Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 07 Apr 2017 14:42 pm

Tali sa v akvárku zabývala. Je aktívna a všetko skúma. Všimla som si že jej chýba aj kus prsnej plutvy a horšie sa jej pláva. Ale nie je stále na jednom mieste, takže asi jej to až tak neprekáža. Už ani nemá tak stiahnutú chvostovú plutvu ako predtým. A už stihla výrazne zredukovať počet lastúrnatiek.
Obrázok
No a akvárko vyzerá teraz takto:
Obrázok
Keď som robila výluh z listov a šištičiek tak sa voda sfarbila do hneda. Najskôr som si myslela že to nebude vyzerať dobre, ale keď som to tam naliala, tak to akvárko vyzeralo super. Nebola to až taká hnedá ako v blackwater akvárkach, ale niečo slabšie. no bolo to úžasné. Ale dlho tak zafarbené nevydržalo. Škoda že som to neodfotila. Výluh bol hlavne kvôli Tali a jej plutvám, ale teraz ho budem dávať aj kvôli farbe. Ale aby bol ten výluh taký koncentrovaný, som použila veľa listov a šištičiek. A také veľké zásoby nemám :( Takže som si povedala že skúsim kúpiť komerčný výluh vo fľaštičke, pretože som si myslela že to bude veľmi koncentrované. Tak mám Easy life výťažok z listov mandľovníka (to hlavne kvôli Tali) a skúsila som Torben (hlavne kvôli farbe). No musím povedať, že keď som dala odporúčané množstvo, tak to nejaký efekt nemalo :evil: Tá fotka akvárka je už po pridaní Torbenu a Easy life. Neviem si predstaviť koľko toho by som musela naliať do 100l akvárka aby som dosiahla také zafarbenie (a to by som chcela ešte do druhého akvárka trochu pridávať). Takže zatiaľ budem používať toto a potom skúsim niečo iné. Alebo si skúsiť spraviť sama rašelinový výluh. Najlepšie by bolo robiť výluh zo šištičiek a listov. Ale to tiež nevydržalo dlho. Možno niekoľko dní. A je vôbec dobré, každých niekoľko dní tam pridávať taký výluh?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod matus.galan » 07 Apr 2017 22:09 pm

Ahoj Michelle,

chalani mi odporucali skusit Blackwater Aquatan ak chces mat fajnu cajovu vodu :)
Udrzat ju pekne hnedu je problem a treba znizit aj vymenu vody ne mensie mnozstvo inac treba pridavat viac listov alebo sisiek a podobne a zasa netreba to prehanat.

Vela zalezi ale aj na svetle. Na svojom led som zakryl biele ledky a nechal len zlte a hned je rozdiel velky :)
Drzim palce nech sa Tali uzdravy :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 08 Apr 2017 14:42 pm

Ďakujem. Skúsim ten Blackwater aquatan. Teda najskôr miniem čo mám a potom ho skúsim :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 24 Apr 2017 17:15 pm

Mám malý update k Tali a jej plutvám:
Obrázok
Plutvičky jej pomaly dorastajú :) Ale predná časť chrbtovej plutvy a dolná tretina prsnej plutvy jej nedorastajú vôbec. Zatiaľ sa snažím tým neznepokojovať. Dávam do akvárka výluh z listov mandľovníka, brezy a z vŕbovej kôry. Tak dúfam, že si to jej plutvy časom rozmyslia a budú jej dorastať všetky :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 30 Apr 2017 15:42 pm

Včera som čistila akvárka a samičky dostali novú mrazenú stravu. A Tali zas prišla o časť plutiev :(
Obrázok
Dorastali jej plutvy po tom čo bola ošklbaná samičkami, a zas krok späť. Ošklbať ju nemal kto, takže to môže byť buď odkalovanie, alebo mrazené krmivo. Druhé samičky sú v poriadku.
Takže teraz skúsim ešte pár dní kŕmiť mrazeným a ak sa to bude zhoršovať, tak im asi prestanem dávať mrazené krmivo úplne.
Ale príde mi to divné s tým krmivom, keď mama kŕmi tým istým a aj čistí akvárko a ani jedna jej rybka nemala bakteriálny rozpad.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Máj 2017 14:27 pm

