Úprava fotiek



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Úprava fotiek

Odoslaťod chuanvaldes » 20 Feb 2017 00:08 am

Keďže už viacej z Vás sa ma pýtalo ako upravovať fotky, tak som si povedal že pre Vás zpracujem nejaký tutoriál...

Ako prvé by ma zaujímalo v čom upravujete fotky. Ono každý program má svoje plusy a mínusy. Niektoré iba mínusy, napríklad také "Maľovanie vo Windows"... :lol:

Takže prosím Vás, ak by ste mali záujem o tutorial, tak napište do komentárov v čom fotky upravujete... :wink: :pivo:

Díky!
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod lev_ica » 20 Feb 2017 05:30 am

Ahoj, tak to sa teším. To bude 'počteníčko'. :pivo:
Za mňa Adobe: Photoshop CC a Lightroom CC... :D
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod Hora » 20 Feb 2017 05:56 am

veľa záleží aj od strojovne a úprava je len vyšperkovanie detailov ale podobne budem rád ak sa dozviem niečo o úprave,resp. nejakom lepšom programe
máme ,,dovolenkovo-turistický" Nikon Coolpix B500,pre rodinu stačí a pri našej zodpovednosti tu buch,tu čľup vydražal veľa
fotky upravujeme v Picase
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod matus.galan » 20 Feb 2017 10:50 am

Ja pouzivam Photoshop CS6 tusim ten bol posledny potom uz islo CC ale ten som este neskusal :) fotim hlavne do raw pripadne raw a jpg. Canon D450 k tomu setak a pevne sklo 50mm f 1,8 II

Tesim sa na tutorial :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod michellebebe » 20 Feb 2017 11:06 am

Ja si tutorial rada pozriem :) Ja fotky väčšinou len orezávam. Ale keď sa snažím o nejakú fotku čo má lepšie vyzerať, tak používam Adobe photoshop elements.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod hooopy » 20 Feb 2017 16:06 pm

PSCS5
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod Loki12 » 20 Feb 2017 16:19 pm

Ja viem, základ je základ. Ale ked v dnešnej dobe chce byt FlashFotoReporter cez mobil...

Ono ked uz niekto foti na fullframe alebo bezZrkadlo a este to preháňa cez Photoshop alebo podobne nástroje tak uz co to vie.

Prosim nezabudnúť aj na nas Smartphone + FreeWare amatérov. (normálne vidím ako ma tu chnuro a Vincent tlcu trojnozkou po hlave a nechajú ma písať 100x "Mobilom nic neodfotis!!!".
Ale viete aky som. Tak ak sa bude robit návod, tak prosim aj takýto.

A este moje: Lumia930 (+HDR)+ Gimp
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod matus.galan » 20 Feb 2017 16:49 pm

Lol si zabil Loki ale ano aj ja pouzivam obcas telefon, ci Iphone alebo Android takze aj v tomto pripade by to potesilo :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod hooopy » 21 Feb 2017 21:15 pm

aj slovo "trojnožka" sa mi paci:-)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod chuanvaldes » 23 Feb 2017 16:34 pm

Díky za komentáre, rozmýšľam jak to urobiť aby som vyhovel každému... ;)

Osobně používám na upravu Lightroom a Photoshop iba na doladenie detailov ako je vyklonovanie bordelu, zmenšenie a doostrenie.

Ono fungovanie programov ako je Zoner, Aperture, Photoshop Elements, defaultne editory Canon, Nikon, atď fungujú rovnako. Iba každý z nich má iné algoritmy na spracovanie dát, takže výsledná fotka sa môže u rôznych editorov líšiť...

Vidím to tak, že urobím nejaký mini návod ako fotím akvárium a druhý ako upravujeme fotky.

Než by som sa zameral priamo na to ako presne upravujem fotku a popisoval kroky štýlom "posuň toto šúpatko na hodnotu +25", tak sa budem snažiť štylizovať tutorial ako vysvetlenie toho čo sa stane keď pridám na hodnote "shadows" a prečo pridám práve toto. A ten kto nepoužíva Lightroom nemusí smutnit, hodnoty ako "expozícia, kontrast, živosť, svetlá a tiene,..." sú v každom programe a v každom fungujú rovnako.

