První rostlinná stodvacítka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 14 Apr 2017 16:42 pm

Zdravím vás,

konečně jsem ukončil strastiplnou cestu budování nového akva a chci se tu podělit o průběh. Postupně jsem vše kupoval téměř 3 roky a trvalo vážně neskutečně dlouho, než jsem se odhodlal vše spustit. Vždy jsem provozoval jen low-tech nádže, takže spousta věcí je tu pro mě nových. Budu rád za každou radu, připomínky nebo kritiku.

Technika
Nádrž: 80 x 37,5 x 40 cm (120l) na stolku z Ikea
Světlo: Blau Lumina LED 62-1
Filtr: Eheim 2073
CO2: UP Aqua vnitřní atomizér, láhev 2,1l

Rostliny
Heteranthera zosterifolia
Staurogyne repens
Eleocharis parvula
Hemianthus callitrichoides

Jinak 18l Aqua Soil Amazonia a trochu neoriginálních Seiryu stone.

S hardscapem nejsem úplně spokojený, protože jsem byl omezený výběrem kamenů a množstvím substrátu. Kořeny jsem žádné nechtěl.

Dnes je to třetí den od napuštění, takže denní výměna poloviny vody a hnojím zatím jen Easy-Life Kalium-Potassium 5ml denně. Z kobercovkama mám nulové zkušenosti, takže trnu jestli se to chytne. Svítím 6h denně na 50% výkon. CO2 8 hodin denně, 2h před světlem a snažím se vychytat množství.
Prílohy
2017-04-14_15-44-26_0001.jpg
2017-04-14_15-45-54_0001.jpg
2017-04-14_15-45-18_0001.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Reklama

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod garmond11 » 14 Apr 2017 19:04 pm

Veľmi pekné, s tým sadením si sa vyhral :-)

Odoslané z D6603 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
garmond11
 
Príspevky: 55
Obrázky: 4
Založený: 19 Mar 2016 19:51 pm
Bydlisko: Poprad

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod Depešak » 14 Apr 2017 20:33 pm

Velmi pekne to mas v jednoduchosti je krasa...nexh sa dari drzim palce :)
Depešak
 
Príspevky: 152
Založený: 08 Mar 2017 19:20 pm
Bydlisko: Senica

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 14 Apr 2017 20:50 pm

Díky oběma. Ano, jednoduchost byla cílem. Hlavně si chci vyzkoušet 3 rostliny, co se mi líbí nejvíc.

A sázení? 4,5h čistého času a HC byl samozřejmě od té doby mnohokrát posazen zpět z hladiny. Teď už vím jak na to.

Nicméně očekávám problémy a proto jsem to tu dal. No uvidíme... :)
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod Stewie » 15 Apr 2017 08:21 am

Dobrý začiatok :pivo: vysadené dostatočné množstvo rastlín čo sa pri mnohých akváriách len tak nevidí.
Obdivujem trpezlivosť keďže akva bolo spustené až po 3 rokoch.
Držím palce nech sa to pekne rozbehne a zábeh prebehne bez problému.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 16 Apr 2017 19:04 pm

Šestý den a drobná aktualizace. Nic podstatného se zatím neděje. Heteranthera se pěkně vytahuje. Předpokládám, že je ještě nadopovaná z pěstírny. Nové listy má pořád emerzní, což mě trošku překvapuje. Tak jako tak se bude muset za pár dní zřejmě střihnout. HC taky roste, což mě těší.
Prílohy
DSCN8936.jpg
DSCN8939.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 25 Apr 2017 21:23 pm

Dnes máme 14 dní. Vše celkem pěkně roste nebo ne? :) Teda až na eleocharis, ten nic moc. Heteranthera už má 2x po sestřihu. Dost špatně se to stříhá a roste šíleně rychle. Asi to nakonec nebyla nejlepší volba.