Včera som dala do akvárka výluh listov a kôry a dala som zas mrazené krmivo. A Tali sa objavil rozpad na ďalšom mieste na plutvách. Takže s mrazeným krmivom končím. Budem dávať len vločky, granulky a lyofilizované krmivo. Betty by radšej asi mrazené, ale už to riskovať nebudem.
Mám v akvárku aj lasturnatky a Tali sa kŕmi aj nimi. Merala som NO2 a to je v poriadku. Ešte vyčistím filter. Ale asi bude problémom mrazené krmivo.
Zatiaľ na rozpad nebudem dávať eSHu. Uvidím či to bude zajtra lepšie len s výluhom.
Inak, všimla som si na Tali, že v jednom rohu akvárka sa obtiera o sklo. Nikde inde to nerobí. Ale do toho rohu sa chodil naparovať Tod, takže môže to byť, že Tali vidí svoj odraz a preto sa tam otiera?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod matus.galan » 01 Máj 2017 21:11 pm

No vyzera fakt dost biedne. Verim,ze sa to da do poriadku a ze najdes dovod preco sa jej to deje. Niekedy mozno dovod ani nenajdes a bude lepsie kupit mlade rybky od chovatela zo slovenska.

Jeden taky je v KE a predava svoj vlastny odchov. Tam aspon viem,ze to niesu stare kusy a kde a ako vyrstali.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 07 Máj 2017 12:32 pm

Toto je betta od chovateľky z Česka a mala cca pól roka keď som si ju doniesla. Takže stará nie je. Každopádne ako som prestala s mrazeným a dávala som výluh z brezy, vŕby a šištičiek, tak rozpad prestal. Ani som nemusela dávať žiadne liečivo. Som celkom spokojná s takou prírodnou liečbou. I.P.Pavlov, musím poďakovať za ten odkaz k článku o liečení rybiek bez liečiv. Bez toho by som nevedela, že je aj taká možnosť :D
Pozerala som http://www.oscarfish.com/fish-food-ingredients.html (myslím že ten odkaz dával niekto tu na fóre, alebo som ho videla niekde inde. Už presne neviem) a objednala som krmivo pre betty čo bolo medzi 6 a 5 hviezdičkovými krmivami. Som si povedala, že keď nebudem dávať mrazené, tak skúsim zohnať čo najlepšie sušené krmivo :) Konkrétne som objednala Northfin pre betty a New life spectrum pre betty. Tak som zvedavá či im budú chutiť :D
A keď som googlila krmivo, tak som našla že niektorí ľudia občas granulky pre rybky namočia do cesnaku a tak ich dajú. Takže chcem aj k tomu ešte pohľadať viac informácii.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod matus.galan » 07 Máj 2017 21:28 pm

Ano je na to napr seachem garlic, mam ho aj doma ak chces daj vediet poslem ti skoro plnu flasku za 4€ ak s tym nemas problem :) napis spravu je to 100ml balenie a ano pomaha hlavne ako podpora zdravia a chut do jedla.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 11 Máj 2017 14:15 pm

Tali :) Už mi zlikvidovala väčšinu lasturnatiek.
Obrázok
Plutvy jej zatiaľ ešte po rozpade nedorastajú, ale ja verím že pomaly začnú. Na Tali je super to, že úplne ignoruje mladé krevetky. Keď som dala krevetkám tyčinky pre krevetky, tak som napočítala 20 malých krevetiek čo sa boli najesť. A ďalšia krevetka má vajíčka. Teraz pri odkalovaní vždy omylom vcucnem nejakú malú krevetku. Ale potom ju vrátim späť do akvárka. Som zvedavá akú veľkú populáciu krevetiek budem mať o niekoľko mesiacov :D
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 12 Máj 2017 12:21 pm

