka morského a dubových listov. Betáci sa do nich radi zahrabávajú. Listy mandlovníka posobia desinfekcne. Vyskúsaj. V akváriu más velmi málo rýb a velmi vela rastlín, ktoré ti bez hnojiv nebudú rást. Tie hnojivá nerobia dobre betám. Kludne by som na tvoj objem pridala iné rybky, napr. 10 rozborka + 8 panceracik, je ich vela na výber. Potom budú hnojit za teba rybky. Ja chovám betty so zivorodkami: gupky, ballon moly, platy. Nemala som s tým ziadny problém. Samcek spravil penové hniezdo, samicka do neho nakládla ikry, nebolo z toho nic, asi neboli oplodnené. Betty si spestrovali stravu poterom. Inác dneska tie kelímkové betty moc nevydrzia, pred 10-timi rokmi som mala betáka s dvomi samickami 2 roky v akváriu, teraz mi jeden samec zdochol po 2 mesiacoch a druhý samec s 2 samicami po pol roku.
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 25 Mar 2017 11:41 am

K filtru. Teraz jedine môžem dať na vývod filtra molitan aby sa zmiernil prúd. Predpokladám že rozstrekovacia rampa pomôže, pretože mama mala v akvárku rovnaký problém s prúdom v akvárku a r. rampa to poriešila. A asi aj dosť pomôže keď dám preč ten druhý filter čo bol na zábeh. Ale chcela som ho ešte 1 týždeň nechať. Ph. Dosť ťažko sa má v akvárku nižšie ph, keď naša vodovodná voda má ph nejakých 7,6. Teraz majú v tomto akvárku jelšové šištičky a ph 7,5. Teraz som pridala aj listy, ale veľmi nečakám že to bude mať veľký vplyv na ph. Napríklad v druhom akvárku sa mi podarilo ph znížiť pomocou listov a šištičiek len na 7,4. No a čo sa týka hnojenia, tak neprekračujem dennú dávku a hodnoty NO3, PO4 a Fe meriam a nemám ich vysoké, že by z toho mohli mať betty stres. V druhom akvárku mám neocaridinky a tým hnojivo nevadí. Teda predpokladám že im nevadí keď žijú, sú aktívne a rozmnožujú sa. A to by krevetky mali byť citlivejšie ako betty. Plánujem aj do tohto akvárka pridať neocaridinky.
Včera som dala eSHu a dnes už jej brp zastavil.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Mar 2017 14:45 pm

michel

Mám bettku samčeka a vodu čerí vývod filtra, nevadí mu to, je to otázka "zvyku". Je však aj riešenie. Buď to otočíš vývod filtra oproti stene, alebo sa nasadí na vývod filtra toto, viď obrázok.
Čo sa týka zmäkčenia vody môžeš si pomôcť i rastlinkou microssorum pteropus. V tejto téme si prečítaj viac:
akvariu-sa-nedari-t13939.html
Prílohy
308724.jpg
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 25 Mar 2017 16:56 pm

Ten filter je nasmerovaný na zadnú stenu. Ono to nieje v tom akvárku, že by tie betty všade unášal prúd. Len keď sa dostanú k vývodu z filtra. Ale inak vo zvyšku akvárka ich neunáša prúd a normálne voľne plávajú.
Microsorum v tomto akvárku mám. Ale popridávam ešte ďalšie sušené listy. Teraz mám zásobu sušených listov a šištičiek :)
A zistila som že nie som jediná čo má taký problém. Jedna slečna/žena má beťáka v asi 30l zabehnutom akvárku so živými rastlinami a má tam všetko čo by mal mať a tiež mal teraz jej beťák bakterialny r. p.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Mar 2017 21:22 pm

