Moje RIO 240



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje RIO 240

Odoslaťod GaRoL » 12 Jún 2017 19:13 pm

Ahojte,

Po dlhom studovani vsetkych informacii tu na fore si zakladam temu o mojom akváriu. Tu by som rad riesil vsetky moje otázky (niekedy uplne primitivne, ale tak som uplny zaciatocnik).

Tento prvy post necham ako priebezne aktualizovany sumar a jednotlive otazky polozim v poste dalsom. Vopred dakujem za kazdu pomoc, ktoru dostanem :)

Preco akva:

Akvarium som si chcel zaobstarat uz velmi davno, este v detstve ale popri psovi andulkach morcatach skreckoch pavukoch a skorpionovy mi to uz nepreslo... a asi dobre lepsie neskoro ako nikdy... O akvariu som zas zacal uvazovat pred par rokmi, avak po nastudovani som nechcel nejake 50-60l pretoze informacii o vyhodach velkeho akva je viac nez dost. Preto po prestahovani som dostal zvolenie na akva trochu vetsie. Rozhodnutie padlo na RIO 240. Viem ze sety maju svoje nevyhody ale na Juwel som nepocul moc negativ.

Akva: Rio 240
Filracia: Bioflow 3.0 interny
Osvetlenie: MultiLux LED 120cm 2x29W
Vyhrievanie: AquaHeat 200W
Vzduchovanie: Difuzor Juwel Oxyplus - zatial nepouzivam
Hnojenie: Bioflor + CO2 Vital
Chemia: EasyLife EASYSTART + FILTER MEDIUM
Dno: JBL Aquabasis plus + Hagen 1-2mm (realne 4-8 podla toho co vidim v akva :) )


Rastliny:
2x Anubias barteri
2x Anubias barteri nana
4x Cryptocoryne wendtii 'Green'
4x Hemanthus callitrichoides 'Cuba'
4x Hygrophila corymbosa
4x Ludwigia repens
6x Vallisneria 'Torta'
2x Vallisneria spiralis
1x Vallisneria gigantea

Zivocichy:

6x Corydoras trilineatus
4x Corydoras panda
5x Crossocheilus siamensis
cca 10-15x Physa actua (Levatka) presne sa pocet asi zistit neda
Prílohy
akva.jpg
celkovy pohlad na akva
Obrázok používateľa
GaRoL
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Jún 2017 14:57 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod GaRoL » 12 Jún 2017 19:33 pm

TAkze prva otazka moja sa tyka rastlin.

Konkretne cryptokoryny a anubiasu. stav je ako v prilohach.
Crypto vyhana vela novych mladych listov ale stare su take skvrnite. mam ich odstrihnut? nebudu chybat? lebo vyzera ze ziju (zospodu su pekne zelene).
ANubiasu zase vsetky listy pokryla vrstva takehj spiny. Ako prve som myslel ze je to riasa a asi aj bola.. ale ta zmizla a zostali take zajdene. skusil som ich vycistit a odlupuje sa to ako povlak a podf tym je pekny list... (vyhana aj nove ale kazdy trs len jeden). Su tie listy "funkcne"? nevysiluju zbytocne rastlinu?
Prílohy
crypto.jpg
anub.jpg
Obrázok používateľa
GaRoL
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Jún 2017 14:57 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Jún 2017 22:02 pm

Nevieme kedy si ho založil. Po akom čase si dal ryby. Myslím, že sú to klasické problémy pri zábehu akvária.
Vzduchovanie nepúšťaj, je to zbytočnosť, ktorá škodí
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Jún 2017 10:48 am

Je to sice velké akva, ale stejně moc druhů rostlin a málo kusů. Já bych dal dalších 20 C. wendtii, dalších 20 ludwigií, do nejstinnějších míst ještě nějaké anubiasy.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod GaRoL » 14 Jún 2017 12:08 pm

Dakujem za komenty. Doplnim info, zalozene je mesiac. Rybky su tam 2 tyzdne. po nasadeni vyskocilo NO2 ale po par dnoch zase kleslo na nulu.
Malo rastlin? no posnazim sa dokupit teda... bol som vcera pozriet ale nekupil som nic.. mali len ine druhy a ak uz teraz ich je tam vela tak nechcem prikupovat :) Vallisnerie maju kazda asi 2 - 3 poplazy ktore uz pekne zakorenily a aj niektore nove trsy uz pustaju dalsie poplazy.. takze ak to takto pojde dalej tak to bude zarastene dost.. tie uz asi kupovat nebudem a pockamy kym narastu :)

Inak este mozno blba otazka ale tie ludwigie su celkom vysoke. Jednu som v polke odstrihol a pichol vedla nech rastie.. ale zvlastne vyzera ta stonka odstrihnuta (vyrastaju tam z boku nove stonky). asi to tak robit nebudem.