Už mám Northfin granulky pre betty. A betty sú s nimi spokojné. Veľmi sa zapáčili aj Tali, ktorá je veľmi vyberavá čo sa týka krmiva :) Plus som dostala od Northfinu aj vzorku granuliek (0,5mm) pre spoločenské akvárium a vzorku tabliet pre prísavníkov. Skúsila som dať tabletu rybkám v maminom akvárku. Chudáci prísavníci sa k tej tablete ani nedostali, pretože sa na ňu vrhli všetky mollyny a mečúni a strhali sa tam medzi sebou. Prísavníci len tak z diaľky pozorovali ako im jedia ich tabletu. Potom som dala tabletu aj keď už bola v akvárku tma, ale či sa k tej tablete tí prísavníci dostali, tak to neviem. Dnes im skúsim dať aj tie granulky. Ale je to len malá vzorka krmiva, takže pre mamine rybky to bude tak maximálne na 3 krát :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Máj 2017 13:18 pm

Tali dnes prestala používať jednu prsnú plutvu :cry: Je to tá čo jej samičky odtrhli z nej. Ale doteraz ju používala. Teraz ju má len priloženú pri tele a horšie pláva. Inak vyzerá tak ako predtým. Nič iné som si nevšimla. Teraz neviem čo mám s ňou robiť, aby ju znovu používala :(
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Janka112 » 13 Máj 2017 16:50 pm

ahoj, skús tu betu este liecit liecivami, spraj jej kúpele v bactopure, ak uz nic nepomoze a stav sa bude zhorsovat, odlov ju, zabal do potravinovej fólie a daj na mrazák. Mozno budem za zlú, ale skrátis jej utpenie. :(
Obrázok používateľa
Janka112
 
Príspevky: 96
Obrázky: 10
Založený: 26 Jan 2017 22:10 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Máj 2017 17:44 pm

Snažila som sa nájisť niečo na nete a našla som pár podobných prípadov nepoužívania jednej plutvy. Jedna bola betta niekoho, kto ju dal do nezabehnutého akvárka (myslel si že na zábeh stačí deň). On mal NO2 podľa testov v poriadku, ale NH4 mal zvýšené.
Druhý prípad bol, že niekomu vyskočila betta z akvárka a padla na dosku. A keď ju ten človek vrátil do akvárka tak nepoužívala jednu prsnú plutvu. Ale tá betta sa po niekoľkých hodinách dala dokopy a plutvu začala používať.
Ďalší bol prípad keď ten človek nevedel čo by mohol byť dôvod, ale niekto mu tam radil, že pre istotu by mal dať nejaké antibakteriálne liečivo. Ale ďalej tam už nepísal, že ako to dopadlo.
Pozorovala som ju občas tou plutvou mávne, keď sa chce prudko otočiť. Ja som pre istotu merala NO2 a to je v poriadku, ale test na NH4 nemám. Vodu som síce mala meniť až v utorok, ale ak by som mala zvýšené NH4, tak som pre istotu vymenila dnes. A pridala som eSHu. Doteraz bola len na jednom mieste schovaná a po výmene a liečive už je viac aktívna. Teraz pláva po akvárku, aj keď nemotorne ale pláva. Neviem či to spravila tá výmena vody, alebo eSHa, alebo som ju len pri výmene vody vyrušila a prebrala sa. No uvidíme.
A druhá betta Amélia má od dnes pleseň. To je tá čo som teraz presunula do 45l akvárka, lebo bola šikanovaná od druhej betty a tiež prišla o časť plutiev. A teraz má na tej otrhnutej plutve pleseň. Ale vyzerá to tak, že tú plutvu má otrhnutú až do mäsa. Tiež som jej dala eSHu a už to je trochu lepšie. Tiež som merala NO2 a nie je zvýšené. A špinavé akvárko by mať nemala, lebo včera som ho odkalovala a menila vodu.
Takže teraz budem obe liečiť eSHou a budem čakať. A asi si pre istotu zoženiem test na NH4.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 13 Máj 2017 21:10 pm