Netreba to brať tak, že sú na vine podmienky v akváriu a už vôbec nie tak, že "som na vine ja". Bettky sú pomerne krátko žijúce. Priemer tam je okolo troch rokov.
Niektoré bettky prekonajú v "detstve" takú, či onakú chorobu a tá sa s nimi vlečie po zbytok kratkého života. Stačí , že sa ohlasí začínajúce starnutie a bum! Vyskočí choroba, vírus atď. Stačí, že rybka zažije stres pri kúpe, prevoze a už je len otázkou času, kedy sa objaví to, čo si nikto neželá.
Jednoducho takto chodí!
Ak si raz odchováš bettku svoju a od rozplávania plôdiku ju budeš krmiť neškodnou živou potravou, tak je šanca, že bude žiť oveľa dlhšie. I to však nemusí byť pravidlom, zase je tu dedičnosť, genetické predpoklady, príbuzenstvo.............................
Takže treba to brať tak, ako to je, ja som od toho, aby som držal prsty! :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 27 Mar 2017 18:23 pm

Dnes mi prišli rozstrekovacie rampy do oboch akvarií. Ale normálne by rampy mali byť otočené smerom do akvárka (od steny), lenže vtedy je stále ten prúd silný. Tak som rampy otočila tak aby prúd smeroval do zadnej steny. Bettám to takto vyhovuje. Môže to tak ostať?
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod matus.galan » 27 Mar 2017 20:21 pm

Videl som a aj tu to bolo, ze niekto urobil vacsie dierky do tych trubic a tym padom sa prud znizi kedze cez mensie to tlaci viac.
Myslim ale ze takto to nebude vadit len tam nie je ten pohyb vody cez cele akva ale to sama uvidis.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Mar 2017 21:30 pm

Určite to tak môže ostať. Je možné to potom otočiť, ak bude mastná hladina. Mám tak rovnako i ja a na hladine mám ricciu, zatiaľ som s hladinou problém nemal
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 28 Mar 2017 08:29 am

Tak zatiaľ to nechám takto. Tá rampa je po celej dĺžke zadnej steny a skladá sa z dvoch častí. Takže ak by bolo treba, tak môžem tú jednu polovicu otočiť smerom doo akvárka a tá druhá by ostala smerom do steny.
No a Amélii plutva pomaly dorastá a tak som chcela pridať ešte 2 samičky. Ale potom doma pri blízkej inšpekcii som si všimla že majú krupičku. Takže tie 2 nové samičky sú teraz v karanténnom akvárku a tam sa liečia. Aspoň mám ďalšiu skúsenosť na čo si dávať pozor. Ale ak mám pravdu povedať, tak aj kebyže si všimnem tú krupičku ešte predtým ako som si ich zobrala, tak asi by som si ich aj tak zobrala a doma liečila.
Ešte pridávam fotku Ester :)
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 28 Mar 2017 13:16 pm

Spozorovala som že Amélia má na ďalšom mieste natrhnutú plutvu. Ale neviem či len natrhnutú, alebo to je ďalší brp. Ale včera som ich kŕmila mrazenými koretrami. Neviem či to je len náhoda, ale pred pár dňami keď u Amélie prvý krát začal brp, tak tiež deň predtým mali mrazené koretry. Môže to byť z toho? Ak by boli v nich nejaké baktérie? Alebo ich zle pripravujem? Idem podľa: Před podáváním mraženého krmiva je vhodné toto nechat nejdříve rozpustit ve sklenici s trochou vlažné vody. Následně je pak zkrmujeme až po předchozím mírném propláchnutí pod tekoucí vodou v jemném sítku (např. plastové na čaj apod.).
Je to z: http://www.akvarijni.cz/krmeni.htm
Možno to bola len náhoda. Toto je len teória.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod Hora » 28 Mar 2017 13:53 pm

Záleží na dodávateľovi krmiva.
Ak to je ZOO trade alebo Aquaworld krmivo je dobrej kvality.
Niekedy ich predávali aj Pet centrá,teraz prešli na poľské mazľavo-smradľavé blistre :cry: a tých by som sa vyvaroval.
Zmrazenú kocku je jedno ako podávaš,môžeš aj rovno mrazenú do vody ale lepšie a čistejšie je rozpustiť,prepláchnuť pod zimnou vodou a skrmiť.To sa jedná u koretry,pri nitenkách a patentkách jednoznačne rozpustiť a prepláchnuť.
Škoda,že práve tvoje rybky v takých dobrých podmienkách majú problémy.
Prílohy
blistre.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 28 Mar 2017 14:07 pm

