Znizenie NO2 a NO3



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod vLato » 14 Apr 2014 17:30 pm

Hoši zabehávam 450L akva, už 14 dní je napustené, bez rýb, všetko ako má byť, ale hodnoty NO3 sú okolo 150-200 a NO2 10+-. Vodu mením každé 4 dni 50% no pri tej litráži je to naozaj hodne vody, a tie hodnoty vôbec neklesajú... Do dna som dával osmocote podľa odporúčaného dávkovanie ktoré bolo tu na fóre spomenuté, dokonca som dal o niečo menej. Substrát som použil Kongo K2 či K4 nvm presne ako sa to volá a myslím si že tam bude kameň úrazu so spojenim s Osmocote, keďže je substrát dosť ľahký a prúdi cez neho ľahko voda. Plánoval som o 2 týždne už dávať ryby, ale keď to pôjde takto ďalej, tak neviem čo mám robiť. Niekto nejaký nápad ?
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Reklama

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Richard Tokušev » 14 Apr 2014 17:42 pm

Treba filtrovať.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod vLato » 14 Apr 2014 18:21 pm

Filter beží nonstop Tetratec ex2400 samozrejme
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod btmbtm » 14 Apr 2014 21:11 pm

Neviem ako si z rastlinstvom ale ak este nemas tak vypni na tyzden svetlo a meň stale tak vodu ako robis, mne to osobne pomohlo v 250tke. Lebo podla mna budes mat rychlejsie v akvariu pliagu ako rybky
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 14 Apr 2014 22:40 pm

Osobne práve zabieham filtre v stene.Pridal som bactozym a ešte jedno tekuté filtračné médium čo som mal.Čiže som trocha pomohol nitrifikácii.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod vLato » 15 Apr 2014 09:42 am

Rastliny mám asi 70% osadené dno. Taktiež som pomohol filtru so SERA bio nitrivec, no dám tomu ešte dáky čas s výmenou vody..
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod teakmon55 » 26 Jan 2016 18:25 pm

Zdravim.Mam akva 2 mesiace a NO3 mam stale na nule.Fe som mal tiez nule tak som zacal predavat denne Fe a carbon.Teraz som 2 tyzdne neodkaloval a NO3 stale nula.Otazka ci mam umelo zvysit NO3 alebo este pockat.Vstupna voda podla vodarne 4-6 NO3 na liter.Merane Serou a JBL.
teakmon55
 
Príspevky: 26
Založený: 15 Nov 2015 19:24 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod majtan.miso » 28 Jan 2016 17:37 pm

Pokial to nerobi problemy rastlinam tak to neries. V pripade nudze no3 (ale toto len tipujem) dodavaju aj vykaly zivocichov

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod drakkenn » 06 Apr 2017 15:17 pm

Ahojte pred dvoma mesiacmi som si založil rastlinné krevetkárium.Dno je EBI GOLD špeciálny substrát vhodný pre husto zarastené krevetkária .Akvárium objem 60 l (dennerle nano cube) externý filter JBL v ňom SEACHEM PURIGEN,SEACHEM MATRIX ,zeolit a biomolitan . Po založení osadené jednou kotúľkou a osadené cca 80% dna rastlinami.Po dvoch týždňoch keď malo akvárium dobré hodnoty no2 -0 ,no3 -10 ,GH-7,KH-3,PH 6,8 pridané ďalšie dva slimáky neritina. Po dvoch týždňoch hodnoty stále na rovnakej úrovni pridaných 10 krevetiek neocaridina hodnoty sa držali až do pondelka 3.4 na rovnakých hodnotách to je cca 2 mesiace .V pondelok stuplo NO2 na 0,25 MG .Vymenených 20 % vody pridane SEACHEM pristine. 4.apríla no2 0,5 mh - Výmena 30 percent vody .5.apríla no 1 mg !!! Výmena 50 percent vody za vodu z druhého zabehnutého akvária ktorá má NO2 -0 .Dnes NO2 2 mg ...........Skontroloval som filter nič v ňom nesmrdí nehnije..Skontroloval som akvárium nenašiel som nič uhynuté .Napriek tejto extrémnej hodnote NO2 slimáky veselo lozia po akváriu nesnažia sa vyliezať nad hladinu krevety sa taktiež správajú úplne rovnako rastliny rastú o 106.Napriek tomu že sa akvaristike venujem 20 rokov s takýmto extrémnym nárastom no2 som sa ešte nestretol.Pre istotu kúpený iný test na no2 - tetra výsledná hodnota rovnaká ...Takže som fakt v koncoch .Ako dekorácie sú použité pieskovce z akvaristiky pred použitím máčané 3 týždne vo vode z RO .Jedno malé drevo FINGER wood ktoré bolo takisto namočené tri týždne vo vode z RO.Voda je zarobená z vody z RO + GH+ minerály.Zarobená voda má hodnotu NO2 - 0 .Ak by mal niekto nejaký nápad ako z toho von budem vďačný .
drakkenn
 
