J - detské akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 13 Jan 2017 15:48 pm

Už je to preriedené, ak sa k tomu dostanem tak môžem cvaknúť aktuálny stav.
Čo sa otíkov týka - zaujímavé že vo väčšom akváriu so skalármi ich vidím takmer stále, na rozdiel od pancierničkov, ktoré sú tam skoro stále zašité a sú neuveritelne plaché. To ma dosť štve, keďže pancierničky boli vždy moja srdcovka. Uvažujem či tam nekúpim ešte jeden druh, možno by sa potom aj tie staršie osmelili.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 18 Jan 2017 19:34 pm

Nejaké foto po pretrhaní. Myslím že je to takto lepšie.
Prílohy
100zm.jpg
anu.jpg
Nad hladinou je to teraz tiež zaujímavé, až mi je chvílami lúto že je to pod krytom. :D
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 18 Jan 2017 19:37 pm

Len tak pre zaujímavosť - tu končí väčšina prebytkov od detí.
Prílohy
200zm.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2017 19:57 pm

Prerábka je viditeľne milšia na pohľad ako z 10.1 :)
To čo je za budúci kvet nad hladinou? tie listy rastliny vyzerajú ako izbová Spathiphyllum,ktorú niekedy vidím predávať ako akvarijnú rastlinu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Jan 2017 22:46 pm

@Hora spathiphylum-lopatkovec je príbuzná rastlina anubiasu. Toto je anubias. V tomto období v akvárách zakvitajú
obr.1 nad hladinou
obr.2 pod vodou
Prílohy
P1080092 (2).JPG
P1070521 (2).JPG
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 19 Jan 2017 08:08 am

Presne tak - anubias. Neviem ako je to všeobecne, ale za cca 15 rokov čo mám v akvárkach nejaké anubiasy, tak zakvitli možno tak 3 - 4 krát, s toho asi 2 krát v tomto akváriu, takže to beriem ako pomerne vzácny úkaz.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod kvietik » 19 Jan 2017 15:32 pm

krásne akvárka, aj detské aj to so skalármi a skaláre na 1dničku :wink:
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 20 Jan 2017 08:49 am

kvietik napísal:krásne akvárka, aj detské aj to so skalármi a skaláre na 1dničku :wink:

Ďakujem. Čo sa skalárov týka, tak bežne bývajú krajšie vyfarbený, majú ovela zretelnejšie pruhy, ale občas mávajú obdobia keď sa viac hašteria a sú trochu vystresovanejšie, a vdedy bývajú takéto nevýrazné. S času na čas sa aj neresia, ale ikry pomerne rýchlo zmiznú. Občas uvažujem že by som sa ich zbavil a vrátil sa k mojim oblúbeným akrám hnedým + altispinozy (alebo nejaké iné menšie kludné cichlidky), ale zatial som v mojom okolí nenašiel nikoho kdo by ich chcel. Kupoval som ich v Hornbachu, keďže na burzách mali len kadejaké šlachtené mrštby a ja mám rád práve takúto prírodnú formu..
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 06 Apr 2017 06:49 am

Všimol som si že tomu podstavcu pod akváriom začínajú trochu "ovísať" rohy, to jest rožné časti akvária sú kúsok v lufte. Moc to nevidieť, keďže je pod tým penová podložka, ale každopádne som z toho trochu nervózny. Predpokladám že je to výsledkom pôsobenia vlhkosti.
Nakolko má byť moja nervozita velká? Stretli ste sa s týmto problémom?
Má to nejaké iné riešenie ako kúpa nového stojanu? Nie som nejaký extra zručný kutil, takže vyrobiť niečo v domácich podmienkach aby sa na to dalo pozerať je asi mimo mojich možností.