na rybickach sa pise ze: "Rozmnožování se provádí řízkováním bočních stonků, kterých rostlina produkuje velké množství."

znamena to ze nemam strihat polku z dlzky? zastavi sa ten rast ci to bude rast kym to neodstrihnem (nechcem aby to trcalo nad hladinu :) )
Obrázok používateľa
GaRoL
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Jún 2017 14:57 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod matus.galan » 14 Jún 2017 12:56 pm

Postranny rast ludwigie po zastrihnuti je uplne normalny. Vidis prsne kde pri listoch bude rast dalsia stonka. Vacsinou jedna doprava a dalsia dolava. Niekomu sa to pozstrinuti takto nepaci a tak to co odstrihne zasadi a tu staru da prec aby mal iba rovne kusky :)

Ludvigia bude rast kum ju nezostrihnes a ak je silna kludne aj nad hladinu. Dolezite je aby si ich nemal velmi na husto. Ak nebudu mat. Dolnej casti dostatok svetla tak ti spodne listy zacnu opadavat a potom budes mat holu stonku v spodnej casti a potom listy az vyssie.

Riasu hnedu na listoch by som neriesil. Ked tam das otikov alebo nejake krevetky tak to pojde prec :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Jún 2017 13:07 pm

Ludwigiu keď dáš na ležato, tak popúšťa nové stonky, je to nezmar
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod GaRoL » 12 Júl 2017 18:00 pm

Zdravim,

mam taku rychlu otazku...

Vsimol som si jedneho panciernicka ze ma vypulene oko a nad nim nieco ako ranu.

Nevsimol som si ine spravanie ani nieje malatny.. normalne plava, plutvy ma v dobrom stave, sfarbenie ma na zbytku tela ako ostatne...

Prikladam aj par fotiek. ide o to ze sa mi ho podarilo odlovit a neviem ci by sa mi to v poraste podarilo znovu. je to nejaka nakazliva choroba alebo sa len "pobil"??

Dakujem za odpoved :)
Prílohy
01.jpg
02.jpg
Obrázok používateľa
GaRoL
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Jún 2017 14:57 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod matus.galan » 12 Júl 2017 18:16 pm

Ahoj,
no mas tam dva problemy co vidim ja.
Jeden je ze ma ochorenie vypulenych oci alebo pop-eye a druhe je to poskodenie.

Podla vsetkeho sa bud o nieco zranil a dalej sa rana rozsiruje alebo ho nieco v akva napada neviem ci tam mas nieco agresivne.
Vypukle oci su vacsinou sposobene zlou kvalitou vody :( spinave dno, vysoke hodnoty, nepravidelna udrzba....je toho vela a liecenie je narocne.

Nemyslim si, ze ma zmysel ho davat spat, pripadne liecit...skor utratit.moj nazor.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod GaRoL » 12 Júl 2017 21:45 pm

Dakujem za radu... Kedze to vyzeralo v reale horsie ako na fotke, v zaujme ostatnych uz nieje medzi nami :(

Co sa tyka kvality vody.. neviem. Mam skorej pocit ze mam kvalitu stale lepsiu a lepsiu... (sudim aj podla toho ze mizne a jmierny riasovy povlak na koreni a aj vata pred filtrom sa ovela menej zanasa).

Akva mam zalozene viac ako dva mesiace a uz vyse mesiaca meriam dva krat do tyzdna tie iste hodnoty: chlor - 0; PH - 7,6; KH - 6; GH - 7; NO2 - 0; NO3 - 25. nemenilo sa to vyrazne ani po postupnom pridani rybiek...

Dno som po tvojej rade dnes odkalil a vymenil 30l vody. nech som sa snazil ako som chcel tak sa mi nepodarilo najst spinu a jedine co som do 3 kyblov odsal bolo trochu jemneho prachu zo substratu... uvidim. dufam, zo to nebude pokracovat...

Dakujem este raz, ak by sa nieco zmenilo tak sa budem pytat :)
Obrázok používateľa
GaRoL
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Jún 2017 14:57 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Júl 2017 21:51 pm

Vymeň 50% vody, potom si kúp kvapkový test na NO2 a NO3, potom pomeraj. Podľa riasy nezistíš nič
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Moje RIO 240

Odoslaťod matus.galan » 13 Júl 2017 00:07 am

Ja by som este dodal,ze tie tvoje pancierniky sa tam nemaju ani kde schovat pred svetlom. Cele akva je osvetlene a nie je tam kuska tiena. Pancierniky sa lubia schovat pocas dna kde mozu len tak lebedit nejaky cas. Tiez by pomohlo pridavat bud to extrakt z mandlovnika ale to az po tom co pisal hore Pavlov.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.