My máme Petra-aqua mrazené krmivá. http://www.petra-aqua.com/sk/sortiment/?s0=04&s1=AA
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 29 Mar 2017 16:38 pm

Pridala som eSHu a Amelíne plutvy sú zas na tom lepšie. Ale nemôžem stále pridávať eshu, takže to budem riešiť nejakým rašelinovým výluhom torbenom, alebo šištičkovým, alebo listovým výluhom, ktorý vždy prilejem po výmene vody. Pretože neviem si predstaviť koľko veľa listov by som musela dať do 100l vody aby to malo nejaký výrazný efekt. Určite výluh bude prirodzenejší ako nejaká esha.
A tiež skúsim spraviť tie zárezy na rampu z filtra podľa nákresu od I.P.Pavlova. Ale najskôr to skúsim v druhom akvárku, nech nestresujem samičky :)
No a samičky v karanténne už nemajú žiadnu viditeľnú krupičku :D Ešte ich preliečim, pre istotu, a za nejaké 3 dni by mohli ísť k ostatným samičkám.
Skúsila som odfotiť nové samičky. Zatiaľ len orientačné fotky. Lepšie fotky budú potom keď budú vo väčšom akvárku, kde bude lepšie svetlo :)
Obrázok
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod radorado » 29 Mar 2017 20:11 pm

Alebo vyskusaj vyluh z orechovych skrupin, pokial mas doma orechy. Doslova carovny vyluh
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Mar 2017 21:28 pm

Určite áno! Niekedy som používal dubovú kôru v podobe čaju, ktorý som kupoval v lekárni. Netreba variť čaj, ale trocha vybrať a dať do akvária
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 31 Mar 2017 09:49 am

Podarilo sa mi vyliečiť krupičku samičkám v karanténe, ale vyzerá to tak že okrem krupičky si priniesli aj vodnatielku :( Samičky vyzerali včera v poriadku a dnes už má jedna naježené šupiny. Druhej šupiny neodstávajú. Chcela som ich zajtra presunúť do väčšieho, ale tak teraz ich budem liečiť na vodnatielku. Neviem či to tá jedna čo jej odstávajú šupiny prežije. Dnes je aj bledšia ako včera :(
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod smeal » 31 Mar 2017 11:38 am

Krasne akvarko. Dalsia fajna inspiracia na tomto fore.

Drzim palce nech sa nove baby vyliecia!

Sent from my T1-A21L using Tapatalk
Obrázok používateľa
smeal
 
Príspevky: 5
Založený: 19 Mar 2017 21:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettárium II (112l)

Odoslaťod michellebebe » 02 Apr 2017 10:34 am

Ďakujem. No jedna samička v karenténe zomrela a druhá na tom nevyzerá dobre. Asi tiež už dlho nevydrží. Chudinky :(
No a inak sa teraz v akvárku nedarilo rastlinám, lebo keď som liečila eSHou, tak som nehnojila. Takže microsorum pteropus prišiel o pár listov a nehnojenie výrazne zasiahlo hlavne hygrophilu difformis. Z tej poodpadávali listy zo spodných polovíc stoniek. Neviem či ešte môžu dorásť tie listy, alebo na spodku ostanú holé.
Obrázok
A objavila sa mi v akvárku sinica. Veľkosťou (plochou) asi tak 2x2cm, tak čo som vedela, som odstránila.
Spravila som aj vyluh z dibových a mandľovníkových listov a jelšových šištičiek. Takže ten som dala do akvárka. Ale posledné 2 dni je samička Tali zalezená za filtrom a má stiahnuté plutvy. Nadýchnuť sa chodí, ale najesť sa neprišla :( Moja teória je že sa bojí ostatných dvoch samičiek. Merala som NO2 a je do 0,025. Takže ju skúsim preloviť do druhého (Todovho) akvárka (to by som tam už nedávala nového samčeka), či to nepomôže. Ale teraz tam likvidujem planárie, takže Tali bude musieť ešte pár dní vydržať s ostatnými samičkami.
No a akvárko teraz vyzerá takto:
Obrázok
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.