Dočasně nebo možná i nastálo přidán skimmer, utěrky mě nebaví. Začínají mě štvát i lily pipes. Je to strašně nepraktické a bojím se, že povolí přísavky, rozbije se to o akva a vyplavím si byt. :) I proto to mám na Eheim přísavkách, protože ty číré to na místě prostě neudrží. No a děsím se údržby, takže zvažuju návrat k plastu.
Prílohy
DSCN8940.jpg
DSCN8942.jpg
DSCN8944.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod matus.galan » 25 Apr 2017 22:03 pm

Velmi pekny zaciatok palec hore :) som zvedavy ako to bude napredovat a drzim palce!
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Apr 2017 10:13 am

mh84 napísal:... Postupně jsem vše kupoval téměř 3 roky...... Budu rád za každou radu, připomínky nebo kritiku.


mh84 napísal:
S hardscapem nejsem úplně spokojený, protože jsem byl omezený výběrem kamenů ....

Tak jedna poznámka. (Ak som správne pochopil) : Tri roky ,to už je slušná doba ,za ktorú by sa dali zohnať kamene , z ktorých by sa dal vyskladať aj lepší hardscape. Tým "lepší" myslím samozrejme z môjho subjektívneho uhla pohladu.

Inak držím palce, nech akvarko robí radosť.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 27 Apr 2017 10:32 am

To určitě dal, ale nebyly to bohužel tři roky plánovaní, ale nedostatku času a obecně nechuti s tím pohnout. Obecně jsem byl z moderní akvaristiky dost otrávený. Hlavně co se týče všech neověřených a často protichůdných rad na internetu co si nezadají s radami léčitelů. Proto jsem to musel prostě už nějak dokončit.

Ono to vlastně ani hardscapem nazývat nelze, beru to prostě jako výukové akva kde je spoustu místa pro rostliny. Chci to mít hodně zelené. Tím to neomlouvám, ty kameny tam nejsou esteticky uložené a ani to nemá žádný nápad, ale s tím teď nic nenadělám. Příště to bude lepší, pokud toto neskončí kompletní katastrofou. Slibuju :D
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Apr 2017 22:23 pm

mh84 napísal: Obecně jsem byl z moderní akvaristiky dost otrávený. Hlavně co se týče všech neověřených a často protichůdných rad na internetu co si nezadají s radami léčitelů.

Kedže, ako píšeš, si prevádzkoval vždy len low-tech nádrže, tak teraz si narazil na .....niečo, ....z čoho si otrávený? Čo máš konkrétne(jšie...) na mysli?
Len tak, zo zvedavosti sa pýtam.

K tým kamenom: Ak sú dané priority (výukové akva, hlavne vela zelene...), tak tie kamene sú sekundárne a z edukatívnych a empirických dôvodov v podstate aj zbytočné. Ale prečítať si tvoj úprimne sebakritický komentár ,ako sú tie kame uložené,je nesmierne osviežujúce. :) To sa totiž už dnes velmi "nenosí".
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 28 Apr 2017 11:47 am

vincent van gogh napísal:Kedže, ako píšeš, si prevádzkoval vždy len low-tech nádrže, tak teraz si narazil na .....niečo, ....z čoho si otrávený? Čo máš konkrétne(jšie...) na mysli?
Len tak, zo zvedavosti sa pýtam.


No to by bylo na dlouho. Nevím jak to přesně a stručně popsat, ale mám rád exaktní a jasně definované věci a postupy. To akvaristika prostě není, protože většina lidí funguje na principu pokus omyl a okamžitě z toho dělá často nesmyslné závěry. Jen velmi málo lidí se k tomu snaží přistupovat trošku vědecky a to mi vadí. U high tech to je patrné ještě víc, protože do toho vstupuje spoustu dalších věcí. Takže pokud začátečník hledá pomoc s výběrem komponent a založením akva na internetu, tak prostě narazí na nepřehlednou směsici protichůdných rad a nesmyslů a vyber si. Do toho tě masíruje marketing všemožných firem, kde ti vnucují spoustu věcí, co vlastně nepotřebuješ. Pokud máš zájem, můžu to zkusit rozvést na konkrétních případech.

vincent van gogh napísal:K tým kamenom: Ak sú dané priority (výukové akva, hlavne vela zelene...), tak tie kamene sú sekundárne a z edukatívnych a empirických dôvodov v podstate aj zbytočné. Ale prečítať si tvoj úprimne sebakritický komentár ,ako sú tie kame uložené,je nesmierne osviežujúce. :) To sa totiž už dnes velmi "nenosí".