Ono uvidíte sami, že tie úpravy sú jednoduché. Po pravde úprava jednej fotky mi zaberie páru minút a nie je to žiadna veda.

Samozrejme veľký vplyv na výslednú fotku má zdrojový súbor, takže z fotky ktorá bola fotená mobilom do JPG, nemáte možnost "vytiahnuť" toľko ako z fotky ktorá bola fotená na DSLR/Mirrorless Vo formáte RAW.

Potom ďalšie veci môžme prebrať v diskusii, kde dovysvetľujem detaily... ;)

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod astro » 23 Feb 2017 17:09 pm

"Mini navode" ako fotiť akvárium bol v jednom z nedávnych čísel časopisu Akvárium - od chnuro ;)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod chuanvaldes » 23 Feb 2017 18:02 pm

Áno to ja viem, čítal som ho. Ale nevidím dôvod prečo v krátkosti ho nenapísať ako "prológ"... Ono to veľmi súvisí potom s následnou úpravou a nebude na škodu, keď to bude mať užívateľ pekne po hromade... ;)

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod larix » 25 Feb 2017 01:00 am

Ja hlasujem za realizáciu tutorialu. Čím viac takýchto článkov, tým lepšie (ak sú kvalitné). Ja na Tomášových fotkách obdivujem nastavenie farieb. U mňa je to buď studené, červené alebo ako za letného slnečného dňa. Nikdy sa mi nepodarilo dosiahnuť také prirodzené a príjemné farby. Ja na editáciu používam ACDSee Pro 3, kde sú všetky bežné algoritmy k dispozícii.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod hooopy » 27 Feb 2017 00:03 am

Ja som z tych, co photoshopu vcelku vladnu. Zvladam vrstvy, masky, krivky, kanaly....atd atd. Chnurov clanok bol super, ale nenasiel som tam odpovede na svoje otazky. Chcel som poznat nejake hlbsie zakutia uz len napriklad doostrenia. Aky polomer bodov volit, ci existuje nejaky vztah medzi rozlisenim a polomerom ostrenia, ci sa oplati doostrovat vo viacerych krokoch s roznymi polomermi, ako nastavit prah. A to celee v zmysle zmensovanie velkosti obrazku pri publikacii na webe. Menezment farieb je subjektivna zalezitost, lebo kazdy kto foti vie, ze akvarko a teplota farieb je vzdy boj. Niekto si to upravi do tepla, niekto do studena. Iny zase saturuje atd. Obzvlast, ako uz naznacuje chuanvaldes, ak sa foti do RAWu, je nutne sa postavit k farbam chlapsky a dat im nejaku tvar, kedze fotka v RAWe bude taka nejak mdla.
Takze za mna, akykolvek tutorial ci uz v textovej podobe, alebo inej bude pre mna prinosom, ak tam najdem finty cloveka, ktory to vie.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod lev_ica » 27 Feb 2017 07:03 am

Hooopy z duše mi hovoríš. :pivo: Som na tom rovnako.
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Feb 2017 09:34 am

Loki12 napísal: (normálne vidím ako ma tu chnuro a Vincent tlcu trojnozkou po hlave a nechajú ma písať 100x "Mobilom nic neodfotis!!!".

No, dnes už pofotíš všeličo aj mobilom..... Inak Loki12, mám jednu skutočne archaickú trojnožku a s tou sa nedá odfotiť skoro nič.Tá je vhodná akurát na švácanie nepriatela po hlave, čo ale nie je tvoj prípad. :) Videl som chnura pri práci s jeho síce robustným, ale zato ultra-lahkým exteriérovým statívom. S ním by som nechcel dostať bim-bim po hlavičke, ale chnuro je typ, čo ani muche neublíži.
________________________________________________________________________________________________________________

Kedysi mi vnukla Raviloka myšlienku : ako prezentovať akvárium. S tým ,samozrejme,úzko suvisí téma ,ktorú na obmedzenej ploche článku rozviedol chnuro , ako to akvárium fotiť....
Zdá sa mi, že sa veci málinko zlepšujú, aj ked platí obligátne, "stále je čo zlepšovať" . Mnoho ludí stále kvalitný výstup svojho koníčka v podobe fotky/videa nepovažuje za "tému". (Ale všimol som si aj užívatela,ktorý naopak trpí absolútnou stratou súdnosti.)