Príspevky: 14
Založený: 07 Máj 2013 10:55 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod newsted » 07 Apr 2017 12:00 pm

Moja teoria je, ze rastliny spotrebuvavali vacsinu amoniaku a mal si tam minimum bakterii. Po nasadeni slimakov, krevetiek a krmiva ti vyskocila hodnota amoniaku a bakterie sa potrebuju namnozit (rastliny nestihaju). Plus ako sa pozeram na tie testy po dvoch tyzdnoch (co nestaci na zabeh) tak zrejme pouzivas papierove, ktore su nespolahlive. Dalsia vec je zeolit. Ten sa asi naplnil a uz nefunguje ako ma. Resetni ho. Ak chces pomoct akvarku, neprelievaj vodu (tam je bakterii minimum), ale premiestni cast stareho filtra (trochu spongie napr) do noveho.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod drakkenn » 07 Apr 2017 16:16 pm

Ahoj ďakujem za odpoveď a snahu pomôcť . No2 meriam aj papierovým prúžkom ale aj kvapkovým (tetra) .S tým amoniakom (nh4) nechcem sa prieť ale mám pocit že rastliny amoniak nespotrebúvajú ? aspoň doteraz som bol o tom presvedčený . Podľa mňa rastliny spotrebúvajú až NO3 .Ale nechcem sa hádať. Vždy som to bral tak že amoniak NH4 sa vďaka nitrifikáci mení na NO2 a ďalej na NO3
(dusičnany) a až tieto sú schopné rastliny spotrebovať ? To by znamenalo že v akváriu sa mi tvorí extrémne množstvo amoniaku ktoré baktérie spracúvajú na NO2 ale tie už baktérie nie sú schopné premeniť na NO3 . Nechce sa mi veriť že by po mesiaci a pol zabiehania akvária kedy bolo priebežne dávané do akvária malé množstvo krmiva a postupne veľmi opatrne pridávaný život spôsobilo 10 malinkých kreviet taký enormný nárast amoniaku ??? Myslím ze jedna naritina vyprodukuje viac odpadu ako 10 kreviet. Ale samozrejme to nevylučujem. Len mi to príde zvláštne.Väčšinou som akvária nezabiehal maximalne dva tri dni a išli tam živočíchy a vždy bolo všetko OK.Teraz som si dal záležať aby som nič neuponáhľal a teraz toto. Skôr by ma zaujímalo či je normálne aby pri hodnotách NO2 - 2 mg ešte niečo vôbec v akváriu žilo .
drakkenn
 
Príspevky: 14
Založený: 07 Máj 2013 10:55 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Hora » 07 Apr 2017 18:03 pm

Nemohol nastať prípad nedostatku kyslíka(pri ext.filtri len teoreticky) pre baktérie v spojení s vyššou teplotou a nastal opačný proces denitrifikácie,lebo aj nitrifikačné baktérie premieňajúce NO2 na NO3 boli ešte vyvinuté v malom množstve pri tak čerstvom akváriu.Zvyšovanie NO2 až po dvoch mesiacoch je nie divné ale nebežné,taký stav nastáva v 2-3 týždni po založení a bez akýchkoľvek násad baktérii obchodných alebo akvarijných.Ak neklameš,tak 80% rastlín by ale v pohode potiahlo okysličenie pri minimálnom počte živočíchov.

Z čoho by sa malo tvoriť nadmerné množstvo čpavku,hnijú tie rastliny vo veľkom?ryby nemáš,krevetky sú ako nič,tých pár slimákov tiež nemôže nabúrať také hodnoty.Rastliny využívajú aj NO3 aj NH3,ak si to s tým krmivom nepreháňal je taký spôsob prikrmovania baktérii v poriadku a hlavne bez zábehového života(odolnejšie rybky) kedy je popadané krmivo vítaný zdroj potravy pre kolónie baktérii.
Kvôli krevetkám meň 15-20l vody denne kým neklesne NO2 na 0,05-0,025,1mg je veľa,kde to dokonca 2 :?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod drakkenn » 07 Apr 2017 20:41 pm