Počkej. On tu někdo dává svoje akvaristické pokusy a není ochoten uznat, že se má co učit? :) Tomu se mi nechce věřit. Ale nalijme si čistého vína. Není to jen výukové akva. Pořád je v obýváku a musí trošku vypadat. Takže to úplně nezatracuju a proto tam jsou ty kameny jako "pokusná" dekorace. Ono pro většinu neznalých to bude hezké na pohled i tak. Nicméně důvod proč to sem dávám je prostě abych měl možnost konzultovat stav a problémy a taky sdílet zkušenosti a postup se založením, protože z vlastní zkušenosti vím, že takové dokumentace postupu dokážou pomoct nebo alespoň trošku inspirovat. Nepřišel jsem si pro poplácání po ramenou, to sice potěší, ale moc nepomůže.
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod vincent van gogh » 29 Apr 2017 15:58 pm

Aha, rozumiem.

Mylne som sa domnieval že pointa bola : Doteraz si sa venoval low-tech akváriám , kde platia ,povedzme isté "light" pravidlá a zásady , rozumieš im, NO a teraz máš rastlinné high-tech akva,kde je tolko vela sofistikovaných a nových informácií, že si z toho otrávený...

No, ak to myslíš všeobecne, to by to bolo skutočne na dlhú diskusiu. Súhlasím, že akvaristika sa dá ťažko exaktne ,presne ,jasne a jednoznačne definovať.
Ja proti metode pokus-omyl nemám absolutne žiadne výhrady...Sám ju často aplikujem. :) Druhá vec je " okamžitě z toho dělat nesmyslné závěry..." Tak tomu sa ,pevne verím, úspešne vyhýbam.

Ono záleží, ako si človek nastaví vlastný "akva-level" a ako sa k nemu dopracuje. Ja som čerpal z drvivej väčšiny práve z internetu. Samozrejme treba vela čítať, (čo zaberie nehorázne vela času) ,postupne selektovať informácie a spolahnúť sa na vlastný rozum...... aj pri makretingu a masírovaniu všeliakých firiem.

Ja mám akvaristický level nastavený na tú úplne najjednoduchšiu úroveň a aj preto, ked vidím napr. chemické vzorce, exaktné ,vedecké definície , meranie, váženie............idem od toho :D

______________________________________________

To svetlo máš zavesené o strop? Hmm,zaujímavý štvorcový tvar Lily-outflow.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 29 Apr 2017 19:43 pm

Na metodě pokus omyl není nic špatného, ono nic jiného nezbývá, ale právě to šíření nepodložených věcí a domněnek za neotřesitelnou pravdu mě štve. Nemyslím nikoho konkrétního, ale každý si někoho jistě domyslí. :) To je ostatně taky důvod, proč jsem na tomto fóru, kde je nevím proč příjemnější atmosféra.

Co se týče čeprání informací z internetu, tu je právě ten problém. Skoro ničemu se nedá věřit, takže ani velká investice času nic neznamená. Já mám časově náročných zájmů víc, tak je to o to složitější.

Světlo je ze stropu. Nemám lepší foto, ale pro pochopení to snad bude stačit. Kotvení ve stropu chci nicméně nějak vylepšit, jen ještě jevím jak. A lily je úplně obyč kulatá čína, asi to na fotce vypadá jinak. Nicméně jsem na 90% rozhodnutý, že půjdu do kovu.
Prílohy
2017-04-11_16-11-08_0001.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 12 Máj 2017 19:20 pm

Tak to máme 4,5 týdne. Rozsivky mají celé akva už týden plně pod kontrolou. Doufám, že už ne moc dlouho. Zatím se to ale pořád zhoršuje. Vše ale jinak celkem obstojně roste, až na eleocharis, ten má opravdu pomalý start. Zřejmě jsem ho špatně zasadil.