Opytam sa,co chces zistit testom NH4?
V prvom pripade r chlapec nenameral NO2,lebo este sa nezacali v tak kratkom case vyvijat nitrifikacne bakterie,ktore premenuju cpavok na dusitany.
Ty mas minimum ryb,teda malo krmenia,vykalov,rastlin mas dost a aj bez filtra by to akvarium slapalo v stave v akom je teraz.Mierim na dostatok kyslika vo vode pre nit.bakterie,takze nitrifikacia narusena nebude a zvyseny cpavok nema byt z coho.Akva je dlhsie zalozene,problem su kondicia ryb.
Ja si neviem vysvetlit preco,ale nieco robis zle.Napr.plesen je bud nasledok stresu,zlej udrzby,starostlivosti,zmien teploty pri vymenach,nevhodnej teploty celkovo.Teraz preliecis a za mesiac,dva moze znova prepuknut nieco.Doposial sme vynili mrazenu potravu ale zlepsilo sa po vysadeni?Nie,tak este raz napis postup vymen,kolko,ako,aku teplotu,caste vetranie,zmeny teploty vzduchu,interval vymen,krmivo druhy,co este pouzivas na upravu vody,je akva v kludnom prostredi(televizor,silna hudba,prip.cigaretovy dym),zdroj vody,
Nie je mozne,ze od Toda po tieto samicky mas stale problem s ich zdravim a pritom su tie akvaria ukazkove,vzhlad ti moze vacsina zavidiet,no nie ryby.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 13 Máj 2017 22:01 pm

Takže:
Vodu mením raz za týždeň. Tú si napustím do vedier a nechám ju odstáť. Keď ju chcem použiť do akvárka, tak najskôr zohrejem vodu v rýchlovarnej konvici a dolievam do vedra aby bola teplota ako v akvárku +-1 stupeň (meriam teplomerom z akvárka v kotorom robím údržbu). Údržbu robím tak, že vyhádžem premnoženú lemnu minor, zostrihám/dosadím rastliny(ak je treba), hubkou očistím riasu zo skla. Potom odkalovačom "povysávam" štrk (tam kam sa dostanem) do vedra, vedro skontrolujem či sa tam omylom nedostala krevetka a ak áno, tak ju sieťkou vylovím a vrátim do akvárka.. A potom dolejem vodu z vedier. Vodu som menila cca 25-30l, ale teraz som začala meniť cca 18-20l. V 45l mením cca 10l. Do vody dávam po výmene buď výluh so šištičiek, listov, alebo torben, a easy-life catappa. Hnojím s KNO3, Fe, MgSO4, KH2PO4. Teraz posledné dva týždne som obmedzila hnojenie, ak by to spôsobovalo ich zdravotné problémy. Vodu máme pitnú z vodovodu. Dávnejšie som ju merala (odstátu) a: NO2 0, NO3 5, Ph 7,4-7,6, Kh 11, Gh 13.
Vo všetkých akvárkach mám teplotu vody 26-27 stupňov.
Akvárka majú kryt. To ripáriové akvárko má odkrytú časť, kde trčia rastliny. Počas zimy sme veľmi nevetrali. Teraz keď je lepšie počasie tak hej. Vnútri sa nefajčí (len na balkóne). 100litrové akvárka sú pri Tv, ale Tv je viac pred nimi, takže z akvárok nie je vidno na obrazovku. 45l akvárko kde je teraz Amélia je v izbe kde nie je ani Tv, ani sa tam nepúšťa hudba.
Krmivo používam: JBL Novo Betta vločky, Hikari granulky pre betty, Sera lyofilizované patentky, JBL lyofilizované daphnie, teraz majú už aj Northfin Betta granulky. Občas keď dám krevetkám hrach, tak aj betty si z neho dajú. Krevetkám dávam Dennerle a Hikari krmivo pre krevetky. A krevetkám dávam aj špenátové listy, alebo hrach, alebo cukinu. Plus sušené dubové, madľovníkové, jelšové, orechové listy.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 14 Máj 2017 17:06 pm

všetko robíš dobre,dokonca naviac,hnojenie nebude navine,ale čo to sposobuje neviem,možno niečo niekoho ešte napadne
ale nesnaž sa miešať liečivá,keď si použila Eshu,nepridávaj viac ako je v návode,snáď zaberie
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 14 Máj 2017 17:22 pm