Stojan vyzerá nejak takto:
Obrázok
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Apr 2017 07:43 am

To tu naozaj nikto neriešil podobný problém?
Pomaly začínam mať dojem že sa takéto protivenstvá dejú snáď iba mne.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Loki12 » 10 Apr 2017 08:06 am

Ja by som to skúsil riešiť troma sposobmi:
1. rohové uholniky 30x30cm 4ks do každého rohu a do zvislice
2. kúpiť dve dosky a dať ich na kraje na stojaka, čiže budeš mat 4 zvisle dosky
3. kúpil by som pracovnú kuchynskú dosku a dal na vrchnú aktuálnu dosku a zosroboval.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Apr 2017 08:32 am

Loki dík. Vyzerá to že asi všetky varianty budú vyžadovať prenos akvária, do čoho sa mi moc nechce. Ale čo už. Ako najschodnejšia cesta mi príde vymeniť vrchnú dosku, len neviem kde zohnať náhradnú aby mala patričný rozmer a farbu (matná čierna) a aby bola z kvalitnejšieho materiálu (akého?). Asi by som išiel do hrubšej ako bol originál.

Otázka je ako velmi to ponáhla. Túto jar som dosť vyťažený a máloktorý víkend som doma.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod kvietik » 10 Apr 2017 08:43 am

Ja by som šiel do tej novej vrchnej dosky, tá kuchynska jak navrhuje Loki je ok, oni ti ju aj odrežu na požadovaný rozmer. Farbu si možeš doladiť samolepiacou foliou napriklad.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Apr 2017 09:09 am

Tak ma napadá že by som to mohol vylepšiť nejakou tenkou lištou čo by zakryla dosku aj štrk (okrem zadnej steny) - tým pádom by som nemusel riešiť farbu dosky, ale len tej lišty.
Ak by som odčerpal tak 80% vody - dalo by sa to akvárium premiestniť aj zo substrátom, alebo bude lepšie ak ho komplet vyprázdnim? Zariadené som ešte neprenášal.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod radorado » 10 Apr 2017 09:47 am

Netreba zakryvat dosku listou, oni ti tam nažehlia listu aku len budes chciet.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Apr 2017 10:09 am

radorado napísal:Netreba zakryvat dosku listou, oni ti tam nažehlia listu aku len budes chciet.

Ešte keby si poradil kto sú to "oni". Vieš poradiť nejaký osvedčený obchod v Bratislave?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod radorado » 10 Apr 2017 13:45 pm

Niesom z ba. Takze Google "kuchynske dosky bratislava". Urcite najdes nejakeho sukromnika co vyraba kuchyne v tvojom okoli.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod marko65 » 10 Apr 2017 15:00 pm

j:
da sa akva preniest so substratom a rastlinami, ked odcerpas 80 % vody. Ja som takto prenasal 180 l. Mal som hrubu dosku, na ktoru sme 4 chlapi akva polozili a preniesli.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Loki12 » 10 Apr 2017 21:41 pm

j napísal:
radorado napísal:Netreba zakryvat dosku listou, oni ti tam nažehlia listu aku len budes chciet.

Ešte keby si poradil kto sú to "oni". Vieš poradiť nejaký osvedčený obchod v Bratislave?


Horn...
Ob...
Bau...
Rosnič...




Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 11 Apr 2017 06:43 am

marko65 napísal:j:
da sa akva preniest so substratom a rastlinami, ked odcerpas 80 % vody. Ja som takto prenasal 180 l. Mal som hrubu dosku, na ktoru sme 4 chlapi akva polozili a preniesli.

Dík za info. Trochu sa toho bojím, ale keď hovoríš že sa to dá, tak sa do toho asi v najbližšom možnom termíne pustím.