Sice jsem ještě nechtěl, ale naskytla se příležitost, takže včera přidáno 35 neonek červených a 10 red cherry.

Foto je před údžbou, abych zdokumentoval skutečný stav :)

Má tu někdo zkušenosti jak stříhat heterantheru? Už jsem ji střihl mockrát, ale pokaždé vypadá hůř a hůř, takže budu rád za nějaké tipy.
Prílohy
DSCN8946.jpg
DSCN8948.jpg
DSCN8949.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 30 Jún 2017 20:54 pm

Jak se dalo předokládat, mám velké problémy. Hned jak zmizely rozsivky, začal odcházet HC. Začaly mu uhnívat kořeny. Začal jsem nejhorší rostliny odstraňovat, ale po týdnu se rozjela řasa ve velkém. Válčím už 4 týdny nebo možná víc, ale situace se pořád zhoršuje. Poslední týden jsem se svícením na 6h a měním vodu 2x týdně. Fotky jsou zrovna po dnešní údržbě. Hnojím Profitem 2ml děnně, ale to zřejmě omezím nebo úplně vypustím.

Původní problém byl asi způsobený zaneseným atomizérem který dělal velké bubliny. Dropchecker byl v pohodě, ale kolísalo to. Vyčistění trochu pomohlo, ale i tak mám problém udržet stabilní hodnotu CO2. Už mám nachystaný reaktor jako náhradu, ale vzhledem k současnému stavu nemám vůbec náladu se v tom hrabat.

Budu rád za každou radu. S takovou mi tam za pár týdnů nezbude nic.
Prílohy
DSCN9285.jpg
DSCN9282.jpg
DSCN9288.jpg
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Júl 2017 20:50 pm

Spomínané CO2 a nerovnováha. Nahromadené nespotrebované živiny. Takže ak CO2, tak stabilné a prihnojovať až potom. Treba brať v úvahu, že sú dlhšie a horúce dni, určite to má vplyv na vodu v akváriu a pochopiteľne i na jej stav
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 03 Júl 2017 21:27 pm

Díky. CO2 stabilní pořád není. Atomizér v průběhu dne začíná pouštět čím dál víc, zřejmě jak se přes noc zanese a nasákne vodou. Pokud bych ho provozoval 24h denně, tak asi bez problémů, ale takto půjde ven. V průběhu týdne se pokusím přejít na reaktor. Ty výkyvy jsou o to větší problém, protože mám extrémě měkkou vodu.

Teploty jsou sice vyšší, ale v místnosti není stabilně více než 26 stupňů a většinou méně.

Paradoxně HC roste, ale mezi ním je spousta rostlin s blátem místo kořenů. Je to do dost problém jednotlivě odstraňovat, protože je to všechno namotané v řase. Profito už jsem od minule vypustil. Dnes jsem taky vyházel co nejvíc napadených listů staurogyne, tak uvidíme.
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Júl 2017 21:35 pm

Reaktor je lepšie riešenie, svetlo vodu neohrieva?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 03 Júl 2017 21:38 pm

Je to LED a skoro 40cm nad hladinou, takže minimálně.
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod mh84 » 21 Júl 2018 13:53 pm

Možná by někoho zajímalo, jak jsem nakonec dopadl. No nějak takto. Layout pořád žádný, nicméně mám zelené a témeř bezúdržbové akva plné života, takže spokojenost.

Přešel jsem nakonec na reaktor a řasový problém vyřešily velké dávky KNO3. Ve zdrojové vodě skoro není a substrát se prostě vyčerpal. Od té doby je klid, jen teď je trošku řasa na kamenech, ale nic strašného. Armáda krevet má alespoň práci :)
Prílohy
IMG_0501.JPG
IMG_0502.JPG
IMG_0503.JPG
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: První rostlinná stodvacítka

Odoslaťod matte » 29 Júl 2018 21:35 pm

wau nadherne!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.