Premýšľala som, že čo robím iné ako mama a napadlo mi, že ona čistí filter cca každé 2 týždne. Ja čistím tak cca raz za 2-3 mesiace. Mala by som častejšie? Nie som si istá tým čistením, lebo našla som, že niektorí čistia filter každý týždeň, niektorí raz za pól roka, niektorí len keď klesne výkon (čo u mňa je cca 3 mesiace). Môžu byť tie problémy preto, že málo čistím filter?
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 14 Máj 2017 17:35 pm

Nie,keby si mala prerybnene,vela odpadu 1xmesacne by som si dal snahu,v tvojom pripade kazde 2,3 mesiace je normalne,ked nemas napr. stetinku.1/2 roka sa mi zda vela,ten prietok okyslicenej vody pre bakterie uz nebude idealny,ale ak im to funguje,nevidno nasledky,preco nie a zalezi aj od druhov a mnozstva naplni.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 14 Máj 2017 17:55 pm

Mi to tak napadlo, lebo vlastne teraz som chcela čistiť filter aj Tali aj Amélii (a už aj Ester budem musieť) a práve teraz sú choré. Tak že či to nemôže byť znak toho, že som filtre mala vyčistiť skôr.
No a Tali plutvu stále nepoužíva. A prišla o časť tej plutvy. Teraz už sa to nedá nazvať plutvou. Ale je aktívna.
Amélia je na tom horšie. Tá len celý deň poleháva na štrku. Občas sa ide nadýchnuť, ale potom sa znovu vráti na dno.
U oboch pokračujem s eSHou.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 14 Máj 2017 23:06 pm

Ta aktivna,odolnejsia rybka sa mozno spamata,druha uz je apaticka a len potreba vzduchu ju nuti vyplavat hore ale este ver.Ja by som ju utratil v takom stadiu.
Cisto teoreticky,co by este mohlo byt zle,zeby ostal stres z tolkeho prelovovania,najprv boli spolu,potom si urobila druhe,tretie akva,vzdy zmena prostredia v kratkom case.Polemizujuce dovody.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod chuanvaldes » 14 Máj 2017 23:27 pm

Asi by som sa priklonil k poslednému komentu od Hory... Časté prelovovanie, raz do týždňa hrabanie v akvariu.... Prečo tak časté výmeny vody, odkaľovanie, taká pintlich údržba?

Voda bude stačiť meniť raz za 10-14 dní. Odkaľovanie to isté. Máš tam 1 rybku, raz za mesiac to bude stačiť...

Inak držím palce! Je mi ťa aj celkom ľúto, fakt do toho dávaš srdce a stále riešiš nejaký problém... :| Prajem aby sa čo najskor uzdravili, hlavne to nevzdávaj (akvaristiku myslím) :) :angel:
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 15 Máj 2017 14:59 pm

No dnes je Amélia aktívnejšia. Už neleží na štrku. Ale tá pleseň sa jej zhoršila. Dnes má posledný deň liečby eSHou. ESHa nemá nikde napísané, čo robiť v prípade, že nepomohla. Že či mám liečbu opakovať, alebo liečiť niečim iným. Tá eSHa pomohla prvý deň keď som dala plnú dávku. Lenže potom podľa návodu druhý a tretí deň je len polovičná dávka. A za tie 2 dni sa jej to potom zhoršilo :(
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 15 Máj 2017 17:36 pm

Ak sa zhorsuje,rozrasta nebude stastne riesenie pouzit znova eshu alebo iny pripravok,lebo uz tak ma teraz oslabenu imunitu a moze prerazit nieco ine.Snaha bola,skoda ze nepomohlo,pockaj este den,dva a ak sa nezlepsi,bohuzial,humanne ju utrať.
V teme identifikacia choroby str.27 je kompletny popis eshy ak si hladala a nenasla.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.