Ahoj :-) klamať nemám dôvod . Akvaristike sa venujem cez 20 rokov mam jednu zmiešanú spoločenskú nádrž a morské akvárium.Tu je prezentacia mojej morskej nádrže ak by sa chel niekto pozrieť
Kód: Vybrať všetko
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=7482
Som dlhoročný prispievateľ do fora REF.sk venujúcej sa morskej akvaristike .Nepíšem to ako chválenie len ako fakt že o akvaristike aký taký prehľad mám aj keď človek sa učí celý život. Čo sa týka rastlín tým sa darí úplne fantasticky musím ich pravidelne zastrihávať .Nič nehnije. SKôr mi je skutočne zvláštne že na živočíchoch tieto vysoké hodnoty NO2 nevidno .Do akvária pridávam veľmi mierne co2 1 bubl. za dve sek .to som ešte zabudol zmieniť.Rastlinky bublajú o život drop checker je zelený takže CO2 by nemalo byť moc. Tiež by som neočakával že po dvoch mesiacoch mi začne takto stúpať NO2 .Hlavne pri množstve života ktoré tam mám . Život som pridával veľmi pozvoľna a kontroloval som ako to zamáva s hodnotami . Proste tomu nechám čas. Predtým som nikdy NO2 nemeral merať hodnoty vody som začal až pri morskom akváriu. V podstate ak by som nemal testy tak by som podľa správania živočíchov a vzhľadu rastlín nič nepostrehol .
drakkenn
 
Príspevky: 14
Založený: 07 Máj 2013 10:55 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod newsted » 08 Apr 2017 01:17 am

1. Rastliny uprednostnuju amoniak pred NO3.
2. Zeolit absorbuje amoniak a nemal by byt pouzivany pri fishless zabehu. Takisto aj purigen alebo matrix. Ako som pisal hore asi sa ti ´naplnil´ (ergo minimum amoniaku na zaciatku zabehu=minimum bakterii). Pouzil si sol? Ak si dobre pamatam pri pridani soli do akva zeolit uvolni amoniak.

Mas tam mnozstvo veci v akva, ktore mozu sposobovat vykyvy, Zeolit, Purigen, Co2, Matrix, ak som dobre pochopil RO voda + mineraly. Strasne vela premennych. Je to overkill.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod drakkenn » 08 Apr 2017 09:50 am

Nie soĺ som nepoužíval aj keď o regenerácii zeolitu soľou aj napriek tomu že som o nej čítal moc neverím v morskom akváriu máš solí prebytok a napriek tomu tam prebieha absorpcia .Zeolit sa síce najprv máča v slanom roztoku z hustotou 1,04g/cm3 ale len z dôvodu že zeolit na seba naviaže ionty Ca-Mg-k a ďalšie ktopré potom nahradí za amoniakálny dusík .Takýto zeolit po nasýtení nevyhadzujem ale presýpam ho do prepadovej komory pretože je zároveň svojou štruktúrou vhodný pre osídlenie baktériami . Ostáva stále v slanej vode a nič už do vody neuvoľňuje.Čo sa týka množstva použil som ho veľmi málo v podstate len na doplnenie jednej komory filtru nad molitan možno tak za dvojdecový pohár. Čo sa matrixu týka je to len pórovitý materiál ktorý by mali osídliť baktérie nič priamo z vody neodoberá a nič do nej nepridáva v podstate je to náhrada za biomolitan,a podobne mám s ním dobré skúsenosti v ostatných akváriach. Seachem purigen neviem nikde som sa nedočítal že by mohol pôsobiť nejaké problémy po nasýtení by mal byť tmavo hnedý ten môj sa k takej farbe eŠte ani nepriblížil jeho regenerácia prebieha v roztoku sava to som do akvária určite nedal takže tých premenných tam podľa mňa až toľko nebude. Čo sa rastlín týka všade je uvedené že novo založené akvárium je vhodné osadiť maximom rastlín toho som sa držal.Osobne si myslím že takýto nárast dusitanov nemal prebehnúť po dvoch mesiacoch možno po dvoch troch týždňoch. Po dovoch mesiacoch by malo byť akvárium už zabehnuté.A reštart by nemal nastať bez nejakej zjavnej príčiny .
drakkenn
 
Príspevky: 14
Založený: 07 Máj 2013 10:55 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod newsted » 08 Apr 2017 11:24 am

JJ s matrixom a purigenom mas pravdu. Avsak zeolit by som pri zabehu nepouzival. Len ak chces znizit amoniakove alebo NO2 spicky, teda napriklad teraz by bol celkom vhodny.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.