Inak ma zaráža že ten stolík ktorí je priamo určený pod akvárium spravia z takýchto nepodarených materiálov. A to je (ak si dobre pamätám) od Juwellu, čo by už mala byť pomerne seriózna značka.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Bel » 11 Apr 2017 16:48 pm

V Hornbachu, OBI, aj v Baumaxe sa dajú takéto dosky kúpiť. Ja som takto kupoval dosku s hrúbkou 2,5cm na stôl.. v spomínaných obchodoch isto zoženieš požadovaný dekor, aj rozmer ti narežú.. Ak v najhoršom prípade nezoženieš dekor, aký potrebuješ, stále vieš poriešiť cez nejakého stolára.. :)

čo sa týka líšt, tiež s tým nebol problém.. kúpil som s doskou aj lištu v požadovanom dekore (v mojom prípade buk).. lišta sa nalepila normálnym univerzálnym chemoprénom a prebytočné okraje som odrezal nožom.. celá robota na 10 minút :)
Obrázok používateľa
Bel
 
Príspevky: 24
Založený: 18 Júl 2016 19:23 pm
Bydlisko: Prešov

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Apr 2017 08:21 am

Takže doska made in Hornbach je doma. Je to 2,5cm drevotrieska na kuchynskú dosku, vpredu trochu zaoblená. Ešte musím nalepiť na boky pásiky, zadnú stranu asi nechám holú drevotriesku. Alebo je lepšie to niečim ošetriť aby nedošlo k prípadnému styku s vlhkosťou?
Teraz sa zamýšlam nad rozsahom prerábky - či to akvárko rozobrať na komplet aj s čiastočným premytím štrku, alebo sa po vybratí všetkých dekorácií a rastlín pokúsim preniesť akvárko aj zo štrkom a trochou vody. Budem na to sám, tak sa tej druhej alternatívy trochu bojím. Každopádne to chcem vnútri trochu preusporiadať.
Mal by som mať na to celý piatok. Len potom budem asi tri dni mimo, tak nebudem mať dohlad na prípadné problémy čo môžu nastať po prerábke. Ale hádam to bude v poriadku.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Apr 2017 12:12 pm

j napísal:.... zadnú stranu asi nechám holú drevotriesku. Alebo je lepšie to niečim ošetriť aby nedošlo k prípadnému styku s vlhkosťou?

Ja by som určite , akože som u seba aj, ošetril. Práve preto, že to nie je pohladová strana a neviditelný neprietel, je najhorší nepriatel.
j napísal:Teraz sa zamýšlam nad rozsahom prerábky - či to akvárko rozobrať na komplet aj s čiastočným premytím štrku, alebo sa po vybratí všetkých dekorácií a rastlín pokúsim preniesť akvárko aj zo štrkom a trochou vody. Budem na to sám, tak sa tej druhej alternatívy trochu bojím. Každopádne to chcem vnútri trochu preusporiadať.

Ono aj manipulácia s prázdnym akva nie je žiadna slasť. Riziko ťukesu, hlavne rohu akvárka ,je o to väščie, o čo sa človek viac snaží, aby k tomu nedošlo. Neviem ,do akej miery je myslené :" ... vnútri to trochu preusporiadať", lebo práve ten "rozsah" by - aspon mne - dal odpoved.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 24 Apr 2017 12:38 pm

Rozsah? Mierna zmena layoutu, nič viac.
Momentálne uvažujem že asi najmenej komplikovaný by mohol byť nasledujúci postup:
1. do detskej vaničky (ak ju ešte niekde nájdem) odčerpám časť vody do ktorej vyšklbem veškerú burinu
2. do menšieho akvárka (je dosť staré - predtým musím skúsiť či netečie) prečerpám ďalšiu časť vody, prehodím doň filter a prelovím ryby
3. do vaničky odsajem zbytok vody
4. aby som to mal lahšie na prenášanie zrejme odoberiem časť štrku (asi ho aj trochu prepláchnem)
5. preložím akvárko
6. výmena tej nešťastnej dosky, vyčistenie priestoru za stojanom
7. návrat akvária
8. na vrch nevyčisteného štrku nasypen ten (zrejme) prepláchnutý
9. z vaničky doplním pôvodnú vodu, vrátim dekorácie, posadím rastlinky, v prípade potreby trochu poodkalujem
10. vrátim filter a ryby, dolejem zbytok pôvodnej vody z prechodného akvárka, ak bude treba dolejem čerstvú
11. zbytok dňa budem pravdepodobne nadávať kvôli uboleným krížom :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.