Uprava fotiek, doplnená o názorné ukážky PRED a PO, plus ukážky drobnej retuše, vhodného orezania a pod.....k celkovému kladnému výsledku môžu len pomôcť a môže to byť velmi záslužná snaha.

Poznám pár fotografov a preto som si jasne vedomý toho,že ja fotiť neviem. A akvárium už vôbec nie. Upravovať fotky tiež neviem, rsp. nepoznám a neovládam tie pc programy. Ciže ja lopotne fotím tak, že nič neupravujem.Ale som pomerne učenlivý, tak sa rád poučím a nedočkavo som zvedavý na názorný tutoriál. :)

@chuanvaldes :Len bacha, aby sa to s tou úpravou neprehnalo. Aby nevznikly cukríky plagátoveho typu ala dvojstránka Dievča z Playboya. Tie boli tiež akokeby dokonalé a chrumkavé, ale nemali žiadnu isrku, že ano :mrgreen: ..........sorry ,jako :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod chuanvaldes » 27 Feb 2017 16:40 pm

@larix ďakujem! Čo sa týka nastavenia farieb, tak voči tomu jak to je odfotené to nie je veľký rozdiel. Základ je manuálne nastavenie farieb, nastavené meranie expozície “na stred” a korekcia expozície trochu do mínusu -0.3EV až -0.7EV. Záleží od maticu ktorý budeš fotiť. Ideálne fotiť na expozičný bracketing.


Neboj všetky tieto veci popíšem (budem sa snažiť polopaticky) v prvej časti…


@hoopy & lev_ica, ach tak ja v PH upravujeme fotky minimálne. Ale to nevadí, PS obsahuje Adobe Bridge, čo je vlastne rovnaký modul ako má LR. Čo sa týka doostrenia a zmenšovania, tak mám na to fičurinku. A to akciu ktorá zmenšuje a doostrenia cez vrstvy… Samozrejme dám k dispozícii… ;)


@vincent no, použitie stativu je v niektorých prípadoch diskutabilné. Ja ho používam fakt iba zriedka. Ono to je super keď máš statickú scénu bez pohybu a chceš fotku v najlepšej kvalite. Ale keď máš v akváriu rybky ktoré sa preháňajú z prava do ľava, tak je taký statív kontraproduktívny. Aby si mal +/- ostrú rybičku tak musíš mať čas expozície 1/100 minimálne. A tento čas už z ruky udržiš. Samozrejme nechcem povedať že je zbytočný. Potom to už je o kombinácii faktorov ako sila osvetlenia, clony, času a hodnoty ISO. Všetko toto popíšem v prvej časti. Kde sa posnažím vysvetliť každú túto veličinu a ako sa vzájomne ovplyvňujú.


Ach, tá ztráta soudnosti… To je průser! :-D Ono ta forma prezentácie ide ruka v ruke s dnešnou, vizuálnou dobou. A je veľká škoda to “odflaknuť” pretože samotná úprava fotky ktorá bola odfotená čo najlepšie, s prihliadnutím na fotoaparát/telefón, nie je náročná. A to ani časovo ani vedomosťami… ;)


Inak na tutoriálu sa pracuje. Dávám na papier myšlienky, čo ma tak rôzne napádajú. Spojitosti, vysvetlenia. Už mám toho celkom dosť, ale stále málo… ;)




Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod hooopy » 17 Apr 2017 20:06 pm

nejako je tu mrtvo, nie ze by som chcel tlacit na pilu..ale som nedockavy:-)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod chuanvaldes » 19 Apr 2017 09:56 am

Hooopy... Neboj nezabudol som na to. Prvá čásť tutoriálu je +/- hotová čo sa týka textu. Len musím počkať než trochu podrastú rastlinky vzadu... :x

Každopádne tutoriál by mal vyjsť aj v časopise, takže to budem koordinovať s Matúšom (grello)... 8)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Úprava fotiek

Odoslaťod hooopy » 19 Apr 2017 11:56 am

Tak sa tesim...
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.